Jump to content

"Ако со обљутави, чиме ће се осолити" или о личној и друштвеној одговорности нас хришћана


Препоручена порука

Al su oni smajlici govorili "ovaj tekst je Boze me sacuvaj, nego da vam kazem od cega treba poceti", mnogo padaju u nesvest tj biju se...

Тиме сам хтео рећи да су циљеви за једног хришћанина много узвишенији него за било ког муслимана, будисту, неверника... Самим тим и искушења.

 

Ради појашњења прочитати:

О САВРШЕНСТВУ ХРИШЋАНСТВА И НЕСАВРШЕНСТВУ ХРИШЋАНА - Николај Берђајев

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 151
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

 

Тиме сам хтео рећи да су циљеви за једног хришћанина много узвишенији него за било ког муслимана, будисту, неверника... Самим тим и искушења.

 

Ради појашњења прочитати:

О САВРШЕНСТВУ ХРИШЋАНСТВА И НЕСАВРШЕНСТВУ ХРИШЋАНА - Николај Берђајев

 

 

Uopste tako nije izgledalo na prvi pogled, ali eto vidis :)

Note to myself: ne gledati prolaznikove smajlice jer ne znace to sto se vidi :)

 

Ko bude zeleo da nesto procita vise pitace i sam. A ovaj tekst je i previse ako se ide redom i radi po njemu.

Nemamo mi manjak tekstova nego prakse.

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

самоиницијативно развијати љубав најлакше је кад се ускладе три врсте активности - корисни рад, молитва и одмор. Ако једно од та три фали могућност за то је сразмерно нижа. Ако се недостатку једног придружи и недостатак другог (других) фактора могућност опада експоненцијално. 

Da probam da kažem i ja matematičkim jezikom: vidim ovde samo konstante koji se odnose na JA, moje potrebe i motive za radom, odmorom i molitvom.

Ne vidim varijablu ličnosti drugog, i odnošenja s drugim.  

Pitanje se odnosi na ja- u odnosu- drugi (f-ja kako faktor ja i moji vjerski stavovi oblikuju odnose i stavove drugih prema meni, vjeri i Bogu).

Proširi i upotpuni koncept! :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Ako nas nisu roditelji u detinjstvu naucili - biti ziv znaci biti dovoljno dobar i svako ko je ziv jeste dovoljno dobar, sta vise te kategorije i ne postoje, svako je vredan ljubavi i paznje. Onda cemo kroz zivot lutati da zadovoljimo tu unutrasnju glad za ljubavlju i prihvatanjem, a cesto cemo najblizima sedeti na glavi zvocanjem.

Al to je sve resivo :)

 

Inace sjajna tema i fenomenalan tekst. Od jednog monaha prepreprezivotan, jeste dugacak ali pun razlicitih primera onoga kako ne treba, uputstava i saveta kako treba. Mnogo je dobar tekst i moze se uciti samo iz njega o bracnim odnosima, dovolje.  :whackado:

Jeste naša sposobnost za ljubav psihološki determinisana odnošenjem značajnih drugih prema nama u djetinjstvu. Ali ima prostora za saznavanje, rast i promjenu

 

Zaista je dobar tekst i podsjeća toplinom i umnošću na velike starce poput Jovana Krestjankina i Pajsija Svetogorca. Vjerovatno je ovaj duhovnik opremljen znanjem psihologiej i ljudskih odnosa. 

 

Naravno da ne mislim, samo mislim da je FORMA svega toga drugacija u svetu i u manastiru. Monah nema komsiju, brata, oca, majku, zenu, dete poso...

Monahova molitva je molitvenik, nasa molitva je prvo drugi, nas bliznji, pa tek ako i kada ostane vremena formalna molitva.

 

Podvig samo ima drugaciju formu, a ko zeli formu formalne molitve, korisnog rada i odmora on ide u manastir.

