Jump to content

Невидљиви, сувишни људи, најмања браћа - КАКО ИМ МОЖЕМО ПОМОЋИ?


Препоручена порука

U prihvatilištu za odrasla i stara lica gde su smešteni oni koji više nemaju gde, koje niko neće, koje je porodica odbacila, koji nemaju sredstva za život, a sve ih je više - sagledava se jedna druga strana života. Zato je važno uvek to imati u vidu. Ko god donosi odluke koje imaju uticaja na život drugih mora da obiđe ovaj centar.
Center for old people and people who don't have a regular house or dwelling in Belgrade.

 

Ево једног прилога о прихватилишту за одрасла лица у Кумодрашкој 226а који је горе поменут. Занимљиво, и Мира је на краку прилога поменула да им се може однети храна.  Мада је прилог од раније. Можда је најбоље позвати па питати и разрешити дилему.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://mondo.rs/a868059/Info/Drustvo/Prihvatiliste-za-odrasla-i-stara-lica-i-kako-im-pomoci.html

" "Kapacitet Prihvatilišta je 104 mesta, ali sada trenutno ima 136 korisnika jer su se mnogi od njih sklonili sa ulice zbog hladnoće", Prosto se vodimo idejom da je bolje da budu ovde, na toplom, na dušeku, nego da se smrzavaju napolju. Primamo sve urgentne slučajeve, sve koji nisu u mogućnosti da se snađu van naše ustanove".

Iako je ustanova u Kumodraškoj Prihvatilište za odrasla i stara lica i nema uslugu dnevnog boravka, dosta je onih koji svakodnevno tu dolaze samo da jedu i da se okupaju.

Kako možemo da pomognemo?"Građani i društveno-odgovorne kompanije nam dosta pomažu, dobijamo svakodnevno garderobu, pelene za odrasle, sredstava za higijenu, konzerviranu hranu, ali pomoć je uvek dobrodošla", kaže Suzana Milovanović, i dodajući da trenutno imaju dovoljno pelena, ali im je to uvek potrebno jer se dosta troši. Lekovi koji su u roku upotrebe su takođe uvek potrebni.

Pomozimo i deci!Broj korisnika u Svratištu za decu u Krfskoj 7 takođe je povećan tokom zime. "Bude ih po 40, 50 dnevno, a inače je prosek 25 do 30. Ovde borave deca od pet do 15 godina, a građani mogu da pomognu tako što će doneti odeću, obuću, šalove, kape, rukavice, sredstva za higijenu, kućnu hemiju, školski pribor, slatkiše i grickalice koje ćemo im dati za užinu", kaže Mina Lukić.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Onima koji su zainteresovani da pomažu ljudima u nevoljibilo da bi uložili svoje vrijeme i entuzijazam da rade nešto volonterski, bilo da bi da daju humanitarnu pomoć - potrebne su informacije, kako, kome, gdje, preko koga pomoći. Stavljajte sve što nađete u tom smislu u ovu temu, bez kopiranja smornih velikih članaka, dovoljno je kratko objašnjenje i linkovi. Počećemo sa Beogradom ali bi bilo lijepo da se to proširi i da svako npr. za svoj grad to istraži. Ne bi bilo zgoreg temu prikačiti. 

                                Image result for pinned post                                       Image result for pinned post                                    Image result for pinned post           

Narodne kuhinje u Srbiji http://www.b92.net/hranazasve/narodne-kuhinje.php

Narodne kuhinje u BG          Ne mogu da nađem, Džesi, ako nađeš, ubaci

Narodna kuhinja Verskog dobrotvornog starateljstva http://starateljstvo.rs/crkvena-narodna-kuhinja/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 weeks later...

У Београду имају иницијативе: Куке доброте (за храну) а сад и вјешалице доброте (за одјећу)... Ове прве може свако да направи у комшилуку, а не видим зашто не и ове друге?... Ово је било организовано на Топличином венцу.

https://pouke.org/forum/topic/45377-београђани-браћо-и-сестре-шта-са-храном/

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:646286-Humanitarni-civiluci-puni-odece

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

U BG, ima VDS! Hrišćani, koji djeluju prema Mt 25 "Jer gladan bijah i nahraniste me, žedan bijah i napojiste me, stranac bijah i primiste me, bolestan bijah i posjetiste me, u tamnici bijah, i pohodiste me".

Bukvalno, prema ovih 4-5 Hristovih zapovjesti i isto toliko segmenata socijalnog staranja. Milosrdna sekcija Verskog dobrotvornog starateljstva!

