Jump to content

VOZE SE U BESNIM KOLIMA, DERU ZA KRŠTENJE: Evo zašto Crkva naplaćuje svoje usluge!

Оцени ову тему


Препоручена порука

55 minutes ago, о.Небојша рече

Таксе нису новотарије, постојале су у Кнежевини и Краљевини Србији, а после К.СХС- Југославији, прописане од надлежног министра. У наше доба се прописују од стране црквених власти и више служе да би свештеник имао мјеру, да не би дошао под удар оног члана "изнуђавање непрописне награде за свештенодејства".

Никад никоме није ускраћен обред, јер нема новаца, макар се то понављало више пута. Све је ствар у свести човјека, неко мисли да свештеник и његова породица живе на роси и Сунчевој свјетлости и да храм може да опстане без икаквих поправки и одржавања. Да разумијем на селу гдје људи дођу да помогну у радовима и гдје се људи више знају, али у градској средини...

Још је занимљиво да су сви обреди повезани са обилним спремањем трпезе на којој се не штеди.

И молим Вас да не стављате линкове који блате Цркву. Владика Андреј је рођен и школован на Западу и не би себи допустио да има проблеме са порезницима. Него је у питању група око проте Драшка која је изгубила власт, па сад неког прозива.

 

Ili da ima tarife  ili da nema.

Ili svi placaju ili niko... Kako ce svestenik da zna da li neko zaista ima para ili se folira? Ne pise svakome na celu da  li je stvarno siromasan a u velikim gradovima nema teroije da pop poznje svakog ko mu udje  u crkvu da krsti dete. Narocito sto 90% stanovnista  u srbiji jedino tad i ulazi u crkvu.

Sta bi pop uradio ako neko dodje da krsti dete i parkira svoj bmw ispred crkve a nakon ceremonije kaze "izvini pope ja nemam para"? 

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не мрачи к'о по обичају.

У мањим срединама парох одлично познаје имовне прилике.

Ево, и у ове дане се дешава да за крштење болесног детета не узму динар без обзира на имовно стање родитеља или кума.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све је ствар образа. Имао сам случајева да човјек домаћин не да ништа да да онај скромнијег стања сматра као увреду одбијање награде од њега. прије 10 година вјенчао људе који имају грађ. фирму у Њемачкој и крстио им двоје дјеце. Иако су за купили хотел за своје весеље, сотало је на оном : Видимо се :coolio:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо тако, оче Небојша.

Онај који се спремио и има образа, тај приложи и "не тороче" около.

Сиротиња се захвали и помоли за свог пароха. И буду узајамно благословени.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Драгана Милошевић рече

Управо тако, оче Небојша.

Онај који се спремио и има образа, тај приложи и "не тороче" около.

Сиротиња се захвали и помоли за свог пароха. И буду узајамно благословени.

 

Kako se onda to sto pises uklapa u aktuelni trend tarifiranja crkvenih obreda?
Drugim recima o cemu onda prica svestenik koji je razgovarao sa telegrafom iz prvog posta ove teme?

 

Ceu sluzi tarifa ako je zarpavo u crkvi sve tako sjajno i bajno da svi daju kolko zele i imaju a popovi zbog toga srecni i ne pisu blogove po internetu da se zale na to? :D

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ништа не може бити идеално и код првих хришћана је било трзавица. Постављена су правила, па сад ко се држи на част му, ко се се не држи, нека се замисли.

Ни држава која има инструменте присиле не може да натјера грађане да измире све обавезе према њој, а камо ли Црква.

И људи плате благодарни што имају ове технолошке иновације у 21. вијеку.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

43 minutes ago, cloudking рече

 

Kako se onda to sto pises uklapa u aktuelni trend tarifiranja crkvenih obreda?
Drugim recima o cemu onda prica svestenik koji je razgovarao sa telegrafom iz prvog posta ove teme?

 

Ceu sluzi tarifa ako je zarpavo u crkvi sve tako sjajno i bajno da svi daju kolko zele i imaju a popovi zbog toga srecni i ne pisu blogove po internetu da se zale na to? :D

 

Eh Klaude, kad bi tako lako bilo i kad ne bi bilo raznih ljudi.

Tarifa zavisi od eparhije do eparhije, negde se ona pokazuje kao ono tipa sto dinara tarifa za krstenje, neka najniza cifra koja ide direktno eparhiji ne svesteniku, za takvu, izdavanje krstenice i tsl. A nekad tarifa znaci lupam 5000 sto pokriva svestenika i vladiku i pomocnika. A opet i ta tarifa je varijabilna jer zavisi od toga da li te taj covek zna. Nisu popovi lopovi, samo idu nekom logikom - cekaj bre brajko mozes da das dve hiljade evra za orkestar na svadbi muzicki, a ovde se izvijas za pedeset. Odnosno logikom da prvi put i poslednji put vide coveka. Ali tarifa nije sve i svja, skoro je bilo masovno besplatno krstenje, ima ih cesto, ima ih po manastirima i tako zavisi. Ja nisam cula da je nekom odbijeno krstenje zbog nemanja para.

