Jump to content

Зоран Ђуровић: Шта има Амфилохије против Степинца?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 минут, Жика рече

У праву си. Не слажем се у свему са њим већ сам га навео као пример антиекуменисте који нема исти став као Васијан. Мислим да није он убацио могућност агиоритске интерпретације већ је цитирао Илариона Тројицког.

Разумем. Зато ја и не грешим када говорим о агиоритском вирусу који је сотона убацио у наше предање. Сотона је суптилно интелигентно биће које ратује против човека и Бога и зна где да пусти вирус. Нама је скењао систењм када је убедио Грке да покрштавају Латине још док смо били у заједници. Хумберт је са правом експлодирао! После Бог удави у мору Кируларија који анатемиса Рим. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Овде Максимов има здравији став од Васијана, али скроз погрешно мисли да се само православци спасавају. Сигурно се ухватио за неке светитеље који су тако мислили и не можеш га убедити у супротно. Мада је Максимов користан по питању одвраћања људи од раскола.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Isusovo magare рече

Zayron     7709

Zayron
  •  
  •  
  •  
 

Isusove riječi se odnose na sve sakramente

Znači "štogod svežete na zemlji i štogod razrješite..."se primjenjuje na sve sakramente kod pravoslavaca ili se varam?!

Šta se u pravoslavlju primjenju íli ne primjenjuje je drugi problem. U pravoslavlju se sasvim drugačije tumače i Petrova služba i primat pa onda iz toga proizilazi da bi moglo biti i razlika u shvatanju toga ko u Crkvi ima kakve ovlasti da u njoj šta svezuje i razvezuje i kako se to reflektuje u sakramentologiji. Pravoslavna sakramentologija očigledno nije u svemu identična sa katoličkom. Tu i tamo su ipak nekakve razlike, ne mnogo velike ni suštinske ali ipak razlike i kad zaista vrlo male ili zanemarljive. No, katolička i pravoslavna sakramentologija su si medjusobno najbliže, neusporedivo bliže nego što su to npr. katolička i protestantska ili pravoslavna i protestantska.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Zoran Đurović рече

Разумем. Зато ја и не грешим када говорим о агиоритском вирусу који је сотона убацио у наше предање. Сотона је суптилно интелигентно биће које ратује против човека и Бога и зна где да пусти вирус. Нама је скењао систењм када је убедио Грке да покрштавају Латине још док смо били у заједници. Хумберт је са правом експлодирао! После Бог удави у мору Кируларија који анатемиса Рим. 

Ја  ти лајкујем овај пост а Агиоритова икона ми стоји изнад компјутера :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево мало и Флоровског:

Ово „икономијско” тумачење изазива још веће тешкоће из перспективе општих богословских поставки. Тешко да је могуће приписати Цркви власт и право да, на неки начин, прогласи оно што није било за нешто што је било, и да „претвара ништавно у значајно” – како се изразио професор Диовуниотис (Church Quarterly Review No. 231, p. 97) „по икономији”

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, ana čarnojević рече

1. Пре 6 година била сам са својом 4-месечном бебом у болници. Беба је била животно угрожена. Моја пријатељица је то вече када смо примљени звала једног свог пријатеља монаха да се помоли (Слава Богу сада је Владика) и он је питао да ли је беба крштена. Тада није била. Објаснио је шта треба да радим. Да је три пута закрстим у Име Оца и Сина и Светога Духа. Објаснили су ми да је то условно крштење које се обавља у случају опасности и слично. Али оно је привремено и треба се што пре крстити у Цркви. Да ли неко може да ми нешто више каже о овоме..

( moje misljenje, na osnovu onoga sto znam ) ..slazem se sa o.Zoranom, krstenje je obavljeno zbog zivotne ugrozenosti bebe, kada cak i hriscanin laik ( ako nije prisutan svestenik u blizini ) moze obaviti krstenje u ime sv.Trojice.  Da je beba umrla ( hvala Bogu, prezivela je ) krstenje bi se priznalo kao validno i apsolutno blagodatno,.... bebac je  preziveo, zbog cega bi trebalo drugo krstenje, kada je vec krstenje bilo delotvorno u datom trenutku.

 Sada se, krstenje dopunjuje sv.miropomazanjem i dete moze i da pricescuje u crkvi kao punopravni i aktivni clan.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Жика рече

Ја  ти лајкујем овај пост а Агиоритова икона ми стоји изнад компјутера :D

Ако не погинеш вечерас, ја сам у праву а не Агиорит!12:smeha:

Шалим се са тобом, ја сликао иконе Кипријану. И његова логика је била исправна. Он није мислио као икономичари, као што тако нико није мислио до Агиорита. Није одбио да се причешћује са нама, иако је мислио да грешимо, али је Црква одбацила његово мишљење као погрешно. Григорије Ниски је исповедао апокатастазу па је једнако светац. Никодим је само упрегао своју интелигенцију у тада дневно црквено-политичке циљеве и измислио ову теорију. Од сабора на Родосу је званично одбачена. Тако ми вели мој митрополит Генадије. Сада, Грци, пошто сам му поменуо предлог Калиста Вера да и званично одбаце Орос из 1756, неће да пристану на то, јер би испало да су и скоро грешили у вери. То што су имали више патријараха јеретика до раскола него Рим, нема везе. О тим стварима не треба причати. Да се народ не би саблажњавао.   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Isusovo magare рече

Vasijan govori da mi katolici magijski pristupamo sakramentima kad kazemo da su svi ovi trajni sakramenti neizbrisivi trag,poput krstenja!!!

