Jump to content

"Скандал" са преносом сексуалних сцена на отварању 51. Битефа

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 минута, Кратос рече

Dojenje i jeste umetnost

Al majke bi ipak trebalo da se pokrivaju ;)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 331
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 4 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

U predstavi imamo prepuno pogrešnih ogoljenja

Zašto misliš da su pogrešna?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, cloudking рече

Al majke bi ipak trebalo da se pokrivaju ;)

Samo glava sisa mož da bude otkrivena u ime ispunjavanja božanske uloge majke :D

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, cloudking рече

na koji nacin se namece? Tu predstavu su uglavnom gledali ljudi koji su hteli da je gledaju. Prenos je em bio na kanalu RTS koji iskljucivo emituje kulturne sadrzaje iliti kanal koji kriticari ove predstave ni nemaju memorisan, a i da imaju, promenis kanal i cao. Kako je to nametanje?

A ako oces kao mladjoni da koljes sto se tvoje pare trose na nesto sto it se ne svidja, jbg, tako funkcionise ljudska psiha. NE MOZE sve svima da bude lepo ma koliko auror i mladjoni trubili u tu trubu...

Na ovo sa lovom nisam ni pomislio, iako, mozda i treba nekako, malo bolje sve to urediti kako treba.

Mislim, vidimo kako se odvija prica, medijski je maksimalno zastupljena, ne secam se da je neka predstava skoro ovako bila 'popularna'. ( :ani_biggrin: )

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Кратос рече

Samo glava sisa mož da bude otkrivena u ime ispunjavanja božanske uloge majke :D

Sto? Pali te to?

Kazem ja... ;)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Mislim, vidimo kako se odvija prica, medijski je maksimalno zastupljena, ne secam se da je neka predstava skoro ovako bila 'popularna'. ( :ani_biggrin: )

Nek postavljac teme postavi anketu na pocetku "da li ste gledali predstavu" pa ce ti biti jasno ;)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, cloudking рече

Sto? Pali te to?

Kazem ja... ;)

Kažeš ti al mašiš ko po običaju...učitavaš sopstvene projekcije ;)

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Кратос рече

Zašto misliš da su pogrešna?

Zato što nisu svršena zatvorena inspirujuća dovoljno, zato što mislim da posle takvih ogoljenja ide još dadatni pritisak savesti.

Nijedno umetničko delo ne možeš svršiti a da ti se ne doda i POSLE kao posledica nekog cilja koji si sebi zadao u takvim trenucima.

Ima nešto u predstavi i svršeno, kad Bog poziva učinite i bolje od ovoga, što bi tragediju moglo da postavi i kao učiteljicu života.

Naravno sada govorim iz mog ugla i takvih uglova će biti i suviše da bi se mnogo zadržavali na mojim rečima ali ako moje reči tebe bude na lično razmišljanje onda ću ja aktivno učestvovati sagledavajući i tebe kao ličnost originala postupaka koje nosiš.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da je golotinja pitanje i etike i filosofije ( ne samo da gledamo u vezi vere ).

Ako je javna predstava, pitanje je ,  da mogu da je gledaju i deca i mladi, koji jos uvek  imaju teskocu razumevanja i shvatanja stvari. Kakvu pouku oni mogu da shvate kroz prikazivanje golotinje ? Za njih je uvek, 'dobra zenska', .... dobra zenska...  :coolio: 

Ako vecina ljudi, jos uvek smatra golotinju problematicnom, onda, takva stvar nije za javno prikazivanje. Takva umetnost onda treba da bude samo za one koji i hoce i razumeju takvu ( umetnost ), na taj nacin.

Vrlo je jednostavna postavka.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Mislim da je golotinja pitanje i etike i filosofije ( ne samo da gledamo u vezi vere ).

Ako je javna predstava, pitanje je ,  da mogu da je gledaju i deca i mladi, koji jos uvek  imaju teskocu razumevanja i shvatanja stvari. Kakvu pouku oni mogu da shvate kroz prikazivanje golotinje ? Za njih je uvek, 'dobra zenska', .... dobra zenska...  :coolio:

Ako vecina ljudi, jos uvek smatra golotinju problematicnom, onda, takva stvar nije za javno prikazivanje. Takva umetnost onda treba da bude samo za one koji i hoce i razumeju takvu ( umetnost ), na taj nacin.

Vrlo je jednostavna postavka.

ideš ti na te morske plaže nekad?