Svestenik reaguje na razne "zvukove" koji govore kako je to naplacivanje nesto lose, kako zli popovi jelte hoce da orobe narod i slicno, dajuci primere zasto bas tako nije i sto mi uopste placamo i cemu sve to, zeli da priblizi i svestenike narodu i narod svestenicima.

Svako po savesti i slobodnoj volji a vala i mogucnostima.

Ovakve price su potrebne jer svako malo neko opljuje kako svestenici zive kao lordovi.

Ja sam u jednom periodu imala muku i jako tesko zivela, i znas ta, moj stari prota je meni pomagao materijalno, bez ikave reci. Nije mi davao milostinju da se ja osetim ponizeno u tom smislu, davao mi je bukvalno kao otac i u citavom nasem odnosu, nije bilo sile da kazes da on od mene trazi i ocekuje pare. I vencao nas i dete krstio i uvek je tu bio za nas i koliko znam sve ljude koje poznajem od njega, koji idu kod njega u crkvu, nikom nije trazio pare.

Sto on kaze, ima ko ima i taj neka da, znam ja vrlo dobro kako se zivi. I zivi tako kako propoveda kao i vecina svestenika. Samo sto se nekad vide oni drugaciji.

 

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tacno je da deset posto onoga sto zaradis treba da das Bogu, i to treba da dajes sigurno svakog mjeseca, svake nedelje, a ne jednom u zivotu tako sto ces platiti svete tajne, koje ako cemo po jevandjelju, apostoli i njihivi sledbenici nisu naplacivali. To naplacivanje svetih tajni se prosto kosi sa jevandjeljem. Zasto onda molim vas ne bi uveli i naplacivanje Liturgije, pa i tu je svestenik pruzio svoju "uslugu", koliko kosta dar koji smo dobili, a koliko kosta pricesce? Uzimanje priloga je naravno kradja, ali ti prilozi idu u Crkvenu kasu, na vase plate, obnove i siromasne... Prije ce biti da je taj novac skupljen od priloga a ne od taksi. Nasi hramovi se grade ne zahvaljujuci taksama, nego zahvaljujuci ljudima koji ostavljaju novac Bogu. Vjerni narod traba da izdrzava svoje svestenike, oni treba da imaju platu, to pise u jevandjelju, i narod to i cini, on stalno prilaze. To sto je taksa postojala jos u kraljevini ne znaci da je to ispravno resenje. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само кажем како је у пракси.

И свештеници су људи и излазе у сусрет.

То тебе облачићу, као чуди?

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da neke stvari bodu u oci zaista bodu,svestenik u mestu gde ja zivim ima fixnu tarifu 1000 za vaskrs,1000 za slavu a skoro svaka kuca slavi po 2 do 4 slave godisnje pomnoziti to sa 550 kuca pa vidite a gde su ostala primanja?Skoro sam razgovarao sa novorukopolozenim svestenikom koji je dugo godina pre rukopolozenja bio veroucitelj parohija na kojoj je postavljen vodi se kao najslabija u celoj eparhiji kad mi je rekao koliko je zaradio za 2 meseca a pritom tamo nema vaskrsnjih vodica mogu misliti koja su primanja ostalima...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 5/13/2016 at 13:06, Драгана Милошевић рече

Само кажем како је у пракси.

И свештеници су људи и излазе у сусрет.

То тебе облачићу, као чуди?

Ne, ne... Ne cudi me. Znam ja da ima izuzetaka. Ima i dobrih popova naravno.

 

Kod mene u nisu ih nema. Ja sam svoje vencanje u crkvi platio 12000 dinara... 2008.- godine. Toliko je kostalo a nije bilo govora o mogucnosti dacse plati manje.

Moj najbolji drug je od popa na pitanje koliko kosta vencanje, dobio odgovor "zavisi koliki ce evro da bude tada"

 

Mene bi sramota.

 

Jedino sto me cudi je slepilo. Jednostavno ljudi odluce sta zele da veruju i mozes ti da im do sutra pricas kako zaista JESTE u praksi, oni furaju svoju "sve je super, sve je bajno a ti lazes" pricu...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

59 minutes ago, Tenkista рече

Da neke stvari bodu u oci zaista bodu,svestenik u mestu gde ja zivim ima fixnu tarifu 1000 za vaskrs,1000 za slavu a skoro svaka kuca slavi po 2 do 4 slave godisnje pomnoziti to sa 550 kuca pa vidite a gde su ostala primanja?Skoro sam razgovarao sa novorukopolozenim svestenikom koji je dugo godina pre rukopolozenja bio veroucitelj parohija na kojoj je postavljen vodi se kao najslabija u celoj eparhiji kad mi je rekao koliko je zaradio za 2 meseca a pritom tamo nema vaskrsnjih vodica mogu misliti koja su primanja ostalima...

Ti lazes!!! to ne postoji!!!!

Sigurno mrzis crkvu pa izmisljas takve stvari...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...