Jump to content

Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 минута, Zayron рече

To msu odgovori na ogromnu količinu tvojih pitanja a vec napisani i pripremljeni za čitanje. Onda su i Jevandjelja prema tenbi "tudji traktati" jer u njima su takodjer oddgovori i to tačni na sva tvoja pitanja i o primatu i o Petru i o ključevima i o ispaši jaganjaca i o jednom stadfu i o jednom pastiru.

Почех да читам кад оно у првој реченици нешто неспорно. Па онда схватам да ти уопште не разумеш тему јер ниси схватио ни шта је спорно ни шта је неспорно. А то као треба да буде реплика. Ма иди бре, Кошић с тобом. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Isusovo magare рече

Ma jok bolan..iz Bosne još gore..al već podtadoh prava purgerica jer sam 15god ovdje..:))

Е онда ти не праштам, само Далматинцима опраштам. :)))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Zayron рече

To su odgovori na ogromnu količinu tvojih pitanja a vec napisani i pripremljeni za čitanje. Onda su i Jevandjelja prema tebi "tudji traktati" jer u njima su takodjer oddgovori i to tačni na sva tvoja pitanja i o primatu i o Petru/Stijeni i o ključevima i o ispaši jaganjaca i o jednom stadu i o jednom pastiru.

Al i dalje begaš od ćinjenice da papa nije sazvao Prvi Vaseljenski Sabor već paganski Imperator...

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Значи то испод што сам написала, а ти изоставила при копирању. 

Нећемо да се играмо овде нити да се натежемо. Све су то врло важне ствари и преко њих се не сме тек тако прелазити. 

Za ulogu pape u prvi 1000 godina zajednička bogoslovna komisija je o tome donijela nekakvo stajalište. Papa Franjo je spreman to prihvatiti i to bi trebalo biti neko polazište za razgovor a ne ovako po onoj (svako vidi ono što želi da vidi).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Кратос рече

Al i dalje begaš od ćinjenice da papa nije sazvao Prvi Vaseljenski Sabor već paganski Imperator...

A kakve veze to ima s Petrovom službom i primatom papa? Spominje se u Jevanjdjelju ko ? Konstantin ili apostol Petar? Nisi u stanju razlikovati tekucu politiku od stvari suštinski važnih za utemeljenje Crkve. Da li ti je jasno da je to bio prvi car koji je ne proglasio hrišcanstvo za državnu vjeru vec ga počeo tolerisati i legalizovao i odobrio njegovo praktikovanje Milanskim ediktom 313, jer je do tada bilo stavljeno van zakona a onaj ko ga je proglasio za državnu i jedinu  vjeru bio je ne Konstantin vec tek Teodosius I 27.2. 380. I šta su sad trebali hrtišcanski episkopi i biskupi uradit prerma tebi, ne odazvat se? Oni koji su do tada bili bacani lavovima i spaljivani kao žive baklje? Car o hrišcanstvu tada još mnogo nije znao i postupao je onako kako je navikao, tek kasnije se ta situacija s pravomoci uredila. Osim toga tada je Crkva bila jedna pa se to onda odnosi i na vas i na vašu istočnu polovinu Crkve, niko ni na istoku nije osporio Konstantinov autoritet u tom trenutku niti ga dovodio u pitanje, shvatili su to kao znak i pruženu ruku pomirenja izmedju rimske države i hrišcanske Crkve a osim toga vec su bili imali pune ,ruke posla i problema preko glave s arijanskom jeresi koju su se nadali riješiti na tom Saboru. 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Значи то испод што сам написала, а ти изоставила при копирању. 

Нећемо да се играмо овде нити да се натежемо. Све су то врло важне ствари и преко њих се не сме тек тако прелазити. 

Slažem se..a onaj dio koji sam ja izostavila a koji si ti napisala je sličan tumačenju snova iz sanjarice..pa nije sv.Pismo sanjarica pa da ga svatko tumači kako on misli da je ispravno.

