Jump to content

Синод Васељенске патријаршије o канонском решавању црквеног питања у БЈР Македонији

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 14 часа, Bokisd рече

Evo je, ta Poslanica upucena vizantijskom caru Augustu ( 582 - 602 )

Заправо је у питању римски цар Маврикије. Ово "Аугуст" јесте само титула. Римски цареви су носили титуле цезара, августа и тако даље. Прво су били цезари, потом августи, а за време Диоклецијана када је империја подељена на четири дела, два већа цара (Диоклецијан и Максимијан) били су августи, а два мања (Галерије и Констанције Хлор, отац Константина Великог) бејаху цезари.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 36
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Полако људи. Прво да видимо шта то Цариград заиста јесте спреман да учини и да ли ће то бити у духу канона и најновијих свеправославних договора о проглашењу аутокефалије. Ако Цариград то прекрши, и папистички се умеша у јурисдикцију других Цркава, његова би одлука била ништавна, па је СПЦ, нити било ко у Православном свету не треба прихватити. Ако је прихвати било ко, што је на жалост могуће, доћи ће до свеправославног раскола, а за то ће кривац бити једино Цариградски Патријарх и Цариградска Патријаршија, као и оне Помесне Цркве које би признале и прихватиле неки такав безуман, нехришћански и антиканонски чин. У сваком случају, ако Цариград заобиђе СПЦ у решавању овог питања, и заобиђе ПОА, свака таква одлука Цариграда би пред Богом била ништавна. Но, сачекајмо. Нећемо судити пре времена. Ипак верујмо у мудрост и одговорност Цариградског патријарха и молимо се Богу да све устроји по Божијој Вољи. А и наша дипломатија СПЦ ће сигурно већ понешто учинити.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Према ЊБ АЕМ Јован VI охридски (и скопски), свако онај који прекида општење са првопрестолног епископа (сада Константинополског Патријарха), сем због осуѓена на сабор јерес, он прелази у раскол. Толико!

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Августин рече

Не знам да ли је још у оптицају предлог који је својевремено био да се македонија назове ЧОКАЛИСТАН.

Чокакалистан кога ќе ни се вратат во Македонија интелектуалците, кои под наезда на српските окупатори заминаа во Софија. ;) Во меѓувреме имаме акал да не возвраќаме со ниски навреди на оние кои не навредуваат, oти Христос е со слабите, со навредените и понижените, а не со оние кои навредуваат и понижуваат. 

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 44 минута, Orthophill рече

Чокакалистан кога ќе ни се вратат во Македонија интелектуалците, кои под наезда на српските окупатори заминаа во Софија. ;) Во меѓувреме имаме акал да не возвраќаме со ниски навреди на оние кои не навредуваат, oти Христос е со слабите, со навредените и понижените, а не со оние кои навредуваат и понижуваат. 

Нису Вам ваљали Срби и сада је дошло на ред да се покажу последице.Свакако да је Христос са слабима и пониженима али какве то везе има са вама који сте правили цркву у Дому армије само да се оделите од мајке Цркве Београдске архиепископије и српске патријаршије.Када сте се као држава оделили од Србије то је било јер су Срби одолевали Новом светском поретку и водили херојску борбу која је Русији дала време да се дигне 1991-2000 исто као 1941.Вама је било лепше са Шиптарима.Српски народ и његова херојска борба означава крај другог миленијума историје и ми смо иако мали и слаби стали на браник слободе човечанства као Сирија данас.Вама су те ствари стране и неразумљиве али све дође на своје.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јасно је да је (Вардарска) Македонија у савременом државном смислу део државе Србије, а њена црква део цркве у Србији. У том смислу, независност Македоније се суштински не разликује много од независности Косова, а статус њене цркве као када би сад неко тражио аутокефалну Косовску православну цркву, па да тако присвоји и Пећ и Дечане итд. Још проблематика са именом "Македонија", где смо можда ми Срби довољно бескичмењаци да допуштамо такве перверзије са античким именима, али Грци и Бугари који много боље знају шта је држава то не допуштају, нарочито Грци.

Али све на страну, да ли је Свети Сава аутокефалност српске цркве добио од Охридског архиепископа или од Цариградског патријарха?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Дидим рече

Јасно је да је (Вардарска) Македонија у савременом државном смислу део државе Србије, а њена црква део цркве у Србији. У том смислу, независност Македоније се суштински не разликује много од независности Косова, а статус њене цркве као када би сад неко тражио аутокефалну Косовску православну цркву, па да тако присвоји и Пећ и Дечане итд. Још проблематика са именом "Македонија", где смо можда ми Срби довољно бескичмењаци да допуштамо такве перверзије са античким именима, али Грци и Бугари који много боље знају шта је држава то не допуштају, нарочито Грци.

