Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

On 21.9.2018. at 1:04, Кратос рече

Meni je ovo čist oksimorom u mom poimanju Boga....stvoreni bog,kao nevina prostitutka...

Да те поздравим, брате!

Драго ми је што си опет овде, јер често постављаш оштроумна питања. А и чини ми се да ни администрација више неће бити тако брза на бановању/одобравању.

Заправо, право име Оног коме се клањамо јесте Сушти, Бивствујући ( ὁ ὤν ). Сама реч "Бог/бог" у нас Словена долази од иранског "бага" и значи отприлике "давалац богатства". Са друге стране имамо индоевропски *deiwos одакле долази термин за богове у разним индоевропским језицима. Код нас из овог корена имамо "див" и "диван". Енглез каже "divine", Латинац Deus, Јелин Ζευς и тако даље. У протоиндоевропљана ова реч значила је ведро небо. Сасвим је јасно да давалаца блага може бити и оваквих и онаквих. То би био општи термин. Као нпр. Елохим могу бити разни моћници али само је један Сушти. И њега дели онтолошка провалија од осталих моћника, који без обзира ко су, припадају твари. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 2 часа, о.Горан рече

Има, има, али треба читати мало, а не стварати представе о неким стварима на основу сопственог ћефа, а нарочито не на основу комбинације ћефа, снобизма и агресије. Ово је јако комплексна тема, мултидисциплинарна да не може бити мултидисциплинарнија и захтева врло озбиљан осврт, а не шарлатанство као што неки овде раде. То није уопште одговоран став према онима који читају ове теме, а не учествују у истима из ко зна ког разлога.

Danas svakog ko ima hrabrosti da se uhvati sa tolikom multidisciplinarnoscu u kostac odmah po oprobanom modelu proglase za ludog, neukog, zatucanog, rigidnog, nazadnog, anahronog, isprovlace ga kroz blato, napadaju ga orkestrirano da ga izmore sto vise mogu. Jasno je kome odgovara da se neke price gurnu pod tepih, ili ako vec to ne mogu, a onda da se dovode do apsurda bajkovitom neozbiljnoscu.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, о.Горан рече

У Турској jе још 1985.г. тадашњи министар просвете Вехби Динчерлер увео лекције из креационизма у средње школе, тако да тамо одавно тиња ова контроверза. Ми смо географски врло блиске земље, ова одлука тамо се десила пар месеци после петиције, а знамо да данас вести путују изузетно брзо. Сви медији овде су писали о тој петицији, па је врло могуће да је и тамо имала одјека.

Sad samo ostaje da se nadate da ce Austrijanci da pokrenu takvu peticiju, pa da se ukine i kod nas.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, о.Горан рече

Него, да се не бавим шарлатанством, данас га ионако има превише, китови су заиста дивне животиње. Сложили смо се, мислим на људе са интегритетом и достојанством, да је ван минимума интелигенције веровати у бајку да су они настали од бића налик сеоским џукелама. То је толико тупава претпоставка да ме чуди да и најокорелији еволуционисти могу да поверују у то. Али добро, свако може да верује у бајке, није забрањено законом. Ево још једног доказа Стварања, дивне животиње зване китови:

 

Кит

 

Сисари морају стално да дишу, па због тога вода за њих не представља погодно окруженје. Међутим, код кита, као једног воденог сисара, овај проблем је решен уз помоћ дисајног система који је много ефикаснији од многих дисајних система копнених животинја. Само једним издисајем, кит избацује из плућа 90% употребљеног ваздуха. Из тог разлога он може да издржи прилично велики временски период, а да не осети потребу за дисањем. У исто време, он у мишићима има прилично високу концентрацију “миоглобина” који осигурава депоновање кисеоника. Уз помоћ овог система, једна врста кита, на пример, успева да се спусти на дубине и до 500 метара, и без узимања ваздуха може да плива и до 40 минута.А “носни отвори” кита су, за разлику од копнених сисара, смештени на леђима, што му омогућава лакше дисање.

 

 

Dobro,o.Gorane sada znamo da se u vašoj glavi dešava sledeće: Mlad Bog je meni bliži i lepši, jer sve što je mlado i lepo božansko je. Ne daj Bože da je Bog stvorio sve vanvremena i da se izraz stvorenja u stvorenom dešava po danima stvorenih. To što je Bog kroz Sina svoga stvorio svet i eshaton vanvremenom (nijednom mernom jedinicom ne možemo to izračunati), je za vas daleka teologija, vi više volite da se divite blizini Boga kroz sveprisutnost u vremenu ne starijem od 6000 godina jer bi to bilo previše, nego Njegovom stvaranju van svakog vremena.  Rađa Sina kroz koga je po slobodi svih Triju LIčnosti stvara Anđele Božje i sve vidljivo i nevidljivo.

