Jump to content

Шта је то депресија?


JESSY

Препоручена порука

  • Одговори 692
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 2 weeks later...
On 1/12/2018 at 10:35, ana čarnojević рече

1. znate li sta je kognitivna terapija i cinjenicu da se ona poklapa sa npr recima o Tadeja...kakve su ti misli takav ti je zivot?

Osnovna postavka kognitivne teorije i terapije jeste da način mišljenja, odnosno, preciznije rečeno tumačenja, procenjivanja, obrade podataka i zaključivanja, određuju oblik emocionalnih reagovanja, pa i psihopatologiju uopšte. Bek je pretpostavio da nekoliko kognitivnih fenomena određuju pojavu emotivnih poremećaja. Ovi fenomeni su automatske misli, kognitivne distorzije i kognitivne sheme.

http://www.epsihijatar.com/psihoterapija/kognitivna-psihoterapija/

2. da li ste pricutali knjigu Mood therapy genija Davida Burnsa koji je kognitivnom terapijom lecio klinicke depresije bez jednog jedinog leka? moze se primeniti na sve oblasti zivota...brak, neudaja i nezenidba, posao itd

https://ia801609.us.archive.org/4/items/FeelingGood-TheNewMoodTherapy/DavidBurns-FeelingGood.pdf

 

Procitao prvih par poglavlja, za sada mogu da preporucim, ima veoma, veoma korisnih saveta.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, ana čarnojević рече

ma da bre.

samo promenis filtere preko kojih procesuiras dogadjaje.

,,samo" toliko... :)

koliko shvatam manje se odnosi na shvatanje dogadjaja, a vise na to sta govorimo sami sebi (bilo kao reakciju na dogadjaj, ili kao naviku)

kaze da depresija potice od loseg ophodjenja prema samom sebi, od pogresnih misli, i da te misli treba zapisivati svaki dan i nalaziti sta je to nerealno u tim mislima, osporavati ih, i zamenjivati ih realnijim mislima

 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Иван ♪♫ рече

Procitao prvih par poglavlja, za sada mogu da preporucim, ima veoma, veoma korisnih saveta.

Ђубре.

Цитат

The second principle is that when you are feeling depressed... you percieve not only yourself but the entire world in dark, gloomy terms. What is even worse you'll come to believe things really are  as bad as you imagine them to be.

Цитат

Our research reveals the unexpected: Depression is not an emotional disorder at all

! ... Every bad feeling yoy have is the result of your distorted negative thinking.

Болд мој (не и италик-овање). 

Одакле му смелости да каже да људи умишљају (imagine) (а пре тога вели "you'll come to believe")? Депресивне особе заиста доживљавају суморну стварност, не перципирају - доживљавају. Немају у шта да "почну да верују (come to believe)", за њих је то реалност егзистенције.

Што се другог цитата тиче, "њихово истраживање је открило да......" са све узвичником на крају реченице. А нигде референце. :) Констатација да мисли претходе емоцији/ма је такође подупрета - ничим.

Плитко, плиће, наоколо шупље.

Измењено од Џуманџи

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja mislim da je depresija covekovo stanje u padu po difoltu. Sta god covek radio a da nije ukljucen u Boga on ce biti mentalno nezdrav. Mada za sve treba vremena, pa i za to sazrevanje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Иван ♪♫ рече

 

ne kapiram sta je hteo da kaze... previse je moralisticki i autoritativno nastrojen, ne svidja mi se to

 

Nisam slusao ovo predavanje, mada O. Arsenije Jovanovic prica o toj temi na malo cini mi se moderniji nacin. Ima na jutubu koliko hoces predavanja. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, Џуманџи рече

Ђубре.

Болд мој (не и италик-овање). 

Одакле му смелости да каже да људи умишљају (imagine) (а пре тога вели "you'll come to believe")? Депресивне особе заиста доживљавају суморну стварност, не перципирају - доживљавају. Немају у шта да "почну да верују (come to believe)", за њих је то реалност егзистенције.

Што се другог цитата тиче, "њихово истраживање је открило да......" са све узвичником на крају реченице. А нигде референце. :) Констатација да мисли претходе емоцији/ма је такође подупрета - ничим.

Плитко, плиће, наоколо шупље.

Gresis.

Odbacujes celu knjigu koja u sustini objasnjava kognitivno bihejvioralnu terapiju ili CBT, zbog par nespretnih izjava autora. Naisao sam dok sam citao i na nespretne izjave, ali su mrva u odnosu na kolicinu dobrih ideja. Kazem sve to za ovih prvih par poglavlja koje sam procitao.

