Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 1 сат, о.Горан рече

Зар је за једну јерес која је чисто материјалистичка и натуралистичка, а бави се настанком живог света и човека( а базира се уз то на смрти милијарди живих бића и борби за опстанак као мотору развитка живота) и потребно уопште објашњење зашто је јерес.

Normalnim ljudima jeste potrebno objašnjenje.

Zato što:

a) materijalizam i naturalizam u nauci samo znače da nauka traži i ispituje samo materijalna svojstva prirode, a ne da nauka tvrdi da ne postoji Bog (ne negira Boga, već se samo ne bavi natprirodnim),

b) smrt milijardi živih bića u borbi za opstanak je činjenica koja nesporno postoji u prirodi bez obzira na to da li postoji ili ne postoji Bog.

Inače, Germ theory of disease (Germinativna teorija bolesti) tvrdi da su neke bolesti uzrokovane mikroorganizmima (virusima, bakterijama, gljivicama...). Ova naučna teorija je takođe čisto materijalistička i naturalistička i objašnjava smrt milijardi živih bića u borbi za opstanak. Da li je i to jeres?

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 47 минута, Avocado рече

smrt milijardi živih bića u borbi za opstanak je činjenica koja nesporno postoji u prirodi bez obzira na to da li postoji ili ne postoji Bog.

Da, ali, samo, glavno pitanje je...... da li je takvo stanje stvari, normalno i prirodno , da se zivi svet izmedju sebe istrebljuje, na celu sa covekom...... ili je problem, na nekoj drugoj strani.

пре 47 минута, Avocado рече

Ova naučna teorija je takođe čisto materijalistička i naturalistička i objašnjava smrt milijardi živih bića u borbi za opstanak. Da li je i to jeres?

Jeste problem, borba za opstanak. Da li smo i mi ljudi, kao najsavrseniji oblik bica u evolucionoj borbi, neka vrsta, najjaceg predatora, najbolje kreirani , da mozemo na taj nacin , eliminisati sva ostala ziva bica ?

Da li je onda dozvoljena i borba za opstanak i medju istim vrstama ? Da li  je to onda dozvoljeno, jer je po evolucionoj teoriji tako',...... da se i izmedju samih ljudi, vodi borba za opstanak, pa, ce onda , oni koji su jaci i spretniji , jedini preziveti ?

To su glavni problemi koje implicira ova teorija.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, grigorije22 рече

Sa kreacionizmom je bilo milon rasprava i to se uvek lose zavrsilo po kreacionizam. Drugo, nijedna hipoteza ne postaje teorija bilo kakvom raspravom. Pogotovo ne sa pseudonakom. Da bi nesto bila naucna teorija, mora da se pre svega drzi naucnog metoda i da daje predekcije koje ce cinjenice ili da potvrde ili pobiju. Pravoslavni hriscani mogu komotno da raspravljaju o Pismu i Predanju, ali ne mogu o genetici,molekularnoj biologiji i geologiji. Mogu samo ako se i sami bave naukom.

Dobro, tvoje misljenje je subjektivno ( kao i neko moje misljenje ),... da nije nikako lose zavrseno po kreacionizam. I, valjda prica jos nije zavrsena, ko zna kakva nas sve otkrica cekaju u buducnosti u vezi ovih pitanja postanka sveta i coveka.

Koliko sam upoznat, mozda je bas i  tu glavni problem u sporenju evolucije i kreacionizma. U tumacenju naucnih metoda i njihovoj primeni na cinjenice koje imamo i vidimo u prirodi.

Ovo, da pravoslavni hriscani mogu da raspravljaju o svojim pogledima na svet , bez uplitanja u neke stvari genetike i ostalih nauka koje proucavaju prirodu, ...u principu se slazem, mozda bi tako i bilo najbolje, za sve strane,...... ali, cini mi se , nekako, u nekom momentu i u nekim specificnim situacijama,  dolazi do 'sudara'  ove dve teorije , kada moraju da se ukrste koplja  :catfight i kada se moraju medjusobno suociti ova dva misljenja, kroz raprave i razne diskusije.


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

ove dve teorije

Ali ne postoje dve teorije,postoji samo jedna.Kreacionizam nije naučna teorija,više religijsko objašnjenje nastanka sveta i života.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Kratos рече

Ali ne postoje dve teorije,postoji samo jedna.Kreacionizam nije naučna teorija,više religijsko objašnjenje nastanka sveta i života.

Mislio sam , kreacionizam kroz lupu religioznih stavova.

Sto' nije kreacionizam naucna teorija ?

Pa, koliko znam, koriste se iste naucne metode kao i u evolucionoj teoriji, samo je, valdja problem, u nacinu gledanja i interpretiranja podataka koji se dobijaju.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Sto' nije kreacionizam naucna teorija ?

Zato što uključuje nadprirodni faktor koji ne može biti predmet naučnog proučavanja,Boga.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Kratos рече

Zato što uključuje nadprirodni faktor koji ne može biti predmet naučnog proučavanja,Boga.

Koliko znam, podaci koji se dobijaju kroz kreacinisticke metode, po svojim rezultatima, nedvosmileno ukazuju, na principe stvaranja po Bogu. 
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Bokisd рече

Pa, koliko znam, koriste se iste naucne metode kao i u evolucionoj teoriji, samo je, valdja problem, u nacinu gledanja i interpretiranja podataka koji se dobijaju.

