Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 15 минута, Bokisd рече

da li po prirodi i sustini ( menja nam se priroda ili ne ) ?

Tamo  kaze Panajotis, ...( i, Majendorf, da je za nas razum kontradiktorno ,) da je ovo pitanje na neki nacin paradokslalno i da i Palama u svom opseznijem tesktu nije mogao izloziti sva slozena promisljanja Maksima o ovoj stvari. 

Максим, Палам и ја ти кажемо: беспочетни смо и нестворени по благодати, а то значи да постојимо ван овог света и времена, али буквално и реално, иако нам се природа није променила. То значи, за твоју свест да објасним, да постојимо и пре и сада и после овог света. И да реално постојимо у Богу, а не као неке идеје. Ти одбијаш да прихватиш ово што ти свеци кажу, да постојимо ван времена, а то је ова вечна раван у којој јесмо нестворени! Ти негираш саме речи. Јер је за тебе то кобајаги. Мене баш брига за божију благодат, јер она постоји па постоји, али ми није свеједно за мене, а ако сам сједињен са Богом, онда сам и реално беспочетан, иако имам почетак у времену. Ти поричеш да постојимо сједињени са Богом у вечности и онда инсистираш на природа и благодат. Јер по теби благодат није реална, она не постоји, јер да постоји, како ми верујемо, онда нас она реално чини беспочетним и нествореним. 

Ти причао или магарица прђела, једно је те исто. Јер ти не мислиш. Зато је питање за тебе: По благодати ми постајемо РЕАЛНО/СТВАРНО/ЗАИСТА беспочетни и нестворени или је посреди нека Паламина говорна фигура? Тек када кажеш да јесмо беспочетни и нестворени истински, без икаквог али, јер ово истински нестворени се односи на нашу атемпоралну димензију, иако смо створени у времену, онда ћу рећи да си потписао Паламу, али онбда нећу хтети да слушам друга блуђења која нису у скалду са овим Паламиним догматима.    

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

пре 5 минута, Zoran Đurović рече

Максим, Палам и ја ти кажемо: беспочетни смо и нестворени по благодати, а то значи да постојимо ван овог света и времена, али буквално и реално, иако нам се природа није променила. То значи, за твоју свест да објасним, да постојимо и пре и сада и после овог света. И да реално постојимо у Богу, а не као неке идеје. Ти одбијаш да прихватиш ово што ти свеци кажу, да постојимо ван времена, а то је ова вечна раван у којој јесмо нестворени! Ти негираш саме речи. Јер је за тебе то кобајаги. Мене баш брига за божију благодат, јер она постоји па постоји, али ми није свеједно за мене, а ако сам сједињен са Богом, онда сам и реално беспочетан, иако имам почетак у времену. Ти поричеш да постојимо сједињени са Богом у вечности и онда инсистираш на природа и благодат. Јер по теби благодат није реална, она не постоји, јер да постоји, како ми верујемо, онда нас она реално чини беспочетним и нествореним. 

:„Ово је тврда беседа. Ко је може слушати?“ (Јован 6:60) :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Čitaj dalje ne bacaj pasulj šta ko misli, sve ima tamo i početak i sredinu i kraj.

Možeš posle toga da se slozis ili ne i kažeš gde se ne slazes i zasto.

Tako je pošteno.

Pa, posteno je i da kazes na sta tacno mislis i da se slozimo ili ne ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

 

Шта мислиш када би Бог хтео да ли би могао да нас учини беспочетним и нествореним?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Проблем ове теорије може бити то што још увек постоји смрт и све оно што мора престати са остварењем коначног Царства Божијег. Чак и када последњи човек умре и када се сврши историја, опет ће нека пређашња историја бити актуелна, која се стално понавља. Може ли ова теорија решити тај проблем?

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

Pa, posteno je i da kazes na sta tacno mislis i da se slozimo ili ne ?

Mislim, nije bas da se mesam i da je moja stvar, ali reci ovo posle 300 strana ... negde je teologija strasno apstraktna kao Kandinski, nije za svakog, ali nije ni nuzno poznavati je zarad spasenja, narocito ako ne vladas osnovnom pojmovima. Zasto se u opste mesam, pa recimo da je ovo postalo jako mucno, a ti si jedan simpa covek, osim ako ne volis SM, mislim da bi trebalo da odustanes.

