Jump to content

Уморни од православља?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 минута, Џуманџи рече

Дакле, може се закључити да, из наше перспективе, нису били Господњи, пошто: "Али кад видјех да не иду право истини јеванђеља," (14. стих)? Мислим, пошто ово делује мало озбиљније од... гафа.

Vrlo zanimljiva rasprava.

Pogledao sam ovde, neko tumacenje ovoga stiha :

http://bible.optina.ru/new:gal:02:14

Sv.Jovan Zlatoust kaze :

"Пусть не смущают вас и эти слова, так как он говорит их не в обличение Петру, но придает такой вид словам, чтобы они, будучи выслушаны, принесли пользу тем, которые чрез обличение Петра должны были стать лучшими."

I, sv. Teofilakt Ohridski :

"Но не смущайся этими словами, - не в осуждение Петра говорит он это, а ради тех, которые могли получить пользу, услышав, что и Петр подвергся обличению за приверженность к закону."

Ipak, po ovim tumacenjima, ne treba da shvatimo ovaj citat kao 'preterano' ozbiljan ( u odnosu na Petra ).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 443
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 52 минута, Џуманџи рече

Али кад видјех да не иду право истини јеванђеља

Може да се преведе и као "не иду усправно" са значењем поносно, храбро, без уступака. И заиста Петар, када су дошли Јудејци "снебиваше се" тј. буквално преведено: смотао се, сакрио, скупио. Дакле, можда може да се каже, није баш застранио од истине али се није баш ни прославио по храбрости исповедања те истине "бојећи се оних који су из обрезања".

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Vladan3 рече

Дакле, можда може да се каже, није баш

црно-бело. :) Ај агри. :dobro:

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дали су колективна свест и памћење Цивилизације која се глобално повезује прошли кроз толико трансформација да ми тешко можемо да доживимо Хришћанство онако како је проповедано, пре 2000 година. Не у смислу ја одем у манастир на више годишњи подвиг и изучавање знања већ мислим на саму културу народа. Дали човек треба да има филтер који је контра немању филтера информацијама из ове нео-културне револуције и експеримената отвореног типа.

На телевизији синоћ гледам, 4 канала уживо читају тарот карте и остало. Значи нео-староегипатска религија. То је изгледало цивилизовано решење ако погледам остале наше канале. Значи компромиси међуљудски и међу религијски мени дају утисак да човек не може да буде Православац а да се опусти у култури коју гради Православан народ. Нема потребе ту за неком интелектуалном тензијом да бих то себи објаснио. Мој брат је седео самном и лагано отишао даље као да ништа није видео. Он се не сећа тога, човек наставио да живи даље. Али ја опасно упао у разматрање те проблематике.

Сетим се на крају Св. Николаја кад је рекао да Бог не оставља човека већ човек оставља Бога. Мислим да је то решење, не припадати у своме уму ничему другоме по суштини, тада је могуће да човек неокрзнут прође поред свега тога и живи као човек. 

Јели то умарање од Православља као пута верника (јер је Православље учење и предање које смо наследили),  или просто лична фрустрација због немоћи да било ко напредује у нашем друштву притом држећи обичаје нашег народа и вере православне ?

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

1 hour ago, Vladan3 рече

Може да се преведе и као "не иду усправно у истини" са значењем поносно, храбро, без уступака. И заиста Петар, када су дошли Јудејци "снебиваше се" тј. буквално преведено: смотао се, сакрио, скупио. Дакле, можда може да се каже, није застранио од истине али се није баш ни прославио по храбрости исповедања те истине "бојећи се оних који су из обрезања".

Значи Апостол коме је дата сила Духа Светога да ради чуда, плашио се од оних који су Обрезани???

Дали то значи да је Источно Хришћанство са милионима верника због тога пало под превласт Ислама који је као покрет настао са Мухамедом и 40 "обрезаних" ратника? Причамо о томе да данас неко село покори читаву Европу, значи не могућа мисија наизглед.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

odmorite ljudi malo od monaške literature, to su ipak ljudi koji hoć da dostignu anđeoske visine

Не... он је тип монаха  по послушању посланог  у свет да беседи, проповеда, учи, раскринкава лажна  пинк учења :ani_biggrin: итд, итд, буди успавано разлењено стадо...итд, итд. 