Hranjenje, pojenje gladnih= Crkvena kuhinja

Primiti stranca, beskućnika= saradnja sa Prihvatilištem, skupljanje humanitarne pomoći za njih

Bolestan bijah... = stalne posjete bolnicama

U tamnici se propovjeda Jevanđelje pravde= posjete zatvorima u BG, duhovno staranje, paraklisi pri zatvorima. 

Svi hrišćani pravoslavci u Bg, mogu djelovati preko VDS, što kao dobrotvori, što kao volonteri, ako nemaju predstavu šta bi i kako mogli da učine, a žele da vjeru potvrde djelima ljubavi i milosrđa...  http://starateljstvo.rs/category/milosrdna-sekcija/

Akтивности Милосрдне секције ВДС-а имају за циљ духовну и социјалну помоћ кроз посете старачким домовима, домовима за децу ометену у развоју, слабовиде, наглуве, без родитељског старања и сличним установама социјалне заштите. Наши волонтери посећују затворске болнице, припремају пакетиће за децу на Косову и Метохији, поклоне за децу корисника наше црквено-народне кухиње, посећују Специјалне болнице за церебралну парализу и развојну неурологију, домове за незбринуту децу, посећују и разговарају са нашим старијим суграђанима, особама ометеним у развоју и свакоме доносе на дар лепу реч и поклоне.

Уколико желите да постанете волонтер у оквиру наше Милосрдне секције, контактирајте нас и придружите нам се у овом хришћанском делу.

Улица: Француска 31, I спрат
Телефон: 011 / 2182 - 776
Е-пошта:[email protected]

ДОНИРАЈТЕ ЗА ЦРКВЕНУ КУХИЊУ

Жиро рачун
Архиепископије београдско-карловачке,
Верско добротворно старатељство
Са назнаком за Црквену кухињу
205-58219-31
Позив на број : 230102
Комерцијална банка А.Д.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ко жели да се прикључи акцији Жива дела утехе, да нешто донира, нек се јави на пп Александри, Џесици или мени.

Meni nije jasno da li u BG postoje druge narodne kuhinje osim one crkvene (ona je u Francuskoj 31, a dijeli se hrana jos na 5 lokacija.  Hocu reci da beskucnike i prosjake koje zapazimo trebamo uputiti na obliznju kuhinju, to je pomoc.

Од понедељка до петка наши волонтери припремају и послужују куване оброке у просторијама црквене кухиње ВДС-а у Француској улици 31 (улаз кроз капију, поред дворишта)  у периоду од 10 до 12 часова, док се након тог времена кувани оброк упакован дели онима који нису благовремено стигли до наше трпезарије.

Храмови при којима се деле оброци сваког радног дана (осим када је „црвено слово“ – празник Православне Цркве) су:

1. Храм Вазнесења Господњег на Жаркову – Проте Милорада Павловића 4а , Жарково. Тел.011/2517-205 или 011/2516-205.  Сајт овог храма погледајте ОВДЕ.
2. Сабор српских светитеља на Карабурми -Пере Ћетковића 6/А , Карабурма. Тел. 011/277-6534
3. Храм Св. кнеза Лазара на Звездари (Лазарица) – Улица 21. дивизије 33 – Звездара. Тел. 011/ 241-6347
4. Храм Св. Јована Владимира у насељу Медаковић – ул.Игњата Јоба бр.75, Медаковић насеље, тел.7473-421. Сајт овог храма погледајте ОВДЕ.
5. Храм Св. великомученика Георгија на Старој Бежанији – Војвођанска 70, тел.2161 093 или  3185 861 или 3187 718.

   http://starateljstvo.rs/crkvena-narodna-kuhinja/

Ако има још кухиња, дајте информације овде и не заборавите да кажете потребитима које сретнете...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 years later...

@Вукашин hvala ti za oživljavanje teme....:ok:

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Beskućnici u Srbiji: „Život na ulici je takav da kad se probudiš ujutru, odmah razmišljaš gde ćeš uveče da spavaš"

 

beskućnik

Zovem se Milorad, ali me zovu Mićo, možeš tako da me zoveš", priča sredovečni čovek koji godinama živi na ulicama Beograda. „Najviše volim da spavam u parku na klupi, a kad je hladno sklonim se u haustor", priča Mićo.I ovu zimu u Beogradu, poznatu po košavi i minusu koji može da udari, on će dočekati bez rukavica i celih cipela. „Počeo sam da živim na ulici kada smo se žena i razveli, ima tome nekoliko godina, više se i ne sećam".