Slažem se, mada i u manastiru postoji zajednica ljudi, a i u svijetu određeni podvig. ali je tačno da je u svijetu naš glavni podvig trpljenje drugog, njegovo prihvatanje kao osnova nekakve idealnije ljubavi, to je čini mi se osnovna ideja onog što sam htjela reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Proširi i upotpuni koncept! :)

Концепт је од почетка довољно широк иако вам можда не изгледа тако, а оставио сам га отвореним да бисмо заједно дошли до решења.

Уосталом, и са тим прихватањем другог и даље можемо да останемо у себи. Ваљда је кључ у потреби да се буде (једно са) други(м).

"Прихватајући" можемо и даље остајати на ступњу толеранције и на одстојању а мислећи да волимо, заједничаримо у потпуности итд.

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A ima i onih koji imaju jedan stil ponašanja u hramu i/ili
sa verujućima, a potpuno drugačiji sa 'ostalima'.

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

и са тим прихватањем другог и даље можемо да останемо у себи. Ваљда је кључ у потреби да се буде (једно са) други(м).

"Прихватајући" можемо и даље остајати на ступњу толеранције и на одстојању а мислећи да волимо, заједничаримо у потпуности итд.

Prihvatanje i podnošenje je neophodno za početak, a prije svega izlazak iz sebe, van, drugome. Biti jedno ne razumijem u vjerskom kontekstu šta znači, psihološki znači simbiozu i nije zreo tip odnošenja, voljeti i zajedničariti je dovoljan ideal. Kao što reče brat Toma

A ima i onih koji imaju jedan stil ponašanja u hramu i/ili sa verujućima, a potpuno drugačiji sa 'ostalima'.
zajedničariti u Čaši a ne zajedničariti u stvarnosti je licemjerje i opet solipsizam. Treba prihvatiti i podnositi i onog koji ne zajedničari. Ili naročito njega. 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

E - ima i onih koji o Bogu i Crkvi Njegovoj razgovaraju
sa verujućima a sa 'ostalima' ... ćute li ćute.

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Ok, onda govorimo o tome, kako da se približimo jedni drugima, da bismo bili bliže Bogu. Otprilike nešto što je Jelena pričala.

Obrnuto ne važi automatski, tj. da ja samo gradim svoj odnos s Bogom istovremeno sam bliže bližnjima. U realnosti to bude mnogo drugačije, i mi ispadamo gradeći sebe i radeći na svom spasenju, sebični... Drugo je molitvena ljubav pustinjaka za sav svijet...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

По мени, најбољи начин да човека који је верник прихвате и да поједини и прихвате веру, је љубав и милосрђе према другим људима.

Када си увек спреман да помогнеш другима, да их охрабриш и да им поручиш да увек гледају позитивно, без потенцирања других ствари(бар не на почетку) које су везане за веру, то је најбољи начин да будеш прихваћен.

Немојмо да кријемо да смо верници и промовишимо љубав и милосрђе, то је најбољи начин да нас људи прихвате и разумеју, и не само то, већ на такав начин најбоље промовишемо  своју веру.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E - ima i onih koji o Bogu i Crkvi Njegovoj razgovaraju

sa verujućima a sa 'ostalima' ... ćute li ćute.

Govorimo i ćutimo i riječima a još više djelima!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A ima i onih koji stvarno čine dobra dela
prema i medju necrkvenim ljudima, a kada
ih ovi nešto pitaju u vezi Bog i Liturgije,
oni ... ne znaju da ponove ni šta
u Crkvi iz nedelje u nedelju čuju.

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa dobro, ali svojim djelima savršeno svjedoče.. rjeđi su oni sa darom riječi i znanjem i voljomi revnošću i blagodaću...

Ali nisu rijetki i oni koji potpuno neprimjereno, hoće da poučavaju, i da nameću,  i tako samo štete i svojoj i duši drugih...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E da, ima i onih koji toliko ne žele da se nameću,
da bližnjeg, kad ih upita za molitvu Bogu,
ni "Oče naš" ne žele da im 'daju'.

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...