И уосталом ја у монашкој литератури одмарам, односно у монашкој беседи. 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 часа, Рапсоди рече

Не... он је тип монаха  по послушању посланог  у свет да беседи, проповеда, учи, раскринкава лажна  пинк учења :ani_biggrin: итд, итд, буди успавано разлењено стадо...итд, итд. 

И уосталом ја у монашкој литератури одмарам, односно у монашкој беседи. 

СВЕТИ ИГЊАТИЈЕ БРЈАНЧАНИНОВ
Хришћанин који живи у свету не треба да чита Свете Оце који су писали за монахе. Каква је корист од читања о добродетељима које се не могу испунити на делу? He може бити никакве користи, него само штета, која се састоји у томе што се у човеку пробуди маштање о духовном стању које њему никако не приличи. Ово маштање ће понекад да лажно наслађује уобразиљу умишљеним добродетељима, а понекад ће наводити на душу униније и очајање, када видимо да те добродетељи не можемо да испунимо, и свагда ће нас одвлачити од добрих дела која нам заправо доликују, те ће на тај начин чинити наш живот пустим и бесплодним. Хришћанин, чији је удео да живот проводи и оконча у свету, треба да чита Свете Оце који су писали за све хришћане уопште

  • Свиђа ми се 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

СВЕТИ ИГЊАТИЈЕ БРЈАНЧАНИНОВ
Хришћанин који живи у свету не треба да чита Свете Оце који су писали за монахе. Каква је корист од читања о добродетељима које се не могу испунити на делу? He може бити никакве користи, него само штета, која се састоји у томе што се у човеку пробуди маштање о духовном стању које њему никако не приличи. Ово маштање ће понекад да лажно наслађује уобразиљу умишљеним добродетељима, а понекад ће наводити на душу униније и очајање, када видимо да те добродетељи не можемо да испунимо, и свагда ће нас одвлачити од добрих дела која нам заправо доликују, те ће на тај начин чинити наш живот пустим и бесплодним. Хришћанин, чији је удео да живот проводи и оконча у свету, треба да чита Свете Оце који су писали за све хришћане уопште

Волим Игњатија и све се слажем али мислим да ако је неко искусан и пажљив, ипак, може да ишчепрка понеко зрнце...

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan3 рече

Волим Игњатија и све се слажем али мислим да ако је неко искусан и пажљив, ипак, може да ишчепрка понеко зрнце...

Zar za zrnce da rizikuješ čitavo telo? Bog ti da prst kao siguran da se pozvizavaš svetovno a ti bi celu ruku da se u svetu podvizavaš monaški?

Postoji i literatura od svetih otaca koji nisu pisali za monahe, čitajte to onda kao celu ruku a ne sve što dohvatite odmah da jedete sve kao da je u pitanju neko zrnce.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Хришћанин, чији је удео да живот проводи и оконча у свету, треба да чита Свете Оце који су писали за све хришћане уопште

Ја не знам где ћу окончати живот...:)

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Zar za zrnce da rizikuješ čitavo telo? Bog ti da prst kao siguran da se pozvizavaš svetovno a ti bi celu ruku da se u svetu podvizavaš monaški?

Postoji i literatura od svetih otaca koji nisu pisali za monahe, čitajte to onda kao celu ruku a ne sve što dohvatite odmah da jedete sve kao da je u pitanju neko zrnce.

Дообро... Немо се бијеш одма... :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Vladan3 рече

Дообро... Немо се бијеш одма... :)

Hahaha a ja kad sam video da ste mi odgovorili ti i rapsodi, rekoh pre nego što otvorih odgovor, nće sada valjda opet neko prepucavanje :)) Vidiš u suštini koliko smo mi Hrišćani slični i stvarno se samo oko sitnica nadmećemo:)

Živi mi bili u Hristu oboje. :)

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уморим се од овог света некад, од Христа никад!

Христос васкрсе и радост донесе! :)

1254_Vaskrsenje_vaskrs.jpg

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...