Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

1 hour ago, Матусал рече

Кумим вас Богом да ми објасните пошто ја заиста желим да будем разуман и нормалан човек и да разумем ствари правилно да ми објасните ваш став о логосима и преднацртима, јер ово што наводите је шупље са свих страна. Чиме ви надоместите те шупљине и како објасните самима себи могућност тих ствари када по редоследу који наводите оне једноставно не могу да се образложе. Ви пишете као они који имају убеђење а не као они који могу ствари да образложе и зато упорно понављате једне исте цитате тј. трубите а не умете да објасните. Пишете у стилу то је рекао тај и тај светитељ и његов ауторитет оправдава наш став а не можете ни да докажете да је он сагласан са вама. Зато бих вас сада лепо замолио да систематски изложите учење отаца о логосима тј. парадигмама и да објасните да ли Бог творевину познаје само као своју мисао и жељу а тек када је приведе у постојање созерцава је као актуелизовану стварност. По вашем ставу ја закључујем да Бог има само план о стварању а не само познање ствари као реалних и битујућих и да их тек касније спознаје што уводи промене у Богу, и не показује га као свезнајућег него као непотпуног који ће тек прошавши тог свога делања ући у своју коначну вечност и непромењљивост. Значи ако желите нормалан разговор наведите ваше ставове и тумачење и не вадите неке засебне ванконтекстуалне цитате без појашњења јер је то искривљавање отаца и учења цркве.

Sta, ko, Matusal, ( od svetitelja ),...ne moze da se saglasi sa nasim misljenjem ?

Da li ti razumes, da , ako,  ja navedem citat , recimo, Maksima, da , kada kaze,...'  То је тај божански  циљ, предзамишљен (од Бога) пре почетка свих бића, којега одређујући кажемо: да је он унапред смишљени свршетак, ради којега је све, а он није ни ради чега (другог).  Гледајући на овај циљ, Бог је створио суштине постојећих бића. Ово је ваистину коначна тачка (тарад) Промишљања (Божијег) и оних о којима промишља, по којој ће (коначности) бити возглављење у Богу свега што је од Њега створено (Еф. 1,10-11)'...

Da, se ovo njegovo misljenje slaze sa nasim razmisljanjem , da , ne postoji pre vremena preegzistenicja Hrista u telu, ....osim, kao, kroz Promisljanje o onima o kojima promislja ( nama ljudima ), ... gde je on ( Hrist ),....unapred smisljeni savrsetak koji je Uzrok svega...

Ili, ako ti postavim ovakav citat od Panajotisa Hristu , koji tumaci ovako Maksima :

"Циљ који је постављен пред човјека јасније освјетљава Максимово виђење тијесне повезаности између човјека и Бога. To што је човјек створен као дио (честица) Бога није достатно својство и, ако није пропраћено учествовањем у божанској слави, остаје безначајно. Исповједник јасно одређује човјеков циљ анализујући тајну Христову. Он каже да је велика и скривена тајна προεπινοοΰμενον τέλος зарад које је Бог произвео суштину бића. To je, наиме, ипостасно јединство Бога и човјека у Христу. Наравно, до тачног значења овог мјеста долази се обрнутим тумачењем, када се дође до закључка да је циљ човјековог стварања његово јединство са Богом чији је архетип имало да буде ипостасно јединство у Христу."

Koje se opet slaze sa nasim misljenjem o nacinu preegzistencije Hristove u telu,  kao Bozije predznanje.... 

Vec sam nesto pisao  ( ranije ), nekim svojim recima  ( kako si tad kao nesto zahtevao, a, iako sam ti odgovorio, opet, postavljas isto pitanje :scratch_head:).....,i , ako hoces, evo, recimo, nesto kratko:

 

Valjda je to taj ( retoricko :stadaradim: ) ,.....То је блажени крајњи циљ (=савршетак) ради којега је све створено. То је тај божански циљ , предзамишљен (од Бога) пре почетка свих бића, којега одређујући кажемо: да је он унапред смишљени свршетак, ради којега је све, а он није ни ради чега (другог)..... ( Maksim )

Ili, veliki Cilj i svrha ili logos svih stvari i svega sto Bog stvara jeste i upravo, ..... to od Boga predvidjeno ovaplocenje Sina Bozijeg koje On u Svojoj volji vec ima i poseduje kao savet Svete Trojice.

I, kako Palama  objasnjava kako deluje volja Bozija....Сам покрет Божанске воље, када хоће, постаје дело, и осуштињује се воља постајући одмах природа, по власти Свемогућега, када то Он премудро и уметнички захте, а не као да воља Његова остаје неостварена.....

