Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

пре 8 минута, Bokisd рече

 

Доћи ћеш ти на ствар сада си навео и Паламу. Једино си код преднацрта заборавио Дамаскина када говори о икони а Ведран мислим није случајно закључио да су логоси ради нас.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Матусал рече

а Ведран мислим није случајно закључио да су логоси ради нас.

А ни они се не смеју Ведрану случајно. :D

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Матусал рече

Доћи ћеш ти на ствар сада си навео и Паламу. Једино си код преднацрта заборавио Дамаскина када говори о икони а Ведран мислим није случајно закључио да су логоси ради нас.

Valjda smo mi, ...radi Njega ?

Ko je 'vrhovni' i 'glavni' ,....Logos svih stvari ? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Видиш да овај нема појма ни шта говори када спомиње "логосе". 

Сад реплицира на твоје и моје да су логоси ради нас са речима ми смо ради Њега (читај: Логоса). 

Њему је то све исто, логоси, Логос, итд.

Кажу да пушење траве изазива такаве спирине у глави. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Valjda smo mi, ...radi Njega ?

Па логоси нису жива бића нити икакве стварне постојеће суштине него оци под њима разумеју мисли Божије као превечни преднацрт дела Божијих, али Бог није ограничен на познање кроз логосе него они могу бити постојећи да бисмо ми гледајући у њих познали Бога кроз икону јер нам је још немогуће лицем к лицу. Логос се може поредити са иконом као што икона представља обличје будућих ствари а не саму стварност тако разумевамо и логосе у Богу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Матусал рече

Па логоси нису жива бића нити икакве стварне постојеће суштине него оци под њима разумеју мисли Божије

ops ovde se ne mogu složiti.

Nisu misli, to su želje, misao stvara neprekidnost a tvorevina je od želje I volje Boga da je stvori.

Misao bi označavalo da je onda tvorevina savečna Bogu.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 44 минута, Матусал рече

Али Божије знање се не завршава у логосима он познаје и реално стање ствари у стању њиховог збивања што исти оци опет говоре на другим местима.

Како год да окренеш, Божије познање твари је само кроз логосе твари, било да говоримо о нацртима, мислима или вољи Божијој. Реално збивање твари, како кажеш, тј. конкретно постојање творевине, управо је оно што св.Максим разликује од ,,неостварене воље'', тј. од мисли или нацрта (о творевини) који још нису остварени.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О мајко моја мила! :bu:

Одох ја. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Матусал рече

Па логоси нису жива бића нити икакве стварне постојеће суштине него оци под њима разумеју мисли Божије као превечни преднацрт дела Божијих, али Бог није ограничен на познање кроз логосе него они могу бити постојећи да бисмо ми гледајући у њих познали Бога кроз икону јер нам је још немогуће лицем к лицу. Логос се може поредити са иконом као што икона представља обличје будућих ствари а не саму стварност тако разумевамо и логосе у Богу.

Opet, mora sala i opustencija ,....  :945729:

Na pravom si putu, ovo je upravo ono sto i mi pricamo ,...i, ova definicija je dobra,,.....misli Bozije kao prevecni prednacrt dela Bozijih. (ozbiljno mislim ).... :osmeh:...sve ono sto je pricao i Maksim i Porfirije,...prevecni plan i prednacrt,...misli i sveznanje Bozije,....predvidjena tajna Hrista ,..itd...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Opet, mora sala i opustencija ,....  :945729:

Na pravom si putu, ovo je upravo ono sto i mi pricamo

Ne može opuštencija meni je stalo do Matusala.

Pogrešno se izjasnio, nisu misli, nego želja I volja Božja.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

ops ovde se ne mogu složiti.

Nisu misli, to su želje, misao stvara neprekidnost a tvorevina je od želje I volje Boga da je stvori.

Misao bi označavalo da je onda tvorevina savečna Bogu.

Како год окренеш исто је жеља се није могла појавити у Богу а да није превечна као ни мисао ни воља. Цело наше разумевање Бога је у ствари кроз образ његов у нама тј. кроз икону јер је способност нашег бића да мислимо о Богу дефинисана јр тиме да смо створени по обличју његовом и ми не можемо познавати Бога као што јесте саме изразе мисао,жеља воља ми схватамо кроз своју природу, а Бога познајемо по енергијама кроз Христа сада делимично а у будућем веку потпуно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Ведран* рече

Могли би да кажемо да су логоси, када говоримо о есхатолошкој преспективи, само апстракција. Њихово постојање за Бога је небитно, јер Он гледа испуњење логоса у реалности, њихово остварење. Логоси су ради нас, јер се у историји одвија испуњење, а да би схватили шта је то што треба да се испуни.  

Али логоси твари неће ишчезнути. Сама творевина има постојање на бази ових логоса.

Св.Максим је управо због решавања проблема претпостојања творевине успео да изнесе учење о логосима твари, онако како је у свом учењу дефинисао ,,вољу, мисли, нацрте, логосе'' Божије пре остварења, као непостојање творевине до остварења ,,воље, мисли, нацрта, логоса'' Божијих о творевини.

  • Свиђа ми се 1

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Матусал рече

Како год окренеш исто је жеља се није могла појавити у Богу а да није превечна као ни мисао ни воља

Nije isto strpi se malo objasniću ti sutra sa malo opširnijom porukom.

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...