Jump to content

Зашто Бог допушта страдање невиних, нарочито деце?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Dubok stav. To je primer bezuslovnog ideala hriscanske ljubavi.

Ali, moram biti iskren: da mi neko siluje dete ili zenu, ne bih mogao da vidim svoju krivicu u zlodelatniku, i pitanje je da li bih mogao da oprostim, ali sad ulazimo u drugu tematiku. bla.gif

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Negde u Bibliji stoji da Bog ima osećanja i da "se ražalosti u duhu" kada neko strada. Ne znam tačno gde to piše, ali ima na više mesta...I Isus Hrist se "ražalostio u duhu" kad je Lazar umro. Možda je tu odgovor. Bogu je žao kada se tako nešto dešava, koliko je samo kukao za Jerusalimom...Verovatno i sada kada gleda takve stvari biva ožalošćen ali je ipak dao ljudima slobodu izbora i u to se ne meša za sada... "u ovom veku"... 0442_feel

Link to comment
Подели на овим сајтовима

a sto je problem gresi predaka i potomstvo? pa nikome nije cudno sto deca nasledjuju fizicki lik roditelja, pa zar nema i duhovnog lika, naravi, karaktera, neceg dusevnog a greh utice na dusevno stanje, prema tome ne mora se to posmatrati kao kazna Bozija (ne znam ni zasto je to mnogima problem, ali  facenew22222222)nego prosto kao jedna posledica, uzrocno-posledicna veza; u prilog tome ide i prica o izlecenju slepog, kada su Jevreji pitali da li zgresi on ili roditelji njegovi, a Hristos kaze da nije ni jedno ni drugo(ali indirektno nam time govori da i to moze biti u nekim slucajevima, kao kad je lecio npr.uzetog recima: oprastaju ti se gresi), citate li vi Novi Zavet?

naravno, razmisljanje o eshatonu ne znam bas koliko ce pomoci zrtvi, ali razmisljali ili ne, to je tako, svako ide svojim putem, a platu ce svako dobiti na kraju, po delima svojim; mislim da mozemo pomoci saosecanjem, pruzanjem oslonca, maksimalne podrske, utehe, zagrljaja, ljubavi, da vide, osete-dozive i neciju ljubav a ne samo izopacenost i zlo; isto i ta deca od raka i druga po bolnicama, koji god da je razlog teskih bolesti, ono sto mozemo je da pruzimo sluzenje u ljubavi toj deci; koliko vidim, vrlo cesto, nista nemamo od tog pitanja zasto pa zasto, a imamo od konkretnih dela sluzenja i pomoci bliznjima, da budemo tu za njih

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Такође у Новом завету стоји: "У тај час приступише к Исусу ученици говорећи: Ко је дакле највећи у царству небеском? И дозва Исус дете, и постави га међу њих, и рече им: Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско. Који се дакле понизи као дете ово, онај је највећи у царству небеском. И који прими такво дете у име моје, мене прима. А који саблазни једног од ових малих који верују мене, боље би му било да се обеси камен воденични о врату његовом, и да потоне у дубину морску. Гледајте да не презрете једног од малих ових; јер вам кажем да анђели њихови на небесима једнако гледају лице Оца мог небеског." – Јеванђеље по Матеју, глава 18:1-10
Не каже им дакле, ако се повратите и будете као деца чији родитељи су били добри. Где си ти то нашла и како си протумачила. Господ није осветољубив, а овде су тема сасвим мала деца, а она не моги бити ништа друго него недужна.
Друга ствар, можда си ти тако постојана у вери, али има нас и слабих. Познајем много људи који кажу види шта се дешава, ратови, гину и умиру недужни и имају дилему или бар не разумеју зашто то Господ допушта. Можеш ли да разумеш такве људе и да им не судиш.
Мом колеги, мслим да сам већ помињала на некој теми, погинули су у саобраћају жена и ћеркица од непуне четири године. Дрогиран возач. Неко му је тада рекао како све то Бог види. Не можеш ни замислити израз његовог лица у том тренутку. Могу само да га разумем и да се молим за њега.
Откуд налазиш за сходно да постављаш то питање?
Све се дешава јер имамо слободу дату од Господа да чинимо по властитој вољи. Како ту слободу користимо о томе се ради. Неко се труди да је користи на добро свима, а неко гледа само себе и за друге га није брига па ни за животе недужних. Када би Господ то спречавао онда би то значило укидање слободе. Тако ја мислим. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кад човек размишља о овоме,о патњи,о болу,о злу и свему што је "страно" нашем телесном и духовном бићу,једно је то да Бога никако не можемо разумети.Мене је стварно натерала на размишљање реченица владике Николаја Да људи хоће правду,бољу од онога који је створио правду?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мене је стварно натерала на размишљање реченица владике Николаја Да људи хоће правду,бољу од онога који је створио правду?

Праштај!

Мало је неумесно инкорпорирање овакве мисли у овакву проблематику.

