Jump to content

Како зауставити дебилизирајуће и тровачке ријалити програме? (Борба против кича и шунда)

Оцени ову тему


Препоручена порука

E, i još jedna vrlo važna stavka: mi nemamo nikakvu alternativu ovakvim programima na TV-u. Niko neće - ili ne želi - da sedne i napravi kvalitetan program, da ga reklamira i da njime privuče pažnju gledalaca. Na kraju krajeva, svi rijaliti programi su nastali na zapadu i tamo su isto dosta gledani, ali tamo ima i drugih, kvalitetnijih stvari u ponudi, pa ljudi nisu osuđeni da čim upale prijemnik, mogu da gledaju samo Parove, Farme, vesti i političke emisije...

Нешто размишљам, па боље ми је да гледам Фарму него Вучића и компанију. И једни и други те левате само што од ових првих и немаш неке веће штете.

 

Јел гледате фарму, Кристијан и онај билдер умало да се побију... :)))

Нисам гледао. Има логике, билдер је бивши полицајац ако се не варам? :)

 

Иначе, годинама нисам пратио ријалитије али признајем да помало пратим ову Фарму због Кристијана. :)

Блажени гладни и жедни правде, јер ће се наситити;

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не верујем да ће скоро доћи крај томе. Радила сам у једној медијској кући и они обарају рејтинге управо са оваквим програмима. Доста новца је у игри, народ гледа, није превише захтеван формат, јер је све већ осмишљено... Само је потребно убацити такмичаре и обезбедити целодневну техничку подршку.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Film traje 90 minuta, rijaliti traju 24/7 po nekoliko meseci. A za jednim odmah ide drugi, tako da zajedno traju duže čak i od indijskih/turskih/latinoameričkih/(upisati po želji) telenovela.  Naravno da kad imaš gomilu ljudi koji se međusobno ne poznaju i staviš ih da žive zajedno u istoj kući da će kad-tad doći do svađe, vređanja i incidentnih situacija; a nešto sasvim drugo je kada je takvo ponašanje željena matrica koju producenti podstiču od prvog minuta i koja se očekuje od učesnika da bi sve bilo 'kontroverznije' i gledanije. I onda imaš gomilu anonimusa koji omladini šalju poruku "Hej, baš je kul da se kroz život probiješ celonoćnim divljanjem po splavovima, vezom sa nekim kontroverznim biznismenom ili političarem, ili ako si rođak nekog takvog. Onda ćeš da dođeš ovde, dobijaćeš kintu da se ponašaš kao totalni retard 24 časa dnevno (učesnici Parova su dobijali od 50 pa do 400 evra nedeljno, u proseku između 100-150 ako se dobro sećam), milioni širom Srbije i Balkana će te obožavati i bićeš njihov idol, postaćeš preko noći zvezda i slava je pred tobom!". To je po meni glavni problem sa ovakvim stvarima.

 

Naravno, pisao sam i ovde i na drugim temama, pa da ponovim: zabranom se ne potiže ništa, to je uvek mač sa dve oštrice. Ovakvi programi su, nažalost, ogledalo društva i nema ništa od njihovog nestanka dok se samo društvo ne promeni iz osnova.

 

Не, него која је њихова суштинска разлика у садржају у односу на филмове и серије? И да у томе будемо поштени, јер дневна штампа у недостатку вести прави сензације од баналности. Објаве да је била страшна туча, на снимку се види кошкање. Објаве да је пао секс, на снимку се види мрдање чаршава. Објаве да је била нека страшна свађа, ништа се не чује од цензурисања и камере се угасе. Мислим, у сваком домаћем филму имаш експлицитније сцене секса, насиља и вулгарног речника, у чему је разлика? У томе што је ријалити "стваран"? Па ено за сваки крупнији инцидент се испостави да је исцениран. Глуме секс, да би их гледаоци гласовима задржали. Глуме и договарају свађе из истих разлога. И на крају људи гледају глуму која је јаднија од праве глуме.

