Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 32 минута, елТорнеро рече

Са предања је настало Писмо, Предање је старије, а ко не слуша старије гине. Писмо се не може, правилно, тумачити без предања.

Лупаш за све паре. Кир Марко Ефески, коме је запало у задатак да одговори на Торквемадине примедбе, направио је одмах динстинкцију између Писма и црквеног Предања. Тако смо Писму, као преданом од Бога, дужни веровати и усаглашавати Предање са њиме. Предању се нема безусловно веровати, нити се треба примати без испитивања, јер је могуће да неко буде Учитељ, али да није савршено правилно све што говори. Јер каква би била потреба за Васељенским саборима, ако би сви Оци говорили све у складу са истином? Одређене мањкавости ћемо наћи код Дионисија Александријског, који понесе и мученички венац, и код Григорија Чудотворца, чији надимак сам по себи довољно говори. Но, наставља Марко, Василије Велики (ep. 210, 5) говори да је Дионисије из ватрене жеље да се супростави савелијанцима упао у супротно зло, док је Чудотворац био неопрезан у терминологији како би придобио Јелине. Познат је и случај сабора у неокесарији који је погрешио иако га је предводио мученик Василије Амасијски, што су Оци VI Васељенског сабора кориговали у 16 канону. Марко ће завршити цитирањем два одломка из Августина, који непогрешивост везује само за канонска Писма, док „што се тиче других списа, то ма колика била величина њихових аутора у светости и учености, читајући их, ја не примам њихова учења једино на основу тога што су они тако мислили и тако писали (ep. 82, 1, 3)... Човечије расуђивање, мада би тај човек био православним и имао високу репутацију, не треба да за нас има такав ауторитет као и канонски списи, да би сматрали да нам је недопустиво због уважавања, које доликује таквим људима, нешто из њихових списа не одобравати и одбацити, ако би се догодило да пронађемо, нешто што су они друкчије мислили, него ли како то изражава Истина, која је, с помоћу Божијом, била постигнута другима или пак нама. Такав сам ја у односу списа других људи, и желео бих да читалац тако поступи и у односу на моја дела” (ep. 148, 4, 15).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 31 минута, Vedran рече

Прво нико га не гура у Вјерују

Ako kažeš da je Hristos vasksao na krstu, pa još atemporalno, onda ga em guraš, em falsifikuješ Simvol. Jer, da podsetim, "koji je raspet za nas, u vreme Pontija Pilata i stradao i bio pogreben. I koji je vaskrsao treći dan po Pismu" Dakle, u ovom spornom delu Vjeruju, nema nikakvih atemporalnih odrednica. Sve pršti od temporalnosti. Baš sve. Ako potpisuješ Simvol, potpisuješ i ove reči. Ako ne, tvoja stvar. Slobodan si čovek.

 

пре 35 минута, Vedran рече

Друго закључак да је то штетно јер је Вјерују „писано за темпорална бића" ти исто „ич" не ваља.

Valja. Tvoj zaključak ovde je sasvim pogrešan. 

пре 36 минута, Vedran рече

И Јеванђеље је писано за темпорална бића па оно исто „гура атемпоралност".

Da, ali ne tamo gde može da stvori konfuziju.

пре 37 минута, Vedran рече

И шире богословље је писано за теморална бића па и оно исто чини. 

Tačno, ali samo tamo gde ne stvara konfuziju. A onda se pojaviše Zizi i njegova ekipa:ani_biggrin:. I proćiće godine dok se cirkus koji su oni napravili ne raspetlja. Mejbi decenije...

пре 39 минута, Vedran рече

На страну то што и сам Символ Вере не заобилази атемпоралност.

Ne zaobilazi tamo gde stvari nisu sporne. "...od Oca Rođenog, pre svih vekova...", "...i Njegovom carstvu neće biti kraja..." Oko ovoga se svi slažemo. Ali, ako Vjeruju kaže lepo "...u vreme Pontija Pilata...", "...vaskrsao treći dan po Pismu...". Dakle, failed again. But, try again...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, елТорнеро рече

" ...да предамо нараштају позном, деци која ће се тек родити, да не буду као оци њихови, род неваљао и упоран...", аманет дивнога цара Пророка, Давида.

Па не негирам ја предање, али оно има свој развој, Црква је чувар предања, ја стварно не разумем на шта ви циљате. Ко од нас зна шта су говорили и учили апостоли осим оног што имамо записано?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, Zoran Đurović рече

Није доказано ни да је Логос бог по природи. 

U to verujemo. "Ja i Otac jedno smo" jasno implicira da je Logos Bog. A da bi se izbegle savelijanske implikacije, dovoljno mi je da kažem " Mi zvezdaši (nisam zvezdaš, fudbal me ič ne zanima, volim samo Bananaramu, ovo je samo primer:ani_biggrin:) jedno smo. Jedno srce, jedna duša." Naravno da niko normalan ne bi pomislio da je u pitanju jedan Delija sa mnoštvom modalnosti:ani_biggrin:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ivan Marković рече

U to verujemo. "Ja i Otac jedno smo" jasno implicira da je Logos Bog. A da bi se izbegle savelijanske implikacije, dovoljno mi je da kažem " Mi zvezdaši (nisam zvezdaš, fudbal me ič ne zanima, volim samo Bananaramu, ovo je samo primer:ani_biggrin:) jedno smo. Jedno srce, jedna duša." Naravno da niko normalan ne bi pomislio da je u pitanju jedan Delija sa mnoštvom modalnosti:ani_biggrin:

Тако ти и Мт вели да је Хр васкрсао на крсту, али ти не верујеш. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Zoran Đurović рече

Тако смо Писму, као преданом од Бога, дужни веровати и усаглашавати Предање са њиме.

Свак чује шта хоће. Зар није предано од Бога такође предање, са тиме што је оно унето у Писмо, а оно што није унето зовемо Предање.

"Да којим случајем нестане свих књига које су у Писму и Предању, опитни Хришћани монаси би могли написати нове." (Свети Силуан Атонски)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, елТорнеро рече

Свак чује шта хоће. Зар није предано од Бога такође предање, са тиме што је оно унето у Писмо, а оно што није унето зовемо Предање.

"Да којим случајем нестане свих књига које су у Писму и Предању, опитни Хришћани монаси би могли написати нове." (Свети Силуан Атонски)

Пљунуо си на Марка Ефеског и Августина. Види са њима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Zoran Đurović рече

Ergo, Хр тело није присутно на евхаристији јер је тело и ограничено је простором и временом. 

Najn. Ovde sam uradio zaključivanje, pod pretpostavkom da je telo Hristovo u svemu kao naše, osim u grehu. Govorim o Hristovom individualnm telu. Ne o onom Sabornom. Oče, oče, pa čitaj šta pišem...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Zoran Đurović рече

Ergo, Хр тело није присутно на евхаристији јер је тело и ограничено је простором и временом. 

Logička greška non sequitur. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Zoran Đurović рече

Пљунуо си на Марка Ефеског и Августина. Види са њима.

Чекају ме дашчурине сјутра. Па ти бре муку мучиш са једним лудим столаром, где су тек крупне зверке, е Кихоте, Кихоте. Поздрави ми Санча, Бог ти дао лаку и мирну ноћ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...