Takodje, u knjizi se naglasava da se pazi da se emocije ne negiraju. Emocije se ne mogu negirati jer su realnost onoga ko ih oseca. Ali mogu se osporavati misli. I narocito misli u kojima je covek grub prema samom sebi.

Evo, na primer, da primenimo CBT na tvoju poruku. U knjizi si naisla na citate koje si dala, kroz koje ti deluje da autor negira emocije, to je je normalno uznemirilo, i zakljucila si da je cela knjiga takva. Nem niceg cudnog da si citat protumacila na odredjeni nacin. Nema niceg cudnog ni da si imala emotivnu reakciju. Ali ono sto je nelogicno jeste zakljucak da je cela knjiga ,,djubre". Pa nije djubre. Jesi je procitala celu? Ako si procitala samo jedno poglavlje, nespretnih izjava je zanemarljivo malo. Evo ja je citam, i iako sam i sam naisao na par nespretnih izraza, koji su i meni zasmetali, ta nespretna mesta su prakticno zanemarljiva u odnosu na ostatak, knjiga je u globalu dobra. Ne treba je shvatati kao terapiju, vec kao izvor znanja o CBT. Ima i tih referenci koje pominjes, ali nisi obratila paznju na fusnote. Dakle, realno, knjiga nije djubre, vec ok. (Imacu konacan sud kad je procitam u celosti.)

Statistike pokazuju da CBT pomaze odredjenom delu ljudi, sa razlicitom ozbiljnoscu problema. A i ne trebaju ti statistike da zakljucis da misli uticu na osecanja. Zamisli sledecu situaciju: udobno sedis u fotelji, gledas yt i grickas kikiriki, lepo ti je. Ispadne ti plomba, i shvatas da moras kod zubara (mislim, ne moras, ali trebalo bi), i u momentu postajes anksiozna. U cemu je razlika pre i posle? U misli. Prvo su ti misli mirne, a posle anticipiras neprijatnost.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Иван ♪♫ рече

Odbacujes celu knjigu

На основу тврдњи на које имам примедбу - да. А те примедбе нису везане за мање техничке детаље. ;)

пре 49 минута, Иван ♪♫ рече

zbog par nespretnih izjava autora

И то аутора који је ни мање ни више него ученик "оца" КБТ-а. Врло, врло занимљиво.

пре 52 минута, Иван ♪♫ рече

U knjizi si naisla na citate koje si dala, kroz koje ti deluje da autor negira emocije

Потпуно нетачно. :) 

пре 53 минута, Иван ♪♫ рече

to je je normalno  uznemirilo

:)) Ово је КБТ + прозорљивост? (нисам одолела :D ) 

пре 54 минута, Иван ♪♫ рече

Nem niceg cudnog da si citat protumacila na odredjeni nacin.

Категорички искази типа "Our research reveals the unexpected: Depression is not an emotional disorder at all!" и "Every bad feeling yoy have is the result of your distorted negative thinking" се не тумаче, колико ја знам. И ако грешим, овде се нема шта тумачити. 

1 hour ago, Иван ♪♫ рече

Jesi je procitala celu?

Ово није аргумент јер се не слажем са постулатима, чак је мој закључак оправданији од твог јер ти исте колико видим и не разматраш. 

1 hour ago, Иван ♪♫ рече

Ima i tih referenci koje pominjes, ali nisi obratila paznju na fusnote

Наравно да јесам, али очигледно не довољно пажње. Проверићу касније опет. 

1 hour ago, Иван ♪♫ рече

Statistike pokazuju da CBT pomaze odredjenom delu ljudi, sa razlicitom ozbiljnoscu problema.

Статистике показују и да пласибо делује. Но киддинг. 

1 hour ago, Иван ♪♫ рече

A i ne trebaju ti statistike da zakljucis da misli uticu na osecanja.

Сјајно, само што то нико не оспорава. 

1 hour ago, Иван ♪♫ рече

U cemu je razlika pre i posle? U misli. Prvo su ti misli mirne, a posle anticipiras neprijatnost.

Да ли је могуће да не правиш разлику између најнормалнијег тренутног пада расположења или узмемирености због неког догађаја и различитих поремећаја и болести (где се КБТ и примењује)? :(

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 часа, Џуманџи рече

Одакле му смелости да каже да људи умишљају (imagine) (а пре тога вели "you'll come to believe")? Депресивне особе заиста доживљавају суморну стварност, не перципирају - доживљавају. Немају у шта да "почну да верују (come to believe)", за њих је то реалност егзистенције.

:skidamkapu:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...