Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 1 минут, Lady Godiva рече

@Рапсоди, ако ја тебе ишта разумем..

Први дан створена је светлост: "И рече Бог: Нека буде светлост! И би светлост. И виде Бог светлост да је добра; и растави Бог светлост од таме". Тај дан је дан један: из њега извиру и њему се враћају сви дани. (Јеврејска реч "јом" дан, може да значи одређени астрономски или неограничени временски период настанка света).:scratch_head:

Четврти дан Бог је створио светила на своду небеском. Сунце да управља даном, и месец да управља ноћу, и звезде: да светле и да буду знаци времена, дана и година. Првостворена светлост, расута по целој творевини, сабрала се и особито заблистала, овог дана, кроз небеска светила. Сунце је обасјало земљу, обавијену дотада густим маглама и влагом.

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 46 минута, Avocado рече
Цитат

На крају рече Бог: "Да начинимо човека по лику и подобију Нашем, који ће бити господар од риба морских и од птица небеских и од стоке и од целе земље и од свих животиња што се мичу по земљи."

... i da mu damo tačno toliko gordosti koliko bi mu trebalo da pomisli da je on gospodar svega što se miče po zemlji...

Preskocio sam peti i sesti dan ( zbog istog razloga kao za treci dan )

Nije stvar u gordosti, nego da li covek ima mogucnosti i da li moze da bude gospodar svega zivotinjskog sveta. ( primer prost, zoloski vrt u malom .... :D ) A, neke zivotinje su i rodjene i dobro im je kada se podcinjavaju coveku, kao sto su psi i kucici nasi najbolji prijatelje,...  

Pa, onda, posto ima slobodu, svako izabira sebi smirenje ili gordost.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

пре 7 минута, Рапсоди рече

Првостворена светлост, расута по целој творевини, сабрала се и особито заблистала, овог дана, кроз небеска светила. Сунце је обасјало земљу, обавијену дотада густим маглама и влагом.

И ако тако тумачиш, опет није тачно јер је земља по СП старија и од такве светлости. Сад већ не знам да ли намерно изостављаш прве две реченице Старог Завета.

Прва Мојсијева каже:

У почетку створи Бог небо и земљу.

А земља беше без обличја и пуста, и беше тама над безданом; и дух Божји дизаше се над водом.

И рече Бог: Нека буде светлост. И би светлост. 

И виде Бог светлост да је добра; и растави Бог светлост од таме. И светлост назва Бог дан, а таму назва ноћ. И би вече и би јутро, дан први.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 56 минута, Avocado рече
Цитат

Пресвета Тројица, Бог наш, створио је човека од праха земаљског, и удахнуо у њега дух живота. Прво је Бог створио Адама, па му је онда створио жену, "човечицу", Еву, да му буде помоћник на путу ка вечном циљу њиховог живота и живота свих створења.

[SPOILER ALERT] osim pomaganja, Eva će poprilično da mu za..re put ka večnom cilju njihovog života, a time će da za..re i živote svih stvorenja...

Nije morao Adam da prihvati savet Eve. :0201wink:

Ali, fora je A(d)vocado ( :smeh1: ) sto postoji i novi Adam i sve se moze ispraviti i popraviti.  Ako volis logiku i ako navodis prvog Adama, prihvatices i ovog Drugog. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, Bokisd рече

Onda, mozemo da razgranicimo rapravu izmedju TE vs kreacionizam strogo u okviru same nauke

To ne postoji (u okviru nauke).

 

пре 53 минута, Bokisd рече

Ili, ako kazes , da je bilo koji vernik ( pravoslavac, rimokatolik, protestant ) koji veruje da je Bog tvorac i kreator univerzuma ( ali, i coveka ) kreacionista , u sirem smislu shvatanja kreacionizma, onda je sasvim jasno da ne postoji razlika u 'kreacionizmu' ( kao sire pojave ) izmedju takvih hriscana. ( o tom kreacinizmu  sam i gore pisao )

To niti je "sasvim jasno" niti takav zaključak bilo kojom logikom (osim možda Rapsinom "nadlogikom" ali nisam baš siguran šta je to) proističe iz činjenice da se svi vernici mogu nazvati kreacionistima u širem smislu...

