Jump to content

Зоран Ђуровић - Онан - Онанија


Дејан

Препоручена порука

Jel reče Dekan ili Dikan ;) Ovo drugo je već objavljeno i zdušno se trudi: pratimo avanture ovdi i na drugim mestima ;)

Za mlađe naraštaje, Zoki poznat kao: 

 

dikan_salon_001.jpg

 

Ljuta faca SrBske teologije :)

Е па Мидраше, питаћу ти Бискупа да ниси "прекорачио границе Отаца":)))) Духовитост има везе са духовношћу.

Но, на једну ствар морам да се пожалим: Написах текст о о. Јустину како тврди (бомбастични назив) да је Американац његов брат, а оно нула коментара. Не јавише се ни артемити, ава остаде тужан. Написах овај текстић, кад оно сви заинтересовани! Пусти екуменизам, ово су животна питања:))). Још би ава препоручио српчићима и ванбрачно децу да праве, али не може, било би неморално! Не у смислу да је то грех, него у смислу што владика Филарет још није остварио економске услове за гојење новорођених који би требало да населе Косово. Колико видим, а и истраживања са терене ме потврђују, Србима не пада на намет ни своје жене да "познају" јер их економска криза и безнађе уби у појам. Политичка и социјална криза се одражава и у кревету. Постали смо импотентни, ваљда само ови из СНС ће нам продужити племе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Trifke,

 

Trifke, otkuda crpiš tu samouvjerenost kada nešto označiš kao grijeh? Mislim, to sam pitanje postavljao i na drugim temama, na osnovu čega nešto kvalifikujemo kao grijeh, a nešto drugo ne?

Без изворне очигледности Ничег нема самобитности ни слободе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Trifke,

 

Trifke, otkuda crpiš tu samouvjerenost kada nešto označiš kao grijeh? Mislim, to sam pitanje postavljao i na drugim temama, na osnovu čega nešto kvalifikujemo kao grijeh, a nešto drugo ne?

 Ucenje crkve i zakon Bozji.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Ucenje crkve i zakon Bozji.

 

Ok, a da li učinje Crkve i zakon Božiji mogu da se podvedu pod nekakav zajednički imenitelj, princip, nešto poput razumjevanja suštine grijeha na osnovu koje možemo suditi i kad su novi izazovi u pitanju, to jest nešto o čemu se Crkva još nije izjasnila ili su zakoni i "osude" samo onako ofrlje nabacani bez tri tačke?

Без изворне очигледности Ничег нема самобитности ни слободе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ok, a da li učinje Crkve i zakon Božiji mogu da se podvedu pod nekakav zajednički imenitelj, princip, nešto poput razumjevanja suštine grijeha na osnovu koje možemo suditi i kad su novi izazovi u pitanju, to jest nešto o čemu se Crkva još nije izjasnila ili su zakoni i "osude" samo onako ofrlje nabacani bez tri tačke?

Moze. Npr jedna od originalnih reci za greh u NZ znaci promasiti cilj,metu/ Konkretno promasiti cilj koji je Bog postavio pred nas. No sada mene zanima zasto postavljas ova pitanja. Verovatno postoji cilj. Voleo bih da znam sta smeras pre nego sto nastavimo diskusiju.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Trifke,

 

A cilj je da čovjek uđe u zajednicu sa Bogom?  I sve što nas uskraćuje toj zajednici je zapravo grijeh?

 

Ako je ovo gore rečeno parametar po kome nešto određujemo za grijeh, nije mi jasno kako se po automatizmu masturbacija uzima za grijeh?

Isto sam pitao i za homoseksualnost na nekoj temi, mada moram priznati i za mene je to mnogo komplikovano pitanje, pa ne bih ponovo da otvaramo tu temu, evo da ostanemo kod masturbacije. Jeste da ovo nije ni tema o njoj već o jednom tekstu, koji je slovio za tekst o jednom, a zapravo se ispostavilo da je o nečem drugom, to jest izgleda da se na silu tražio tekst iz svetog pisma koji bi podržao grjehovnost masturbacije. 

 

Sve ovo sam pitao bez neke druge namjere, čisto me interesuje kako drugi dolaze do suda o po-grešnosti nečega? Ti mi djeluješ poprilično samouvjeren u toj raboti, pa rekoh da priupitam. :)

Без изворне очигледности Ничег нема самобитности ни слободе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Trifke,

 

A cilj je da čovjek uđe u zajednicu sa Bogom?  I sve što nas uskraćuje toj zajednici je zapravo grijeh?

