Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 11 минута, Zoran Đurović рече

Да, али није ово што ми разумемо под екс нихило.

Могао бих се сложити, да сад не проверама цитат. Урадићу накнадно.

пре 11 минута, Zoran Đurović рече

Иако Писмо не говори експлицитно о стварању ни из чега, никако не подржава тезу да је посреди било само обликовање предпостојећег материјала.   

Са овим се слажем потпуно. Такође никако не подржава тезу о стварању екс Део. Екс Део, екс нихило и екс материје су три логичке могућности које предлажу Тертулијан и Хермоген у тексту који приведох. Обојица одбацују стварање екс Део (пантеизам) али Хермоген прихвата стварање екс Материје (предпостојећи материјал-што није баш сасвим платонизам, јер Платон говори о "простору" и "мрачној могућности бића (или тако некако)"  као нечем предпостојећем паралелно са демијургом. ). Тертулијан је на позицији Цркве.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 6 часа, Јанко рече

Одслушао првих 17:40. Једва чекам даље, али морам оставити за вечерас због обавеза.

Човек једноставно објаснио став Њутна, Хокинга и Докинса према Богу.

Надам се да су ово слушали @Avocado, @cloudking и остали атеисти. За мене потпуно освежавајуће. Не извучи уопште као они амерички квази-научници, нити има икакав тон и потребу за конфронтацијом... @Ведран* реци коју више о лику и делу дотичног за нас неупућене?:POPOcorn1:

Ленокс је фаца! 

Човек врло фин, веома образован, са широким духом и поражавајуће изоштреним умом, али и неопходним смирењем. 

Треба га слушати, а и читати. Намеравао сам да пошаљем први део разговора, а изгледа да сам послао други. Кога интересује нека нађе и његову дебату са тупим Докингом, и друге дебате, интервјуе, разговоре. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, о.Горан рече

подршка смрти на онтолошком нивоу

Шта ли ово значи 100 му хијена?!

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, о.Горан рече

разбио једну лажљиву демагогију 

Ја бих страшно волео када би ви, у пар реченица (својих не Октарових), описали шта је конкретно то што ви разбијате. Која је то лажљива демагогија.

То би било изузетно занимљиво штиво. 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ту су браћа саборци тако да нема потребе ови опседнути да ме призивају много, ја се свакако враћам, без бриге. Пошто видим да чим се одмакнем мало од компјутера одма` неке простачке и бедне прозивке. Занимљиво да то неким чистунцима не смета, само кад ја узвратим  и кад их испрашим, али добро, то је очекивано, ти двоструки аршини. Демагогија је одавно овде разорена тако да без секирације, само је преостало да је елегантно поцепамо до краја.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Zoran Đurović рече

Док сачекамо одговор за неку годину, да попу дам Ленокса који је здрав креациониста, а не и кретард као ТТ и његов трабант поп Живковић.

In previous writings Lennox has noted that the meaning of the term “creationism” has mutated and now comes with the idea that the earth is only a few thousand years old. According to Lennox this has three unfortunate effects:

  1. It polarizes the discussion giving a soft target to those who reject out of hand any notion of intelligent causation in the universe.
  2. It fails to do justice to the fact that there are different interpretations of the Genesis account even among those Christians who ascribe final authority to the Bible.
  3. It obscures the (original) purpose of using the term “intelligent design,” which is to make a very important distinction between the recognition of design and the identification of the designer (Lennox 2009, p. 11).

Не важи се јер Ленокс није Турчин.

:))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, о.Горан рече

 

snob2-1.jpg

 

Ви пушите? :scratch_head:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Zoran Đurović рече

church Fathers Justin Martyr, Irenaeus, Origen, and Augustine to support his old earth views (Lennox 2011, pp. 40–42), emphasizing that they were not

influenced by contemporary science, such as geology and evolutionary biology but yet did not believe the days of creation were of twenty-four hours (Lennox 2011, p. 42).

Ајде! :))

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Ivan Marković рече

Могао бих се сложити, да сад не проверама цитат. Урадићу накнадно.

Са овим се слажем потпуно. Такође никако не подржава тезу о стварању екс Део. Екс Део, екс нихило и екс материје су три логичке могућности које предлажу Тертулијан и Хермоген у тексту који приведох. Обојица одбацују стварање екс Део (пантеизам) али Хермоген прихвата стварање екс Материје (предпостојећи материјал-што није баш сасвим платонизам, јер Платон говори о "простору" и "мрачној могућности бића (или тако некако)"  као нечем предпостојећем паралелно са демијургом. ). Тертулијан је на позицији Цркве.

Таса на Мак. одмах каже да је екс нихило!:)) Ја чито. Али Таса је навијач. 

Екс се развија код Отаца: Терт., Атанасије, Јустин, Иринеј... После поштаје опште место, јер је важно због потврде да је свет производ волунтас деи, односно његове љубави и слободе (Августин), јер тиме свет има предиспозицију да уђе у општење са Богом, односно у јединство са Њим. Зато је важан догмат о стварању ни из чега. 

Оно за Рај грешиш, јер у оригиналу се вели: И засади Јахве Бог врт у Едему, на истоку; и онде постави човека, кога је направио. וַיִּטַּ֞ע יְהוָ֧ה אֱלֹהִ֛ים גַּן־בְּעֵ֖דֶן מִקֶּ֑דֶם וַיָּ֣שֶׂם שָׁ֔ם אֶת־הָֽאָדָ֖ם אֲשֶׁ֥ר יָצָֽר׃ Имаш, дакле, врт גַּן־, gan- као и на (у) истоку מִקֶּ֑דֶם, miq-qe-ḏem. Сасвим је погрешно кедем овде узети у темпоралном смислу. Не знам научника који би то тако данас превео. Зато код Златоуста имаш тумачење на истоку. Врт је ограђен. Јер у јеврејском ган је нешто што је ограђено, врт. Не означава ништа друго. Бог ствара Адама у пустињи, нема никакве биљке и животиње на земљи, и када га је направио, узима да га уведе у врт који је претходно сам насадио. Зато дугујеш Јанку одговор.  

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, о.Горан рече

Касније се враћам да наставим уништавање аждаје, по узору на моју славу св.Георгија.

1f5998f491c6d9c54fe86183c87ef854.jpg

Подиже се поп! Од лава узрасте до св Георгија. Шта је следеће?

А симптоматично је прескочио баш управо човека.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Zoran Đurović рече

Поред Исуса, једино ја и Маргарет Тачер нисмо никад пали.:)) 

Док не будете као Карла нисте потпуни човек :))

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Просечан србенда рече

Nisam ni sumnjao da će tvoja kleveta ostati bez bilo kakvog konkretnog obrazloženja i primera... 

Мени је довољно то што ваше глупости улазе у уџбенике за школу и то као доказане чињенице а ево ово у вези китова је само једна ставка у прилог  контра еволуцији. А у колико је клевета ти докажи то.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Ivan Marković рече

али нигде не пише ни да је створио кенгуре....

Немој да вређаш! :nene:

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...