Jump to content

О МОЛИТВИ И МОЛИТВЕНОМ ЖИВОТУ ХРИШЋАНА


Препоручена порука

Brat Kovac je odlicno  odgovorio na nedoumicu sestre Bilje. Usna molitva svakom je razrijesena, to se vidi iz knjige Kazivanje Jednog Bogotrazitelja. Umni kasnije srdacni nivo molitve su visi stepeni iste, do kojih se stize velikim trudom i podvigom. Na vecim stepenima iste mnogi svetogorski monasi su imali problema, da je steknu, vise su puta odustajali, ona se sama povlacila i slicno, ziasta treba dosta truda da se stekne, prije svega Bozija milost da se izlije na nas, kao i duhovnik koji ce dati savjete, takve duhovnike danas u svjetu ne mozemo naci.

Pa to je najjosnovnija i najjača molitva, molitva koja svakog trenutka treba da počiva u našem srcu, dok radimo, jedemo, spavamo, uvek

Oprosti sestro ali ovo mi je malo zaparalo usi da li ti ovdje govoris o srdacnoj molitvi kako si je stekla ili sta? Ako je tako docu kod tebe da mi das par savjeta, stvarno mislim.

Svako DObro!



Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 824
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Brat Kovac je odlicno  odgovorio na nedoumicu sestre Bilje. Usna molitva svakom je razrijesena, to se vidi iz knjige Kazivanje Jednog Bogotrazitelja. Umni kasnije srdacni nivo molitve su visi stepeni iste, do kojih se stize velikim trudom i podvigom. Na vecim stepenima iste mnogi svetogorski monasi su imali problema, da je steknu, vise su puta odustajali, ona se sama povlacila i slicno, ziasta treba dosta truda da se stekne, prije svega Bozija milost da se izlije na nas, kao i duhovnik koji ce dati savjete, takve duhovnike danas u svjetu ne mozemo naci.

Pa to je najjosnovnija i najja?a molitva, molitva koja svakog trenutka treba da po?iva u našem srcu, dok radimo, jedemo, spavamo, uvek

Oprosti sestro ali ovo mi je malo zaparalo usi da li ti ovdje govoris o srdacnoj molitvi kako si je stekla ili sta? Ako je tako docu kod tebe da mi das par savjeta, stvarno mislim.

Svako DObro!

treba da po?iva, ne nisam je stekla niti sam gorda da verujem da ?u je ste?i. to su mogli Sveti Oci i znamo da za to treba veliko podvižništvo, velika ?istota srca a moje srce nije ?isto.

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

постоји и део у Новом Завету, где отприлике каже да се не молимо јавно већ тајно а Господ ће узвратити јавно. не знам цитат напамет, тренутно сам на послу, па ћете ми опростити за парафразу.

" А ти кад се молиш, уђи у клет своју, и затворивши врата своја, помоли се Оцу свом који је у тајности; и Отац твој који види тајно, платиће теби јавно." Матеј 6,6.

Такође и овај стих за Исусову молитву:

"Молите се Богу без престанка. На свачему захваљујте; јер је ово воља Божија у Христу Исусу од вас." Солуњанима 5, 18.



Link to comment
Подели на овим сајтовима

Милане, хвала на теми и на mp3-овима.  1317_womens

Свима препоручујем да прочитају кратку студију Епископа Порфирија која је дата на овом сајту.

Доста сам проучавао и практиковао Исусову молитву, али нисам нигде наишао на тако добар и сажет приказ. Поготово охрабрује сазнање да се ова молитва користи у многим нашим манастирима.

Благодарим ономе ко је начинио и поставио овај pdf.

http://www.svetijakov.org/knjige/poucno%20molitveni/Molitva_Isusova.pdf

А ти кад се молиш, уђи у клет своју, и затворивши врата своја, помоли се Оцу свом који је у тајности...

Насупрот буквалном значењу ово Григорије Палама тумачи и као усресређивање ума и умртљивање чулних сензација.

Дакле може и: Затвори врата = игнориши чула.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Насупрот буквалном значењу ово Григорије Палама тумачи и као усресређивање ума и умртљивање чулних сензација.

Дакле може и: Затвори врата = игнориши чула.

Bast tako brate. Svako dobro od Gospoda.



Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ех, лични примери...

идеја је добра и можда би могао неко да нам призове овде побожног калуђера да нам прича о Исусовој молитви и да одговара на наша питања

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni je moj svestenik savetovao da izgovorim tu molitvu u sebi kad ne zelim da privucem paznju na sebe sa glasnim molitvama...recimo na poslu ili negde na javnom mestu ili kad ne mogu da se setim neke druge molitve...da je ta molitva nad molitvama...ili sam ga ja tako shvatila.

