Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 3 минута, Paradoksologija рече

I tako neke stvari nekome mogu poslužiti kao dokaz, meni nisu, slučajnosti postoje, ali eto. Verujem. 

Повезани смо, нема друге. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 1 минут, Zoran Đurović рече

Повезани смо, нема друге. 

U slobodi postojanja, tada činimo svake neke Hristove stvari, recimo molimo se za druge. :))

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Nema prelaska.  Bog bi u tom slučaju bio loš učitelj. koji nije imao vremena da nauči čoveka za života i to upravo ono vreme koje mu je zamisli On sam odredio.

Ad je razrušen i opustošen.

Pa, naravno i nije los ucitelj, nego smo mi pomalo losi ucenici ili ne slusamo na casu ili smo lenji da ucimo, ili smo lenji da nesto i ispunimo, ....(ili, bezimo sa casova...:D).... sve pomalo...

Stari Ad je opustosen,...  ali je nazalost jos uvek tu negde ( negde dole mozda .. :stadaradim:), da li ce biti ponovo prazan ne zavisi od Boga, nego od nas...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Stari Ad je opustosen

Blago tebi kad si ti uspeo da sagradiš novi. :))

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Zoran Đurović рече

Фрка је што многи не знају да лекс оранди претходи лекс креденди,

Ја о овоме често 'свирам', и у директним разговорима, па видим да неки блену у мене као да сам с марса пао.

А над главом им видим балончић у којем пише: "Шта ли овај прича? Скроз је одлепио! Сигурно је у некој прелести!" 

:))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Жика рече

Мене мрзи да читам, видим има доста. Давно сам читао такве текстове.

Ја не могу сада да кликам на тај линк. Пише нека хула у URL-у 

:))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

po (u) kontekstu,  ...., je novi.... (:D)

Nije novi, Vaskrsli Hristos je tada opustošio ad oduzeo mu moć nad dušama i od napred i od nazad kroz istoriju, sve do kraja vremena.

Lepo vam je počivši patrijarh Pavle govorio i to ponavljao kao neku mantru, za Boga ne postoji juče, danas, sutra, Njemu je sve sada.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam kako je Noje napravio barku i ukrcao u nju svaki par životinja ali znam da sam ja u Hristu Isusu i da me On svuda vodi sa sobom u to Njegovo Njemu poznato sada.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Volim_Sina_Bozjeg рече
пре 1 сат, Bokisd рече

po (u) kontekstu,  ...., je novi.... (:D)

Nije novi, Vaskrsli Hristos je tada opustošio ad oduzeo mu moć nad dušama i od napred i od nazad kroz istoriju, sve do kraja vremena.

Lepo vam je počivši patrijarh Pavle govorio i to ponavljao kao neku mantru, za Boga ne postoji juče, danas, sutra, Njemu je sve sada.

Ali, recimo, pretpostavljamo da su i u 'starom' adu postojale duse starozavetnih ljudi koji nisu ziveli po pravednosti i istini i veri SZ koji je bio kao neka vrata i priprata koje su vodile upravo do vere u Hristosa ,....i kada je u subotu sisao u ad, sigurno takve duse ljudi koji su zivele u grehu i nepravdi nisu mogle da imaju koristi od blagodati Hristovog prisustva u adu.

Nema ad moc nad dusama ljudi koji zive po veri i pravdi, kako oni Jevreji i mnogi drugi ljudi u SZ, tako i mi, vernici i ljudi koji zivimo po NZ i jevandjelju. Ad je pripremljen djavlu i andjelima njegovim, onima koji su nepravedni, gordi, samozivil, nemilosrdni, bez ljubavi, mrzitelji ljudi, jednostavno takvi sami daju' da mrak i ad imaju moc nad njima.

Treba da budemo oprezni sa ovom pricom, da ne bi nekima dali laznu nadu da ne postoji sud nad nasim delima, bice suda, tako verujemo i trebamo da se trudimo da na tom sudu dodjemo sa dobrim delima, ljubavlju i verom, kako bi dobili dobre nagrade od Boga.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Bokisd рече

....i kada je u subotu sisao u ad, sigurno takve duse ljudi koji su zivele u grehu i nepravdi nisu mogle da imaju koristi od blagodati Hristovog prisustva u adu.

Ако на њих није деловао тај силазак уразумљујуће, чистилишно и на крају спасоносно, како твоја уобразиља објашњава ово:

"сишао је и проповедао духовима који су били у тамници,  њима који су некад били непослушни, када је Божија стрпљивост чекала у Нојево време док се градио ковчег"?

1. Петр. 3-19, 20

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, Благовесник рече

Ако на њих није деловао тај силазак уразумљујуће, чистилишно и на крају спасоносно, како твоја уобразиља објашњава ово:

"сишао је и проповедао духовима који су били у тамници, који су некад били непослушни, када је Божија стрпљивост чекала у Нојево време док се градио ковчег"?

