Jump to content

Зашто Бог допушта страдање невиних, нарочито деце?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Bog nas je stvorio slobodne da biramo izmedju dobra i zla.Deca nisu kriva za grehe roditelja,ali ona uce od nas i oponasajuci nas cine greske koje smo i mi cinili,tako se desava da deca razvedenih roditelja i sama imaju lose brakove i razvode se,deca koja su imala oca nasilnika cesto ulaze u veze sa nasilnicima itd.Ipak,svaki covek je pozvan da uzrasta u ljubavi,neki cuju prst ka dole i otvore vrata,a neki ostanu dao kraja zivota gluvi za Bozanski priziv.Deca zbog roditelja ispastaju,samo zato sto su imala los primer u toku odrastanja.

Bog je milostiv i nikako ne zeli da patimo,mi patimo sami zbog sebe i to jos od pramajke i praoca koji su prvi svojoj deci dali los primer.

Ne znam da li sam lepo objasnila,jer,cesto mi je tesko da objasnim ono sto osecam i mislim. :)

ruo8hNT.jpgruo8p1.png

fHeACLZ.jpgfHeAp1.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zato sto "Ilovaca treba da sedne na tron Boziji" a to nikako ne ide sa time da Bog steluje determinizme
u prirodi prema nasem svidjanju.

facenew22222222
samo jos kad bi silovano dete moglo da primi tu tvrdu besedu...ali bol onemogucava i u svetu odraslih to sozercanje..zato ni bol nije uvek blagodatnog porekla...
https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,13271.0.html

Moj covek :drugarstvo:
Nasao sam kod Florovskog tumacenje apokatasisa sv. Maxima gde on jasno razgranicava spasenje svega sto jeste i nije po slobodi.
Kako ce se u apokatasisu naci onaj koji je u istoriji silovao dete a ne zeli eshatolosko spasenje?
Link to comment
Подели на овим сајтовима

ni bol nije uvek blagodatnog porekla... 
Dobro sad hehe znas da sam ja apokastazojeresoljubac pa mene ne muce takva pitanja. :ani_biggrin:

Rado bih u tu polemiku Nikola ali znas da sam obecao administraciji da necu da raspredam o apokastazi
posto je ipak forum u radu po blagoslovu vladike a jos ima i misionarski karakter.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako može dete da ima neke veze sa grehovima predaka? To je ludost. Kakav bi onda to Bog bio? Neki koji kažnjava do ko zna kojeg kolena...pa takav Bog nije ljubav!

Читала сам то раније, али сам некако склонија размишљању да је то Владика Николај народу  на поправљање рекао како би им дао додатни мотив да се кану лоших дела.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Читала сам то раније, али сам некако склонија размишљању да је то Владика Николај народу  на поправљање рекао како би им дао додатни мотив да се кану лоших дела.

hehe bilo bi lepo da je tako. Cini mi se da sam procitala negde da se do 3. kolena prenosi greh. Zato je valjda i potrebno da se pokajemo, ne samo zbog naseg spasenja, nego i zbog narednih generacija... Mozda jeste cudno,ali ja verujem da je tako. Pa i bolesti kod dece zasto se javljaju... A i ti sto cine zla dela nisu sami to stvorili u sebi...

Вера је моја мисао о Теби, што покреће Тебе, Најеластичнијега, да мисли о мени.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

hehe bilo bi lepo da je tako. Cini mi se da sam procitala negde da se do 3. kolena prenosi greh. Zato je valjda i potrebno da se pokajemo, ne samo zbog naseg spasenja, nego i zbog narednih generacija... Mozda jeste cudno,ali ja verujem da je tako. Pa i bolesti kod dece zasto se javljaju... A i ti sto cine zla dela nisu sami to stvorili u sebi...

 

Mitropolit Ilarion Alfajev je napisao jedan tekst kako treba tumačiti svete oce i dao primere kako su se njihove besede i učenja razlikovala po istim pitanjima.

Dakle ,ovo što je rekoa vladika Nikolaj ne mora biti tačno ali je u datom istoriskom momentu bilo korisno za narod.

Recimo,nekada su sveti oci govorili da sveštenik mora biti moralan da bi mu molitva bila delotvorna a sv.Sava je rekao da ako je grešan pop nije grešna molitva njegova.

Dakle sve zavisi od istoriskog momenta i trenutne krize.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sanja,i ja se to pitam.Kako Bog moze da dopusta toliko zla u svetu?