Али све на страну, да ли је Свети Сава аутокефалност српске цркве добио од Охридског архиепископа или од Цариградског патријарха?

Carevi ste! I onda nemate pretenzije na Makedoniju? I spor i autokefalnost MPC je cisto eklisioloski problem a ne politicki?!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, MKD13 рече

Carevi ste! I onda nemate pretenzije na Makedoniju? I spor i autokefalnost MPC je cisto eklisioloski problem a ne politicki?!

Ја немам претензије, то је за мене завршена прича. Била је државна територија Србије, више није, а своју државност и независност захвалите само антисрпским круговима у Југославији, а које и иначе више волите него Србе.

Мени је само жао зашто Србија није 1912. оставила ту територију Бугарској, а себи узела само Скопље, Душанову престоницу, које јој је и припадало, а које и није део географске Македоније. На тај начин не би било ни Другог Балканског рата 1913, а можда ни зле крви са Бугарском.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе @MKD13 немам ништа против Македонаца, не гајим према њима никакав "расизам" или нетрпељивост. У Србији има бар 50.000 Македонаца, што староседелаца, што привремено, много их познајем, углавном су све добри људи, а исто тако кад у иностранству упознам неког Македонца, то су углавном пријатни и срдачни сусрети.

То што се не слажем са политичком агендом њихових идеолошких твораца и што сам на интернету упознао поприличан број толико острашћених Македонаца да би им и усташе позавиделе, то и нема много везе, јер има 50 пута горих Срба, а исто тако и о нашој држави у протеклих 200 година и њеним идеолошким основама не мислим ништа боље... Да не мислиш да сам сад неки анти-Македонац, а да о Србима, Србији и СПЦ мислим све најбоље.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Дидим рече

Иначе @MKD13 немам ништа против Македонаца, не гајим према њима никакав "расизам" или нетрпељивост. У Србији има бар 50.000 Македонаца, што староседелаца, што привремено, много их познајем, углавном су све добри људи, а исто тако кад у иностранству упознам неког Македонца, то су углавном пријатни и срдачни сусрети.

То што се не слажем са политичком агендом њихових идеолошких твораца и што сам на интернету упознао поприличан број толико острашћених Македонаца да би им и усташе позавиделе, то и нема много везе, јер има 50 пута горих Срба, а исто тако и о нашој држави у протеклих 200 година и њеним идеолошким основама не мислим ништа боље... Да не мислиш да сам сад неки анти-Македонац, а да о Србима, Србији и СПЦ мислим све најбоље.

Uporedio si nezavisnost Kosova sa nezavisnost Makedonije. MPC si uporedio sa Kosovskom crkvom, shto u biti znaci da smatras da mi od vas uzimamo nesto koje vama pripada. A sve e obrnuto. Sporna crkvena teritorija pridnadlezi narodu koji zivi tamu u po pravu Ohridskoj Autokefalnoj crkvi. Vi ste dosli tu i uzeli jurisdikciju od Carigrada koju ju je vam poklonio. A to je nasa crkva. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Без бламирања молићу те, све старије Цркве у Македонији су подигли или српски краљеви и цареви или бугарски. Добићете аутокефалију никад. Вашу такозвану Цркву је створио Јосип Броз Тито чији партијаши су малтретирали свештенике и монаштво који нису хтели да подрже раскол. Говорите словенски језик, а нација вам се зове по грчком имену. Трагикомедија, и прекини да трипујеш национализам и Срби, али још брже Македонци ће нестати због ниског природног прираштаја, џаба се нервираш. Пре неку годину сам ишао до Охрида, нисам у животу видео више џамија и албанских застава. А кад сам дошао у Охрид разгледао сам Цркве које је подигао цар Душан, наравно ви сте наплаћивали улаз у цркве које су Немањићи подигли. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, MKD13 рече

Uporedio si nezavisnost Kosova sa nezavisnost Makedonije. MPC si uporedio sa Kosovskom crkvom, shto u biti znaci da smatras da mi od vas uzimamo nesto koje vama pripada. A sve e obrnuto. Sporna crkvena teritorija pridnadlezi narodu koji zivi tamu u po pravu Ohridskoj Autokefalnoj crkvi. Vi ste dosli tu i uzeli jurisdikciju od Carigrada koju ju je vam poklonio. A to je nasa crkva. 

