Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

Управо сада, Рапсоди рече

Зашто немамо на генетичком нивоу исте гене као мајмуни ??? Немој само да ми причате  о 4, односно о 2 посто различитости. 

Zašto postavljaš takvo pitanje u prvoj rečenici kada je već iz sledeće jasno da ti je poznat odgovor, odnosno, da ti je poznato da tvrdnja ubačena u pitanje nije tačna?

Imamo genom koji je najsličniji genomu primata, među kojima je najsličniji genomu šimpanzi, pa ostalih čovekolikih majmuna, pa ostalih haplorina (suvonosni majmuni), pa sterpsirhina (vlažnonosni majmuni)... baš kao što su taksonomi klasifikovali i pretpostavljali na osnovu anatomije pre nego što smo i znali šta su geni... te bi valjalo razmisliti zašto jedna navodno netačna teorija daje tako dobre prognoze za stvari koje su otkrivene nakon formulisanja teorije...

 

Управо сада, Рапсоди рече

Следећи пут када будете јели пиринач, да се дубоко поклоните  овој биљчици. 12:smeha: јер је на генетском нивоу много комплекснија него човек.....:smeh1:

Samo ako pod "kompleksniji" genom podrazumevaš "ima više gena i/ili parova nukleotida i/ili hromozoma" ili neku sličnu kreacionističku kreativnu ideju...

(kao što Goran misli da je ćelija kompleksna zato što ima X atoma iako ćuskija ima neuporedivo više atoma od ćelije... zato što je on uporediv sa ćuskijom...)

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 10 минута, kordun рече

dobro, licnost je atribut duse, bez duse nema licnosti, jel more tako kod vas klinton pravoslavaca:))

Не, личност је цели човек (душа и тело) у заједници са Богом. 

пре 14 минута, kordun рече

samo jos nadji dje imas u teoriji evolucije evoluciju duse, pa da se pomirimo

Могло би да се нађе онда и само онда када би ТЕ претендовала да буде религија, или филозофски правац. :) 

За сада само креационисти и ини имплицитно уче да је човек = биолошки организам, тиме негирајући тајну душе, тј. духовску димензију људског бића која није била, нити може бити подвргнута било каквим мерењима и испитивањима. 

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Џуманџи рече

Не, личност је цели човек (душа и тело) у заједници са Богом. 

Могло би да се нађе онда и само онда када би ТЕ претендовала да буде религија, или филозофски правац. :) 

За сада само креационисти и ини имплицитно уче да је човек = биолошки организам, тиме негирајући тајну душе, тј. духовску димензију људског бића која није била, нити може бити подвргнута било каквим мерењима и испитивањима. 

ma znam za tu foru, tako se  isto TE ogradjuje od biogeneze jer bi odma pala, posto niko u labaratoriji ne moze da ozivi mrtve organske molekule pod nikakvim uslovima vec 200 godina,  nesto im fali, a bave se kao proucavanjem zivota na zemlji, a ne znaju mu sastavne komponente

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Avocado рече

Zašto postavljaš takvo pitanje u prvoj rečenici kada je već iz sledeće jasno da ti je poznat odgovor, odnosno, da ti je poznato da tvrdnja ubačena u pitanje nije tačna?

Imamo genom koji je najsličniji genomu primata, među kojima je najsličniji genomu šimpanzi, pa ostalih čovekolikih majmuna, pa ostalih haplorina (suvonosni majmuni), pa sterpsirhina (vlažnonosni majmuni)... baš kao što su taksonomi klasifikovali i pretpostavljali na osnovu anatomije pre nego što smo i znali šta su geni... te bi valjalo razmisliti zašto jedna navodno netačna teorija daje tako dobre prognoze za stvari koje su otkrivene nakon formulisanja teorije...

Сличност не говори у прилог еволуцији. Сличност не може да буде доказ заједничког порекла,     у питању је разлика од 4 посто или преведено, разлика гена човека и мајмуна је око 1000 гена, а сада да не говоримо о разликама око 3 милиј слова  у та 4 посто. На 4 посто 1000 различитих гена....

 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, о.Горан рече

Просветли нас, како знаш да је живео толико. А Адам?

Pa po tome što je imao bijelu i dugu bradu. 

Adam je živio 62. 

  • Хахаха 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Просечан србенда рече

За разлику од тебе ја не верујем у случајност.

Trebao bi ne samo da vjeruješ, nego da budeš potpuno siguran da slučajnost postoji i da se svakodnevno odvija pred našim očima. 

Ilustrativan primjer:

Držiš staklenu čašu (recimo onu za vino) u ruci na 1.5m. od čvrstog poda, recimo betonskog, i ispustiš je. Sigurne su sljedeće stvari, čaša će se razbiti, i pojaviće se najmanje dva parčeta, ono što nije sigurno je u koliki broj komadića će se čaša razbiti i kakvog oblika će ti komadići biti i kako će prostorno biti raspoređeni...ako još dodamo premisu, da umjesto da ispustiš čaši tresnes je jako od pod, onda će opet sigurno razbiti, i sigurno rasuti u najmanje 10 parčića, a njihov tačan broj i precizan geometrijski oblik, kao o prostorni raspored će biti potpuno nepoznat. 

