Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 41 минута, Ведран* рече

Мајко мила!

Одакле ваде ове конструкције, најпре богословска тројица сад ерминевтички контекст! Шта још има?

Има ерминевтички кључ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 25 минута, Ведран* рече

Него људи Божији! Где нам је поп Горан?

Да га нису злотвори бановали у тајности?

Или да није, не дај БОЖЕ (!), опет се верао по крововима па паднуо? :unbelieveble:

А лепо сам му рекао да обује једну чарапу наопако! Против сваког зла. 

Видели сте другарско упозорење. Они, на моју срећу, имају много више искуства са попом са кровова...:)) Ја сам имао част да напише о мени свега 4-5 критичко-научних анализа на свом блогу, а нешто се и овде пренело. Знам да се расправљало о њему, ваљда је написао још неко "мирно" писмо редакцији, јер је хтео дупетом да затвори врата. Пошто нас је подавио као Лав мачиће...12:smeha: 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Bokisd рече

Uf, deluje da si bas 100% siguran da se Postanje ili Pismo ne bave pojavom smrti i truleznosti i propadljivosti u svetu.

Nesto sam malo gledao ovih dana razna tumacenja otaca povodom ovog pitanja , pa, kasnije cu da navedem neke citate. Inace, sam Hristos je dosao kao covek na zemlju da nam pomogne u vezi prevazilazenja problema smrti i resio ga je kroz Vaskrsenje i sva nasa vera je u tom dogadjaju. Znaci, problem smrt i resavanja tog problema je u epicentru vere i sledstveno pisma.

Ne bavi se, to nije u opusu judejske egzegeze. Judejci su mislim sasvim drugačije teologisali nego kasnije helenski svijet.To bavljenje smrtnošću i razna filozofska pitanja koja proizilaze itd..došlo je tek kada su heleni i ostali nesemitski narodi primili hrišćanstvo, jer su oni imali već takve postavke i razmišljanja o svijetu  i prije nego su došli u dodir sa Biblijom.

пре 2 часа, Bokisd рече

Da, jasno, hemijski procesi postoje, covek deluje kroz telo i telesne funkcije.

Ali, sta pokrece sve te procese i misli i nas um i duh ? Ako je veza uma i duha sa hemijom u nasem telu neki zatvoreni krug gde je onda sama licnost coveka i njegova slobodna volja i osecanja kao ljubav, tuga, radosta i slicno. Nesto treba te procese da pokrene, kao kada u hemijskoj labolatoriji smesamo odredjene kolicine nekih elemenata po definisanom redosledu i dobijemo hemijski prosec.

Inace, mozemo Vedrane da ukinemo i pravo i zakone, ne postoji odgovornost coveka za svoje postupke, jer, to su hemijski procesi.... :D (malo sam iskarikirao , ali, tako ispada)

I, opet, ako uticemo na mozdane funkcije medikamentima, onda, te same mozdane funkcije nisu 100% nezavisne i zavise od necega drugoga koje moze da utice na covekovu svest i razum i ponasanje. Licnost, duh ili dusa bi trebalo da imaju presudne uticaje.

Nema jedan izvor, subjekat, objekat, nešto što će pokretati te procese. Ima ih više i međusobno su zavisni. Recimo um, izvan teologije, naučno bi mogli definisati kao set kognitivnih funkcija koje uključuju svjesnost, opažanje, razmišjanje, prosuđivanje, jezik i pamćenje...svaku od ovih pojmova možemo posebno da opišemo i onda kada kažemo da um radi, radi svaka od ovih istovremeno u različitom intenzitetu i nema jedan jedinstveni izvor koji ih pokreće. 

I naravno da moždane funkcije nisu 100% nezavisne....Moždane funkcije osim što su autokefalne, one su istovremeno i pod jurisdikcijom okoline. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Justin Waters рече

Ne bavi se, to nije u opusu judejske egzegeze.

Сасвим је тачно да Пост 3 не говори о првородном греху. Прича се развила кроз позну јудејску егзегезу, новозаветно читање и онда хр оце. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Zoran Đurović рече

Сасвим је тачно да Пост 3 не говори о првородном греху. Прича се развила кроз позну јудејску егзегезу, новозаветно читање и онда хр оце. 

Sa ovim zaključkom uvijek dolazimo do toga da se teološka misao kroz istoriju razvija kao drvo, od korijena da kranjih visina krošnje i nijedan period nijedna era ne može biti konačna nakon čega nema više rasta...time bi ograničili Duha, i negirali Pismo da je Hristos vazda sa nama i obesmislili kompletnu vjeru. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Justin Waters рече

Ne bavi se, to nije u opusu judejske egzegeze. Judejci su mislim sasvim drugačije teologisali nego kasnije helenski svijet.To bavljenje smrtnošću i razna filozofska pitanja koja proizilaze itd..došlo je tek kada su heleni i ostali nesemitski narodi primili hrišćanstvo, jer su oni imali već takve postavke i razmišljanja o svijetu  i prije nego su došli u dodir sa Biblijom

Ali, ima ona aksioma, SZ se cita kroz NZ. To je doneo Isus Hrist.