 

пре 53 минута, Bokisd рече

Zakljucak je, da je stvar i prica u nekom brojanju, sabiranju, oduzimanju,.... i da moze doci da greske u brojanju ili usled loseg prepisivanja ili bilo u mogucem drugacijem izrazavanju i nacinu brojanja. ( Kolumbo situacion )

Pa šta što može doći do greške... svašta može da se desi... ali to ne znači da možeš i da ozbiljno hipotetišeš da se nešto možda desilo ako nema ama baš nikakvih indicija da se to desilo...

 

пре 53 минута, Bokisd рече

Ali, problem number one, jeste,....... sto si poistovetio ovu stvar sa 'doslovnim' tumacenjem protestanata ovih brojanja cifara,..... sa protestantskim doslovnim citanjem delova pisma koja se bave stvaranjem sveta i coveka. I, suprostavio si takvu stvar pravoslavnom verniku koji ne mora doslovno da cita knjigu postanja.

Nisam siguran da razumem šta si hteo da kažeš i šta je tu problem... dao sam to kao primer situacije koja pravoslavcu nije problematična, već sasvim irelevantna, pa ne mora ni da fantazira o "rešenju" te situacije, dok tipičan protestant mora... a izgleda da i ti moraš.

 

пре 53 минута, Bokisd рече

A, gore si naveo da ne postoji razlika izmedju vernika kada gledamo na kreacionizam u sirem smislu, ....kada svi veruju da je Bog tvorac kreator sveta ( ali, i coveka :0212_rolleyes: ), sto , automatski znaci, da svi oni doslovno gledaju i na knjigu postanja.

Nisam to naveo, već nešto drugo. To da ne postoji razlika je tvoja konstatacija i ako smem da primetim prilično glupa konstatacija.

 

пре 53 минута, Bokisd рече

Tako da, mora da bude, ili , jedno ili drugo glediste, ....ili, su svi verni kreacionisti, zbog toga sto je Bog tvorac svega, ili, ne moramo da doslovno tumacimo stvaranje.

Ovo je sigurno ona "nadlogika"... :D

 

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Lady Godiva рече

Прва Мојсијева каже:

У почетку створи Бог небо и земљу.

А земља беше без обличја и пуста, и беше тама над безданом; и дух Божји дизаше се над водом.

И рече Бог: Нека буде светлост. И би светлост. 

И виде Бог светлост да је добра; и растави Бог светлост од таме. И светлост назва Бог дан, а таму назва ноћ. И би вече и би јутро, дан први.

Ок.Слажем се . Првог дана створи светлост,  а у почетку  небо и земљу. Почетак је пре првог дана...ваљда :smeh1:

  • Хахаха 1

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Avocado рече
Цитат

E зашто не рече Бог за  животиње  по лику  и подобију....е да ли је то тако тешко схватити....

Poprilična misterija je zašto je Bog to rekao za samo jednu od životinja, koja poprilično liči na druge životinje po genetici i anatomiji... možda zato što je Bog genetiku i antomiju izmislio ko zna kog dana... da dokoni naučnici imaju čime da se zanimaju...

Pa, sad, anatomija je slicna, ali je duh i razum i inteligencija i sloboda licnosti, ono sto nas razdvaja, i to je ono sto je po liku i podobiju stvoreno slicno Bogu,....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Avocado рече

Ovo je sigurno ona "nadlogika"... :D

 

Добро је да си усвојио појам...само да знаш да  надлогику, не можеш објаснити логиком. :D .

  • Хахаха 1

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Рапсоди рече

Добро је да си усвојио појам...само да знаш да  надлогику, не можеш објаснити логиком. :D .

Imas ovo,... :laie_14:...ali, i ovo,... :idea:...