1. Петр. 3-19, 20

Pa, ono sto meni licno odmah upada u oci :ladan: jeste da sigurno znamo da su postojali i mnogi drugi ljudi koji su nekada u SZ bili nepravedni i neposlusni, ...pa, opet, Petar ovde pominje samo ljude koji su ziveli u vreme Nojevo,... malo je 'cudno' , nekozistentno misljenje Petrovo ako gledamo tako,....ali, sigurno postoji neki razlog zbog cega Petar tako navodi...

Gledam tumacenja svetitelja i sv.Avgustin kaze :

http://bible.optina.ru/new:1pet:03:20#blzh_avgustin

" Вопрос, который ты мне задал в связи с посланием апостола Петра, обычно [вызывает] у нас [затруднение] <…> и потому нас волнует вопрос: когда умер Господь и в аду проповедал заключенным в темнице духам, удостоились ли этого блага только те, которые были неверными во время строительства ковчега? Ведь со времен Ноя до времени страдания Христова умерло так много тысяч человек, которые могли оказаться в аду <…>, которые, в состоянии того же невежества, во тьме, словно в темнице заключены, без пользы для себя созерцая, как во всем мире созидается Церковь, а судный день близится, словно потоп, во время которого погибли все неверные <…> [Христос спустился в ад] для утешения добрых или для увещания и тех, и других, так что одни во спасение себе веруют, а другие в наказание себе не веруют."

I za samog velikog mislioca ( i intelektualca... :945729:) sv.Avgustina je pomalo nejasno zbog cega se pominju samo neposlusni u doba Noja i to moze da predstavlja odredjenu poteskocu u tacnom tumacenju ovih stihova.....

Ali, ipak, na kraju kaze, da ova propoved dusama u tamnicama i silazak Hristosa u ad je zbog utehe i spasenje onih koji veruju u spasenje i onih koji ne veruju u mogucnost kazne (tj. onih koji su ziveli bez vere u mogucnost dolaska suda za svoja nepravedna dela i grehove)....., znaci, ipak, deluje da postoje i oni ljudi i duse koje nisu imali koristi od silaska Hristosa u tamnice i ad.

(koliko vidim, sv.Teofilakt povezuje ove stihove Pavlove sa krstenjem vodom, sto je alegorijski predstavljala voda ( kod potopa ).... verovatno i zbog toga Petar pominje u sledecem stihu i neposlusne ljude u Nojevo vreme, kako bi napravio tu' alegorijsku paralelu sa vodom krstenja ...)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Bokisd рече

sv.Avgustin

Јавите ми кад се Ава пробуди, да направим кокице. 

:POPOcorn1:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Ведран* рече

Да, помиње се бесмртна душа. Не треба никаква реформа 'монашких' утицаја. Треба само правилно схватити. Човек је и смртан и бесмртан, како неки Оци говоре. Можемо га посматрати као још незавршени пројект. Ни там ни вам.

Кад правиш мотор за аутомобил, то и јесте и није мотор. Јесте по ономе што треба да буде, а није по ономе што може да буде. Јер ако не довршиш пројект, и оставиш све у деловима, то ће бити само хрпа челика, а не мотор. 

Душа као носилац те потенције, као каква скица и нацрт за 'мотор' јесте бесмртна у томе смислу, али не као самостални ентитет него као човек. Јер џаба ти скица, кад аутомобил не вози. Исто као што кажемо смртно тело, а човек није истински ни смртан јер имамо васкрсење.

Дакле у човеку имамо и једно и друго, и смртност и бесмртност, али смо недовршени. И Бог нам даје да активно учествујемо у његовом стваралачком делу, довршавајући сами себе. 

Odlično razmišljanje.

Najbolji su mi oni koji sve odgovore o smrti sipaju ko iz rukava i čude se kako to ne znaš.

Vidimo kod vrhunski teologa odgovor na ova pitanja ostaju nedovršena.

Ratzinger u uvodu u kršćanstvo dosta govori o tome...na kraju konst. da je možda termin " biti u Božjem sjećanju" za sada najprihvatljiviji ..

Veliki Pavao kaže ..da oko nije vidjelo i uho čulo...

I nakon svega ništa ne znamo.

Ja sam odgovor na to pitanje našao i to mi je više nego dovoljno:

 

 ‘Uskrsnut će brat tvoj’, odgovori joj Isus. ‘Znam da će uskrsnuti – odvrati mu Marta – o uskrsnuću, u posljednji dan.’ ‘Ja sam uskrsnuće i život – reče joj Isus. – Tko vjeruje u mene, ako i umre, živjet će. Tko god živi i vjeruje u me, sigurno neće nigda umrijeti. Vjeruješ li ovo?’ 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...