Vasijan ne razumije onda šta je svrha krštenja i čemu služi. U Vjerovanju se moli Ispovijedam jedno krštenje za oproštenje grijeha i kad smo se već jednom u životu odlučili pokrstiti i učinimo to, onda naravno s vjerom, u uvjerenju da su nam kroz to jedno krštenje i oprošteni svi grijesi. Zato tamo piše Ispovijedam JEDNO krštenje za oproštenje grijeha a ne piše "ispovijedam nekoliko krštenja za oproštenje grijeha". Osim toga kad bi zaista bilo potrebno "nekoliko krštenja za oproštenje grijeha", nikad ne bismo imali tu sigurnost kojim tačno krštenjem su nam ti grijesi oprošteni, prvim, drugim, petim, jedanaestim? Niti bismo imali ikoga kompetentnog ko bi nam to mogao sa sigurnošću potvrditi i reći. A s tim bismo bili tačno tamo u te spomenute Vasijanove magije, nagadjanja i gatanja tamo gdje i pogani,  koji se mole svojim modlama, kumirima, totemima i kipovima a nikada ne znaju niti su sigurni da li su im molitve uslišane pa ih zbog toga ponavljaju, blekotaju i mantraju do u beskraj nikad nemajući u sebi  takve sigurnosti kao mi kršćani/hrišćani koji vjerujemo da smo tim krštenjem zaista zadobili sve to što nam je Isus obećao (oproštaj grijeha, spasenje i život vječni) isto kao gubavac koji se izliječi ili slijepi koji progleda, kad već jednom tako čudesno ozdrave nije potrebno to ponavljati nekoliko puta. A sam Isus nas je učeći moliti molitvu Oče naš upozorio na to da kad se molimo Bogu ne blebećemo kao pogani: 

35765897_1039257412899462_46859489235529

Lista grijeha koje Bog nije u stanju oprostiti:

13775377_1196094337077255_77122829089943

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vrlo značajna i ozbiljna tema za sve kršćane.

Imamo dvije strane ili dva profila vjernika:

1. Oni za koje je Krist zakon i za njih je sve sigurno i jasno jer izvršiše sve što mogaše i ništa ne propustiše.( Ne ogrešiše se o crkvene zakone po njima)

Zato se čuvaju ovakvih za njih beskorisnih rasprava da si još ne navuku slučajno nekakav grijeh ili sramotu . ( I ponavljaju skromno milostiv budi meni grešniku i spasi sve ljude)

Jer vidim da su se drugi teolozi sa foruma sklonili na sigurno da se ne okaljaju ili pretrpe kakvu štetu od nadređenih i ako je njihova dužnost da iznesu stav.

Pa ih pitam jesu li za vas katolici jeretici?Dali su u crkvi i imaju li sakramente i svece kao i pravoslavni ? Ili nisu? Da ili Ne?

Jeli Ivanovo krštenje bilo s neba ili od ljudi?

Ko bi rekao da će se ovo pitanje i nakon više od 2000 godina postaviti i samim kršćanima. 

2. Oni koji reskiraju jer izabiru Krista slobode i ljubavi a ne sigurnost zakona.

Reći će svome Bogu otvoreno ovdje nešto ne štima zar puštaš milijarde ljudi u propast u kojima si ti a meni daješ sigurnost zakona ..ne hvala ne želim sigurnost nego neizvjesnost ljubavi s tobom.

 

Zato vrijedi samo jedno prokletstvo:

Korn.16,22): “Ako tko ne ljubi Gospodina našega Isusa Krista, neka bude proklet! Maranatha!” 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, kopitar рече

Zato vrijedi samo jedno prokletstvo:

Korn.16,22): “Ako tko ne ljubi Gospodina našega Isusa Krista, neka bude proklet! Maranatha!” 

То је то! Тако ти каже Васијан "по светим Оцима"!:)) Католици су мртворођени, абортус природе, ја их не волим јер их уљуљкујем у њиховој пагубној јереси!

Но, немојте да се збуњујете, ови ликови граде Бога по својој слици. Није то ни Бог, нити Бог Отаца. Нити Бог православаца.  

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, kopitar рече

Vrlo značajna i ozbiljna tema za sve kršćane.

