Jump to content

Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 15 минута, Ведран* рече

Матеј 16, 16-17

И где му каже "ти си глава Цркве"? поглавар? 

http://www.josemariaescriva.info/article/why-is-the-pope-peter

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како накарадно они Писмо читају. Страшно. 

Као да је Христос, Боже ми опрости, био ретардиран, па је причао Петру "ти си Петар тра, ла ла,". То ти је исто као да са братом, са којим си сваки дан, седнеш за сто и кажеш му "Ти си Драган, тра ла ла" овај би помислио да с тобом нешто није у реду. Па сви знају да је он Драган и ако брат то сад говори из чиста мира то није нормално. 

Или, на пример, причам ја са пријатељем и он ми каже "ти си Ведран, и ја ћу теби дати пара". Ја бих помислио да је тај мој пријатељ пролупао, да је изгубио памет. Али ако седимо на плажи и ја се дивим ведром небу па ми каже "Ти си Ведран, и зато се дивиш ведром небу" то би било сасвим нормално. 

Тако и Петар исповеда веру (стих 16-17), па Њему Христос каже "Ти си Петар" (стена!), и на тој стени (управо исповеђене вере) ћу сазидати Цркву своју. 

Као што мени пријатељ каже "Ти си Ведран" (ведар) "па се зато дивиш ведром небу". А не ретардирано "еј бе, ти си Ведран, брате, то је бре кул, види сунце што је лепо".

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Isusovo magare рече

Pa dobro,zašto mu govori "ti si Petar stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju..."?

Ево сад сам сликовито описао. Прочитај без боксерских рукавица. Немој се једиш. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Ведран* рече

Како накарадно они Писмо читају. Страшно. 

Као да је Христос, Боже ми опрости, био ретардиран, па је причао Петру "ти си Петар тра, ла ла,". То ти је исто као да са братом, са којим си сваки дан, седнеш за сто и кажеш му "Ти си Драган, тра ла ла" овај би помислио да с тобом нешто није у реду. Па сви знају да је он Драган и ако брат то сад говори из чиста мира то није нормално. 

Или, на пример, причам ја са пријатељем и он ми каже "ти си Ведран, и ја ћу теби дати пара". Ја бих помислио да је тај мој пријатељ пролупао, да је изгубио памет. Али ако седимо на плажи и ја се дивим ведром небу па ми каже "Ти си Ведран, и зато се дивиш ведром небу" то би било сасвим нормално. 

Тако и Петар исповеда веру (стих 16-17), па Њему Христос каже "Ти си Петар" (стена!), и на тој стени (управо исповеђене вере) ћу сазидати Цркву своју. 

Као што мени пријатељ каже "Ти си Ведран" (ведар) "па се зато дивиш ведром небу". А не ретардирано "еј бе, ти си Ведран, брате, то је бре кул, види сунце што је лепо".

Ja bih dodao, ako se ne ljutis.

Da je stvarno Hristos dao Petru svu vlast u crkvi, zar nije logicno ocekivati, da u Pismu bude jos mnogo svedocanstava o ovom primatu Petra u odnosu na ostale apostole ? Recimo, u Delima apostolskim, na prvom apostolskom saboru u Jerusalimu, u nekim poslanicama drugih apostola, recimo , Pavla.

U praksi rane Crkve, u predanju apostolskom i delima i pisanjima apostolskih otaca ? Itd.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Ведран* рече

Како накарадно они Писмо читају. Страшно. 

Као да је Христос, Боже ми опрости, био ретардиран, па је причао Петру "ти си Петар тра, ла ла,". То ти је исто као да са братом, са којим си сваки дан, седнеш за сто и кажеш му "Ти си Драган, тра ла ла" овај би помислио да с тобом нешто није у реду. Па сви знају да је он Драган и ако брат то сад говори из чиста мира то није нормално. 

Или, на пример, причам ја са пријатељем и он ми каже "ти си Ведран, и ја ћу теби дати пара". Ја бих помислио да је тај мој пријатељ пролупао, да је изгубио памет. Али ако седимо на плажи и ја се дивим ведром небу па ми каже "Ти си Ведран, и зато се дивиш ведром небу" то би било сасвим нормално. 