Mićo je jedan od 18.287 ljudi za koliko ih je po popisu iz 2011. godine ustanovljeno da nemaju uslova za život.

Od ove brojke, većina su oni koji žive u šupama, barakama i prikolicama, podrumima, napuštenim vagonima i nehigijenskim naseljima.

Najmanje, oko 2,4 odsto ima onih koji žive na ulici, parkovima i pod mostovima, podaci su Specijalne publikacije i studije prof. dr Mirjane Bobić „Beskućnici", čije podatke koristi i Republički zavod za statistiku.

U publikaciji se navodi da u Beogradu ima 7.129 beskućnika, međutim iz ADRE, humanitarne organizacije civilnog društva koja se, između ostalog bavi i beskućništvom, za BBC na srpskom kažu da tačan broj nije poznat.

„Pozitivno je što su 2011. godine prvi put popisivane osobe u situaciji beskućništva", kaže Igor Mitrović, direktor ADRA organizacije.

Napominje da je loše to što su popisani oni ljudi koji su bili korisnici nekog od vidova socijalne zaštite - prihvatilišta, skloništa ili centra za socijalni rad i da najveći deo nije obuhvaćen tim popisom.

Procene organizacija Crveni krst, Udruženja Izlazak i Klikaktiv i ADRE je da beskućnika ima verovatno negde između 5.000 i 15.000.

Na pitanja BBC na srpskom o podacima o broju beskućnika u Beogradu, kao i o tome da li dobijaju zdravstvenu zaštitu tokom pandemije, iz Prihvatilišta za odrasla i stara lica nisu stigli odgovori do objavljivanja teksta.

U publikaciji se navodi da u Beogradu ima 7.129 beskućnika, međutim iz ADRE, humanitarne organizacije civilnog društva koja se, između ostalog bavi i beskućništvom, za BBC na srpskom kažu da tačan broj nije poznat.

„Pozitivno je što su 2011. godine prvi put popisivane osobe u situaciji beskućništva", kaže Igor Mitrović, direktor ADRA organizacije.

Napominje da je loše to što su popisani oni ljudi koji su bili korisnici nekog od vidova socijalne zaštite - prihvatilišta, skloništa ili centra za socijalni rad i da najveći deo nije obuhvaćen tim popisom.

Procene organizacija Crveni krst, Udruženja Izlazak i Klikaktiv i ADRE je da beskućnika ima verovatno negde između 5.000 i 15.000.

Na pitanja BBC na srpskom o podacima o broju beskućnika u Beogradu, kao i o tome da li dobijaju zdravstvenu zaštitu tokom pandemije, iz Prihvatilišta za odrasla i stara lica nisu stigli odgovori do objavljivanja teksta.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako neko postane beskućnik

Stan u kome smo živeli prodali smo, ali je novac brzo nestao jer sam počeo mnogo da pijem.

Ostao sam bez posla zbog alkohola, porodica me se odrekla. Niko s mnom više ne razgovara.

Odjednom me je nekoliko stvari udarilo, blokirao sam jednostavno.

Sad kad razmišljam o tome, shvatam da sam možda imao i nervni slom.

Puk'o sam. Nervi su mi „otišli".

Spavao sam kod prijatelja, selio se od jednog do drugog i to je trajalo oko godinu dana.

Svi su oni bili gostoprimljivi.

„Hrana je u frižideru, slobodno se posluži", rekli bi pre nego što izađu iz kuće i odu na posao.

Bio sam svestan da je to nije moj dom, moje stvari nisu bile tu i ja ni o čemu nisam mogao da odlučujem. Bio sam gost.

Odlučio sam da odem.

Mićina priča je jedna od mnogih koje liče jedna na drugu.

Ovo potvrđuje i Mitrović rečima da je beskućništvo posledica čitavog niza nepovoljnih okolnosti koje zadese osobu, pre nego posledica ličnog izbora.

„Mnogo je puteva do ulice i to je najčešće kombinacija više faktora", kaže on.

Kao primer navodi one koji su podstanari „sa dve plate daleko od ulice", kao i one koji nemaju nikakav sistem podrške koji bi im pomogao da se „dočekaju na noge", poput rodbine, prijatelja, znanja ili veština.