  • Оплаках :)) 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ma idi bre zajrone sa milim Bogom... :)))

U redu, to bi onda bile tvrdnje protiv tvrdjenju. no, postoji način kako ih ovjeriti u praksi koja je od njih istinita putem onog slavnog opita o kojim vi toliko rado pričate. Pa kad se prodje takvim jednim iskustvom opita o jedinstvu Crkve može se vrlo brzo učiniti vrlo tačna slika i ustanoviti koji model funkcioniše a koji ne.

http://www.christnet.eu/clanky/5395/cesti_pravoslavni_chteji_zalozit_kvuli_sporum_uvnitr_cirkve_novou.url

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Zayron рече

Samo jedna mala opaska. 

Recimo, na pocetku se nalazi citat od sv.Atanasija Velikog, koji glasi...'because it was an Apostolical throne'....

Prva misao je, da se radi o prostom navodjenju Atanasija, da je Rim i Apostolski presto, tj. osnovan od strane apostola Petra, kao sto se i druge patrijarsijske stolice pozivaju na apostolsko prejemstvo, pa, se i one shodno tome, mogu nazvati Apstolske stolice i prestoli.

Ovaj citat od Atanasija se nalazi ovde :

http://www.newadvent.org/fathers/28155.htm

"...they respected not his bishopric, because it was an Apostolical throne; they felt no reverence for Rome, because she is the Metropolis of Romania"

Atanasije kaze, da je taj apostolski tron, u stvari Mitropolija Rimska. Gde je ovde Petrova stolica ?

Atanasije je ucestvovao na Prvom Vaselj. sabora, gde se u 6. kanonu kaze :

6. Нека се чувају (држе) стари обичаји, да у Египту, у Ливији и у Пентапољу, епископ из Александрије има власт над свим епископима горњих епархија, баш као што је то обичај и за епископа у Риму. На сличан начин пак и у Антиохији, и у другим областима, нека буду сачувана преимућства цркава. Свакако нека буде знано и ово, да, ако неко без (сагласнога) знања митрополита постане епископ, велики Сабор је одредио да такав не може бити епископ

Vidis, brate Zayrone ? I, Atanasije i Prvi sabor, pominju ove prestole ( Aleksandriju i Rim kao Mitropolije ). Cak se i kaze, da,..'episkop Aleksandrije ima vlast nad svim episkopima gornjih eparhija, bas kao sto je to obicaj i za episkopa u Rimu. Na slican nacin pak i u Antiohiji, i u drugim oblastima, neka budu sacuvana preimucstva crkava ( koje su mitropolije ).'....

Gde je ovde onda peimucstvo Rima ? A, cela filosofija o Petrovom primatu , se na pocetku zasnivala, na jednom jedinom citatu Atanasijevom od dve - tri reci. Vidis koiliko je , pomalo, neozbiljno odradjeno. Smisao tih reci je potpuno drugaciji. 

Da ne ulazimo u druge citate, koji takodje imaju svoj kontekst ( :stadaradim:tumacenja. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Zayron рече

U redu, to bi onda bile tvrdnje protiv tvrdjenju. no, postoji način kako ih ovjeriti u praksi koja je od njih istinita putem onog slavnog opita o kojim vi toliko rado pričate. Pa kad se prodje takvim jednim iskustvom opita o jedinstvu Crkve može se vrlo brzo učiniti vrlo tačna slika i ustanoviti koji model funkcioniše a koji ne.

Čekaj, a Jovan kojeg Isus ljubljaše neizmerno, on je imao najveću ljubav od Hrista, veću od svih ostalih? :))

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Samo jedna mala opaska. 

Recimo, na pocetku se nalazi citat od sv.Atanasija Velikog, koji glasi...'because it was an Apostolical throne'....

Prva misao je, da se radi o prostom navodjenju Atanasija, da je Rim i Apostolski presto, tj. osnovan od strane apostola Petra, kao sto se i druge patrijarsijske stolice pozivaju na apostolsko prejemstvo, pa, se i one shodno tome, mogu nazvati Apstolske stolice i prestoli.

Ovaj citat od Atanasija se nalazi ovde :

http://www.newadvent.org/fathers/28155.htm

"...they respected not his bishopric, because it was an Apostolical throne; they felt no reverence for Rome, because she is the Metropolis of Romania"

Atanasije kaze, da je taj apostolski tron, u stvari Mitropolija Rimska. Gde je ovde Petrova stolica ?