Sad, sta tacno misle Jevreji , oni strari ili ovi danasnji, treba pogledati ( licno, nisam nesto posebno citao ). Recimo, u pslamima se kaze,.... Гле, у безакоњу родих се, и у греху затрудне мати моја мном..... koje sv.Atanasije tumaci :

https://svetosavlje.org/tumacenje-psalama/52/

" Гле, у безакоњима се зачех, и у гресима роди ме мати моја. Првобитна одлука Божија није била да се рађамо кроз брак и пропадљивост (трулежност). Преступање заповести је увело брак услед Адамовог безакоња, односно услед његовог удаљавања од закона који је добио од Бога. Према томе, сви који се рађају од Адама зачињу се у греху, потпадајући под осуду прародитеља. Оно што је речено: И у гресима роди ме мати моја, значи да је наша заједничка мати, Ева, прва родила грех, јер је пожелела насладу. Због тога се и за нас, који потпадамо под осуду мајке, каже да се рађамо у греху. Давид показује како је људска природа у самом почетку кроз Евин преступ потпала под грех и како је рађање постало подложно проклетству. Говори о ономе што је било на почетку, јер жели да покаже величину Божијег дара. "

Ovi stihovi direktno se oslanjaju na pricu o Adamu i Evi u knjizi o postanku. ( ovde ima jos neka tumacenja u istom kontekstu stvari )

http://bible.optina.ru/old:ps:050:07

Jos su i apostoli u svojim poslanicam povezivali greh i prve ljude, .... Зато као што кроз једнога човјека дође на свијет гријех, и кроз гријех смрт, и тако смрт уђе у све људе, јер сви сагријешише.....  

I, greh i smrt i truleznost je ukinuta zbog toga sto :

21 Јер будући да кроз човека би смрт, кроз човека и васкрсење мртви.

22  Јер како по Адаму сви умиру, тако ће и по Христу сви оживети.

Znaci, ipak, nije to neki novi izum kasnijih vremena, nego tumacenje apostola na osnovu Jevandjelja Isusovog i kasnije su oci i hriscanski pisci samo razradili i objasnili celu ovu pricu oko smrti, greha i trulezi  i prvim ljudima i pobedi nad tim stvarima od strane Isusa Hrista.
 
1 hour ago, Justin Waters рече

Nema jedan izvor, subjekat, objekat, nešto što će pokretati te procese. Ima ih više i međusobno su zavisni. Recimo um, izvan teologije, naučno bi mogli definisati kao set kognitivnih funkcija koje uključuju svjesnost, opažanje, razmišjanje, prosuđivanje, jezik i pamćenje...svaku od ovih pojmova možemo posebno da opišemo i onda kada kažemo da um radi, radi svaka od ovih istovremeno u različitom intenzitetu i nema jedan jedinstveni izvor koji ih pokreće. 

I naravno da moždane funkcije nisu 100% nezavisne....Moždane funkcije osim što su autokefalne, one su istovremeno i pod jurisdikcijom okoline. 

Opet, cini mi se, da pravis neki zatvoren krug, u kome trazis i posledice i uzroke nastanka misli kroz um i kroz hemijske procese. Sta je onda tu prema drugom izvor i uzrok ? Recimo, imamo zelje i namere, imamo osecanja i intuicije i mastu,  sposobnost ligickog i inteligentnog razmisjlanja i slicno,.....zar ne mogu sve te stvari da budu uzrok drugim procesima u telu ?

Upravo ti razni izvori koji pokrecu um, koji sljaka u razlicitim intezitetima ( jer, kako ce znati um , kojim ce se intezitetom pokretati... :D )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, kopitar рече

Duša je evoluirala zajedno sa čovjekom..

Tako barem kaže K. Raner.

Ако се прихвати да је тело еволуирало, онда би и душа. Оно што се мени чини да је дух, актом удахњивања у ноздрве постао самосвесан, односно да се упалила искра овога што називамо човеком.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Zoran Đurović рече

Ако се прихвати да је тело еволуирало, онда би и душа. Оно што се мени чини да је дух, актом удахњивања у ноздрве постао самосвесан, односно да се упалила искра овога што називамо човеком.  

Misliš da je Bog uhvatio nekog naprednijeg primata i dao mu umjetno disanje...

:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, kopitar рече

Misliš da je Bog uhvatio nekog naprednijeg primata i dao mu umjetno disanje...

:))

Па кад гледам неке од форумаша, изгледа да није наватао неког нарочито паметног...:)) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, kopitar рече

dao mu umjetno disanje...

Умјетно дисање бих разумео као "рукама сопственим узе да га обликује". Већ ти је и Теодорит то покушао објаснити на свој начин. Текст што приведе Ведран. А да је човек ипак нешто што је посебно, у смислу самосвести и способности да постави питање о свом пореклу, то ни атеисти не негирају. Бактерије су бројније и старије од нас, али се не моле Богу нити су уметници.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, kopitar рече

Misliš da je Bog uhvatio nekog naprednijeg primata i dao mu umjetno disanje...

:))

мислим да је то пре сценарио за кожне хаљине... ;) 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...