„Zbog oštećenog fizičkog ili mentalnog zdravlja, korišćenja psihoaktivnih supstanci, složene porodične situacije, neretko i nasilnih odnosa, biraju da žive na ulici, iako formalno imaju nekretninu", kaže Mitrović ispred organizacija čiji aktivisti su kroz praksu došli do ovih zaključaka.

Razlog beskućništva je i slab sistem podrške mladima koji napuštaju sistem socijalne zaštite za decu i mlade bez roditeljskog staranja, pošto napuste sistem.

„Dešava se da posle odslužene zatvorske kazne osoba veoma često nađe u situaciji beskućništva, pa kako se ko snađe", dodaje.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Gde žive beskućnici

Mićo kaže da je u prvim danima života na ulici spavao na klupama u parku kod Vukovog spomenika.

Sa padom temperatura i snegom, sklanja se u haustor ili napuštene kuće na periferiji Beograda.

O životu na ulici nije hteo da priča mnogo.

„Kad se probudiš ujutru, odmah razmišljaš gde ćeš uveče da spavaš", kaže on.

Mitrović objašnjava da najveći broj beskućnika nastoji da ne bude primećen i da se zato stvara utisak da ih ima manje nego što ih zapravo ima.

„U periodu hladnih i vlažnih dana, provode vreme u tržnim centrima ili navrate u kafić da napune mobilni", dodaje.

Osim Prihvatilišta za stara i nezbrinuta lica u Beogradu, u kome može da se smesti oko sto ljudi, oni nemaju gde da se sklone kada je zima, pa moraju da se snalaze sami.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako je beskućnicima u pandemiji

Beskućništvo je dodatno produbljeno i ogoljeno usled globalne zdravstvene krize uzrokovane pandemijom, navodi se u publikaciji ADRE.

Napominje se da jedan deo ljudi ne poseduje lična dokumenta, ne ostvaruje pravo na zdravstvenu zaštitu i nema izabrane lekare, pa im je otežan pristup sistemu.

Do njih nisu stizale informacije o prevenciji, maskama, držanju distance, pa su zdravstveni timovi ADRE izlazili na teren kako bi ih pregledali.

Vršili su trijažu pacijenata i prema potrebama, upućivali ih u ustanove javnog i privatnog zdravstvenog sektora, radi dodatnih dijagnostičkih procedura, specijalističkih pregleda i tretmana.

To je bilo od izuzetne važnosti jer veliki broj beskućnika boluje od hroničnih bolesti.

Drumodom
 
 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Drumodom - autobus i spas za beskućnike

Svakog ponedeljka, srede i petka od devet do pola jedan ispod Brankovog mosta u Beogradu parkiran je plavi autobus, Drumodom, u kome ljudi mogu da se okupaju, dobiju zdravstveni pregled, tretman protiv telesnih vaši, a ukoliko je potrebno i razgovor sa socijalnom radnicom.

„Na licu mesta mogu da ostave prljavi veš i preuzmu novi, kao i unapred pripremljene pakete pomoći", kaže Mitrović.

Drumodom

Autor fotografije, Drumodom

Cilj onih koji rade u Drumodomu je da koliko toliko smanje negativne posledice života na ulicama, ali i da sugerišu vlastima kako da se bolje reaguje na postojeće i predupredi novo beskućništvo.

„Mnogo toga je do dobre volje i interesovanja", dodaje Mitrović i napominje da su od juna 2020. do juna 2021. imali oko 3.000 ljudi koji su pomoć potražili u autobusu.

U Drumodomu radi tim od četiri zdravstvena radnika, od kojih su dvoje zaduženi za higijenske i usluge podele pomoći, kao i dve socijalne radnice.

Mitrović kaže da bi rad tima iz Drumodoma dodatno bio olakšan kada bi imali pristup električnoj mreži makar na jednoj lokaciji, ali da zbog procedura nadležnih, jer priključak mogu da dobiju samo objekti, a ne vozila, to trenutno nije moguće.

„Mora da postoji način da se takve krute procedure prevaziđu.

„Do sada nismo uspeli u tome. To jeste razočaravajuće s obzirom na to da su za mnoge na ulici naše usluge jedine koje su dostupne", kaže Mitrović.

Dodaje da im je neophodna pomoć u pronalaženju prostora za rad, posebno u zimskom periodu, kao i finansijska sredstva.

„Trenutno finansiranje ističe početkom februara", priča direktor ADRE.

Nada se da će dobra iskustva iz terenskog rada uspeti da prošire na čitavu Srbiju.

https://www.bbc.com/serbian/lat/srbija-58840797

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...