Atanasije je ucestvovao na Prvom Vaselj. sabora, gde se u 6. kanonu kaze :

6. Нека се чувају (држе) стари обичаји, да у Египту, у Ливији и у Пентапољу, епископ из Александрије има власт над свим епископима горњих епархија, баш као што је то обичај и за епископа у Риму. На сличан начин пак и у Антиохији, и у другим областима, нека буду сачувана преимућства цркава. Свакако нека буде знано и ово, да, ако неко без (сагласнога) знања митрополита постане епископ, велики Сабор је одредио да такав не може бити епископ

Vidis, brate Zayrone ? I, Atanasije i Prvi sabor, pominju ove prestole ( Aleksandriju i Rim kao Mitropolije ). Cak se i kaze, da,..'episkop Aleksandrije ima vlast nad svim episkopima gornjih eparhija, bas kao sto je to obicaj i za episkopa u Rimu. Na slican nacin pak i u Antiohiji, i u drugim oblastima, neka budu sacuvana preimucstva crkava ( koje su mitropolije ).'....

Gde je ovde onda peimucstvo Rima ? A, cela filosofija o Petrovom primatu , se na pocetku zasnivala, na jednom jedinom citatu Atanasijevom od dve - tri reci. Vidis koiliko je , pomalo, neozbiljno odradjeno. Smisao tih reci je potpuno drugaciji. 

Da ne ulazimo u druge citate, koji takodje imaju svoj kontekst ( :stadaradim:tumacenja. 

A šta ostalih pedest citata, i oni imaju nekakav kontext? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Čekaj, a Jovan kojeg Isus ljubljaše neizmerno, on je imao najveću ljubav od Hrista, veću od svih ostalih? :))

Ne razumijem tu vašu konfuziju i preskakanja s nečega na sasvim tristapedeseto. kakve veze ima Jovan s opitom ovakve vrste?

http://www.christnet.eu/clanky/5395/cesti_pravoslavni_chteji_zalozit_kvuli_sporum_uvnitr_cirkve_novou.url

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Zayron рече

ne proglasio hrišcanstvo za državnu vjeru vec ga počeo tolerisati i legalizovao i odobrio njegovo praktikovanje Milanskim ediktom 313, jer je do tada bilo stavljeno van zakona a onaj ko ga je proglasio za državnu i jedinu  vjeru bio je ne Konstantin vec tek Teodosius I 27.2. 380.

Ko uopšte priča o tome ja te pitam ako je papa bio glavni baja i tada koji je radio sve što ti tvrdiš kako onda nije našao za shodno da on sa svoje rimske stolice sazove Sabor po pitanju Arijanske jeresi nego je to uradio čovek paganin pripadnik kulta Sunca?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Кратос рече

Ko uopšte priča o tome ja te pitam ako je papa bio glavni baja i tada koji je radio sve što ti tvrdiš kako onda nije našao za shodno da on sa svoje rimske stolice sazove Sabor po pitanju Arijanske jeresi nego je to uradio čovek paganin pripadnik kulta Sunca?

Vec sam ti to objasnio, što ne čitaš.

I šta su sad trebali hrtišcanski episkopi i biskupi uradit prerma tebi, ne odazvat se? Oni koji su do tada bili bacani lavovima i spaljivani kao žive baklje? Car o hrišcanstvu tada još mnogo nije znao i postupao je onako kako je navikao, tek kasnije se ta situacija s pravomoci uredila. Osim toga tada je Crkva bila jedna pa se to onda odnosi i na vas i na vašu istočnu polovinu Crkve, niko ni na istoku nije osporio Konstantinov autoritet u tom trenutku niti ga dovodio u pitanje, shvatili su to kao znak i pruženu ruku pomirenja izmedju rimske države i hrišcanske Crkve a osim toga vec su bili imali pune ,ruke posla i problema preko glave s arijanskom jeresi koju su se nadali riješiti na tom Saboru. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...