Tako se i u Bozijoj volji i po poznanju i sveznanju Bozijem nalazi tajna Hristova pre vekova, koja se ispunjava , ....kada Bog hoce i kako je uredjeno po  premudrom Promislu Svete Trojice..... tj,. kada se ispunilo vreme da se pojavi sam Sin Boziji u telu i javi ljudima. "

Itd.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Probudiću decu, prestani dalje nećeš moći..

 

Од кад је магаре призвало влагу на мене, имам неодољиву жељу да се сви редом умокрите! 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, dragisa рече

Ukoliko bi to čak i na neki volšeban način prošlo kako možemo reći da nešto postoji vanvremeno (večno) ako ono u nekom trenutku doživljava izmenu, onda nije vanvremeno i nepromenljivo. Mislim na primer Ovaploćenja, jer ako ovaploćenje IH čini da bog poznaje "kompleksnog" kako je onda uglaviti međukorak silazak "prostog", dakle izmena je očigledna jer ako "kompleksni" postoji vanvremeno kako onda Bog šalje "prostog". Silazak "prostog" je uslov "kompleksnog".

То питање сам ја поставио вама и молим да одговорите како разумете сопствену поставку. На једно питање одговарате другом темом делујете као да вам је ум растурен и разбацан јер не можете систематски да разговарате, иде питање па одговор па наводи па доказивање па закључци. Али ви тако не знате да радите него убризгате смртоносну дозу лудила и глупости и човек доживљава физички бол од вашег резоновања поготово када бокисд пише. И јеретици када пишу имају неки систем по коме образлажу своје ставове(ви немате ни то) и онда оци опет системом здравог тумачења и размишљања доказују истинитост учења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Bokisd рече

Itd.

Питаћу те нешто. Без шале, озбиљно. 

Да ли којим случајем имаш аспргеров синдром или неку врсту аутизма? Најозбиљније. (може на П.П.)

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Bokisd рече

 

Па ти мени цитираш оце као да ја не познајем те списе па си ми ти сада указао на њих, срећа што доста тога још не знате јер ко зна како би их тумачили. Невероватна упорност са твоје стране да ми објашњаваш нешто што савршено разумем али сада није прича о томе, промашио си тему. Питам те да ли Бог познаје бића само у нацрту а реално тек када их створи, само да или не???

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Матусал рече

На једно питање одговарате другом

Можеш ли ти да одговориш на питање које сам вам вишеструко постављао? Како ћете решити проблем небића у вашој теорији преегистенције?

Ако је Христос у телу пре времена, како год да је стигао у ту преегзистенцију, како може бити да Он ствара оно што већ има као постојеће, једном речју, где је ту стварање из небића? Ако ти није јасно питање поставићу ти јасније.

  • Свиђа ми се 1

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Ведран* рече

Питаћу те нешто. Без шале, озбиљно. 

Да ли којим случајем имаш аспргеров синдром или неку врсту аутизма? Најозбиљније. (може на П.П.)

Ne mora na P.P.

Аспергеров синдром је добио име по аустријском педијатруХансу Аспергеру, који је 1944. године описао децу која очигледно имају нормалну интелигенцију, али им недостаје вештина невербалне комуникације, физички су неспретна и не показују емпатију.

Cak mislim, da sa previse 'boleciv' prema ljudima. :945729:

Ne znam zbog cega si izdvojio ovo,...itd,...( mozda , ono, neverbalna komunikacija ), to sam postavio, jer, nisam hteo da postavim ceo moj raniji post , jer je predugacak ( nego, samo delove posta ).

Itd. :stadaradim:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Матусал рече

Питам те да ли Бог познаје бића само у нацрту а реално тек када их створи, само да или не???

Бог познаје логосе бића увек на истоветан начин. Међутим, логоси бића имају два стања, о чему прича св.Максим. Једно је стање пре остварења тих логоса као ОСТВАРЕЊА воље Божије, а сасвим друго је када ти логоси бића још увек НИСУ ОСТВАРЕНИ као воља Божија о творевини.

  • Свиђа ми се 1

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Milan Nikolic рече

Како може бити тело пре времена? Тело је твар, односно потекло је од твари, осим ако мислиш да је тело створено наднебесно. Време и тело су настали из небића. Како по вама тело постоји пре времена? Како је тело настало пре времена из небића?