Ukoliko su nam poznati svi početni podaci, bilo da čaša pada slobodnim padom, ili ubrzanjem, čvrstića podloge, način kako je čaša napravljena sve od molekularne strukture pa naviše itd...nema te jednačine koja može da opiše i predvidi konačan broj i geometriju parčića...jer će se one rasuti na potpuno slučajnom uzroku i gotvo uvijek na različiti način ma koliko bacao jednu te istu čašu. 

E sad ono još je zanimljivo kada bi računao vjerovatnoću (omiljeni argument kreacionista) da se neka čaša razbije baš u toliki broj parčića i baš da svaki ima takav i takav geometrijski oblik, i da se baš svaki pračić nađen na mjestu na kome bi se našao bila bi ravna nuli...osim što se uvijek dešava. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Рапсоди рече

Сличност не говори у прилог еволуцији. Сличност не може да буде доказ заједничког порекла,     у питању је разлика од 4 посто или преведено, разлика гена човека и мајмуна је око 1000 гена, а сада да не говоримо о разликама око 3 милиј слова  у та 4 посто. На 4 посто 1000 различитих гена....

A šta može uopšte da govori u prilog evoluciji i bude dokaz zajedničkog porekla, ako ne sličnost sa organizmom sa kojim imamo najbližeg zajedničkog pretka?

Koliko različitih, a koliko istih gena bi ti očekivala da imamo sa šimpanzama ako je TE tačna, a koliko sa npr. hobotnicama, zečevima, pticama, itd?

Naravno nije sama sličnost dokaz zajedničkog porekla, jer sa svima imamo po neku sličnost, već veoma specifičan raspored sličnosti i razlika - već pomenuta ugnježdena hijerarhija. Upravo to kako su raspoređene sličnosti i razlike između nas i šimpanzi, nas i ostalih primata, i ostalih sisara, i ostalih tetrapoda, i ostalih kičmenjaka, itd... ukazuje na zajedničko srodstvo... i to bliže srodstvo sa nama bližim klasama taksonomije - najveća sličnost sa šimpanzama, pa nešto manja sa ostalim primatima, itd...

Takav raspored sličnosti i razlika (ugnježdenu hijerarhiju) ne viđamo nikad kod inteligentnog dizajna, jer nije inteligentan... posledica je toga što kad priroda "izmisli" perje za jednu grupu životinja, priroda ne može da taj "izum" prebaci u druge nesrodne grupe jer nije inteligentna, već perje može da opstane samo u potomcima vrste koja je inicijalno evoluirala perje... dalji potomci pernatih životinja mogu opet da pored zajedničkog perja imaju neke svoje specifične razlike, ali perje kao specifična karakteristika te grupe neće otići u neke druge grupe... kičma može da postoji samo kod daljih potomaka prvog kičmenjaka, koji će neke druge razlike razviti između sebe vremenom, ali se neće kod nekog potomka beskičmenjaka pojaviti kičma... za razliku od toga, čovek kada npr. izmisli beton za potrebe pravljenja puteva, će naravno razmišljati i za šta sve drugo može da iskoristi beton (za mostove, zidove, terase, itd)... kada izmisli servo volan za kamione, neće ga samo staviti u "potomke" kamiona, već u svako vozilo u kojem bi servo volan bio zgodan... inteligentni dizajner neće svoj izum ograničiti samo na proizvod za koji je taj izum inicijalno izmišljen i na potonje varijante samo tog proizvoda... jer bi to bilo potpuno glupo i nerazumno.

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Avocado рече

A šta može uopšte da govori u prilog evoluciji i bude dokaz zajedničkog porekla, ako ne sličnost sa organizmom sa kojim imamo najbližeg zajedničkog pretka?

Koliko različitih, a koliko istih gena bi ti očekivala da imamo sa šimpanzama ako je TE tačna, a koliko sa npr. hobotnicama, zečevima, pticama, itd?

Naravno nije sama sličnost dokaz zajedničkog porekla, jer sa svima imamo po neku sličnost, već veoma specifičan raspored sličnosti i razlika - već pomenuta ugnježdena hijerarhija. Upravo to kako su raspoređene sličnosti i razlike između nas i šimpanzi, nas i ostalih primata, i ostalih sisara, i ostalih tetrapoda, i ostalih kičmenjaka, itd... ukazuje na zajedničko srodstvo... i to bliže srodstvo sa nama bližim klasama taksonomije - najveća sličnost sa šimpanzama, pa nešto manja sa ostalim primatima, itd...