Najbolje je, nekako to spojiti zajedno,... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Рапсоди рече

Ок.Слажем се . Првог дана створи светлост,  а у почетку  небо и земљу. Почетак је пре првог дана...ваљда :smeh1:

Супер. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Рапсоди рече

Добро је да си усвојио појам...само да знаш да  надлогику, не можеш објаснити логиком. :D .

Pojam je fenomenalan i obožavam ga... nemam bolji pojam za opis pojedinih misli pojedinih forumaša... a shvatio sam odmah da se nadlogika nikako ne može objasniti logikom i da su prilično nekompatibilne...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Avocado рече

Pojam je fenomenalan i obožavam ga... nemam bolji pojam za opis pojedinih misli pojedinih forumaša... a shvatio sam odmah da se nadlogika nikako ne može objasniti logikom i da su prilično nekompatibilne...

Е баш ми је мило што ти је појам феноменалан и што га обожаваш, по тој твојој логици обожавања појма, обожаваш и форумаше који користе надлогику иако си ти логичар а ови " поједини  " надлогичари. :D 

  • Свиђа ми се 1

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Рапсоди рече

Е баш ми је мило што ти је појам феноменалан и што га обожаваш, по тој твојој логици обожавања појма, обожаваш и форумаше који користе надлогику иако си ти логичар а ови поједини  надлогичари. :D 

Eh, koliko puta se covek u zivotu sretne i koliko je samo oko nas 'nadlogicnih; stvari, koje i sama logika ne moze 'logicki' da objasni,...

Da ne govorimo o veri i cudesnim i 'nadlogicnim' stvarima koji se desavaja u njoj,,... :945729:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Avocado

Svi ljudi su smrtni

Sokrat je čovek

→ Sokrat je smrtan     логичари 

 

 

Svi ljudi su smrtni

Sokrat je čovek

→ Sokrat je besmrtan          надлогичари  ;)

  • Свиђа ми се 1

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Avocado рече
пре 1 сат, Bokisd рече

Onda, mozemo da razgranicimo rapravu izmedju TE vs kreacionizam strogo u okviru same nauke

To ne postoji (u okviru nauke).

Pa, ako su mnogi  kreacionisti bivsi doktori nauka u raznim oblastima, onda teorijski, rasprava jeste naucna.

пре 40 минута, Avocado рече
Цитат

Ili, ako kazes , da je bilo koji vernik ( pravoslavac, rimokatolik, protestant ) koji veruje da je Bog tvorac i kreator univerzuma ( ali, i coveka ) kreacionista , u sirem smislu shvatanja kreacionizma, onda je sasvim jasno da ne postoji razlika u 'kreacionizmu' ( kao sire pojave ) izmedju takvih hriscana. ( o tom kreacinizmu  sam i gore pisao )

To niti je "sasvim jasno" niti takav zaključak bilo kojom logikom (osim možda Rapsinom "nadlogikom" ali nisam baš siguran šta je to) proističe iz činjenice da se svi vernici mogu nazvati kreacionistima u širem smislu...

A, kako Avocado da drugacije nazovemo,....cinjenicu ( da nema razlike u kreacionizmu ) da se svi vernici mogu nazvati kreacionisti u sirem smislu,....sto je verovanje u Boga tvorca kao kreatora ( i ovo su tvoje reci  koje idu u korist da su svi hriscani kreacionisti  )..

 

....Uff, bas sam nesto smorio, pravo da Ti kazem Avocado. Nesto mi je malo mrsko da dalje  odgovoram na ove tvoje ostale  poruke.

Inace, da Ti iskreno kazem, malko' si me razocarao,  nisi trebao bas tako 'grubo' i na taj napadacki nacin,.... da pocnes da pises , citat po citat, o nekim aspektima vere koja postoje u recima pisma. Narocito , sto se nisi samo usredsredio na naucnu stvar, nego si pravio neki vocni miks sejk ( :smeh1: ).... ,malo nauke, malo logike , malo filosofije i moralne pridike i nekog omalovazavanje pisma i vere.

A, svi te ovde hriscani hvalili kao fer sagovornika ateistu. 

Ali, nema veze, Ti si nas forumas,....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...