Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 2 минута, Branka62 рече

mi izgleda, u kontekstu celog pasusa, da govoriš o ličnom iskustvu.

Не. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ведран* рече

Не, него зато што користимо интелект. Нема ту емпирије, ниси надгледао како се саставља. Захваљујући интелекту ми то можемо да "верујемо" и "знамо". Али то није емпирија. Може бити нечија туђа, али не и твоја. Ти користиш интелект.

Osim za stvari koje jesam ja napravio i za stvari koje sam video da se prave... tu je čista empirija... ali i za ove druge, koristim intelekt u smislu što mogu da sagledam to da mnogo ljudi tvrdi da oni prave takve stvari i mogu to da proverim ako baš poželim, te nemam nikakvog razloga da sumnjam da oni prave takve stvari.

 

пре 1 минут, Ведран* рече

Исти тај интелект, и на исти начин, користиш и када изводиш закључак да иза интелигентно састављених ствари стоји интелигентни агент. 

Taj intelekt koristim na isti način kada izvedem zaključak da za razliku od man-made predmeta, niko ne tvrdi da je napravio život i niko to ne može da proveri, te nemam nikakvog razloga da smatram da je život stvorio inteligentni agent... razlog zbog kojeg moj intelekt "zna" ili "veruje" da je neko inteligentan napravio automobil, ne stoji kod živih bića i nema nikakve veze sa njima...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Avocado рече

Taj intelekt koristim na isti način kada izvedem zaključak da za razliku od man-made predmeta, niko ne tvrdi da je napravio život i niko to ne može da proveri, te nemam nikakvog razloga da smatram da je život stvorio inteligentni agent... razlog zbog kojeg moj intelekt "zna" ili "veruje" da je neko inteligentan napravio automobil, ne stoji kod živih bića i nema nikakve veze sa njima...

Које ти је алтернативно интелектуално објашњење за жива бића?

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Bokisd рече

Ali, vajda se i iz iskustva saznaje da je celija nesto kompleksno koje treba inteligenciju.

Ne.

пре 8 минута, Bokisd рече

Jer, kod tih automobila, cekica, slika i drugo, nije fora sto ih je bas covek napravio, nego, na osnovu nacina na koji funkcionise sam automobil, kako je covek iskoristio prirodne zakone i stvari, da napravi automobil, saznajemo da je covek inteligetno napravio sve te stvari.

Ne.... možeš da napraviš najnefunkcionalniji i najgluplji proizvod na svetu, pa da opet na prvi pogled vidimo da ga je čovek napravio...

 

пре 8 минута, Bokisd рече

Tako i kod celije, na osnovu kompleksnosti i sljakanja celije,  izvodimo analogiju da je stvoreno inteligentno.

Već objasnih zašto je ta analogija pogrešna...

 

пре 8 минута, Bokisd рече

I,sad, ako covek gleda i analizira tog coveka, kako inteligetno pravi sve te' stvari, onda, ce na osnovu toga iskustva postaviti i pitanje, a, odakle coveku sposobnost inteligencije da napravi te' stvari,.... ko je njega napravio,... :D

Ćale.

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, cloudking рече

Pa dobro, ali ako nauka gresi oko postanka coveka, sto bi bog bio prvi sledeci izbor? Sto ne bi mogli da budu vanzemaljci iz nekog drugog univerzuma?

Pa, moze i vanzemaljci, ali, covekova intuicija i inetelekt i filosofsko i logicko i spekulativno razmisljanje je kroz nekoliko hiljada godina civilizacije, ipak u vecini na strani nekog bica koje je po definiciji uzviseno i mocno i silno i pravedno tj. prica ide na stranu bozanske stvari.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ведран* рече

Које ти је алтернативно интелектуално објашњење за жива бића?

Pa alternativno "objašnjenje" je svakako da ih nije stvorio inteligentni agent... :D

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Branka62 рече

Imaš fusnote - možeš dalje da istražuješ. Obrazuj se!

Баш сам погледала. Докон поп и јариће крштава.. Текст потиче са answeringenesis.org, а углавном су му извори неки радови са institute for creation research.

