Jump to content

Како разумети правнички језик


Препоручена порука

  • Одговори 101
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

пре 15 минута, Juanito рече

Само што програмери немају државну силу и монополску комору иза себе... 

Радимо на томе. Revenge of the nerds! :smeh1:

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Grizzly Adams рече

Радимо на томе. Revenge of the nerds! :smeh1:

Да бре. Свако мора да има ASP.NET апликацију за порез, а једини лиценцирани смо ми. :) До душе, има и програмера који се опаре захваљујући државној сили, на пример ови што праве касе и рачуноводствени софтвер које је прописала мафијашка удруга звана држава. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Juanito рече

Али никоме од њих држава не измишља запетљане и тросмислене ствари које онда људи морају да плате да се декодирају да би остварили нека основна права итд. Ако већ држава измисли нешто и запетља, морали би пореским обвезницима да омогуће правне услуге које су већ скупо плаћене порезом. У супротном, нека ме пусте да радим како и шта хоћу, а не да доносе прописе које обавезно морам да поштујем, а апсолутно не могу да их разумем. Све је то један опаки кафкијански систем који меље људе. 

Кућу мора да ти уради архитекта и да удари свој печат. Кад хоћеш да се разграничиш са комшијом, то вам уради геометар. Дете у државним школама сме да ти образује само наставник са лиценцом. Судски тумач мора да има факуктет и положен државни испит и да је уписан као тумач. Лекар може да те лечи само ако има лиценцу. 

Ако би и знао боље да урадиш од њих, не можеш јер немаш печат.

Са друге стране, ако сам знаш да читаш законе, не треба ти правник. Ако би бесплатну правну помоћ, имаш и то организовано. Чак и на суду, у деведесет посто случајева можеш сам да се браниш, а тамо где је обавезна одбрана, организовано је бесплатно заступање.

Можеш до сутра да се чудиш зашто правници пишу и тумаче законе. Ал прво ми преведи хемијске формуле тако да ја који нисам студирао хемију могу да их читам самостално ;-) 

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Rileta za predsednika Komore!!!

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Ћириличар рече

Pa je li u pitanju nesto vezano za, npr. intelektualnu svojinu, ili za osiguranje formular, za poreze? Neke izjave, podnesci za organ samouprave, ili za nesto na drzavnom nivou ( state and/or federal level )? Za neke ti ne bi trebala prevelika pomoc, a za neke bi ti trebala debela pomoc ( a opet i ta pomoc mozda nije nuzno pravna nego neke druge vrste ). Ovako si nam samo ostavio presiroku formulaciju pa komotno se moze raditi i o tumacenju ustava :D

Па овде се ради о неким формуларима за пословање у новој држави. Мало је "поверљиво" па не би да откривам превише детаља... ;)

Само сам приметио исту ствар која ми се десила већ пуно пута, значи није везано за нешто конкретно. Кад год наиђем на било шта што није тривијално потпуно се избезумим. Ваљда ми лаици подразумевамо да би те ствари требало да буду јасније и лакше за разумевање. Како иначе ја да поштујем закон ако не могу да га разумем?

Ај за велике фирме, ал кад на пример почињеш нешто са два запослена ваљда би требало да буде једноставно... Шта па ту има толко... Узми харач и пусти ме на миру. :)

пре 16 минута, Ћириличар рече

Sad, ako je u pitanju materija koja se poziva na brdo nekih izvora ( zakona, podzakonskih akata, presuda, medjunarodnih konvencija i cega sve jos nema ) onda morao bi zagrijati stolicu. Pogotovo u "common law" sistemu :|

Па то је изгледа проблем. Оћу да укапирам без загревања столице па ми се прегреје глава...

пре 19 минута, Ћириличар рече

"I hereby do declare that the aformentioned motion for the cessation of the litigation is overturned for the reasons of brevity of the same litigation, in the context of the right to fair trial of the prosecuted."

Квадратну једначину решавам из главе, ал ово мора да прочитам дваес пута да би само наслутио о чему се ради...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, RYLAH рече

Кућу мора да ти уради архитекта и да удари свој печат. Кад хоћеш да се разграничиш са комшијом, то вам уради геометар. Дете у државним школама сме да ти образује само наставник са лиценцом. Судски тумач мора да има факуктет и положен државни испит и да је уписан као тумач. Лекар може да те лечи само ако има лиценцу. 

Све је ово лудило и само диже цене споменутих услуга у небеса. Неке ствари можда имају неки смисао, али "лиценцирани наставник" је убедљиво победио. :D А поред тога, никаква је гаранција квалитета што се види из авиона. 95% лиценцираних не знају уопште где су шупљи што је и теби јасно из сопствене праксе. Једина реална последица су високе цене, а не и бољи квалитет услуга. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Ћириличар рече

"I hereby do declare that the aformentioned motion for the cessation of the litigation is overturned for the reasons of brevity of the same litigation, in the context of the right to fair trial of the prosecuted."

I rest my case :D

Ali zato ni u jednom drugom jeziku ona rečenica Douglas Adams-a ne bi tako dobro zvučala:

"I refuse to answer that question on the grounds that I don't know the answer!"

;)

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, RYLAH рече

Можеш до сутра да се чудиш зашто правници пишу и тумаче законе. Ал прво ми преведи хемијске формуле тако да ја који нисам студирао хемију могу да их читам самостално ;-) 

Теби не стиже казна на кућну адресу ако погрешно напишеш неку формулу. ;) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Juanito рече

Теби не стиже казна на кућну адресу ако погрешно напишеш неку формулу. ;) 

Ali zato može nešto da eksplodira... ili da napravi sebi lošu drogu... :D

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре неки дан сам се свађао с једним правником који ме убеђивао да држава мора да забрани да власници станова своје сопствене станове издају на Airbnb.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Cela tema oko toga što ste se stisli da platite advokata... cccc... škrtice... :D

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Avocado рече

Ali zato može nešto da eksplodira... ili da napravi sebi lošu drogu... :D

Па ето, мени је забрањено да гајим обичну биљчицу у својој кући, а вама правницима је то логично. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...