Jump to content

Zašto su Ateisti Srbije protiv Srpske pravoslavne crkve?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 32 минута, Драшко рече

znaci "pleme" 

tako sam cuo od onih koji su studirali 

Земљанко, а у граматичком смислу на једном месту значи то али као "мноштво или множина" (па у том смислу би племе могло да буде синоним).

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Благовесник рече

Земљанко, а у граматичком смислу на једном месту значи то али као "мноштво или множина" (па у том смислу би племе могло да буде синоним).

hvala na podrobnijem objasnjenju :skidamkapu:

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Antonio рече

Али литература цркве о земљи, је била да је у питању, равна плоча.

Која литература цркве конкретно?

пре 2 часа, Antonio рече

тај аргумент о равној земљи користе на западу као битан аргумент против цркве скоро сви атеисти.

Аргументе као нпр. да је свемир настао када је "ништа" експлодирало и да су људи настали од мајмуна користе неки верници против науке. Свако може да лупа глупости, зашто би неко то узимао за озбиљно?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

To sto kazes i navodis nije mesijansko delo i misija, pa Antonio ovi jevreji od Isusa do danas tek ocekuju svoga mesiju i sigurno imaju odredjene stihove i prorostva iz SZ u kojima nalaze tog svog mesiju, .... kao sto mi hriscani takodje iz stihova i prorostva SZ dokazujemo da je Isus ocekivani Mesija svih naroda pod ovom kapom nebeskom.

Vidi, Sinedrion ako nije na putu nauke i ucenja i vere proroka i pravednika SZ, onda je nelegitiman da bilo kome sudi i presudjuje,.... kao sto neki svetski sud ne sudi po zakonu i pravdi - onda taj sud nije legitiman, tako isto analogno i za sinedrion ne moze da sudi o prorocima ako ne nastavlja delo i ucenje predhodnih proroka,  .... a, po hriscanstvu ne ispunjavaju taj uslov.

Причао сам са њима, они су мањина. Тек су се експанзирали скоро кад је један од главних рабина реко да је упознао месију и да се зове Исус. То име је извуко из старозаветног анаграма и објаснио га. И тај месија је везан за обнову храма, њега гледају као политички моћног човека. објавили су чак у више новина ту вест. типа Јерусалим Тајмс.

Синедрион је део вере СЗ и то је јасно као дан. Они имају само један суд и један храм. Синагоге су после тога никле. Пророке нису прогонили без великих разлога. Притом НЗ негира оно што јевреји признају данас и у СЗ. А то је да пише, да је Адам створен тако што му је Бог удахнуо дух живота, којег називају и дух свети. НЗ негора постојање духа светог код људи јер се он добија тек у цркву доласком исуса. Негира рођење људи као божански чин већ је то страстна грешност на неки начин. И негирају да је Исус рођен као човек тј. остали људи, већ је то посебно зачеће и посебно рођење. Рекох пре, Јован крститељ је по свему судећи биолошки отац Исуса кад се чита библија. Исус на питање ко је већи, каже да је Јован већи од њега у Царству небеском, касније каже да је Бог отац већи од њега. Супротно од тога, Јован говори да је на овом свету Исус већи од њега и пророковани месија. Зашто би Исус Бога Оца и Јована поставио на исто место у Царство небеско. тј. као свој ауторитет на неки начин?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Antonio рече

Како могу да погрешим кад су јевреји у ропство и прогнани. Месија треба да их врати кући на обећану земљу и обнови израел и храм. То није урадио Исус, то се десило пре њега. Он је рођен у том израелу и ишо у том обновљеном храму. Храм се уништава јер јевреји праве проблеме у Риму и побуде широм царства, зато су протерани прво из главног града. А ти јевреји су нападали и хришћане и прогласили јована крститеља за јеретика, пре него је исус дошо. Лепо пише апостол, да јована остали јевреји од места где је рођен и племена у коме је рођен протерују тј. не држе за свога. Па је као и остали од времена Мојсија, за казну протеран у пустињу, одакле видимо да иде на територију другог племена.

прича о томе да се месија рађа на тачно одређени датум, који је везан за астрономски феномен је просто прича која не држи воду. Јер под бр.1 тај феномен је био мало пре повратка јевреја у Израел и чест је феномен. под бр.2 та звезда код јевреја и хришћана у стари завет симболизује онога који искушава, тј. луцифера. Касније се сазнало да је у питању планета а не звезда како су јевреји веровали.. Порекло од Давида не може да има, јер је порекло од Давида цело било у Вавилону на двор и они се враћају пре рођења Исуса. мсм. Давидов потомак је прореко месију.

Ако кажемо, да је исус цар небеског царства свих народа на свету. То би значило да он није месија ког проричу јевреји из Вавилонског двора који виде световног месију. Већ неки месија ког прориче Мојсије. И то мења контекст његовог месијанства. 

Јасно је да је царство јевреја само израел по старом завету. Не помиње се ни тада познати свет што смо ми у европу, нити други континенти који су били непознати свет. А то небеско царство за које се пише да је Исус цар. У то небеско Царство је први и главни постављен, бог отац исуса за ког он каже недиректно у новом завету, да је јован крститељ јер је једини изнад њега на небесима и са њим само јован крститељ. Исус мужа од богородице сматра очухом и њихову децу полубраћом и полусестрама. Ту нема богородице да се помиње, већ повратак исуса са небеса на земљу у време апостола када ће наступит крај режима Иродовог у израелу.

А то може да буде покушај пуча јер је Ирод био већ стар владар. па су тражили подршку широм рима и били про-римски толико да су заговарали да се плаће порез Римском изасланику. Зато је у освети вероватно и убијен јован крститељ од Ирода Антипа који је трећи владар са именом Ирод од када Исус живи.