Imamo dvije strane ili dva profila vjernika:

1. Oni za koje je Krist zakon i za njih je sve sigurno i jasno jer izvršiše sve što mogaše i ništa ne propustiše.( Ne ogrešiše se o crkvene zakone po njima)

Zato se čuvaju ovakvih za njih beskorisnih rasprava da si još ne navuku slučajno nekakav grijeh ili sramotu . ( I ponavljaju skromno milostiv budi meni grešniku i spasi sve ljude)

Jer vidim da su se drugi teolozi sa foruma sklonili na sigurno da se ne okaljaju ili pretrpe kakvu štetu od nadređenih i ako je njihova dužnost da iznesu stav.

Pa ih pitam jesu li za vas katolici jeretici?Dali su u crkvi i imaju li sakramente i svece kao i pravoslavni ? Ili nisu? Da ili Ne?

Jeli Ivanovo krštenje bilo s neba ili od ljudi?

Ko bi rekao da će se ovo pitanje i nakon više od 2000 godina postaviti i samim kršćanima. 

2. Oni koji reskiraju jer izabiru Krista slobode i ljubavi a ne sigurnost zakona.

Reći će svome Bogu otvoreno ovdje nešto ne štima zar puštaš milijarde ljudi u propast u kojima si ti a meni daješ sigurnost zakona ..ne hvala ne želim sigurnost nego neizvjesnost ljubavi s tobom.

 

Zato vrijedi samo jedno prokletstvo:

Korn.16,22): “Ako tko ne ljubi Gospodina našega Isusa Krista, neka bude proklet! Maranatha!” 

 

 

 

 

 

 

 

Svaka čast za ovaj tekst..jos htjedih napisati zar ce se samo 2milijarde kršćana spasit i otići u Nebo?? A muslimani hinduisti i "ostala gamad" u propast,nema smisla.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Isusovo magare рече

Svaka čast za ovaj tekst..jos htjedih napisati zar ce se samo 2milijarde kršćana spasit i otići u Nebo?? A muslimani hinduisti i "ostala gamad" u propast,nema smisla.

Они ће се спасити јер нису веровали у филиокве и папу...12:smeha:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово је исто занимљиво о оцу Серафиму Роузу, пише Владимир Мос:

Други фактор који је утицао да пређе на либералну позицију по овом питању, била је полемика око такозваног прекрштавања („поновног крштења“). Наиме, у Бостону су, са благословом митрополита Филарета, првојерарха Руске Заграничне Цркве, крстили неколико обраћеника у Православље који су у Руску Заграничну Цркву претходно били примљени без крштења. Отац Серафим је ову праксу сматрао претерано радикалном и штетном (и он сам је из протестантизма био примљен само кроз миропомазање).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, kopitar рече

Vrlo značajna i ozbiljna tema za sve kršćane.

Imamo dvije strane ili dva profila vjernika:

1. Oni za koje je Krist zakon i za njih je sve sigurno i jasno jer izvršiše sve što mogaše i ništa ne propustiše.( Ne ogrešiše se o crkvene zakone po njima)

Zato se čuvaju ovakvih za njih beskorisnih rasprava da si još ne navuku slučajno nekakav grijeh ili sramotu . ( I ponavljaju skromno milostiv budi meni grešniku i spasi sve ljude)

Jer vidim da su se drugi teolozi sa foruma sklonili na sigurno da se ne okaljaju ili pretrpe kakvu štetu od nadređenih i ako je njihova dužnost da iznesu stav.

Pa ih pitam jesu li za vas katolici jeretici?Dali su u crkvi i imaju li sakramente i svece kao i pravoslavni ? Ili nisu? Da ili Ne?

Jeli Ivanovo krštenje bilo s neba ili od ljudi?

Ko bi rekao da će se ovo pitanje i nakon više od 2000 godina postaviti i samim kršćanima. 

2. Oni koji reskiraju jer izabiru Krista slobode i ljubavi a ne sigurnost zakona.

Reći će svome Bogu otvoreno ovdje nešto ne štima zar puštaš milijarde ljudi u propast u kojima si ti a meni daješ sigurnost zakona ..ne hvala ne želim sigurnost nego neizvjesnost ljubavi s tobom.

 

Zato vrijedi samo jedno prokletstvo:

Korn.16,22): “Ako tko ne ljubi Gospodina našega Isusa Krista, neka bude proklet! Maranatha!” 

 

Da, ali, kaze se,....ko mene ljubi, drzace zapovesti moje,.... ljubav treba da bude konkretna, usmerena u pravom pravcu,.... recimo, kao, ono,.... ljubav se ne raduje nepravdi, a raduje se istini,.... i, .... istinovanje u ljubavi,...

Sve su to odlike prave ljubavi, kao neki zakon ljubavi. Ako to ne postoji, kako cemo prepoznati kod nekog pravu hriscansku ljubav ?

U tom smislu, pravilno razumevanje i tumacenje reci pisma su od kljucnog znacaja za istinito poimanje crkve. Istocna crkva smatra da poseduje pravo i pravilno tumacenje pisma i vere i sledstveno, samim time smatra da je prava i istinita Crkva. 

To je moj odgovor na tvoje pitanje.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

1 hour ago, Zoran Đurović рече

Они ће се спасити јер нису веровали у филиокве и папу...12:smeha:

I "ostalu gamad"...:naklon:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...