Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

U ovih pedesetak strana je izneta ogromna kolicina naizgled strukturiranih podataka. Na forumu ima vise tema sa stotinama strana gde su mnoge od ovih prica bile uzimane u razmatranje, cesto i po vise puta. Isprva sam mislio da imamo novog trola, a onda sam vremenom uvideo da nisam u pravu. Imam utisak da ovaj monolog ne treba zaustavljati. Dijalog prebrzo uzavri, a svako oponiranje je samo ojacavanje u unapred zauzetom stavu. Da je covek hteo dijalog, da ga je zanimlo o cemu se vec pricalo, mozda bi prelistao forum i svoje podatke na neki nacin povezao sa onim sto je ovde vec postojalo. Da je forma drugacija, da imamo sazeto iznet stav potkrepljen linkovima ka odgovarajucim tekstovima (istim ovim tekstovima), to bi bilo bitno drugacije. Ovako, zaustavljati bujicu drugom bujicom, nema smisla, kao sto nema smisla ni iz bujice vaditi pojedinacne kamencice. Mislim da je u redu da ovo bude tema gde ce se konacno i do kraja raskrinkati lazna teorija evolucije, pa da se u svetloj buducnosti ovo mesto uzima kao ono odakle je sve pocelo.

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

jel mogu ja da jos jedared pitam nesto na ovu temu posto mi ranije niko nije odgovorio, eto jel mozete vi evolucionisti ili kako se zovete da priznate da je recimo gledano sa povrsine ove nase planete na kojoj smo rodjeni i na kojoj skoncavamo, malo prevelika slucajnost da sunce kao ogromno tijelo ima jednaku opticku velicinu kao i mjesec koji je sitno zrnce u odnosu na sunce, nije li malo previse slucajno to da mi na zemlji imamo takav ugodjaj da su nam dva glavna tijela na nebu iste opticke velicine?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, kordun рече

jel mogu ja da jos jedared pitam nesto na ovu temu posto mi ranije niko nije odgovorio, eto jel mozete vi evolucionisti ili kako se zovete da priznate da je recimo gledano sa povrsine ove nase planete na kojoj smo rodjeni i na kojoj skoncavamo, malo prevelika slucajnost da sunce kao ogromno tijelo ima jednaku opticku velicinu kao i mjesec koji je sitno zrnce u odnosu na sunce, nije li malo previse slucajno to da mi na zemlji imamo takav ugodjaj da su nam dva glavna tijela na nebu iste opticke velicine?

Nisu iste, već približne... veličina meseca se menja shodno njegovoj orbiti... nego, nisam siguran šta je poenta? Da je mesec duplo veći, pitao bi koja je verovatnoća da je baš duplo veći... apofenija...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, kordun рече

jel mogu ja da jos jedared pitam nesto na ovu temu posto mi ranije niko nije odgovorio, eto jel mozete vi evolucionisti ili kako se zovete da priznate da je recimo gledano sa povrsine ove nase planete na kojoj smo rodjeni i na kojoj skoncavamo, malo prevelika slucajnost da sunce kao ogromno tijelo ima jednaku opticku velicinu kao i mjesec koji je sitno zrnce u odnosu na sunce, nije li malo previse slucajno to da mi na zemlji imamo takav ugodjaj da su nam dva glavna tijela na nebu iste opticke velicine?

Po mom misljenju, nikako nije slucajno, da imamo slicne opticke velicine sunca i meseca, kao vrhunskog dozivljaja i verovatno,  viseg inteligentnog promisljanja......da bas tako bude kako jeste. ( ala ga, opet  srocih joooj).

"И створи Бог два видјела ( svetila ) велика: видјело веће да управља даном, и видјело мање да управља ноћу, и звијезде.

И постави их Бог на своду небеском да обасјавају земљу. "


Stvorena dva svetila velika. Po pogledu na stvari, svetila su velika i po sintagmi recenice , trebaju da budu slicne velicine i oblika. Zasto ?

Zato sto se kaze. Prvo se navode dva svetika VELIKA, i ustoj recenici, ( kaze se posle znaka interpunkcije ), da je jedno svetilo vece i drugo manje. Dakle postoji neka gradacija u pripovedanju.

Prvi opis se tice  velicine svetila po pogledu i izgledu, ...prostim vidjenjem. Drugi opis se tice, fizicke velicine svetila, kako da kazem, u fizickoj velicini u prostoru, ...gde. ...svetilo vece, tj. sunce koje je mnogo vece, upravlja danom......dok......mesec, kao svetilo fizicki manje, upravlja nocu.

