Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 1 сат, Zoran Đurović рече

sine nativitate, cum carne!

:navijanje:

Само за Тертулијана ће рећи "не важи се"! :)

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 4 минута, Кратос рече

Možeš li da mi objasniš pojam nadvremenskog i koja je razilika i da li je ima između nadvremesnkog i večnog?

Не могу. Да знам такве ствари не бих овде млатио празну сламу него бих вероватно негде служио Господу или клечао на молитви.

Знам човека који је био узнет до трећега неба и чуо речи неисказане КОЈЕ ЧОВЕКУ НИЈЕ СЛОБОДНО ГОВОРИТИ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ja kažem ako je igde postojala ljudska priroda to je mogla samo i isključivo da postoji prvo u Svetoj Trojici. Nesliveno nedeljivo.

Znači svet je Bog?Nesliveno malo morgen onda,ti ne shvataš uopšte implikacije toga što pričaš....ti mešaš obe prirode i stvorenu izjednačavaš sa večnom Božijom....suvi panteizam.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Zoran Đurović рече

превешћу ускоро Атанасијеве халуцинације,

То! :aplauz:

И ја сам нешто натрапао на Атанасија, и видео да тамо има шта да се нађе онако на брзину, али не стижем све ни да прегледам, а камоли нешто више.  

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Svet je delo Boga koji od večnosti promišlja o njemu.

Drugo je Božije ,,promišljanje,, i Njegova volja o svetu od ostvarivanje te volje.Ostvarivanje volje se ne odvija na večnom,nestvorenom planu već na  planu stvorenog.Svet postoji od akta stvaranja a ne od Božije ideje o njemu,ako bi postojao od postojanja Božije ideje,onda svet ne bi bio ni iz čega,nego iz večnog tj samog Boga što ti je opet dragi moj čist panteizam-svet je večan i besmrtan po prirodi i šta će ti onda bilo kakvo ovaploćenje,zajednica Boga i čoveka etc.....

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 50 минута, Bokisd рече
пре 54 минута, Zoran Đurović рече

Није се оваплотио Богочовек. Опет лупеташ.

Pa, jel jeste ili nije Bogocovek ? Sustina je u tome. Svi verujemo tako.

Ти не капираш шта у ствари не капираш.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Матусал рече

Христос је вечан

Imao je telo i pre stvaranja sveta?To kažeš?

  • Волим 1

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Кратос рече

Znači svet je Bog?Nesliveno malo morgen onda,ti ne shvataš uopšte implikacije toga što pričaš....ti mešaš obe prirode i stvorenu izjednačavaš sa večnom Božijom....suvi panteizam.

Pitaj me ako ti nešto nije jasno.

Ja nisam rekao da je svet Bog u svojoj suštini ali svet jeste Bog u svom delovanju.

Dakle svet je delo Boga kojeg je učinio i stvorio sa svojim nestvorenim energijama, te energije su sveprisutne u svetu i mi ih nazivamo nestvorenima a pri tom govorimo za njih da su sami Bog.

Suštinu Boga niko ne može poznati, te stoga se nosimo samo delom Boga kojeg učini u stvaranju sveta. Bog je promišljao o svetu od večnosti, tako da mi imamo negde granicu kad govorimo da je promišljanje prethodilo delu stvaranja, te stoga kažemo da je suština Boga za nas nepoznata a nestvorene energije u delu stvaranja koje jesu sami Bog su nam poznate onoliko koliko nam ih je sam Bog otkrio.

Ipostast Sina Božjeg ima Božansku prirodu i čovečansku prirodu, nesliveno nedeljivo Logos ostaje onaoj isti Logos koji je bio i pre ovaploćenja. Dakle Logos se nastavlja i ovaploćenjem bez promene a vi nam govorite da je Logos bio jedno pre ovaploćenja a da je psole ovaploćenja bio nešto drugo jer sada je dobio i ljudksu prirodu.

Boksidu smo već objasnili da to nije tako ali sada si izgleda ti na redu jer te mrzi da čitaš 2 stranice unazad šta se pisalo.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

a vi nam govorite da je Logos bio jedno pre ovaploćenja a da je psole ovaploćenja bio nešto drugo jer sada je dobio i ljudksu prirodu.

To ti niko ovde nije pričao.Logos je uvek isti.Ono što nije isto je ljudska priroda(priroda sveta nek bude) koja sada postoji na novi način utemeljena na Logosu što joj omogućava pričasnost večnome-tj zajednicu.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 44 минута, Vedran рече

Па није, у првом посту је реч о Васкрењу, а у другом о Оваплоћењу.

Јер први је Васкршњи пост, а други Божични 12:smeha:

..................................................................................................................

Не каже тако. Него каже "It was a Man whom he saw, yet Abraham worshipped Him as Lord; he beheld, no doubt, in a mystery the coming Incarnation"

Иларије каже: "гледао је, несумњиво, у тајни (или тајанствено) долазеће Оваплоћење" 

Бокисд каже: "гледао је, без сумње, у тајну долазећег Оваплоћења"

Дакле, Аврам је, по Иларију, гледао управо то, оваплоћеног Христа. Како? На тајанствен начин "у тајни". А по теби, је гледао "у тајну". У Иларијевој реченици је кључна реч Оваплоћење, а у твојој тајна.

Ali, Vedrane, dolazeceg Ovaplocenja, buduci dogadjaj. To buduce Ovaplocenje i jeste tajanstveno ili Tajna od vekova sakrivena, cak i od andjela.

I, sad, Avram je doziveo real tu tajnu , a najvise nebeske sile koje stoje oko Svete Trojice i umno sozercavaju Boga, ne znaju o tom dogadjaju, dok se nije dogodio.  Tajna je 'tajna', jer se jos nije dogodila.

Zbog toga sve vidimo u slikama.

Kako bese, i satana se upecao na covecije telo u Hristu i nije znao za Njegovo Bozanstvo i kada je sisao Hristos u ad i srusio mu vratnice,...... bas se iznenadio. :ani_biggrin: 
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Матусал рече

Тело је добио од Марије Дјеве када се испунила пуноћа ВРЕМЕНА.

A opet je fizički prvi i poslednji Alfa i Omega.

To se desilo time što je telo ljudsku prirodu nosio u svojoj Ipostasi koja je imala nedeljivo nesliveno i Božansku prirodu.

To možemo prevesti na razumljiv jezik tako što možemo slobodno reći, da je Hristos prvi Oboženi čovek, za koga više ne važe prirodni zakoni palog sveta, pa tako i vreme kao stvorenje više ne važi i ne može ga ograničavati.

Hristos je i fizički pre starog adama i posle poslednjeg svetitelja u Carstvu Božjem. Prvi i poslednji alfa i omega.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Кратос рече

To ti niko ovde nije pričao.Logos je uvek isti.Ono što nije isto je ljudska priroda

?

Logosova ljudska priroda se promenila?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Матусал рече

Тело је добио од Марије Дјеве када се испунила пуноћа ВРЕМЕНА.

To se ja slažem apsolutno al sporim da je Bogočovek večan,tj da postoji i pre stvaranja sveta na nekom večnom nivou jer bi to značilo da je svet bio spašen i pre nego što je stvoren tj ne bi ni imao potrebe za bilo kakvim spasenjem svet bi bio večan tj bio bi Bog.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...