 

Ako je ovo gore rečeno parametar po kome nešto određujemo za grijeh, nije mi jasno kako se po automatizmu masturbacija uzima za grijeh?

Isto sam pitao i za homoseksualnost na nekoj temi, mada moram priznati i za mene je to mnogo komplikovano pitanje, pa ne bih ponovo da otvaramo tu temu, evo da ostanemo kod masturbacije. Jeste da ovo nije ni tema o njoj već o jednom tekstu, koji je slovio za tekst o jednom, a zapravo se ispostavilo da je o nečem drugom, to jest izgleda da se na silu tražio tekst iz svetog pisma koji bi podržao grjehovnost masturbacije. 

 

Sve ovo sam pitao bez neke druge namjere, čisto me interesuje kako drugi dolaze do suda o po-grešnosti nečega? Ti mi djeluješ poprilično samouvjeren u toj raboti, pa rekoh da priupitam.

U celoj Bibliji tesko da ces naci tekst koji ista govori o ovome. Indirektnoimas onu Isusovu zapoveest ne pozeli, jer da bi onanisao covek mora da zamisli situaciju iliakt koji ga pali. Iako je ta zena fiktivna ipak nije moja., Dakle opet naglasavam to je ono sto se moze izvuci iz tog principa.Postoje crkveni kanoni koji to zabranjuju i postoji kod mnogih otaca ista zabrana i mnogi od njih i opisuju kako se boriti protiv toga. Imas ovde na ovoj temi  nekoliko izvnredno lepih psiholosko filozofskih i teoloskih objasnjenja zaso masturbacija nije uredu. Nebih da ponavljam sve to. 

Inace se trudim u svom zivotu da zauzmem tvrde stavove i to sve vise sa godinama. Normalno uvek sam spreman na korekciju ako uvidim da stav bas i nije najbolji ali za to mi je potreban i glas savesti. Pre nego sto zauzmem stav ispitujem sto mogu vise misljenja. Eto tako to kod mene biva. Eto toliko mogu da ti kazem. Ako te zanima nesto vise slobodno pitaj.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U celoj Bibliji tesko da ces naci tekst koji ista govori o ovome.

 

Ne mora ni da govori da bi smo ga okarakterisali kao grijeh, samo moramo znati po kom osnovu, a osnova nam nije da li je upisano u bibliju ili ne.

 

jer da bi onanisao covek mora da zamisli situaciju iliakt koji ga pali. Iako je ta zena fiktivna ipak nije moja.

 

ne mora biti ni tuđa, a može biti i moja, a kako će biti moja ako me ne pali :)))  

 

Dakle opet naglasavam to je ono sto se moze izvuci iz tog principa.Postoje crkveni kanoni koji to zabranjuju i postoji kod mnogih otaca ista zabrana i mnogi od njih i opisuju kako se boriti protiv toga.

Ja ipak nisam skonta kako se po-grešnost masturbacije može izvući iz gore pomenutog principa, kao cilja sjedinjenja i zajednice s Bogom. Postavio sam prosto pitanje da se poveže ovo dvoje, a argument za to ne može biti govorili su sveti Oci ovo ili ono. Pitam za princip.

 

Imas ovde na ovoj temi  nekoliko izvnredno lepih psiholosko filozofskih i teoloskih objasnjenja zaso masturbacija nije uredu.

Da ima jako dobrih postova, slažem se. I sa masturbacijom se može otići u pogrešnom pravcu, pa evo da kažem i to da se uskratimo drugom, pa najzad i Drugom ili Bogu ali ne nužno. A ako nije nužno onda ne može ni biti pogrešno samo od sebe. Nije grijeh jesti, već prežderavati se, pa bude ono ko da je od jesti jesam  :)))  Tako isto zadovoljiti puki biološki nagon, ne znači isto što i položiti svoje biće u zadovoljštinu vlastitog tijela i tako ostati uskraćen za drugog.

Без изворне очигледности Ничег нема самобитности ни слободе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A cilj je da čovjek uđe u zajednicu sa Bogom?  I sve što nas uskraćuje toj zajednici je zapravo grijeh?