??????? ? ??? ? ????? ??????, ??? ????????? ???? ?? ?? ?? ?????? ????? ??? ????? ? ?????? ?? ????????? ?????. ?? ???? ????? ???????, ???????? ??? ?? ?????, ?? ???? ?? ????????? ?? ?????????.

Znam ja to sve brate Medo nego je moje pitanje svesteniku bilo kako da ne privucem paznju na sebe kad sedim sa 30 drugih osoba za stolom i da se prekrstim ili stanem da se pomolim kad me guraju i nude posluzavnik...upravo da ne ispadne sad da ja tu nesto pametujem ili da se pravim vazna....ili kako bi se vec protumacilo...nije jednostavno kad dodjes negde (post je) domacin naravno ne zna da je post ili ga nije briga ili ne nadje za shodno da se Bogu pomoli pre obeda a ti se iznutra jedes da ispostujes domacina, da nista ne kazes...gledas svakako da se ne istaknes sto postis itd...moj svestenik svakako zna sredinu u kojoj se ja krecem i zasto sam mu postavila pitanje pa me savetovao da se fino u sebi pomolim i upravo sa tom molitvom koja je moltva nad molitvama.

Svako ti dobro brate. 0202_238

My wish for you

Be with God-and may God be with you!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е б&с, јесте слушали о. Јустина из Савине кад прича како му долазе омладинци који набацују на себе овај подвиг Исусове молитве, па им он саветује да иду у пустињу да мандрћу. Ви сте овде много занесени, па као да не знате шта чека иза угла кад се бавите овом молитвом без благослова или тако одушевљени. За све ово мора благослов и духован руководилац...

Измена, није Симеон већ Јустин...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Архимандрит СОФРОНИЈЕ

О МОЛИТВИ

Једна од најдивнијих књига међу делима отаца-аскета јесте Лествица Јована Синајског. Њу читају монаси почетници, она служи и као осведочени коректив за "савршене". (Вероватно не треба спомињати да је савршенство на земљи увек непотпуно.) На сличан начин се може расуђивати и о молитви Исусовој. Њоме се моле приликом било ког рада побожни прости људи; њоме замењују црквена богослужења монаси, или је "умом" изговарају за време служби у цркви; она чини главно занимање келиота и исихаста-пустињака.

Делање ове молитве је најуже повезано са богословљем Божијег Имена. Она има дубоке догматске корене, као што и уопште целокупан аскетски живот православних хармонично прати догматска свест. Ова молитва се заиста у неким својим облицима претвара у пламен који сажиже страсти (уп. Јев. 12,29). У њој је божанска сила која васкрсава људе мртве од греха; која светлошћу просвећује ум дарујући му способност да види силе које дејствују у "космосу". Она омогућава да осетимо шта се дешава унутар нашег срца и ума: она продире све до раздиобе душе и духа, зглобова и сржи, и суди намере и помисли срца (Јев. 4,12).

Побожно делање ове молитве доводи човека до сусрета са многим супротстављеним енергијама скривеним у атмосфери. Изговарана у стању дубоког покајања, она продире у област која је са оне стране "мудрости мудрих и разума разумних" (1.Кор. 1,19). У својим најинтензивнијим облицима она захтева или велико искуство, или наставника. Свима без изузетка је неопходна будна опрезност, дух покајања и страха Божијег, стрпљивог прихватања свега што наиђе. Тада она постаје сила која наш дух сједињује са Духом Божијим, која нам даје осећања живог присуства вечности, као што нас је раније пратила кроз бездане мрака скривеног у нама.

Ова молитва је велики дар Неба човеку и човечанству.

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/DuhovnoUzdizanje/ArhSofronije_OMolitvi/ArhSofronije_OMolitvi08.htm

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Треба стално имати на уму да је Исусова молитва управо то - молитва. Значи, бити свестан Коме се обраћаш све време, Коме се молиш. Замка је ако се почне изговарати механички, без свесног учествовања.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Ово је најкраћа и најсажетија молитва Господу Исусу Христу. Сваки крштени хришћанин је може у себи изговарати, али за неке озбиљније подухвате као што је непрестана молитва и сл., потребно је обавезно да буде под надзором неког духовника.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Nikadel ne izmisljaju i to ne treba da te sablaznjava vec da te raduje.Nasi stari sta god su pocinjali da rade,uvek bi se prvo prekrstili i rekli "Boze pomozi!".To je jedna od najcuvenijih molitvi.Tako trebamo i mi.Molitvom pre svakog posla prizivamo blagodat Duha Svetoga na sebe.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Никаделу како те бре није срамота да тако питаш за молитву,много си ме наљутио,прекрсти се мало чешће за почетак.Идем сад да попијем једну јачу црну кафу и да се помолим и за тебе брате.Каже се ко пева зло не мисли,јер док пева не може да мисли о злу,те тако нека се и људи више моле па таман и док перу зубе,мање ће да мисле и раде другом о глави. 0703_read

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...