Jump to content

Расправе о бесмртности душе и о свесности душе након смрти


Препоручена порука

Овде Максим каже да је душа та која телу даје живот и покреће тело. А истина је да Дух животни који нам је Бог удахнуо даје живот и покреће тело. То су основне ствари. Када би душа давала живот телу тада би смо онда ми неби смо за живот захваљивали Богу него би смо се захваљивали души која нам живот даје. Живот би био у нашој власти а неби био дар Божји.

Незнање је криво што Људи мисле да је душа давалац живота, Јер дух разуме језик осећања која производи душа. Па користећи се осећањима дух ствара судбину и покреће тело. Када Бог узме душу, престану осећања и дух престаје да ствара и покреће тело. Видиш како мали превид даје сасвим погрешну слику и размишљање о души.

Овде ми се у резону поткрала једна грешка. Ипак Из душе извире живот. Ево и како. Љубав је извор живота а љубав је осећање. Како душа зрачи осећања јер их производи као реакцију на оно што чини дух то се може рећи да је душа извор живота. Када човек живећи неморално дође у стање да његова душа постане неморална па самим тим престане да зрачи љубав, изгубивши душу човек губи извор живота.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 2.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Cuo sam za jednu dobru analogiju. Daske i ekseri cine zajedno sanduk. Tako telo i duh cine zajedno dusu. U Postanju pise da je Bog covekovo telo nacinio od praha zemaljskog i "dunu mu u nos duh zivotni" i tako covek  posta "dusa ziva". Tako i mi kazemo "koliko ima dusa?" kad hocemo da saznamo koliko ima ljudi :)..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овде Максим каже да је душа та која телу даје живот и покреће тело. А истина је да Дух животни који нам је Бог удахнуо даје живот и покреће тело. То су основне ствари. Када би душа давала живот телу тада би смо онда ми неби смо за живот захваљивали Богу него би смо се захваљивали души која нам живот даје. Живот би био у нашој власти а неби био дар Божји.

Незнање је криво што Људи мисле да је душа давалац живота, Јер дух разуме језик осећања која производи душа. Па користећи се осећањима дух ствара судбину и покреће тело. Када Бог узме душу, престану осећања и дух престаје да ствара и покреће тело. Видиш како мали превид даје сасвим погрешну слику и размишљање о души.

 

Pa u postanju ti pise da je Bog coveku dao dusu svojim neposrednim dahom....i maksim kaze da je dusa sauzrok zivota....zajedno sa Bogom koji je daje....procitaj lepo.....

 

Суштина бестелесна, разумна, која обитава у телу, саузрок живота.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni je nekako kao pouka moralnosti bliža ideja reinkarnacije (spojeno sa platonizmom :0104cheesy: ) ... Postoji neka suština koju čovek ili neko drugo biće dobija sa rođenjem, zatim biće napreduje intelektualno ili moralno, pa smrću gubi svoje "Ja", jer mu za to treba telo ... međutim, neki mehanizam ga po njegovovom životu, smešta u drugo telo, gde će se patiti ili radovati, gde će moći da dosegne intelektualne visine, ili će biti rob ceo život ...

Za samoubice bi ovaj mehanizam imao najmanje milosti.  4chsmu1  Ova ideja bi mogla da bude mnogo bolji spoj razuma i potrebe za smislom, nego ideja o paklu koja ima sto manjkavosti: Ne govori šta se dešava sa ljudima koji nisu ni čuli o Hristu, ne govori šta se dešava sa ljudima koji su imali različit stepen sreće (engleski princ je bio okružen komforom i Biblijom i sveštenicima ... a arapski prosjak idejama o islamu i bedom i mukama). 

The only normal people you know are the ones you don’t know very well.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni je nekako kao pouka moralnosti bliža ideja reinkarnacije (spojeno sa platonizmom :0104cheesy: ) ... Postoji neka suština koju čovek ili neko drugo biće dobija sa rođenjem, zatim biće napreduje intelektualno ili moralno, pa smrću gubi svoje "Ja", jer mu za to treba telo ... međutim, neki mehanizam ga po njegovovom životu, smešta u drugo telo, gde će se patiti ili radovati, gde će moći da dosegne intelektualne visine, ili će biti rob ceo život ...