  • Збуњен 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, cloudking рече

Niko to i ne trazi... dokle god si svestan da iza "ok ovo je dobra riba" moze da ima jos necega, you're good to go ;)

Problem je upravo kod ljudi koji se tu zaustave... mislim, nije ni to problem, ne treba nikoga siliti da pošto poto "vidi" nesto ako ne vidi, samo je problem kad za to sto nista ne vidi pocne da okrivljuje  umetnika i umetnost... kao sto npr mladjoni i auror rade... ili kratos, mada se on samo dobro zajebava na temi :D

Наравно. Ко што рекох, за позориште сам тотални дудук, тако да не видим ништа. :D Али има ствари у којима видим и сексуалност и уметност, нпр код одређених плесова. И ту тачно осетим кад уметничка еротика пређе у чисту сексуалност. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Juanito рече

Наравно. Ко што рекох, за позориште сам тотални дудук, тако да не видим ништа. :D Али има ствари у којима видим и сексуалност и уметност, нпр код одређених плесова. И ту тачно осетим кад уметничка еротика пређе у чисту сексуалност. 

Da, takav je sirtaki, sve boli od seksualnosti.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, cloudking рече

Ljudi koji u umetnost vide samo formu si isti oni koji u dojenju vide erotiku...

Ali, ko u doljenju vidi erotiku.

Trebalo bi da  vidimo formu.... ( bar vecina )....

Mislim, da u umetnosti ne treba da gledamo formu, ali, ipak golotinja je samo forma, jer, nije podlozna samo i jedino umetnickom tumacenju. Ono, moze je i neko tumaciti kako hoce, ali, to nije samo pitanje umetnosti i predstave, to prelazi u javnu i opstu sferu i pitanje je za opstu zajednicu, za misljenje koje o ( golotinji ) postoji na nivou etike, filosofije, tradicije, vere i religije. Sve su ove oblasti sastavni deo drustva , jer one i formiraju to drusto vec nekoliko hiljada godina.

Zbog toga i imaju pravo da daju odgovore na ova pitanja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Цитат

Mislim, da u umetnosti ne treba da gledamo formu, ali, ipak golotinja je samo forma, jer, nije podlozna samo i jedino umetnickom tumacenju. Ono, moze je i neko tumaciti kako hoce, ali, to nije samo pitanje umetnosti i predstave, to prelazi u javnu i opstu sferu i pitanje je za opstu zajednicu, za misljenje koje o ( golotinji ) postoji na nivou etike, filosofije, tradicije, vere i religije. Sve su ove oblasti sastavni deo drustva , jer one i formiraju to drusto vec nekoliko hiljada godina.

Под хитно избацити Пнп из корпуса Светог Писма! :D

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Зашто је једна представа шокирала Србе

Педесет први Битеф, завршен пре неколико дана, успео је ове године да привуче завидну пажњу не само љубитеља позоришта него и свеколике београдске чаршије. У центру полемике нашла се представа која је освојила и гран-при фестивала — 24-часовни спектакл Јана Фабра „Олимп“.

1112745520.jpg

Окосницу ове полемике, међутим, нису чинила питања редитељског поступка, употребе митолошких симбола у представи, умећа и вештине глумаца, односа савремене културе и уметности према антици, а посебно према античкој трагедији…

Домаћу јавност, ону најширу, највише је забринула голотиња на сцени, а посебно оштре критике упућене су јавном сервису који је на свом дигиталном каналу све то уживо преносио.

Због чега нам је данас, више од два миленијума након епохе којом се бави ова представа, толико важан податак да су глумци на сцени голи? Где смо ми данас у поређењу с антиком, колико смо слободни?

Тело прикопчано на справе 

„Глумци и глумице су махом голи, а да та голотиња нема везе ни са порнографијом, ни с провокацијом малограђанштине, па чак ни с подвученом еротиком — она је само једно од средстава за искрено улажење у проблем људског постојања. Нема подразумевања. Извођачи су буквално оголели себе“, написао је на Фејсбуку, у тексту „Какав догађај!“ ђакон Ненад Илић, по струци редитељ.У разговору за Спутњикову „Орбиту културе“ Илић је, сабирајући своје утиске о представи, рекао да не види никакву атракцију у преиспитивању култа тела разапетог између ероса и танатоса, а посебно га је, како је рекао, збунило то што су поједини критичари представе видели у њој порнографске елементе.

„Не знам какву машту људи имају. Да ли је заиста узбудљиво ако неко општи са саксијом, или биљкама, или ако се ваља по муљу? Није ми јасно шта би ту могло да се схвати као подстицање похоте“, запитао се Илић.