Dakle, Pismo nam prica ono sto znamo i danas. Sunce upravlja danom, mesec upravlja nocu. Oba svetila su velika po pogledu i slicne velicine kao prikazi na nebu, ali, po samoj prirodi stvaranja, sunce je vece i mesec je manji. U isto vreme,  zvezde kao nebeska tela, vezana su,  za svetilo koje upravlja nocu, gde, ....po noci..... samo  i mozemo videte te zvezde ....kreaciju, meseca i zvezda ....na nebeskom svodu.

Zbog takvog opisa pisma i bas tako uredjenog nebeskog svoda i sunca, meseca i zvezda, smatram da nije nikako slucajno ovakvo stanje stvari.....nama na korist i nama na vrhunski ugodjaj. :naklon:


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О настанку сунчевог система постоји, почевши од познате Кант-Лапласове хипотезе до данас, 20 и неколико хипотеза. И ниједна није скроз доказана. То само говори о томе да наука има свој плафон, своје лимите... Што пре то схвате научници то боље по њих...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Bokisd рече

"И створи Бог два видјела ( svetila ) велика: видјело веће да управља даном, и видјело мање да управља ноћу, и звијезде.

dok......mesec, kao svetilo fizicki manje, upravlja nocu.

Dakle, Pismo nam prica ono sto znamo i danas. Sunce upravlja danom, mesec upravlja nocu. Oba svetila su velika po pogledu i slicne velicine kao prikazi na nebu, ali, po samoj prirodi stvaranja, sunce je vece i mesec je manji.

Хоћеш да кажеш да овај део Писма заправо говори о некаквим чињеницама? Чудно, пошто месец није никакво 'светило'. http://srednjeskole.edukacija.rs/zanimljivosti/kako-mesec-sija

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, drvce рече

U ovih pedesetak strana je izneta ogromna kolicina naizgled strukturiranih podataka. Na forumu ima vise tema sa stotinama strana gde su mnoge od ovih prica bile uzimane u razmatranje, cesto i po vise puta. Isprva sam mislio da imamo novog trola, a onda sam vremenom uvideo da nisam u pravu. Imam utisak da ovaj monolog ne treba zaustavljati. Dijalog prebrzo uzavri, a svako oponiranje je samo ojacavanje u unapred zauzetom stavu. Da je covek hteo dijalog, da ga je zanimlo o cemu se vec pricalo, mozda bi prelistao forum i svoje podatke na neki nacin povezao sa onim sto je ovde vec postojalo. Da je forma drugacija, da imamo sazeto iznet stav potkrepljen linkovima ka odgovarajucim tekstovima (istim ovim tekstovima), to bi bilo bitno drugacije. Ovako, zaustavljati bujicu drugom bujicom, nema smisla, kao sto nema smisla ni iz bujice vaditi pojedinacne kamencice. Mislim da je u redu da ovo bude tema gde ce se konacno i do kraja raskrinkati lazna teorija evolucije, pa da se u svetloj buducnosti ovo mesto uzima kao ono odakle je sve pocelo.

Ја сам сад само наставио тамо где сам стао када сам убедио о.Ивана да покренемо цео овај пројекат. Касније су овде наишли агресивни демагози који су продавали маглу годинама и варали неупућене и неодлучне некаквим тобож научним причама.

Иначе, постоји тенденција да будем банован јер ми опет додељују некакве казнене поене док се атеисти/продавци магле овде гаје и штите па обавештавам оне који прате ове теме да буду упознати са тиме.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, kordun рече

jel mogu ja da jos jedared pitam nesto na ovu temu posto mi ranije niko nije odgovorio, eto jel mozete vi evolucionisti ili kako se zovete da priznate da je recimo gledano sa povrsine ove nase planete na kojoj smo rodjeni i na kojoj skoncavamo, malo prevelika slucajnost da sunce kao ogromno tijelo ima jednaku opticku velicinu kao i mjesec koji je sitno zrnce u odnosu na sunce, nije li malo previse slucajno to da mi na zemlji imamo takav ugodjaj da su nam dva glavna tijela na nebu iste opticke velicine?

Ево како изгледа помрачење сунца:

 

1024px-Solar_eclipse_1999_4_NR.jpg

 

Или како то изгледа када би се гледало са стране:

 

SolarEclipse.jpg

 

Дакле, види се да је однос даљине од земље ка оба тела и (полу)пречника оба тела јако близак( што значи да су током помрачења оба `круга` скоро иста) што је веома мало вероватно. Наравно, продавцима магле је све случајно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 1/21/2017 at 12:54, Lady Godiva рече

Ево конкретно питање.

Ако ја исповедам Символ Вере, а не верујем да се део о стварању света може буквално тумачити, да ли то значи да сам ја превише горда или да моја вера у Господа није довољно јака? 