Takav raspored sličnosti i razlika (ugnježdenu hijerarhiju) ne viđamo nikad kod inteligentnog dizajna, jer nije inteligentan... posledica je toga što kad priroda "izmisli" perje za jednu grupu životinja, priroda ne može da taj izum prebaci u druge nesrodne grupe jer nije inteligentna, već perje može da opstane samo u potomcima vrste koja je inicijalno evoluirala perje... dalji potomci pernatih životinja mogu opet da pored zajedničkog perja imaju neke svoje specifične razlike, ali perje kao specifična karakteristika te grupe neće otići u neke druge grupe... za razliku od toga, čovek kada npr. izmisli beton za potrebe pravljenja puteva, će naravno razmišljati i za šta sve drugo može da iskoristi beton... kada izmisli servo volan za kamione, neće ga samo staviti u "potomke" kamiona, već u svako vozilo u kojem bi servo volan bio zgodan... inteligentni dizajner neće svoj izum ograničiti samo na proizvod za koji je taj izum inicijalno izmišljen i na potonje varijante samo tog proizvoda... jer bi to bilo potpuno glupo i nerazumno.

 

 

Хах. :smeh1:  Опет и опет.... Сличност не може да буде доказ заједничког порекла,     у питању је разлика од 4 посто или преведено, разлика гена човека и мајмуна је око 1000 гена, а сада да не говоримо о разликама око 3 милиј слова  у та 4 посто. На 4 посто 1000 различитих гена....

Бог је,  запамти Бог, свакој  посебној врсти дао специфичну групу такозваних  сирочића гена(орфан ). Око 500 до хиљаду гена различитости по врсти.....ееееј.Ваљда би би били сви гени исти. Не делимо заједничке гене. Имали би углавном све исте гене. А немамо. И зато  само  есхатолошки ћемо  можда моћи да летимо, а на овој земљи никада да ронимо  као рибе....или верујеш о мит о сиренама. Авокадо, мани се бајки. 

И да  већина живих бића има очи, уста, нос, ноге....итд, итд, али то не значи да имају заједничког претка, већ само заједничког интелигентног Дизајнера, ако ти је милији научни назив за Бога....:D

 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Џуманџи рече

Оправославили се. :)

Које су sastavne komponente енергије? 

e sad, to niko ne zna, jer da znamo bili bi vec sad bogovi, uglavnom sama energija se manifestuje u vidu elementarnih cestica, najvazniji su bozoni i kvarkovi po standardnom modelu, a sta sad to ima veze sa zivotom, na sta ciljas

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, cloudking рече
пре 4 часа, Просечан србенда рече

 

Bez slucajnosti nema slobodne volje.

Ако ти што се тиче дешавања у свету не верујеш у промисао и допуштење Божије и самим тим нема ничега случајног онда си на путу заблуде. Слободна воља је слободна воља и то је дар Божји тако да то није случајност него промисао Божји.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Рапсоди рече

Хах. :smeh1:  Опет и опет.... Сличност не може да буде доказ заједничког порекла, 

I opet: zašto misliš da ne može? Šta bi moglo da bude dokaz ako ne sličnost sa organizmom sa kojim imamo najbližeg zajedničkog pretka?

 

1 hour ago, Рапсоди рече

   у питању је разлика од 4 посто или преведено, разлика гена човека и мајмуна је око 1000 гена, а сада да не говоримо о разликама око 3 милиј слова  у та 4 посто. На 4 посто 1000 различитих гена....

Pa?

Koliko različitih, a koliko istih gena bi ti očekivala da imamo sa šimpanzama ako je TE tačna, a koliko sa npr. hobotnicama, zečevima, pticama, itd?

 

1 hour ago, Рапсоди рече

Бог је,  запамти Бог, свакој  посебној врсти дао специфичну групу такозваних  сирочића гена(орфан ).

Ili je on dao ili su nastali prirodnim procesima... :)

 

1 hour ago, Рапсоди рече

Око 500 до хиљаду гена различитости по врсти.....ееееј.Ваљда би би били сви гени исти. Не делимо заједничке гене. Имали би углавном све исте гене. А немамо.

Ne samo što ne razumem odakle ti ideja da bi po TE različite vrste trebalo da imaju skroz iste gene, nego ne razumem kako si to uopšte zamislila?

Tačnije, svemoguće biće bi moglo da napravi univerzum u kojem ljudi i šišmiši različito izgledaju, a imaju identične gene, ali u našem univerzumu to ne funkcioniše tako...

 

1 hour ago, Рапсоди рече

И да  већина живих бића има очи, уста, нос, ноге....итд, итд, али то не значи да имају заједничког претка, већ само заједничког интелигентног Дизајнера, ако ти је милији научни назив за Бога....:D

Kanda si preskočila taj deo moje poruke u kojoj objašnjavam da nije reč o pukim sličnostima već o specifičnom rasporedu sličnosti i razlika i zašto ugnježdena hijerarhija ne ukazuje na inteligentnog dizajnera?

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...