Ако не можете да одговорите на ово, онда је боље да ви зачепите. Ваша теорија постаје све више шупља да не знам како издржавате. Дајте више одговор о проблему небића у вашој теорији. Или зачепите.

Зато што се Христово тело као твар не посматра засебно јер је оно природа тј. суштина неодвојива од личности, јер не постоји ниједна људска природа изван личности а овде је та личност Бога Логоса а не човека и није могуће ту природу посматрати одвојено јер тако нешто не постоји тј. не постоји голо тело у које нека личност може да се обуче тим пре што људка природа није само тело него и дух са свим својим особинама тј. својствима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Milan Nikolic рече

Бог познаје логосе бића увек на истоветан начин. Међутим, логоси бића имају два стања, о чему прича св.Максим. Једно је стање пре остварења тих логоса као ОСТВАРЕЊА воље Божије, а сасвим друго је када ти логоси бића још увек НИСУ ОСТВАРЕНИ као воља Божија о творевини.

??????????  не разумем да се ниси нешто забунио, 

исправка сконтао сам шта хоћеш рећи бунило ме ово остварења

ајд сад настави даље да ли их он превечно познаје као остварене или не

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Ne mora na P.P.

Аспергеров синдром је добио име по аустријском педијатруХансу Аспергеру, који је 1944. године описао децу која очигледно имају нормалну интелигенцију, али им недостаје вештина невербалне комуникације, физички су неспретна и не показују емпатију.

Cak mislim, da sa previse 'boleciv' prema ljudima. :945729:

Ne znam zbog cega si izdvojio ovo,...itd,...( mozda , ono, neverbalna komunikacija ), to sam postavio, jer, nisam hteo da postavim ceo moj raniji post , jer je predugacak ( nego, samo delove posta ).

Itd. :stadaradim:

Написао си много а ниси ми одговорио. 

Како хоћеш, лепо сам рекао да питам озбиљно. Само сам хтео да знам јер немам намеру да о томе дискутујем или да се, не дај Боже ругам.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Milan Nikolic рече

Да ли је човечанска природа Исуса Христа настала из небића? Ето кључног питања.

Још кажем кључно питање, ало ко мене шиша.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Матусал рече

??????????  не разумем да се ниси нешто забунио, 

исправка сконтао сам шта хоћеш рећи бунило ме ово остварења

ајд сад настави даље да ли их он превечно познаје као остварене или не

Rekli smo već da Maksimovi logosi tvari nisu ostvareni van Isusa Hrista a on misli da tek treba da se ostvare, razumeš?

Pusti kažem ti....

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Milan Nikolic рече

Дајте више одговор о проблему небића у вашој теорији. Или зачепите.

овде могу само навести Јустина из тимачења прве главе Јовановог јевањђеља, мало бокисд-овог метода.

Све што постаде са божанским циљем постаде, јер све Богом Логосом постаде. Нема ничег случајног у Божијем овету; најмање је случај створио ишта у овоме свету. Нема случаја, нема ниечг случајног, јер има Бога Логоса, који је и Свемудрост и Свелогика, и Свесила овега постојећег, и усто: Свепромислитељ, јер је Свестворитељ.
А ђаво? Зар је и он „Њиме постао„? Да, само је Бог Логос створио њега као светог и светлог анђела. Он је ушао у такво постојање. Ђаволом је постао, јер је, вођен и завоћен својим гордим самољубљем, зажелео да потисне Бога, и сам постане Бог. Тако је он злоупотребом своје слободне воље, својим гордим самољубљем претворио себе из светог и светлог анђела у ђавола: у биће противбожно, зло, грешно и свемрачно.
У ствари, ђаво зида себе на небићу, на сенкама свога уображења да је он нешто велико и огромно. Но он и јесте тиме ђаво, и тиме лудило, што хоће да царство свога постојања, свога бића заснује не на Богу Логосу, већ на својој фантастичној гордости и безразложном самољубљу. Суштина је ђаволове трагедије у томе, што на небићу хоће да заснује своје биће.
У томе је трагедија и ђаволовог зла и ђаволовог греха, па и људског зла и људског грвха: хоће да заснује своје биће, своје постојање на нечему што нема у себи Бога Логоса, што нема истинитог Бога. А то значи: што хоће своје биће да заснује на небићу. А у томе је прва ђаволова лудост, у томе и све ћаволско лудило људско, које у својој грозници држи природу људску која се добровољно определила за грех и зло.
Богомудра мисао Светог Григорија Ниског казује ову тајну зла и философије греха. Ево ње: „зло има своје биће у небићу“.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...