Мислим да не значи. Али то не значи a priori да треба да прихватамо све што понуде извесни научни кругови који су у заблуди. За мене лично није толико важно да ли је `јом` дан од 24 часа или епоха/ера већ је важан увид да наука улази у ћорсокак или слепу улицу онда када се бави претешким питањима која задиру уметафизику( настанак света и живог света). Самим тим увиђамо да наш разум има лимите и то нас упућује на Створитеља/Бога. Страх Божји је почетак мудрости-у овом случају страх базиран на лимитима интелекта.

Конкретно, Дарвин је у 19.веку изнео хипотезу на основу јако мало знања које имамо данас и њему је све опроштено у том смислу. Он је изнео хипотезу да се врсте могу развијати као варијетети једне врсте( нпр.голубови којима се и сам бавио). Поједини заступници ИД праве паралелу између Дарвинових претпоставки и каснијих биолошких открића са њутновом физиком и атомском физиком 20. века.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 часа, Bokisd рече

Pa, zbog te stvari, sto se ne bavi nastankom zivota, cak, ni krajem i ciljem zivota, religija je u prednosti u odnosu na evoluciju. Jer, se bavi ovim pitanjima, i iz odgovora na njih, crpe teorijske i prakticne reprekusije na nacin,  kako cemo da gledamo na prirodu i na sam covekov zivot.
 

Logička greška u narodu zvana "babe i žabe".  Da,  religija ima tu prednost da se bavi metafizičkim načelima koje crpi iz bavljenja pitanjem nastanka života.  Čestitam dobili ste bitku koju TE nikada nije ni trebala da vodi. Koju ni ne vodi i koja je ne zanima. 

Potapšite se po ramenu za dobijenu nepostojeću bitku.  

Budibogsnama... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Џуманџи рече

Хоћеш да кажеш да овај део Писма заправо говори о некаквим чињеницама? Чудно, пошто месец није никакво 'светило'. http://srednjeskole.edukacija.rs/zanimljivosti/kako-mesec-sija

Vidi, nije fora da ispitujemo, kako sunce ili mese daju svetlost, nego da daju svetlost i u tom smislu su svetila. Da ne postoji taj mesec, bio bi skoro totalni mrak, ovako je svetilo koje obasjava zemlju.

Glavna odlika ovih svetila, je da dele dan od noci, i da upravljaju ovim pojavama, tj. da sluze kao neka fizicka granica izmedju fizickih dana, kao sto i vidimo danas da se desava :

"И створи Бог два видјела велика: видјело веће да управља даном, и видјело мање да управља ноћу "

Putem upravljanja danima, kao neki talon , putem kretanja sunca i meseca, ( iz perspektive gledanja sa zemlje, je imaginarno kretanje ),  mozemo da uocimo i druge vremenske i prirodne pojave u svemiru i oko nas, dolazak zime ili proleca, plime ili oseke, protek jedne godine ili meseca i slicno :

"Потом рече Бог: нека буду видјела на своду небеском, да дијеле дан и ноћ, да буду знаци временима и данима и годинама; "

Ovo 'vremenima' je receno za pojave, kroz tecenje dana i godina......razne prirodne pojave i fizicko merenje vremena je spojeno u jednu celinu. Sve ovo vidimo i danas. 
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Ћириличар рече

Logička greška u narodu zvana "babe i žabe".  Da,  religija ima tu prednost da se bavi metafizičkim načelima koje crpi iz bavljenja pitanjem nastanka života.  Čestitam dobili ste bitku koju TE nikada nije ni trebala da vodi. Koju ni ne vodi i koja je ne zanima. 

Potapšite se po ramenu za dobijenu nepostojeću bitku.  

Budibogsnama... 

Вероватно мислиш да си рекао нешто јако паметно

Ако и ћирилицу овако браниш јадна нам ћирилица...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 1/21/2017 at 15:51, Џуманџи рече

Које су методе креационистичке?

Логичке и научне. Овде неке незналице упорно клеветају креационизам каопокрет, али ја препоручујем људима да седну и мало више читају оно што је од те литературе преведено код нас, навео сам већ неке наслове. 

Створитељ је једноставно евидентан када се узме нпр. биохемија, када се размотре биохемијски процеси у само једној ћелији,да не говорим о уклопљености милијарди и милијарди ћелија у било ком вишећелијском организму. То само слеп не види... Да не говорим о физичким процесима као што су закон гравитације, јачина гравитације нпр., атмосфера и гасови у истој, сунце, сунчев систем итд.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Bokisd рече

Vidi, nije fora da ispitujemo, kako sunce ili mese daju svetlost, nego da daju svetlost i u tom smislu su svetila.

Значи, поетски текст не можемо користити у научним расправама? :dobro:

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...