А зашто их ми допуштамо, или још боље зашто их ми чинимо ? То је боље питање.Немој ми рећи да ти никог никад ниси повредила. Богу овај трули свет не значи ништа, тренутак један пре него оде у ватру, може га и уништити и поново створити. Бесмртна душа му је важна, а она страда злочинцу а не жртви. Бог подједнако воли све и не жели смрти грешнику, колико год дубоко да је потонуо, зато и допушта много и чека покајање. Тако ја мислим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa,jesam povredila neke ljude.Pre svega mislim na neke bivse momke.Ako je to sto sam odlucila da odem povredjivanje.I jesam se par puta gadno posvadjala sa nekim ljudima,ali mirili smo se.Ali,nikad,i slovima NIKAD,ne

bih mogla da udarim ni kuce,a kamo li dete.

Uopste ne shvatam koliko bolestan mora da je um osobe,koja zlostavlja clana porodice.Pre dve godine sam otvorila temu ovde o tome.

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,487.0.html

"Што се човек присније сједињује с Господом бива мудрији, а самим тим и срећнији."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прочитајте разговор између Аљоше и Ивана пре приче о Великом инквизитору, па ће вам се само казати зашто страдају итд.

Па... Достојевски није дао одговор на то питање. То је једино питање које је отворио а није на њега одговорио. Вероватно зато што је и сам имао по том питању борбу са Богом. За њега је то питање било гнојна рана као и за сваког искреног човека. Иако то питање постављају и људи који покушавају да кроз њега нађу оправдање за себе а пресуду за Бога оно ипак стоји као можда најтеже питање за верујућег човека. И изгледа да другог одговора нема до оног који је дао Аврам кренувши пут горе да жртвује Исака.

Што се тиче проблема нашег приступа жртвама мислим да је потпуно погрешно објашњавати им да Бог постоји. Њима прво треба објаснити да нису криви за то шта им се догодило.

  • Волим 1

Baner-Pouke.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прочитајте разговор између Аљоше и Ивана пре приче о Великом инквизитору, па ће вам се само казати зашто страдају итд.

Па... Достојевски није дао одговор на то питање.

Што се тиче проблема нашег приступа жртвама мислим да је потпуно погрешно објашњавати им да Бог постоји. Њима прво треба објаснити да нису криви за то шта им се догодило.

Svaka čast na ovome. Očekivala sam neko ubeđivanje o Božijoj dobroti, ali Vi ste zaista jedan divan pastir. 8086.gif Inače, ja verujem u Boga i verujem da je Bog ljubav, ali mi ipak ovo pitanje o zlostavljanju dece ostaje potpuno nejasno. Dakle, verujem, ali često i posumnjam. Večito na nekoj klackalici. 0409_feel.gif

А зашто их ми допуштамо, или још боље зашто их ми чинимо ? То је боље питање.Немој ми рећи да ти никог никад ниси повредила.

Naravno da sam mnoge povredila i da mi je žao. Imam greha više nego kose na glavi, što neko reče.Ali se ne slažem sa ovim "da Bogu ovaj truli svet ne znači ništa" jer to bi značilo da ne voli ono što je stvorio. nema logike i nema ljubavi u takvom poimanju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што се тиче проблема нашег приступа жртвама мислим да је потпуно погрешно објашњавати им да Бог постоји. Њима прво треба објаснити да нису криви за то шта им се догодило.

Зашто би се осећали криво?

Они су у шоку, ако ћемо тражити прецизнији термин.

Још ако је дете у питању, онда је траума на помолу.

Слажем се да им не треба помињати Бога у том случају.

Међутим, овде има пуно протагониста који мисле да ће Бог аутоматски отклонити проблем код жртве или казнити починиоца.

А нико не помиње богоостављеност на милост и немилост док зло траје.

Посматрати овај проблем из есхатона и није баш утешно за онога ко живи у времену и трпи геноцид над собом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зашто би се осећали криво?

Đakon Ognjen je mislio na osećaj krivice kod žrtve. Obično takve osobe kada odrastu osećaju sram i krivicu da su oni krivi za to što im se dogodilo.

A što se tiče bogoostavljenosti, nema goreg osećaja od tog. To je sve što mogu da kažem. Mislim da nikome od nas nije stran taj osećaj i da se svi povremeno upitamo "Bože moj, zašto si me ostavio?"

 

,i šta onda ostaje,samo da sudimo

djeca ne umiju da sude,prije svgega mislim da ne shvataju što se u tom trenutku dešava,jer je to ipak svijet odraslih,i samo kod odraslih ovaj problem ima gradaciju među ostalim nepočinstvima,dok kod djece toga nema.

Ali ta deca jednom odrastu i kako im duhovno pomoći? Da li ih treba razumeti kada se povremeno ljute na Boga? 0409_feel.gif

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А зашто их ми допуштамо, или још боље зашто их ми чинимо ? То је боље питање.

 

Zašto mi dopuštamo ili zašto činimo je lako pitanje. Zato što smo pali. Upravo najteža dilema za vernika i čest argument nepostojanja za ateiste je pitanje zašto Bog dopušta. U prethodnom postu sam objasnila svoje mišljenje pa da ne ponavljam.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...