 

Uzmes onaj podsetnik za ispovest pa pokusas deo po deo da dokucis, na koji nas nacin pojedini "gresi" navode da "promasimo cilj".

:D 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne mora ni da govori da bi smo ga okarakterisali kao grijeh, samo moramo znati po kom osnovu, a osnova nam nije da li je upisano u bibliju ili ne.

 

 

 

 

ne mora biti ni tuđa, a može biti i moja, a kako će biti moja ako me ne pali :)))  

 

 

 

Ja ipak nisam skonta kako se po-grešnost masturbacije može izvući iz gore pomenutog principa, kao cilja sjedinjenja i zajednice s Bogom. Postavio sam prosto pitanje da se poveže ovo dvoje, a argument za to ne može biti govorili su sveti Oci ovo ili ono. Pitam za princip.

 

 

 

Da ima jako dobrih postova, slažem se. I sa masturbacijom se može otići u pogrešnom pravcu, pa evo da kažem i to da se uskratimo drugom, pa najzad i Drugom ili Bogu ali ne nužno. A ako nije nužno onda ne može ni biti pogrešno samo od sebe. Nije grijeh jesti, već prežderavati se, pa bude ono ko da je od jesti jesam  :)))  Tako isto zadovoljiti puki biološki nagon, ne znači isto što i položiti svoje biće u zadovoljštinu vlastitog tijela i tako ostati uskraćen za drugog.

U zadnjem paragrafu te nisam nista razumeo.

 

Prvi paragraf jos gore ako imas zenu a to radis. To valjda i sam mozes da zakljucis. 

 

Drugi paragraf. Znas zajednica sa Bogom je jako nedefinisana stvar i u zavisnosti od covekovog iskustva poprima razlicito znacenje. Meni je kod svih seksualnih deformacija zajednicka crta to sto se zadovoljenje stavlja na tron i postaje neka vrsta idola. Znas malo je tesko opisati ono sto pogadja cilj tj vrlinu u ovoj stvari. Jer kada bismo znali iskustveno kako izgleda vrlina nebismo ni razmisljali o grehu. Ovako se covek mora jako napregunuti da objasni zasto je nesto greh. Neznam da li me razumes.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ipak nisam skonta kako se po-grešnost masturbacije može izvući iz gore pomenutog principa, kao cilja sjedinjenja i zajednice s Bogom.

 

Приликом сваке мастурбације, препуштамо се жељама и/ли хтењима који сами по себи не морају бити грешни (као што си поменуо, када неко замишља своју жену), али представљају пораз, односно немогућност трпљења услед реалне немогућности да на јави и оствариш своју фантазију (полазимо од идеалне ситуације, да је фантазија здрава и да није грех сама по себи). То даље имплицира да имаш рупу у себи и да ти је потребна замена за праву ствар и да ти недостаје и то мало вере колико ти је потребно, или и то мало одлучности колико ти је потребно. Мастурбацијом ту рупу не попуњаваш, напротив.

 

Временом, може се јавити девијација код људи који често упражњавају ову праксу, да створе фикцију да је замена скоро подједнако добра као и реална ствар, да створе једно парче замишљеног света у ком лажу себе да су постигли нешто што нису и/ли не могу да постигну, што никако није здрава појава и води једној пасивности услед које долази до стагнације или чак и назадовања, не само на духовном плану. Да не идемо сада у то како, као и свака замена, не може да се исцрпи у једноставној и природној конзумацији, па онда временом иде у све болесније и болесније фантазије које би надраживале ум који природно отупљује без контакта са другим људским бићем.

 

Извињавам се што сам вам упао у конверзацију, ал ми је интересантна тема ако јој се приступи на прави начин.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Приликом сваке мастурбације, препуштамо се жељама и/ли хтењима који сами по себи не морају бити грешни (као што си поменуо, када неко замишља своју жену), али представљају пораз, односно немогућност трпљења услед реалне немогућности да на јави и оствариш своју фантазију (полазимо од идеалне ситуације, да је фантазија здрава и да није грех сама по себи). То даље имплицира да имаш рупу у себи и да ти је потребна замена за праву ствар и да ти недостаје и то мало вере колико ти је потребно, или и то мало одлучности колико ти је потребно. Мастурбацијом ту рупу не попуњаваш, напротив.
Ово неодољиво подсећа на рад наших политичара.

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тражите љубав свог живота. Мастурбација је глупост.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...