Да си мислио на политичаре или неке друге лицемере па да човек схвати, или макар неког ко се само морално пита, али замислити силовано дете које изговара помисао о правди која није по вољи Божијој - сурово је.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не,нисам мислио на силовано дете да то мисли.Него мислим на себе који не разумем како то Бог "допушта".Јер оно што се силованој деци десило је из мог угла "неправда".Сад свако може да тумачи ове речи како хоће,па ми реци онда ти о овој проблематици неки одговор који би могао да задовољи човека?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О томе ломим ум годинама.
Не знам ни да ли има одговора.
Писао сам о томе на другим темама да ни теологија нема све одговоре.
Објективно:неправда.
Субјективно: казнити починиоца.
Средина: калкулисати између закона овог света и Суда Који треба на све да дође.
Али никако не бити статичан по питању неправде.
Нити се изговарати концептом да и добро и зло долазе од Бога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovde na forumu često čitam o Božjoj promisli. Razmišljajući o tome, ne mogu a da ne postavim sebi pitanje da li je Božja promisao da pojedina deca trpe zlostavljanje od strane roditelja ili drugih osoba? Ako da, zbog čega su ta deca kriva? Posebno me interesuju žrtve pedofilije. Zašto Bog dopušta da deca dožive tako nešto? Kako objasniti tu pojavu sa teološkog aspekta i kako odraslom detetu koji je bio žrtva istog objasniti da postoji Bog?

Сања да ли си читала књигу "Колиба" Vilijem Pol Jangа? 1042.jpg

Ако ниси, прочитај је. Можда ће ти се свидети а можда ћеш добити и одговор, на ову тему, којим ћеш бити задовољна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@aphex twin,osjetih se par puta prozvano,pa samo da pojasnim...

kad kazem da je sve do Boga,onda mislim u ovovom kontekstu kao sto pise bertandez...Bog je iznad svega,i sve je po NJegovom dopustenju,zlo nije od Boga,ali je po NJegovom dopustenju...ne svidja mi se kad se zlo tako izdvaja,kao da Bog nad njim nema nikakvu kontrolu,i kad mu se tako daje na znacaju,a Bog potpada pod neki drugi plan...po meni,i zlo potpada pod promisao Bozji,u smislu-Bog daje covjeku slobodu,ako je covjek koristi na zlo,ja ipak mislim da Bog svojim promislom odredjuje na kome ce da se ta sloboda i manifestuje...jer kako objasniti zasto bas to dijete,a ne neko drugo dijete...u tom smislu sve je do Boga,i po Njegovoj pravdi,a mi smo samo ljudi,ograniceni,nije nam moguce znati Boziji domostroj...

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сања да ли си читала књигу "Колиба" Vilijem Pol Jangа?

Ако ниси, прочитај је. Можда ће ти се свидети а можда ћеш добити и одговор, на ову тему, којим ћеш бити задовољна.

Nisam je čitala. Baš ću da je uzmem u biblioteci sledeći put. Hvala.

 

Bog je iznad svega,i sve je po NJegovom dopustenju,zlo nije od Boga,ali je po NJegovom dopustenju...ne svidja mi se kad se zlo tako izdvaja,kao da Bog nad njim nema nikakvu kontrolu,i kad mu se tako daje na znacaju,a Bog potpada pod neki drugi plan...po meni,i zlo potpada pod promisao Bozji,u smislu-Bog daje covjeku slobodu,ako je covjek koristi na zlo,ja ipak mislim da Bog svojim promislom odredjuje na kome ce da se ta sloboda i manifestuje...jer kako objasniti zasto bas to dijete,a ne neko drugo dijete...u tom smislu sve je do Boga,i po Njegovoj pravdi,a mi smo samo ljudi,ograniceni,nije nam moguce znati Boziji domostroj...

Kako to misliš? Baš to dete? Misliš da je to Božija promisao? :229:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...da,i ne svidja mi se kad neko daje slobodu samo onima koji cine zlo,sta je sa slobodom onih nad kojima se vrsi zlo...Bog daje slobodu svima,nekako vjerujem da ta mala stvorenja koja prezivljavaju takve strahote,nekim svojim tajanstvenim culima biraju da stradaju za Hrista,da imaju neke predispozicije koje su poznate samo Bogu,i tako se projavljuje sloboda i zlih i dobrih...a te male mucenike,Bozije miljenike ce Bog itekako da nagradi...e sad,lako je pricati,narocito kad se to desava nekom drugom,ali eto,ja mislim tako...
Κада кажемо да Бог допушта зло то је као да кажемо да Бог употребљава зло ради нашег добра...

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako to misliš? Baš to dete? Misliš da je to Božija promisao?

...ne Sanja,Bog takve najvise voli,i on place kad oni stradaju,hocu da kazem da mislim da postoje odredjene predispozicije kod ljudskog bica da zeli,ili ne,da strada za Hrista...i da onda Bog svojim promislom uredjuje da se slobodno manifestuje svacija sloboda...ovo naravno,nista ne znaci,to ja samo meni nekako najblize razmisljanje,u skladu s tim kako ja dozivljavam Boga...

''govorim tiho i nosim psa sa sobom'' :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...