Jump to content

Јеромонах Петар и монах Теофило из туманске обитељи по благослову игумана редовно свирају гитаре

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 4 минута, АлександраВ рече

Неслагање са нечијим мишљењем није разлог за етикету "розе хришћанина".

Гледамо један диван снимак и на другој страни улетимо у етикетирање "пинк православаца". Зашто?

Зато што сам осветољубив и враћам за све оне прозивке са тема о ''мрачним'' светим оцима, руским духовницима, поменутим нашим монасима итд. :-Д

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, todor рече

Песма је депресивна да нема даље.

:)

Јеси слушао некад канон на исход душе? 

"...кад умрем баците ме псима..." и слично

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, todor рече

Од сада више на сматрам свој коментар комплетним све док форумашица Годива не удари ''палац на доле'' хД

Тимски рад :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Ведран* рече

:)

Јеси слушао некад канон на исход душе? 

"...кад умрем баците ме псима..." и слично

Јесам канон за упокојене, ако је то-то.

Звучи као и свака молитва, утешно, пуно вере и наде у вечни живот.

У реду је ако неко из оваквих песама извуче поруку која га мења на боље, немам ништа против, али сматрам да Православље има тако богато предање да су обраде страних рок балада стварно сувишне у мисионарењу. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Некоме се свиђа ова музика, некоме не. Некоме се свиђа ова обрада, некоме не. И то је ОК. Што се тиче музичког укуса.

Али, овде је изгледа најважније да се прокоментарише шта би неки старац рекао, о "циљу и идеалу монаштва", оно како ми видимо, како ми замишљамо, како ми мислимо да је добро, како ми показујемо да се боримо за веру бранећи је од тих истих монаха, молитвеника наших, зато што певају?

Свашта.

Монах је човек. Свештеник је човек. Њихов је избор, њихов пут. 

Што се мене тиче, свака част оцима. Овим видеом пригрлили су многе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, todor рече

сматрам да Православље има тако богато предање да су обраде страних рок балада стварно сувишне у мисионарењу. 

Да ли је ово било мисионарење или просто два монаха у неформалном издању, тј опуштени уз гитару?

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, АлександраВ рече

Монах је човек. Свештеник је човек.

јеси сигурна? :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, todor рече

Јесам канон за упокојене, ако је то-то.

Није то. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Августин рече

И ја мислим да је тако али да се од тога прави нека идеологија и уметност смешно је.

Wow. Ни мање ни више него читава идеологија се направи око ове двојице!?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, АлександраВ рече

Али, овде је изгледа најважније да се прокоментарише шта би неки старац рекао, о "циљу и идеалу монаштва", оно како ми видимо, како ми замишљамо, како ми мислимо да је добро, како ми показујемо да се боримо за веру бранећи је од тих истих монаха, молитвеника наших, зато што певају

Osecam se prozvanim :w9k3k6:

Puna vest, govori, da monasi redovno sviraju gitare i rokenrol. ( iz tog ugla gledam na ovu stvar )

Mislim, bio sam i na Svetoj Gori, gde neki monasi, nisu vise videli spoljasnji svet od kada su stupili na tlo Gore ( po 50. godina ).Iz te perspektive ( ideala ) moze da se komentarise i 'svirka' ovih monaha.

Moze, da se posmatra i iz neke druge ( perspektive )

 Recimo, vodja arinajizma, Arije, je bio vrlo vest i talentovan za pisanje pesama, tako je i napisao citavu kniigu u kojoj je u pesmama velicao svoju jeres i pogresno ucenje o licnosti Isusa Hrista. Sv. Grigorije Bogoslov , da bi odbranio ortodoksna ucenja,takodje je pisao pesme u kojima je kroz stihove objasnjavao dogmatiku i veru crkve.

Moze i kroz muziku da se na odredjeni nacin, misionari pravoslavlje. Bilo bi, dobro i mnogo lepo, kada bi takav bio slucaj i sa ovim monasima. Nadam se je tako, iako, meni deluje, da je ovo cisto vid neke njihove relaksacije i opustanja uz odredjenu muziku.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Ведран* рече

Да ли је ово било мисионарење или просто два монаха у неформалном издању, тј опуштени уз гитару?