 

Поруке које се шаљу омладини... Не знам да ли је урађен неки званичан демографски пресек, али на основу информација које сам ја имао у време интензивне дигитализације пролетос, за ТВ "Хепи" и "Парове" је највећа помама била у популацији 50+. Фарму је такође гледала старија популација, Великог брата млађа... а и тамо су увек гледали да увек има 40+ и 50+ ликова због публике. Поруке које се шаљу омладини су исте оне које се шаљу филмовима и серијама. Мислим да то није садржај који се гледа као кад гледаш идоле и узоре него као кад гледаш циркус или зоо врт. Као кад се гледају скупштина, Џери Спрингер и такав тип емисија, када кликнеш на YouTube да погледаш неку свађу или тучу. У овим емисијама се не пропагирају вредности него приређује циркус и ја сам све више и више убеђен да већина гледа те ријалитије нервирајући се и из сопствене болесне потребе да вире кроз туђу кључаоницу, него што им неко то намеће.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

и ја сам све више и више убеђен да већина гледа те ријалитије нервирајући се и из сопствене болесне потребе да вире кроз туђу кључаоницу, него што им неко то намеће.

 

Ово да мало објасним. Наслов теме је такав као да су људе везали и приковали пред ТВ екран и терају их да гледају ријалитије, па их трују и заглупљују. "Како зауставити дебилизирајуће и тровачке ријалитије". Моје питање је како неко ко већ није дебилизован и затрован може да буде публика тога? Питање треба да буде "Зашто се приватне телевизије својим садржајем више боре за дебилну и затровану публику, него нормалну?"

 

Опет се око свега врти кич и шунд, па је питање ко је ту стварни дебил, јер ријалити нису кич и шунд. Кич је у уметности, шунд у литератури, а ријалити нису ни уметност ни литература.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма којим именом да се означи садржај таквих програма, несумњиво је да су штетни и треба се, (како ко може, у зависности од личних потенцијала и друштвеног утицаја) лично и колективно ангажовати да се они што ефикасније неутралишу. Ако треба, променити и одговарајуће законе којима се ово све омогућава. 

 

Како је "несумњиво", када тај став уопште ниси успео да одбраниш и не само то, него си се повукао из дискусије јер немаш времена? Једини си изрекао такав став, упетљао се као пиле у кучину кад је дошло до конкретних законских предлога и јасно рекао да немаш ни најмању идеју како би то могло да се спроведе, а сад кажеш да је то "несумњиво".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јел гледате фарму, Кристијан и онај билдер умало да се побију... :)))

 

Hteo sam da gledam posto su kazali da ce da udje Baja, ali sam batalio, nemam kad od Maldiva. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То што ти мислиш да није штетан је твоје мишљење. Наравно да нећу да се препуцавам и да губим време на такве ствари. Нема ни потребе да ја нужно имам идеју како нешто треба да се спроведе.Ја могу нпр. да  мислим и да је неконтролисано бацање медицинског отпада веома штетно и да га треба спречити. Не мислим да ја морам да нађем и решење за тај проблем.

 

Ја теби не браним право на сопствено мишљење, али буди бар толико поштен да признаш да постоје и другачија и да је питање контроверзно, а не "несумњиво" и "јасно". Ништа није несумњиво, нема те силе која може да ме убеди да су ријалити програми штетнији од оних који су наводно против њих, а о њима непрестано причају и то могу да аргументујем до танчина и нећу жалити времена.

 

Законски је то немогуће решити и то је показано. Инсистирање на томе је бесмислено, могуће би било једино ако се спроведе нека револуција и потпуно избрише овај правни поредак и заведе неки други који није налик ни на шта на свету. Револуција због ријалити програма? Проблем депоновања и рециклаже медицинског отпада је решив и ту не треба бити претерано паметан да би се сматрало да то треба да буде регулисано прописима. За законско решење против ријалитија је једино што је икоме пало на памет додатно опорезивање, али и са додатним порезом они су и даље у програму. ne_shvata

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Немам намеру да се са било ким, поготову не са тобом, будући да си веома некоректан према мени као саговорнику, прегањам око овога. Доказуј шта хоћеш, твоја ствар. Ја ћу, са своје стране, увек подржавати сваку акцију усмерену против ових програма.