Упорно ме не разумеш, не "ми" од "вас" или "ви" од "нас". Ја не говорим о македонском народу, мени припада само она имовина коју имам у свом власништву и мени ништа ниједан Македонац није одузео, ја говорим о територијама држава. Можемо да причамо о томе да ли је Србија 1913. имала право на Вардарску Македонију или није, али Вардарска Македонија је ~35% Македоније, а једино на њој данас постоје македонска држава, македонска нација, македонски језик и Македонска православна црква. Само на оној територији до које је допирала власт Београда и до које је дошао војник српске војске (а међу тим војницима је била и већина Македонаца).

Није мени нико ништа отео, али твоја држава је настала вољом оних који су хтели да Србију у Југославији учине што мањом, није настала вољом Македонаца јер је једина права опозиција Србији тамо била бугарска, а та опозиција је поражена и угушена. А што и има смисла, јер је и Вардарска Македонија требала да припадне Бугарској - Србија се окренула тој територији само зато што су јој велике силе ускратиле право на Албанију. Ја иначе са Македонијом и Македонцима никаквог проблема немам, нека им је наздравље и држава и све у њој, српско је било па прошло, али имам проблем са лагањем и ретроактивним мењањем историјских чињеница како би се уклопиле у савремену агенду. Етнички сте једнако Словени као и Срби и Бугари, гена античких Македонаца у себи имате исто колико и сви савремени Балканци, само вам је идентитет мало поремећен јер се измешало оно што вам је говорио Тито са оним што је истина.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, MKD13 рече

Sporna crkvena teritorija pridnadlezi narodu koji zivi tamu u po pravu Ohridskoj Autokefalnoj crkvi. Vi ste dosli tu i uzeli jurisdikciju od Carigrada koju ju je vam poklonio. A to je nasa crkva. 

Pa,  ne moze neko,  kako hoce i nacinom kako sam misli, da proglasi bas 'svoju' crkvu. Takva stvar, vrlo verovatno vodi ka' etnofiletizmu koji je u Istocnoj crkvi osudjen. Najsveziji primer etnofiletizma jeste tkz. Crnogorska crkva, cist primer postavljanja nacije iznad vere i zajednistva u telu Pravoslavne crkve.

Koliko znam, ne postoji strogo gledano kanonski Ohridska Autokefalna crkva. U sustini to je bila nezavisna autonomna crkva koja je bila u odredjenoj zavisnosti od Carigradskog patrijarha. Usled odredjenih politickih i crkvenih okolnosti tokom vremena je bila pod jurisdikcijom ili Bugarske ili Srpske crkve.

Kanonski i predanjski, neka 'neutralna' crkvena teritorija ( a, fakticki OA je upravo u takvoj crkvenoj situaciji ) koja se dugo vremena bude nalazila pod nekom zvanicnom crkvenom jurisdikcijom , prirpada toj crkvi pod kojom se i nalazi i ona postaje i njena Majka crkva. Uz to, sve vladike,  kada je stvarana autonomija u okviru MPC , su rukopolozene od strane vladika SPC i tako, i,  po tom osnovu,  SPC je takodje prakticno  Majka crkva koja je rodila i episkopat i samu MPC.

Jednostavna je stvar, MPC bi vrlo lako dobila svoju autokefaliju samo kada bi je trazila na neki normalan ljudski i crkveni nacin  u skladu sa kanonskim i predanjskim nacinom. U razgovoru ,  sa svojom Majkom crkvom i naravno sa svim ostalim Pravoslavnim crkvama naslo bi se odgovarajuce resenje.

Ja , licno, ne znam, kako razmisljaju tamo u Makedoniji na ovu temu i sam narod i sama MPC, ali, nekako deluje da ima mnogo upliva politike i drugih nekih interesa , sto nije bas dobro i stvara se sveukupno neka 'negativna' atmosfera koja utice na proces priznavaja autokefalije.

Ne znam, koliko je tvoja prica i nacin tvoga predstavljanja na ovom forumu odrazava stvarno stanje i razmisljanje o ovim stvarima, tamo na terenu  u Makedoniji, ali, mislim , da nisi bas na dobar nacin ispricao ovu svoju pricu. Samo treba zapamtiti, kako kazu oci, sve sto je u crkvi zasadjeno na losim osnovama tesko moze doneti i dobar i pozeljan kraj.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...