Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 сат, Zoran Đurović рече

Већ ти је све одговорено. Вероватно тешко подносиш менопаузу... 

А како само воле да заобилазе отачке текстове, више него леба да једу. На два места им Св Атанасије говори једно те исто и то не полемички са одређеним циљем, него им износи тумачење Писма, а они као опарени скачу, али текст не дотичу. :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

пре 1 сат, Zoran Đurović рече

Ово је уосталом погрешан превод. Субјекат је Логос и њему се предицира да је Бог. Толико би требало да знаш (д)раматику, Сардинице моја.;) 

Кад бих имао коме навео бих опет оног заграничног епископа и поводом ове ствари. Али коме? Он прича исто што и ми, а ови други који треба да чују, не слушају. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ведран* рече

Кад бих имао коме навео бих опет оног заграничног епископа и поводом ове ствари. Али коме? Он прича исто што и ми, а ови други који треба да чују, не слушају. 

Па и да ко устане из мртвих... Имају Мојсија и Пророке, Ведрана и Аву...12:smeha:

Да не помињем ВСБ и Гајића, они су атомске бомбе!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, Bokisd рече

Ako postoji van vremenska bespocetnost i ako nam Bog blagodacu daje bespocetnost i ne menja nam prirodu,......nemamo po prirodi, ...po svojoj sustini postajanje bespocetnosti, ....kako na koji nacin , onda, dobijamo svoju bespocetnost ?

Боксит, са мало дарова украшени брате, ево да ти сада дам Мајендорфа, да не буде како си ти умислио да је он против Паламе. Превод је који ти скиде, Метјуа Арсенијевића.

Обожени човек постаје “нестворен по благодати”

Чудотворна моћ Светих, која потенцијално припада свима крштенима, јесте нестворена моћ, јер иначе не би била божанска, већ само пука природна појава: “Сва благодат што истиче од Духа на оне који се у Њему крстише сагласно Јеванђељу благодати и који посташе духовни људи, и даље остаје везана за свога Источника; (благодат) Оданде истиче и Онде пребива у свом садашњем и претходном виду”. Божанска благодат није различита од Бога, већ је (она) божански живот који се дарује људима, и то је основа Паламиног учења о “неделивости” Божије суштине и Божијих енергија. Човек у Исусу Христу, дакле, прима сам нестворени живот: “Бог оне који учествују у (Његовим) енергијама и делају сагласно њима, чини сабеспочетним и сабесконачним боговима по благодати”. У Паламиним списима се често јавља идеја да обожени човек постаје “нестворен по благодати”, што представља један од суштинских доказа за нествореност (Божијих) енергија: “Дарови који нас привлаче да будемо једно тело, Тело Христово, и један дух са Господом (упор. 1. Кор. 6, 15-17) нису створени (дарови)”. И у Христу и у крштеноме (човеку) један је јединствени и неделиви Дух, а у Њему је недопустиво свако разликовање створеног и нествореног.

Ја нисам био читао ову Џонову књигу, али сам дао исти коментар уназад, кад сам рекао да ако ми нисмо нестворени, ни енергије нису нестворене. Научнички ум имамо, тако да ово није било пророштво, него мајсторство.

Овери те Мајендорф изјавом да је у Њему је недопустиво свако разликовање створеног и нествореног. Због тога си ти халуцинирао како природе остају у свом атару, пишу си мејлове и машу преко плота једна другој, па си се иживљавао са Мајендорфом како он критикује Паламу и каже да створено никад не може бити нестворено.

Ниси пажљив ни кад ја износим текстове, нити разумеш оно што говорим, па испаде да сам неки Хајдегер за тебе, а мени се чини баналним све ово што преносим од Отаца, јер сам ти рекао да су се на Тавору апостоли преобразили. Пише Палама: «Супротно томе, научени Оцима, ми сви заједно појемо Христу: "Изабрани апостоли у божанственом иступљењу, преобразише се на гори, созерцавајући несместиво изливање Твоје светлости и неприступачност Твога божанства"».

Видиш ли, Боксит, како природа постаје друго у односу на себе, како се преображава? И да у овој равни, што рече Мајендорф, нема разликовања створеног од нествореног? А ако је нестворено, онда је вечно. По благодати и у благодати, али вечно и предвечно реално. То је Паламина наука коју ти са презиром одбацујеш! И да је само Паламина! Па да сумњамо! Него смо овде привели не знам колико хришћанских трактора који исто тговоре и које ви не можете да протумачите него само да негирате њихове текстове или да се правите да не постоје.

Један Палама за Ведрана враголана: «Па наставља: "И имамо најпоузданију пророчку ријеч, и добро чините што пазите на њу као на свјетилник који свијетли у тамном мјесту, докле Дан не осване". Који други дан, ако не онај заблистали на Тавору? "Док се Даница не роди". Koja звезда Даница, ако не она која сијаше над њим, обасјавајући и Јакова и Јована? И где ћe се та Даница родити, ако не "у срцима вашим"?». Паметан може само да ужива и да чита овај текст са Атанасијем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Ведран* рече

Рано ми је још али да ово није премудри Иван доживео метаморфозу? 

Иван ми делује интелигентније... Једино ако није под ембаргом, па се још прави и да не зна грчки... Више ми мирише на Сарагу.:)) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Zoran Đurović рече

један је јединствени и неделиви Дух, а у Њему је недопустиво свако разликовање створеног и нествореног.

Шта рећи даље, да можда нисмо сами Свети Дух?

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Milan Nikolic рече

Шта рећи даље, да можда нисмо сами Свети Дух?

Не, него узмеш и напишеш текст против Мајендорфа и Паламе. Ко су они за Вигдовиту Зорку?

ПС. Ово је из Мајендорфа, да ти напоменем ако си се збунио, јер си ти већ оплео по Мајендорфу, а твој сабрат, Боксит, негира да Мајендорф тврди то што ти мислиш. Мало сте се погубили...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То је то, за вас је Свети Дух оно што сте ви. Свети Дух није никада постојао без творевине и без вас.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Џуманџи рече

Ово је сјајно. :)

Не знам како људима уопште падне на памет да разликују (условно речено) Логоса ""и"" Христа.

Да неко претражи форум зачудио би се колико пута сам их на разне начине питао у којег Бога они верују ако Он није ИХ који нам се јави. 

Али не разумеше шта их питам. Морамо поћи од Христа, а не наших фантазирања. Још неко овде рече да претеравамо са Христологијом :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Milan Nikolic рече

То је то, за вас је Свети Дух оно што сте ви. Свети Дух није никада постојао без творевине и без вас.

Зар си тек сада открио да сам ја Отац, ВСБ Син, а Ведран Свети Дух?! Ти ћеш бити наш Петар!

Који си ти мени краљ...12:smeha:  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ведран* рече

претеравамо са Христологијом

Мислиш на ону бебу-бога што Ирод није успео да убије? Па то је бајка, шта се примаш... Барем сам тебе држао за интелигентног...:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Milan Nikolic рече

Фантастично је како вам је смешно.

Боље да се смејемо него да плачемо над твојом лоботомијом. Било би бескорисно. За тебе нема ничег светог, а глупост ти је неограничена. И још као хијена негде набациш: Објасните ми да бих вам поверовао! Као да смо ми сисали весла! Ништа роба си, тако се каже у мом крају.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Битно је да сте ви Свети Дух. Зато нас проклињете, и нема нам спаса, јер вас хулимо као на Светога Духа.

Е па лепо сте изградили ту фантастичну безумност, лоботомија би била грех. Треба вас пустити докле вас то води.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...