Ne koristi se nijedna naucna metoda. Kada bi se koristila onda ne bi bilo kreacionista jer bi svima bilo jasne stvari koje im sad nisu jasne. Kreacionizam je slican ravnozemljasima (samo sto je malo benigniji), zasniva se na negiranju naucnih cinjenica i argumenti su zasnovani ne naucnom metodu nego na logickim premisama koje moraju da se uklope u bukvalno tumacenje prve mojsijeve. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Bokisd рече

Koliko znam, podaci koji se dobijaju kroz kreacinisticke metode, po svojim rezultatima, nedvosmileno ukazuju, na principe stvaranja po Bogu. 
 

Ne nego kada ti kažeš Bog je stvorio recimo čoveka,ja te pitam kako ti nemaš metod.Nego jednostavno kažeš svemoguči Bog,čudo ili ne znam ni ja šta.Kako ja da testiram tu tvrdnju kao neki objektivni naučnik?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Justin Waters рече

Ne koristi se nijedna naucna metoda. Kada bi se koristila onda ne bi bilo kreacionista jer bi svima bilo jasne stvari koje im sad nisu jasne.

Da li postoje kreacinosti, koji su ucili skole po raznim univerzitetima i skolama, koji se bave proucavanjem prirode. Samo su posle, podatke koje su dobili takvim naucnim radom, mogli da uklope u kreaciniosticke okvire. U evolucionosti  i kreacionisti su naucnici. Spor je valdja u metodologiji rada i zakljucivanja, na osnovu raznih faktora.


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Bokisd рече

Koliko znam, podaci koji se dobijaju kroz kreacinisticke metode, po svojim rezultatima, nedvosmileno ukazuju, na principe stvaranja po Bogu. 

Које су методе креационистичке? И ако подаци који се добијају кроз поменуте могу да указују на "принципе стварања по Богу" (шта год то значило), зар из тога не следи да се Божје деловање (стварање) може проверити и зар то онда заиста није "јерес материјализма и натурализма"?

Измењено од Џуманџи
наводници

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Kratos рече

Ne nego kada ti kažeš Bog je stvorio recimo čoveka,ja te pitam kako ti nemaš metod.Nego jednostavno kažeš svemoguči Bog,čudo ili ne znam ni ja šta.Kako ja da testiram tu tvrdnju kao neki objektivni naučnik?

Pa, zar i jedni i drugi, ne krecu iz tacke hipoteze i odredjenih pretpostavki i predikcija. I, svako stize, po svom misljenju na svoju zadatu tacku. Metod je isti, jer, su i postavke slicne.

Imas i u teorijama o nastanku sveta i coveka, dosta rupa i nerazjasnjenih stvari i pojava. Gde je tu objektivna  nauka ?

Tako da su i na tom nivou, obe teorije u slicnom polozaju.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, Bokisd рече

Da, ali, samo, glavno pitanje je...... da li je takvo stanje stvari, normalno i prirodno , da se zivi svet izmedju sebe istrebljuje, na celu sa covekom...... ili je problem, na nekoj drugoj strani.

Jeste problem, borba za opstanak. Da li smo i mi ljudi, kao najsavrseniji oblik bica u evolucionoj borbi, neka vrsta, najjaceg predatora, najbolje kreirani , da mozemo na taj nacin , eliminisati sva ostala ziva bica ?

Da li je onda dozvoljena i borba za opstanak i medju istim vrstama ? Da li  je to onda dozvoljeno, jer je po evolucionoj teoriji tako',...... da se i izmedju samih ljudi, vodi borba za opstanak, pa, ce onda , oni koji su jaci i spretniji , jedini preziveti ?

To su glavni problemi koje implicira ova teorija.

To su "problemi" koji NIKAKVE VEZE NEMAJU SA TEORIJOM EVOLUCIJE.

To je već 100 puta objašnjeno, pokušaj jednom da zapamtiš.

Postoji razlika između deskripcije-opisa (lav ubije najčešće najsporiju antilopu) i preskripcije-norme (lav (ne)treba da ubije najsporiju antilopu).

Biologija ne postavlja nikakve moralne ili pravne norme, niti se iz biologije takve norme mogu izvući. Biologija opisuje ono što jeste, a ne šta bi trebalo da bude, šta je poželjno, moralno, dobro...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Metod nastanka,stvaranja čoveka u TE je poznat,mutacije i prirodna selekcija,postepeno izdvajanje iz vrste homo isl.Koji je kreacionistički metod nastanka čoveka?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Џуманџи рече

Које су методе креационистичке? И ако подаци који се добијају кроз поменуте могу да указују на "принципе стварања по Богу" (шта год то значило), зар из тога не следи да се Божје деловање (стварање) може проверити и зар то онда заиста није "јерес материјализма и натурализма"?

Vrti mi se u glavi ne mogu da odgovorim, na sto pitanja odjednom. :0228_hot:

Metode su slicne kao u svakoj nauci. Hipoteze i pretpostavke. Osnova je , koliko razumem stvari, u informacijama putem kojih se premudro stvara priroda i covek, sto mozemo konstatovati proucavajuci te pojave. Takve stvari nas upucuju na stvaranje pitem Bozije intervencije.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...