Jump to content

Чиста срца, душе и тела дочекајмо Богомладенца Христа - срећан почетак поста

Оцени ову тему


Препоручена порука

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

stefan_bozic_1_0.preview.jpg

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2187_badnjak_f.jpg?ver=1294152785

 Док год волимо некога због његових врлина, то није ништа озбиљно. Али кад га почнемо љубити због његових мана, онда је то љубав.  srcee

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://youtu.be/IoTSTphnb14

 

Ноћ прекрасна и ноћ тија,

над пећином звезда сија,

у пећини мати спи,

над Исусом анђел бди.  

 

Анђели певају, пастири свирају,

анђели певају мудраци јављају:

Што народи чекаше, што пророци рекоше,

ево сад се у свет јави, у свет јави и објави:

Роди нам се Христос Спас за спасење свију нас.

Алилуја, алилуја, Господи помилуј!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E ovako :)

 

Svakako da se radujem Božiću, ali takođe i Badnjici! Volim taj osjećaj topline za Badnje veče! 

Na Badnje veče, posle crkve i tradicionalnog paljenja badnjaka, djeca i ja odemo kući! Unesem slamu u kuću i Badnju večeru serviram na toj slami i na podu (tako je kod nas običaj)! 

Onda ja počnem da pripremam trpezu za Božić! U ponoć se obično na nekom od TV kanala uživo prenosi Božićna Liturgija, tako da ja to slušam dok pripremam razne đakonije :)

Česnicu pečem u peći na drva :) i pečem je na Badnjaku! Sijelu noć ostanem budna i sve to lijepo serviram! Budim djecu oko 4h i odlazimo na Božićnu Liturgiju! Naravno, poslije toga dolazimo kući i božićkujemo :)

Kod nas je običaj da se na Božić ne jede priborom, tačnije da se ne koristi nož! Tako da se i priprema hrana koja se može jesti prstima i za koju se ne mora nužno nož koristiti! 

 

Posle doručka, idemo kod moje mame! I tako iz godine u godinu! :)

 

 

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима


  SVE POD NEBOM...

  Svet, naš, stvoren je tako da je sve u njemu podložno promenama. Sve ima svoje lice i naličje, svoj početak i kraj, medalja ima dve strane, prema jutru je veče, prema radosti je tuga, istina i laž se nalaze na dva kraja, sve se menja, sve teče, sve pokazuje svoja dva lica, sve je u menjanju... Evo šta o tom kaže Novi zavet:

  Sve pod nebom ima svoje vreme,
  Vreme rađanja i vreme umiranja,
  Vreme setve i vreme žetve,
  Vreme bolesti i vreme lečenja,
  Vreme rušenja i vreme građenja.
  Vreme plača i vreme smeha,
  Vreme tugovanja i vreme radovanja,
  Vreme kamenovanja i sabiranja,
  Vreme zagrljaja i vreme rastajanja,
  Vreme traganja i vreme gubljenja,
  Vreme čuvanja i vreme bacanja,
  Vreme paranja i vreme šivenja,
  Vreme ćutanja i vreme govorenja,
  Vreme ljubavi i vreme mržnje,
  Vreme ratovanja i vreme mira.

     "Sveto pismo", Propovednik, 3, 638

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Njegoševa oda Božiću                                                

 

"Nema dana bez očinjeg vida,
Niti prave slave bez Božića!
Slavio sam Božić u Vitlejem
Slavio ga u Atosku Goru,
Slavio ga u Sveto Kijevo;
Al' je ova slava odvojila,
Sa prostotom i sa veselošću,
Vatra bolje nego igda plama,
Prostrta je ispred ognja slama,
Prekršćeni na ognju badnjaci,
Puške puču, vrte se peciva,
Gusle gude, a kola pevaju,
S unučadi đedovi igraju..."                  

 bozic--trava.jpg                  

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ми не треба да умртвљујемо своје тело, него своје страсти. Пост не значи да се само уздржавамо од мрсне хране, већ је то првенствено одрицање од злочестивих мисли, жеља и дела. Телесни пост је свакако неопходно помоћно средство у борби против страсти, нарочито против гордости која се сматра кореном сваког даљег зла. Стваран пост је првенствено уздржавање од сваке похоте. Без духовног поста, кажу оци, сам телесни пост Бог не прихвата. Пост има у првом реду духовни смисао и он је органски повезан са целокупним духовним животом. Стварни пост приводи човека смирењу. А у смирењу човек стиче сазнање, да за човека спасење лежи једино у Богу, у његовој милости. Код стицања свих врлина и код испуњења свих заповести, свети оци придају врлини расуђивања највећу важност. Расуђивање значи дар разликовања онога што је корисно, и онога што је штетно - тамо где је истина, и тамо где је лаж.

 

СПЦ                                                                     4373_VLD_7145-trpeza_kup.jpg?ver=1262096

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vuk Karadžić o Božiću
 

21201_vukkaradzic83_if.jpg?ver=126219540 "Uoči Božića, pošto se badnjaci unesu u kuću i nalože na vatru, uzme domaćica slame i kvočući (a za njom deca pijučući) prostre po sobi, ili po kući, ako nema sobe. Poslije večere pjevaju i vesele se. Kad ujutru ustanu, najprije otide jedno te donese vode, ali ponese žita te pospe vodu (kao polazi je) kad k njoj dođe. Tom vodom umijesi česnicu i nalije ručak, te pristave. Ali prije nego sjednu za ručak, izbace po nekoliko puške (tako ujutro rano kad ustanu), pa se onda skupe svi oko sofre te se mole Bogu (držeći svako po jednu voštanu svijeću u rukama) i mirbožuju se, tj. Izljube se svi redom govoreći : Mir božji! Ristos se rodi, vaistinu se rodi, poklanjamo se Ristu i Ristovom rožanstvu. Otom domaćin pokupi sve one svijeće u jednu rukovet i usadi u žito, koje stoji na sofri u kakvoj karlici, ili u čanku (svakojako žito pomešano zajedno, u tom žitu stoje i kolači kojekaki), te onda malo pogore, pa ih ugase onim žitom. Ono žito posle daju žene kokošima da nose jaja. Kad počnu ručati, neki najpre okuse sira, neki pečenice, a neki (kao po Srijemu i po Bačkoj ) prije svega srču varenike, ali rakije mnogi ne piju prvi dan za vrućice. Oko pola ručka ustanu u slavu i lome kolač kakogod i o krsnom imenu, samo što nema koljiva. Na Božić se obično ruča s vreće (prostre se prazna vreća mjesto čaršava, ili po čaršavu), i sofra se ne diže (niti se kuća čisti) za tri dana. Prvi dan Božića niko nikom ne ide u kuću osim položajnika."

 

http://www.vesti-online.com/Vesti/Tema-dana/18135/Bozic

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...