Према његовом мишљењу, представа Јана Фабра представља „једну врсту крика и отпора техно цивилизацији која нас убија, која убија и телесност и личност“.

Ђакон Ненад Илић и редитељ Љубиша Ристић, гости Спутњикове Орбите културе
© SPUTNIK/ РАДОЈЕ ПАНТОВИЋ Ђакон Ненад Илић и редитељ Љубиша Ристић, гости Спутњикове "Орбите културе"

„Ова представа је посвећена миту, митолошким симболима, ја као хришћанин сматрам да је посвећена свету пре Христа, људскости у димензији пре хришћанства. То је урађено максимално поштено. Ту се није штедело ништа — крв, сексуалност… али не на баналан начин! Мени то није довољно, не бих седео у том свету, али поштујем како су ми га приближили и подстакли ме да озбиљно размишљам о њему“, навео је Илић.

Према његовом мишљењу, живимо у времену у којем се „људско тело губи“.

„Људи одлазе у теретане, вежбају, опседнути су здравом храном, али више немају тело. То је тело које је изгубило функционалну зону и које се прикопчава за справе. Ова представа је нека врста реакције људскости. Постоји једна техно, сива зона, људи воде досадан живот… А онда добијају тренутак екстазе, транса“, навео је ђакон.

Илић истиче да представа Јана Фабра није хришћанска, али захтева хришћански одговор.

„Сви озбиљни људи који се баве теологијом, све аскете, знају да је суштина у томе да се прихвати телесност. Не треба нам апстрактно, бескрвно, моралистичко хришћанство које неће уважавати све оно што постоји у нама. Ова представа нам омогућава да осетимо време и да озбиљно сагледамо комплексност човека“, сматра Илић.

Позоришни транс спектакл

Редитељ Љубиша Ристић, који посебно цени ликовност и фантазмагоричност Фабрових представа и сматра да је то највећа вредност и овог спектакла фламанског редитеља, фасциниран је, како каже, реакцијом јавности која је „показала колика је количина њеног незнања и необавештености“.

„Фаброва представа је веома тачан одговор на стање свести које је посебно карактеристично за млађу публику. Ова представа има везе с митологијом, са савременим техно сензибилитетом и омладином која то прати. Неразумевање старије генерације је последица тога што никада нису били на техно концерту“, сматра Ристић.

Док су средовечни гледаоци цео спектакл посматрали као позоришну бизарност, млада публика је извођаче испратила дуготрајним овацијама и бодрила их навијањем током саме представе, подсетио је Ристић, објашњавајући да је Фаброва поставка представе заснована на принципу понављања, карактеристичном за техно-транс концерте.

„Многи не знају шта значи кад се једна мала тема од неколико тактова врти, врти, врти. Када одете на транс журку, на Дејвида Гету, Боба Синклера, Џуниор Џека, онда гледате децу наслоњену на звучнике који их тресу. Фабр исто тако узима једну малу тему — цитира неки одломак из античке трагедије, из неког ритуала, митологије, а онда ту малу тему бесомучно врти и враћа. Он целу представу гради попут ди-џеја. Због тога представа траје 24 сата“, објашњава Ристић.

Наш угледни позоришни редитељ, који је много пута изазивао полемике културне јавности због свог авангардног приступа театру, истиче да га посебно иритирају реакције позоришног света на Фабров спектакл.

„Разни редитељи и глумци су одушевљени, фасцинирани, представа их је оборила с ногу. Фасцинира ме жабокречина тог нашег позоришног полусвета, који се уби од оргастичког одушевљења, а којем никада није пало на памет да покуша било шта слично, јер ужива у комфору буџетског позоришта уз, евентуално, тезгарење са стране“, с негодовањем констатује Ристић.

Када је реч о представама дугог трајања, Љубиша Ристић подсећа на анегдоту везану за критичара „Њујорк тајмса“ који је седамдесетих година, након премијерног извођења представе Боба Вилсона „Тајни живот Јосифа Стаљина“, написао: „Главна карактеристика представе је то што траје десет сати. После два сата, од 1.200 гледалаца остало је 600, после четири сата 300, после осам сати било нас је 50. У последњем сату било нас је прво 13, а онда смо остали само нас тројица. Не знам разлоге и мотиве она два друга џентлмена који су остали до краја представе, нити у то хоћу да улазим. Што се мене тиче, остао сам до краја представе само зато што критичар ’Њујорк тајмса‘ увек остаје до краја“.

Валентина БУЛАТОВИЋ

logo-soc.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...