 

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, Zoran Đurović рече

Максим, Палам и ја ти кажемо: беспочетни смо и нестворени по благодати, а то значи да постојимо ван овог света и времена, али буквално и реално, иако нам се природа није променила. То значи, за твоју свест да објасним, да постојимо и пре и сада и после овог света. И да реално постојимо у Богу, а не као неке идеје. Ти одбијаш да прихватиш ово што ти свеци кажу, да постојимо ван времена, а то је ова вечна раван у којој јесмо нестворени! Ти негираш саме речи. Јер је за тебе то кобајаги. Мене баш брига за божију благодат, јер она постоји па постоји, али ми није свеједно за мене, а ако сам сједињен са Богом, онда сам и реално беспочетан, иако имам почетак у времену. Ти поричеш да постојимо сједињени са Богом у вечности и онда инсистираш на природа и благодат. Јер по теби благодат није реална, она не постоји, јер да постоји, како ми верујемо, онда нас она реално чини беспочетним и нествореним. 

Ти причао или магарица прђела, једно је те исто. Јер ти не мислиш. Зато је питање за тебе: По благодати ми постајемо РЕАЛНО/СТВАРНО/ЗАИСТА беспочетни и нестворени или је посреди нека Паламина говорна фигура? Тек када кажеш да јесмо беспочетни и нестворени истински, без икаквог али, јер ово истински нестворени се односи на нашу атемпоралну димензију, иако смо створени у времену, онда ћу рећи да си потписао Паламу, али онбда нећу хтети да слушам друга блуђења која нису у скалду са овим Паламиним догматима.    

O ovoj stvari, da nam se priroda nije promenila i pricam sve vreme. Ako nam se priroda nije promenila, onda, nismo po prirodi bespocetni. To je kao neka osnovna distinkcija kod ovog pitanja.

Kako kaze Maksim, po blagodati smo ( ne po prirodi ) ono sto je Bog po prirodi. Ne menja nam se priroda, ali, nam blagodat daje da na neki tajanstveni i nad - uman nacin spoznamo svoju bespocetnost. Ovu nasu zajednicu sa netvarnim energijama Bozijim, kako kaze Dionisije,...ne mogu da  opisu i  shvate , cak i oni koji je sagledavaju.....

Van vremenska bespocetnost postoji, ali, kako je 'osecaju' i primaju svetitelji koji su u ovoj zajednici , ne mogu cak ni oni sami da je tacno opisu i predstave.

 

Samo jedna mala primedba, ako kazes, da se nasa nestvorenost odnosi na nasu atemporalnu dimenziju, onda, uvodis promenu u nasu prirodu i menja se. Nije vise , da nam se daje' po blagodati. ne_shvata

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Milan Nikolic рече

Проблем ове теорије може бити то што још увек постоји смрт

Па, проблем је и теорије о васкрсењу Христовом, јер још увек постоји смрт. Знаш, ти јеванђелски теоретичари не изгледају много убедљиви... Вероватнија је теорија да су ученици украли тело. Кад их је толико насамарио, барем после да зараде на његовој смрти... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Снежана рече

osim ako ne volis SM

Па ту су они... Мсм., комшије су. Боки из СД-Смедерева, а СМ из Пожаревца

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Матусал рече

Шта мислиш када би Бог хтео да ли би могао да нас учини беспочетним и нествореним?

Pa, moze, dao nam je po blagodati da budemo. :stadaradim:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Снежана рече

Zasto se u opste mesam, pa recimo da je ovo postalo jako mucno, a ti si jedan simpa covek, osim ako ne volis SM, mislim da bi trebalo da odustanes.

Ајде што се мешаш. Него ти тражиш немогуће!

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Снежана рече

Mislim, nije bas da se mesam i da je moja stvar, ali reci ovo posle 300 strana ... negde je teologija strasno apstraktna kao Kandinski, nije za svakog, ali nije ni nuzno poznavati je zarad spasenja, narocito ako ne vladas osnovnom pojmovima. Zasto se u opste mesam, pa recimo da je ovo postalo jako mucno, a ti si jedan simpa covek, osim ako ne volis SM, mislim da bi trebalo da odustanes.

 

Pa, razgovor je tekao bas tako,  da je trebao da postavi neki citat, za koji misli da moze da objasni njegov stav ( i da onda odgovorim ) Nista vise.

Ne vidim da je bas takav problem kakav je predstavljen u tvom postu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Милан Ракић рече

Па ту су они... Мсм., комшије су. Боки из СД-Смедерева, а СМ из Пожаревца

Dobro, meni bi Zabela bila pre asocijacija :smeh1:

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Milan Nikolic рече

Проблем ове теорије

Није теорија. Него парадигма. Што би рекао @александар живаљев савременим теволошким вокабуларом. :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Pa, razgovor je tekao bas tako,  da je trebao da postavi neki citat, za koji misli da moze da objasni njegov stav ( i da onda odgovorim ) Nista vise.

Ne vidim da je bas takav problem kakav je predstavljen u tvom postu.

Zaboravi, prastaj i pomjani i ja cu se tebe katkad setiti

Momci nastavite, sta da vam recem ?

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...