А овај институт ми делује баш поуздано, бољи су и Nature. :)))

Who We Are

h_morris.jpgThe Institute for Creation Research (ICR) wants people to know that God’s Word can be trusted in everything it speaks about—from how and why we were made, to how the universe was formed, to how we can know God and receive all He has planned for us.

After almost 50 years of ministry, ICR remains a leader in scientific research within the context of biblical creation. 

http://www.icr.org/who-we-are/

 

Едит: Има и овај занимљив извор Creation Research Society Quarterly који је, како они тврде, "Peer-reviewed by degreed scientists".

https://creationresearch.org/crsq-journal/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Avocado рече

Osim za stvari koje jesam ja napravio i za stvari koje sam video da se prave... tu je čista empirija... ali i za ove druge, koristim intelekt u smislu što mogu da sagledam to da mnogo ljudi tvrdi da oni prave takve stvari i mogu to da proverim ako baš poželim, te nemam nikakvog razloga da sumnjam da oni prave takve stvari.

За многе ствари не можеш да провериш, иако тако мислиш. Нико те неће пустити у нуклеарну лабораторију, на пример. 

А за тврдњу "много људи". Па на пример Исус се по васкрсењу јавио многима...па једнако у то не верујеш. Не би да сад скренемо у ту расправу. То је друга тема. Само илуструјем да то много људи исто није валидан аргумент ако хоћемо да се држмо чисте емпирије. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Bokisd рече

Pa, moze i vanzemaljci, ali, covekova intuicija i inetelekt i filosofsko i logicko i spekulativno razmisljanje je kroz nekoliko hiljada godina civilizacije, ipak u vecini na strani nekog bica koje je po definiciji uzviseno i mocno i silno i pravedno tj. prica ide na stranu bozanske stvari.

I tako je bilo za skoro sva saznanja koja smo do sada stekli.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Ведран* рече

Које ти је алтернативно интелектуално објашњење за жива бића?

Presveti grom udario u hemijsku čorbicu,d rest iz histori...:smil443643319dc3d::amen:

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Avocado рече

Pa alternativno "objašnjenje" je svakako da ih nije stvorio inteligentni agent... :D

Дакле случајност. 

Па реци ми онда где си ти имао такве обзервације?

Рекао си да имаш разлоге да сматраш да је аутомобил, и слично, створио интелигентни агент. Немаш разлоге да сматраш да је живот створио интелигентни агент. Ок.

За алтернативно објашњење нудиш случајност. Ок. Али које разлоге имаш да сматраш да живот, у свој својој комплексности, настаје случајно (без агента)?

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Avocado рече
Цитат

Jer, kod tih automobila, cekica, slika i drugo, nije fora sto ih je bas covek napravio, nego, na osnovu nacina na koji funkcionise sam automobil, kako je covek iskoristio prirodne zakone i stvari, da napravi automobil, saznajemo da je covek inteligetno napravio sve te stvari.

Ne.... možeš da napraviš najnefunkcionalniji i najgluplji proizvod na svetu, pa da opet na prvi pogled vidimo da ga je čovek napravio...

Ali, vidi, i cekic nije najinteligetnije sto je covek napravio, pa, opet, svrha u koju se cekic koristi cini ( cekic ) super inteligetnim sredstvom za kucanje eksere ( inace, bi covek zubima kucao eksere,... :smeh1: )

пре 7 минута, Avocado рече
Цитат

Tako i kod celije, na osnovu kompleksnosti i sljakanja celije,  izvodimo analogiju da je stvoreno inteligentno.

Već objasnih zašto je ta analogija pogrešna...

Sad, uzmes cekic, koji je manje kompleksan od celije i na osnovu iskustva ( sa cekicem ), dodjes do razmisljanja i o tome, ko je tako naparavio celiju.

пре 9 минута, Avocado рече
Цитат

I,sad, ako covek gleda i analizira tog coveka, kako inteligetno pravi sve te' stvari, onda, ce na osnovu toga iskustva postaviti i pitanje, a, odakle coveku sposobnost inteligencije da napravi te' stvari,.... ko je njega napravio,... :D

Ćale.

( ko' je naravio caleta' ... :D )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...