Тако и Петар исповеда веру (стих 16-17), па Њему Христос каже "Ти си Петар" (стена!), и на тој стени (управо исповеђене вере) ћу сазидати Цркву своју. 

Као што мени пријатељ каже "Ти си Ведран" (ведар) "па се зато дивиш ведром небу". А не ретардирано "еј бе, ти си Ведран, брате, то је бре кул, види сунце што је лепо".

Papinski primat nije kroz povijest nikad bio upitan u samoj Crkvi, već su ga osporavali samo oni koji joj nikad i nisu pripadali ili su od nje otpali. Zbog svoje taštine nisu ga priznavali ni mnogi izopćenici, a neke su protestantske sekte otišle čak tako daleko da papu proglase antikristom. 

Kad je Isus upoznao Šimuna, već mu je pri prvom susretu dao novo ime Kefa (Petar) (Iv 1,42). Na aramejskom, Isusovom jeziku, kefa znači stijena. Grčki je prijevod te riječi petra, a nastavak je za muški rod pretvara u petros, iz čega se dalje izvodi ime Petar. Važno je napomenuti da prije toga ime Kefa nije postojalo. Što navodi na zaključak da Isus to ime nije dao bez nekog dubljeg značenja, tim više što su Židovi, pa s njima i Isus, imenu pridavali veliku važnost. Novo je ime mijenjalo i status osobe. Petar je, dakle, s novim imenom dobio i novi identitet.

Značenje je pak imena Stijena apostolima ubrzo postalo sasvim jasno. Kad su bili u Cezareji Filipovoj Isus je izdvojio Petra i rekao mu: “Ti si Petar – Stijena, i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju, i Vrata pakla neće je nadvladati. Tebi ću dati ključeve kraljevstva nebeskog, pa što god svežeš na zemlji, bit će svezano i na nebesima, a što god razriješiš na zemlji, bit će razriješeno i na nebesima” (Mt 16,18-19). Ovo je Isus rekao pred svim apostolima dok su stajali pod golemom stijenom, visokom oko 70 metara i dugom oko 150. Važnost tog događaja, pojačana još i poprištem, apostolima je bila sasvim jasna. Isusova Crkva trebala je biti sagrađena na Stijeni koja će odoljeti svim olujama. Jedino su Petru bili dani ključevi kraljevstva nebeskog. Ključevi su u to doba bili simbol vlasti, pa kome su bili dani ključevi grada, nad njim je stekao i vlast, pa je tako i Petar dobio vlast nad svetim gradom, Crkvom Isusovom. I nitko od apostola nije zamjerio Isusu što je baš Petru dao tu vlast.

Nakon uskrsnuća Isus ponovo izdvaja Petra ispred apostola,  te ga tri puta pita: “ljubiš li me više nego ovi?”, gdje su “ovi”, dakako, drugi apostoli. Na svaku pak Petrovu potvrdu Isus odgovara: “Pasi jaganjce moje!” odnosno “Pasi ovce moje!” (Iv 21,15-17). Iz konteksta je jasno da se  “ovce moje” odnosi i na prisutne apostole. Tu je sasvim jasan Petrov primat kad je riječ o duhovnoj hrani, dakle vjerskom nauku. Osim toga, Isus daje posebno obećanje Petru da će moliti za njega da ostane jak u vjeri: “sotona je dobio dopuštenje da vas može rešetati kao pšenicu, ali ja sam molio za te da tvoja vjera ne malakše” (Lk 22,31-32). Petar je dakle bio pod posebnom zaštitom Isusa Krista. Ostali je apostoli nisu imali. Juda je izdao i vjeru i Isusa, a i kasnije je kroz povijest Crkve bilo biskupa (nasljednika apostola) koji su izgubili vjeru, jer je sotoni bilo dopušteno da ih rešeta. Ali nijedan papa nije napravio niti jednu pogrešku kad je riječ o nauku vjere Kristove, iako su pape, dakako, grešnici kao i svi ostali ljudi. Nadalje, Isus daje zadaću Petru da u vjeri “učvrsti svoju braću” (Lk 22,32). Nijedan drugi apostol nije dobio takav nalog.

