Jump to content

Разговарајте са теологом Александром Милојковим о догматским темама

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван Цветковић

Препоручена порука

Uh,već sam pomislila da grešim u mnogim stvarima oko tumačenja Starog Zaveta,ali g-din Aleksandar mi je pomogao i pomaže da shvatim mnogo toga na pravi način.Hvala puno na tome  1312_womens

Nije važno da li te vole - važno je da ti voliš!

Starac Porfirije Kavsokalivit

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.9k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

0311_womens algabacaju 0102_laugh

http://www.facebook....jovan.cakareski

Love the life you live. Live the life you love. Bob Marley...

Административно уређење Цркава по националном кључу је тумор на телу Православља - Александар

Поштујмо, господо, и Ничеа и Достојевског, поштујмо једнога као пророка Запада, а другога као пророка Истока, поштујмо их због њиховог генија и због њихове племићске искрености и смелости, поштујмо их обојицу - но у одсудном тренутку станимо уз Достојевског!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A ja mislila da je Eva bukvalno stvorena od Adamovog rebra... 0442_feel

У Библији постоје и изрази за Бога, где он има руке, ноге, уши, очи.... Не би требало то буквакно схватати, већ метафорично.

Tamo gde se opisuje da Bog ima udove,negde sam procitao da se odnosi na Isusa Hrista,tako da mozda i nije metafora.

O.Aleksandre da li se opis ulaska i osvajanja Obecane zemlje od strane Isusa Navina zaista dogodio ili je i to metafora ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A ja mislila da je Eva bukvalno stvorena od Adamovog rebra... 0442_feel

У Библији постоје и изрази за Бога, где он има руке, ноге, уши, очи.... Не би требало то буквакно схватати, већ метафорично.

Tamo gde se opisuje da Bog ima udove,negde sam procitao da se odnosi na Isusa Hrista,tako da mozda i nije metafora.

O.Aleksandre da li se opis ulaska i osvajanja Obecane zemlje od strane Isusa Navina zaista dogodio ili je i to metafora ?

Освајање се заиста догодило, али је оно у наведеној Књизи описано на један епски начин. Историчнија је Књига о судијама (обухвата наведени догађај).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Што се тиче Старог Завета,изгледа да су неки догађаји поучне приче,а нису се стварно догодили.

Има и таквих делова. Неке бих упоредио, на пример, са нашим епским песмама. Дакле, имају функцију да славе, величају Бога Творца. Даље, имају функцију да поуче човека врлини и Закону Божијем, баш као и многе наше епске песме. Иначе, у српској епској поезији налазимо многе старозаветне мотиве и парадигме.

Да бих вам боље дочарао ситуацију, када су библијски текстови/књиге питању, поготово они који говоре о историји, ка када бисте, рецимо, правили књигу о косовском боју, па направили збирку истпријских факата и епских песама о тим фактима. У таквом су односу, на пример, Књига Исуса Навина и Књига о судијама. Обе говоре о јеврејском освајању "обећане земље", с тим што је Књига о судијама далеко историчнија, историјски фактичнија, а ова друга је више епски приказ, опевање наведених догађаја.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo ovako pet pitanja imam

1 Ako je Bog svemocan da li moze da stvori neko bice koje je superiornije i jace od njega, ili da li moze da izvrsi samoubistvo.

2 Sta je Bog radio pre nego sto je stvorio svet

3 Zasto je Bog postavio drvo poznanja dobra i zla ako je unapred znao da ce Adam i Eva da pogrese

4 Ako je Bog bespolan zasto mu se obracamo u muskom rodu, i zasto je presveta Bogorodica rodila decaka

a ne devojcicu odnosno zasto se Bog ovaplotio kao muskarac a ne kao zena

5 Zasto se ovaplotio Sin zasto Bog otac nije sisao na zemlju i postradao

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Au Grisho,kako to da ti koji Postanje tumacis bukvalno i verujes da je Zemlja stara 6000 godina postavljas ovakva pitanja? 4chsmu1

Da i mene ona interesuju,pogotovu ono cuveno "Da li Bog moze da stvori kamen koji ne moze da podigne" Pa tu ide ono,ako ne moze onda nije svemocan,pa i ako moze onda opet nije svemocan,jer ne moze da podigne.

Covek je stvarno "cvetak zanovetak". 0102_laugh

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Crvena zvezda ide u napad i napada sa levog boka, ili preko levog krila.

Boka,krila. Evu napravi od rebra. Tako ja razumem kad kaze da se udalji od Boga i ne vidi da je celo covecanstvo jedno telo vec i Evu distanciranu od sebe !?

Разочарајте се у свему, и тада ћете бити очарани свим, чак и својим разочарањима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 ne moze jer ne postoji jace od najjaceg ; ne moze jer nema tu slabost

2 radjao sina ljubavlju duha svetog

3 da bi napredovali rastom bozijih osobina

4 u savrsenoj,toj recimo metafizickoj ljubavi ne postoji musko,zensko,rob,gazda,judej,jelin

5 jer je sin materijalizovan bog a bio je i otac stalno s njim

uvek dosta plasticno izgledaju teoloska pitanja na koja na zapadu odgovaraju platonistickom antropologijom tj. kroz coveka stvaraju i boga, a na istoku iskustveno kao svakoj svetoj ipak tajni. moje misljenje.

Разочарајте се у свему, и тада ћете бити очарани свим, чак и својим разочарањима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pozdrav Aleksandre.:)

Malopre razmisljam nesto o raju i paklu,pa mi je palo na pamet jedno pitanje.Naime,da li Bog moze da tuguje zbog covekove nesrece,zbog coveka koji je otpao od Boga?Ako ne moze,onda ispada da je bezosecajan,ali ako moze onda to znaci da nije savrsen,jer tuga,bez obzira kakve da je,narusava dusevni mir.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pozdrav Aleksandre.:)

Malopre razmisljam nesto o raju i paklu,pa mi je palo na pamet jedno pitanje.Naime,da li Bog moze da tuguje zbog covekove nesrece,zbog coveka koji je otpao od Boga?Ako ne moze,onda ispada da je bezosecajan,ali ako moze onda to znaci da nije savrsen,jer tuga,bez obzira kakve da je,narusava dusevni mir.

Бог не престаје да воли човека, сваког човека. Та љубав ће омогућити да ништа што је створено не оде у небиће. Но, Бог не жели да дира у нашу слободу, у наш дар да постојимо као личности - то и чини да љубав буде љубав, слобода а не морање. Следствено томе, рај и пакао су производ наше слободе, као одговора на једну и исту љубав Божију и према грешнику и према праведнику.

Душевни мир, мада је то беспотртебна антропомофизација Бога, нарушава одсуство љубави. Највиши душевни мир, највиши степен смирења, имали су они оци који су научили да љубе непријатеље своје. Да ли то значи, како си рекао, безосећајност? Не, него је и то опет и опет потврда кротости и смирења - да волиш и држиш у постојању онога ко ти је мрзитељ и непријатељ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...