Za samoubice bi ovaj mehanizam imao najmanje milosti.  4chsmu1  Ova ideja bi mogla da bude mnogo bolji spoj razuma i potrebe za smislom, nego ideja o paklu koja ima sto manjkavosti: Ne govori šta se dešava sa ljudima koji nisu ni čuli o Hristu, ne govori šta se dešava sa ljudima koji su imali različit stepen sreće (engleski princ je bio okružen komforom i Biblijom i sveštenicima ... a arapski prosjak idejama o islamu i bedom i mukama). 

Разум представља небо у нама а ум земљу.  А пакао се налази у утроби земље, што ће рећи пакао је део нашег ума. Пошто Бог има ум којег смо и ми део. у процењсу васпитавања свог ума указала се потреба да одређене мисли држим под надзором и да им не посвећујем пажњу јер су напорне пуне лоших осећања и страхова, које ми ремете квалитет живота. Такве мисли држим подаље од своје пажње иако оне стално покушавају да је се докопају. Наша пажња даје живот нашим мислима и зато им је она битна. Сада већ можете да наслутите шта бог ради са лошим умовима свога ума, умовима који производе лоша осећања. Склања их ван опсега своје пажње, склања их у Ад, Као кад одложиш непотребан спис. Пакао је место у Божјем уму где он не посвећује пажњу. А пошто је у пажњи Божјој Љубав, живот, то и паклу свада вечита смрт. Лоша осећања којима смо посвећивали своју пажњу сагоревају нас вечитом ватром. Ако имаш очи видећеш да идеја о паклу има итекако смисла.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Postanak 46,27 I k tome dva sina Josipova što su mu se rodila u Egiptu. Prema tome, sve čeljadi Jakovljeva doma što se naseli u Egiptu bijaše sedamdeset duša.

 

 Izlazak 1,5 U svemu Jakovljevih potomaka bijaše sedamdeset duša. A Josip je već bio u Egiptu.

 

 Brojevi 31,35 a ljudskih duša - žena koje nisu poznale muškarca - bijaše u svemu trideset i dvije tisuće

 

 Zbog cega se u ovim stihovima koristi rec dusa, kada se ta ista rec koristi i za duhovni nematerjalni deo coveka?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

koristi se izraz nefeš u originalu a on je preveden sa psihi iako lično mislim da prevod nije bio sasvim adekvatan, zbog razlika između starojevrejskog shvatanja sveta i čoveka i jelinskog, jevrejima je valjda bio stran taj dualizam između nematerijalnog i duhovnog.

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovde nefeš ima značenje - osoba.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A ima i ovaj stih koji se stalno navodi kao dokaz da je dusa smrtna. 

 

 

Jer živi znaju da će umreti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima plate, jer im se spomen zaboravio. I ljubavi njihove i mržnje njihove i zavisti njihove nestalo je, i više nemaju dela nigda ni u čemu što biva pod suncem... Sve što ti dođe na ruku da činiš, čini po mogućnosti svojoj, jer nema rada, ni mišljenja, ni znanja, ni mudrosti u grobu u koji ideš." Propovednik 9.5,6,10
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Да ли Хришћани као Хришћани обавезни да верују у бесмртност душе ? И шта запараво бесмртност значи , посматрана унутар универзума хришћанског дискурса ?

And Abraham said unto Zed:
This is my son, sir. We were playing a game, alright? It's called... "Burny Burny Cut Cut"!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Crkva je oduvek verovala u besmrtnost duse. Besmrtnost znaci da dusa ne podleze istim zakonima kao i telo. To znaci da dusa ne stari,ne moze da se razboli,ne moze da bude ubijena, ne podleze zakonima entropije i propadljivosti tj ona ne umire kao telo. Besmrtna takodje znaci da je svesna nakon smrti tela.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...