Čitajući Bibliju nemoguće je previdjeti vrlo jasno i očito Petrovo prvenstvo. Ono se može zamutiti jedino izvrtanjem prirodnog i gramatičkog smisla navedenih rečenica. Fundamentalisti će reći da se “na toj stijeni” ne odnosi na Petra, već na Krista. Pokazna se međutim zamjenica uvijek odnosi na najbližu prethodnu imenicu, pa se stoga “toj” mora odnositi na Petra – Stijenu, a nikako na Krista, kako bi to htjeli fundamentalisti. Dopustimo li takvo izvrtanje sasvim prirodnih i jasnih rečenica, onda Biblija gubi i vrijednost i smisao, a riječ se Božja nakazi i izvrgava poruzi.

O Petrovom primatu postoji još bezbroj drugih dokaza, ali nam skučenost prostora brani da ih sve navedemo. Zato ćemo se ograničiti na samo neke. Tako se Petar često navodi prvi (Mt 10,1-4; Mk 3,16-19; Lk 6,14-16; Dj 1,13), ponekad Biblija spominje apostole kao “njegove [Petrove] drugove” (Lk 9,32), Petar govori u ime svih apostola (Mt 18,21; Mk 8,29; Lk 12,41; Iv 6,68-69), Petar je glavni protagonist u najdramatičnijim događajima (Mt 14,28-32; Mt 17,24-27; Mk 10,23-28; Iv 18,10), na Duhove Petar prvi među apostolima propovijeda okupljenom mnoštvu (Dj 2,14-40), njegovo je i prvo ozdravljenje pošto su se ispunili Duhom Svetim (Dj 3,6-7), anđeo naređuje ženama da “posebno Petru” reknu da je Gospodin uskrsnuo (Mk 16,7), Krist se najprije ukazao Petru (Lk 24,34), Petar je predsjedao sastanku na kojem je izabran Matija, nasljednik Judin (Dj 1,13-26), Petar je primio prve obraćenike (Dj 2,41), odredio prvu kaznu (Dj 5,1-11), izopćio prvog krivovjerca (Dj 8,18-23), predsjedao prvim koncilom u Jeruzalemu (Dj 15), proglasio prve dogmatske odluke (Dj 10,46-48; 15,7-11).

Primat su kasnije zadržali i nasljednici Petrove stolice, što je jasno iz mnogih crkvenih spisa. Tako primjerice četvrti papa Klement I. (90.-100.) naređuje Korintskoj crkvi da vrati smijenjeno vodstvo (dakle, iako je u to doba još bio živ sveti Ivan apostol, Korintska se crkva ipak obraća papi, a ne njemu, da presudi u sporu); papa Viktor I. (193.-203.) izopćuje crkvu u Maloj Aziji i tako dalje. Prvenstvo su Petrovog nasljednika potvrdili i koncili u Sardici (342.), Carigradu (381.), Efezu (431.), Kalcedonu (451.) i drugi.

Ivan Poljaković
http://www.katolik.hr/krscanstvomnu/autoritetcrkvemnu/238-sveti-petar-i-primat-pape/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

Ja bih dodao, ako se ne ljutis.

Da je stvarno Hristos dao Petru svu vlast u crkvi, zar nije logicno ocekivati, da u Pismu bude jos mnogo svedocanstava o ovom primatu Petra u odnosu na ostale apostole ? Recimo, u Delima apostolskim, na prvom apostolskom saboru u Jerusalimu, u nekim poslanicama druhih apostola, recimo , Pavla.