Stvara po slobodi ni iz čega, da bi stvorenja od nebića došla u svršena bića koja bi delila tu slobodu koja je samo Bogu svojstvena preko Hrista Isusa Sina Božjeg koji nas svojim nestvorenim energijama čini istinske pričesnike te slobode u tim energijama ili Svetlosti kako god hoćete, Palama je to bolje objasnio naravno.

Mnoge tehnike poznaje Bog mnogo je moćniji od tih 6000 godina, ipak je ovo mala brukica za gledanje na Božje stvaranje na ovakav način na koji vi forsirate.

O.Zoran je rekao da ne deli ni evolucioni pogled na svet niti kreacionistički koji vi forsirate, već ima jednu sasvim drugu sliku Božjeg stvaranja ni iz čega po slobodi samoga Boga jedinoga stvaraoca i Svedržitelja.

 

 

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 45 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

O.Zoran je rekao da ne deli ni evolucioni pogled na svet niti kreacionistički koji vi forsirate, već ima jednu sasvim drugu sliku Božjeg stvaranja ni iz čega po slobodi samoga Boga jedinoga stvaraoca i Svedržitelja.

Našao si s kim ćeš pričati o vanvremenskom stvaranju :))

Inače ima li potrebe za ex-nihilio, ako dumamo da Bog stvara tvorevinu vanvremenski iz božanskih energija? Ex-nihilio je koncept koji oponira konceptu da je Bog preoblikovao već postojeću materiju koj je imala haotično stanje. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Justin Waters рече

Našao si s kim ćeš pričati o vanvremenskom stvaranju :))

Inače ima li potrebe za ex-nihilio, ako dumamo da Bog stvara tvorevinu vanvremenski iz božanskih energija? Ex-nihilio je koncept koji oponira konceptu da je Bog preoblikovao već postojeću materiju koj je imala haotično stanje. 

Ne znam, nisam pametan na tvoje pitanje ne razumem ga u potpunosti.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ne znam, nisam pametan na tvoje pitanje ne razumem ga u potpunosti.

Ako tvrdimo da je Bog sve stvorio vanvremenski iz Božanskih energija, zašto uopšte tvrditi da je stvorio sve iz ex-nihilio? Slijed stvari (slijed pominjem uslovnom) ide:

Bog - Božanske Energije - Tvorevina, nema tu nikakvog ništavila niti ničega, tvorevini ne prethodi ništavilo već Božanske energije. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Justin Waters рече

Ako tvrdimo da je Bog sve stvorio vanvremenski, zašto uopšte tvrditi da je stvorio sve iz ex-nihilio? 

Koliko razumem, tvrdnja da je Bog sve stvorio ni iz čega jeste izraz Njegove slobode i volje pri stvaranju.

Biće je prizvano iz nebića po slobodi i volji Boga da uđe u svršeno biće slobodno kao što je slobodan Bog u energijama koje dobija i koje za biće još ne postoje u tom svršenom obliku.

Praštaj toliko za sada mogu da odgovorim ali bi bilo dobro da umesto nacionalne geografije ova tema krene u ovom  pravcu.

Ipak SPC traži od nas zdrav kreacionizam :)

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Justin Waters рече

Bog stvara tvorevinu vanvremenski iz božanskih energija

Џастине потопни, из Божанских енергија или Божанским енергијама?

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Ведран* рече

Џастине потопни, из Божанских енергија или Божанским енергијама?

Uvek si na pravom mestu pitanjem.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Просечан србенда рече

Ако је стварање света било ван временско зашто се онда у шестодневу помињу дан, јутро и вече? 

Ne znam takav je izraz bića koji se privodi iz nebića u svršeno slobodno božanskim energijama pričesno biće.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Била би галактичка фора да се о. Горан зарази мајмунским богињама!:))

 https://vesti-online.com/Vesti/Svet/711906/Majmunske-boginje-napale-Evropu

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Volim_Sina_Bozjeg рече

Dobro,o.Gorane sada znamo da se u vašoj glavi dešava sledeće: Mlad Bog je meni bliži i lepši, jer sve što je mlado i lepo božansko je. 

Каква глупост, човек упорно тврди да заступа 24 часовно стварање а ви овде му упорно то набацујете, какав млади Бог? Завртело вам се у глави од милјарди и милјона година па не знате шта причате више. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...