Да, њих двојица неформално, они само свирају и не мисле вероватно да раде нешто више од тога, него видиш да су људи изашли са мишљењем да је таква врста ''мисије'' потребна Цркви, да привуку младе, то је више него смешно, а са друге стране то су углавном они који мисле да су ''хардкор'' монаси антипропаганда за Цркву.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Bokisd рече

Osecam se prozvanim :w9k3k6:

:smeh1: Ма не, нисам прозивала, само сам навела можда баш твоје речи.

Знаш како, свако има свој пут, како ти и ја, тако и овај или онај монах, нпр. Зашто бисмо тражили њихову идентичност, прекопираност? Зашто би сви они били попут овог или оног старца, када се ни тај (неки) старац није ни мени ни теби 100% "отворио". Не знамо ми много тога. А волели бисмо.

Друго, без обзира да ли су само сели и свирали или имали неку другу идеју, успели су једно засигурно - људи су се у коментарима баш лепо "избацили", свако је коментарисао овај видео онако какав јесте :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, todor рече

Да, њих двојица неформално, они само свирају и не мисле вероватно да раде нешто више од тога, него видиш да су људи изашли са мишљењем да је таква врста ''мисије'' потребна Цркви, да привуку младе, то је више него смешно, а са друге стране то су углавном они који мисле да су ''хардкор'' монаси антипропаганда за Цркву.

 

Па не знам, ваљда би их требало питати шта тачно мисле под тим "мисија".

На пример, и ја мислим да је, између осталог, и ово мисија. Али мисија у оној мери у којој је наш живот мисија по речи "да се светли светлост ваша пред људима...". Тако и нека богочежњива душа која је разочарана светском сујетом (а ова врста музике привлачи много таквих) можда чује и нову и хришћанску интерпретацију ове песме "расипања љубави", и бесмисла мимо Бога па се обрати. Они просто свирају, немају разрађен мисионарски план...

Дакле, то су спонтане ствари, а не неки разрађени систем мисионарења хеви метал музиком. Мени ово изгледа просто као нормалан живот. Монаси и јесу позвани да "осољавају тесто". Па и овај свет да зову у загрљај Божији. Да на сваку назнаку богочежњивости у свету показују на Христа. А у овој конкретној песми има богочежњивости и ламента над бесмислом. И нису сви монаси ни пустињаци, отшелници, затворници, тиховатељи, ни светогорци, као што ни сви међу нама овде нису свакодневно у Цркви. Али смо сви (већина, јер има и атеиста) Хришћани. И нико од нас (осим ако неко није изгубио разум) не може да каже ко је међу нама већи и бољи Хришћанин, па тако ни монах. Да ли је то неки светогорски отшелник или тумански монах гитариста, судиће неко други. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, АлександраВ рече

Не знамо ми много тога. А волели бисмо.

Александра, јел могу да те преформулишем? :)

Не знамо ми много тога. А мислимо да знамо. 

:)))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, АлександраВ рече

:smeh1: Ма не, нисам прозивала, само сам навела можда баш твоје речи.

Знаш како, свако има свој пут, како ти и ја, тако и овај или онај монах, нпр. Зашто бисмо тражили њихову идентичност, прекопираност? Зашто би сви они били попут овог или оног старца, када се ни тај (неки) старац није ни мени ни теби 100% "отворио". Не знамо ми много тога. А волели бисмо.

Друго, без обзира да ли су само сели и свирали или имали неку другу идеју, успели су једно засигурно - људи су се у коментарима баш лепо "избацили", свако је коментарисао овај видео онако какав јесте :)

Slazem se, moze se i tako gledati na svirku. 0504_music

Slazem se i sa tim da nismo svi prekalupljeni, pa, moze i neko, onako, neko , ovako, da se zainteresuje za veru.

Recimo, skoro sam citao, tamo neki paganski hram, kada je srusen ( kako kazu u filmovima, od besne horde hriscana,...:0120_angryy:...  :smeh1: ), na ostacima velikih blokova kamenja, pojavio se znak krsta. I, bila rasprava, pagani se upirali da pokazu da je slucajnost, hriscani kao znak istinitosti nase vere, ....i, poenta svega, jeste, da su mnogi od naroda ( cak i samih pagana ) poverovali u cudo javljanja krsta kao znak Bozije projave istinitosti hriscanstva i tako su na kraju postali i hriscani.... hepiend,... :945729:

Cudni putevi Gospodnji,....:slikanje:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...