U praksi rane Crkve, u predanju apostolskom i delima i pisanjima apostolskih otaca ? Itd.

http://www.catholicbridge.com/orthodox/pope_orthodox_church_fathers.php

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zanimljiv je vaš stil "dijaloga". Bezbroj pitanja na koja ispada da znate odgovor. A iz gore navedenih linkova se ispostavlja da ga ustvari baš ni ne znate jer da znate ne biste imali potrebu šta pitati. Što ih onda postavljate? Ako znate za ovo što se onda pravite da ne znate? Ako ne znate što ne prihvatite odgovore?

http://www.catholicbridge.com/orthodox/pope_orthodox_church_fathers.php

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Ведран* рече

Како накарадно они Писмо читају. Страшно. 

Као да је Христос, Боже ми опрости, био ретардиран, па је причао Петру "ти си Петар тра, ла ла,". То ти је исто као да са братом, са којим си сваки дан, седнеш за сто и кажеш му "Ти си Драган, тра ла ла" овај би помислио да с тобом нешто није у реду. Па сви знају да је он Драган и ако брат то сад говори из чиста мира то није нормално. 

Или, на пример, причам ја са пријатељем и он ми каже "ти си Ведран, и ја ћу теби дати пара". Ја бих помислио да је тај мој пријатељ пролупао, да је изгубио памет. Али ако седимо на плажи и ја се дивим ведром небу па ми каже "Ти си Ведран, и зато се дивиш ведром небу" то би било сасвим нормално. 

Тако и Петар исповеда веру (стих 16-17), па Њему Христос каже "Ти си Петар" (стена!), и на тој стени (управо исповеђене вере) ћу сазидати Цркву своју. 

Као што мени пријатељ каже "Ти си Ведран" (ведар) "па се зато дивиш ведром небу". А не ретардирано "еј бе, ти си Ведран, брате, то је бре кул, види сунце што је лепо".

:suncanje: hej gle Vedrane ovo si ti i piješ sok a veze s vezom nemaš...:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Bokisd рече

Ja bih dodao, ako se ne ljutis.

А што бих се љутио?

Не љутим се ни на ове што хоће да ме бију. :)))

пре 7 минута, Bokisd рече

Da je stvarno Hristos dao Petru svu vlast u crkvi, zar nije logicno ocekivati, da u Pismu bude jos mnogo svedocanstava o ovom primatu Petra u odnosu na ostale apostole ?

Наравно. Али ако памет оставиш под креветом већ при читању поменутог стиха онда ни не приметиш да таквог сведочанства нигде нема. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зајроне немој да ме цитираш па да ми у реплици лепиш туђе трактате.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Ведран* рече

Зајроне немој да ме цитираш па да ми у реплици лепиш туђе трактате.

To su odgovori na ogromnu količinu tvojih pitanja a vec napisani i pripremljeni za čitanje. Onda su i Jevandjelja prema tebi "tudji traktati" jer u njima su takodjer oddgovori i to tačni na sva tvoja pitanja i o primatu i o Petru/Stijeni i o ključevima i o ispaši jaganjaca i o jednom stadu i o jednom pastiru.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Isusovo magare рече

:suncanje: hej gle Vedrane ovo si ti i piješ sok a veze s vezom nemaš...:))

Напредујеш! Са ад шакинем си ипак прешла на ад хоминем. То је добро јер напредујеш. 

Него хоћу да те питам. Да ниси из Далмације? Ако јеси опостићу ти због узбуркане крви :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

18. А и ја теби кажем да си ти Петар, и на томе камену сазидаћу Цркву своју, и врата пакла неће је надвладати.
19. И даћу ти кључеве Царства небескога: и што свежеш на земљи биће свезано на небесима; и што раздријешиш на земљи биће раздријешено на небесима.

глава 16

 

 

I sta vama ovo znači..ništa ili??

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ведран* рече

Напредујеш! Са ад шакинем си ипак прешла на ад хоминем. То је добро јер напредујеш. 

Него хоћу да те питам. Да ниси из Далмације? Ако јеси опостићу ти због узбуркане крви :))

Ma jok bolan..iz Bosne još gore..al već podtadoh prava purgerica jer sam 15god ovdje..:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...