 

Не треба да се прегањаш, него да разговараш јер ријалити програми нису твоја лична породична ствар, него проблем читавог друштва, а ја сам члан тог друштва исто као и ти и исто као и сви остали. Ја ти се извињавам ако сам испао некоректан према теби лично и дај да видимо око чега сам испао некоректан, јер желим то да поправим и стало ми је до тога да будем коректан према свима. Мене, на пример, твој став увек директно провоцира јер и ја сматрам да си ти први тај који је некоректан и трудим се да ти ту некоректност покажем да је и ти видиш, па да евентуално покажеш да то није некоректност и да сам те погрешно разумео. Али упадаш у парадоксе, ускачеш у теме да полемишеш, а кад се јави неко ко жели да полемише са твојим ставовима, ти "не желиш да се прегањаш". Реци отворено, ако ти форум не служи за расправе него ти је издувни вентил где желиш да остављаш своје коментаре типа "да се ја питам" као у коментарима на новинске вести, да се више не примам и не улазим у полемике са тобом, али у том случају си онда промашио време и место јер је сврха форума управо оно што ти избегаваш: прича о конкретној теми док се не исцрпе сви аргументи. Са тобом, кад год се дође до аргумената, повлачиш се у шкољку и не мрдаш напоље, а кад те се људи окану поново излазиш са апсолутно непромењеним окамењеним ставом. Ја сам убеђен да си искрен човек и да ниси интернет трол (ако јеси, онда ти свака част, јер си ме преварио као нико никад!) али овакво понашање је карактеристично за тролове и због тога те све више људи назива тролом и позива друге на ингорисање свега што пишеш. Ја ти сигурно не реплицирам због баш толике доконости или због жеље за прегањањем, него си ми толико недокучив да желим да успоставим разговор са тобом и просто одбијам да верујем да неко може да буде толико парадоксалан а да то сам не види. ne_shvata

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уопште није спорно да су ријалити програми трулеж, него је проблем што се то представља као једини трулеж и да би све остало било мање-више у реду да њих нема. Цела телевизија је трула и не знам какосу ријалитији гори од нпр. Курсаџија или Пинкових музичких емисија? По чему је прихватљиво да се приказују "Секс и град", "Калифорникација" и емисије Џерија Спрингера и да то никога не трује, никога не дебилизује, нико не покреће петиције против тога? Као, укините ријалитије, да се на миру вратимо ток-шоуима, латино и турским серијама и турбо-фолк музичким емисијама? confused1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сад ће уместо "Булевара Б92" да иде "Велики брат" па је то скандал. Да ли је ико гледао "Булевар" дуже од 5 минута? Оно убија ћелије у мозгу брже него нервни гас. Како некога ко би провео вече гледајући "Булевар" може ишта додатно да дебилизује преко тога?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Najbolje sta se moze raditi protiv rijeliti je ne gledati. 

 

Ali sam primetio na blicu i slicnim da bas oni koji najvise kukaju najbolje znaju sta tacno se desava u rijalitijma. Sta mi je vrlo smesno. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Najbolje sta se moze raditi protiv rijeliti je ne gledati. 

 

Ali sam primetio na blicu i slicnim da bas oni koji najvise kukaju najbolje znaju sta tacno se desava u rijalitijma. Sta mi je vrlo smesno. :D

 

Ја о ријалитијима једино тако знам. Да их дневна штампа помахнитало не прати и да људи око мене (укључујући и форум) који их "не гледају" не причају и њима и не препричавају шта су видели, не бих знао ни да постоје. И сад ко ту кога трује? confused1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...