Јер моћи које је Исус показивао онима који му верују су довољне да загосподари израелом. А он то није урадио јер ће тек да дође са небеса и спаси праведнике. Апостоли јасно кажу да ће то да буде у време њиховог живота. Само један који је дочекао да Ирод Антипа заврши са владањем а да хришћани не добију власт у Јерусалиму је написао да ће Исус доћи у непознато време и ново тело. Због те контрадикторности његова откровења су једва ушла у састав библије од самих рукоположених отаца цркве.

Ali, Antonio, jevrejski Hram kao glavno bogosluzbeno mesto i centar njihove vere, je razrusen i jevreji proterani iz njihove obecane zemlje i Jerusalima po ko zna koji put u svojoj istoriji,  i to sve im se desavalo zbog svojih grehova pred Bogom koga je propovedao njima i Mojsije, i Avram, i svi pravednici i oci i proroci SZ.

I, koliki je onda tada bio veliki greh jevrejski, da nije ostao ni kamen na kamenu od Hrama i u isto vreme su proterani po svetu tako da bukvalno nije ostao od njih ni traga u Jerusalimu i njihovoj zemlji u kojima su vekovima ziveli. Da li to ima veze sa Isusom i njegovom mesijanskom pricom, da li je onda On zaista i Mesija, kada je i On sam prorokovao o tome da nece ostati ni kamen na kamenu od velicanstvenog jevrejskog Hrama u Jerusalimu ?

Poreklo Isusovo po Davidu je koliko se secam, vise po duhovnoj i prorockoj viziji dela i prorokovanja cara Davida u njegovim Psalmima.

Opet, ne mogu da te ispratim, i ovo oko Isusa i Krstitelja i Bogorodice, trebas malo vise da konkretizujes, ovo sto pricas su neke opste 'floskule' i ne mogu da imaju neku vaznost.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Благовесник рече
пре 49 минута, Драшко рече

znaci "pleme" 

tako sam cuo od onih koji su studirali 

Земљанко, а у граматичком смислу на једном месту значи то али као "мноштво или множина" (па у том смислу би племе могло да буде синоним).

To mnozina i mnostvo je u sestodnevu, jer i jeste zaista Adam rodonacelnik ili praotac svih ljudi i naroda,.... dok u 2.glavi Postanja se navodi Adam (sa clanom, kao konkretna osoba i licnost) - jer se u toj glavi prica zivotna prica konkretne licnosti Adama.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, GeniusAtWork рече

Аргументе као нпр. да је свемир настао када је "ништа" експлодирало и да су људи настали од мајмуна користе неки верници против науке. Свако може да лупа глупости, зашто би неко то узимао за озбиљно?

ја сматрам да су хуманоиди настали као последица инцеста. То сма закључио кад сам видео слике шта се дешава кад се то генерацијама ради у неке забити по свету. Промене лобање, погрбљеност некад, већа снага мишића, не осећање физичког бола као код нас, маљавост и друге ствари које се појављују то по мени дефинитивно изгледа као они хуманоиди.

Не знам какав би доказ требали да гледамо да би видели, дал је човек створен или је еволуирао из неког сисавца. Али у мајмуна као праоца не верујем.

пре 13 минута, GeniusAtWork рече

Аргументе као нпр. да је свемир настао када је "ништа" експлодирало и да су људи настали од мајмуна користе неки верници против науке. Свако може да лупа глупости, зашто би неко то узимао за озбиљно?

та тема о равној земљи се провукла случајно и не мојом намером. Црква је геоцентризам заговарала и сматрала да сунце кружи око планете. То је дуго трајало, мсм. није предмет то за дебату никакав по мени.

ја да нисам прочитао да је хелиоцентризам доказан модел, вероватно би помислио да је геоцентризам логичан.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Bokisd рече

Ali, Antonio, jevrejski Hram kao glavno bogosluzbeno mesto i centar njihove vere, je razrusen i jevreji proterani iz njihove obecane zemlje i Jerusalima po ko zna koji put u svojoj istoriji,  i to sve im se desavalo zbog svojih grehova pred Bogom koga je propovedao njima i Mojsije, i Avram, i svi pravednici i oci i proroci SZ.

I, koliki je onda tada bio veliki greh jevrejski, da nije ostao ni kamen na kamenu od Hrama i u isto vreme su proterani po svetu tako da bukvalno nije ostao od njih ni traga u Jerusalimu i njihovoj zemlji u kojima su vekovima ziveli. Da li to ima veze sa Isusom i njegovom mesijanskom pricom, da li je onda On zaista i Mesija, kada je i On sam prorokovao o tome da nece ostati ni kamen na kamenu od velicanstvenog jevrejskog Hrama u Jerusalimu ?

Poreklo Isusovo po Davidu je koliko se secam, vise po duhovnoj i prorockoj viziji dela i prorokovanja cara Davida u njegovim Psalmima.

То рушење Храма се после Исуса десило, саставни је део прогона хришћана и јевреја. До тада је Рим донирао новац за градњу храма преко својим намесника у ту регију. Римљани су многонародни били и дозвољавали су слободу вере уколико се Римска поштовала.

Да није остао камен на камену храма се десило 70-те године нове ере. А Јован Богослов је живео још 30 година после тога. Просто, Јован Богослов је видео да Исус није дошао како су Павле и остали апостоли написали да ће бит. Па је написао откровење које Црква није јединствено прихватила. И то зато. што радикално мења концепт НЗ.

Порекло је биолошко, са мајчине стране по хришћанском учењу. Ако је духовно, онда треба узет у обзир да је давид био световни владар и никад пророк или духовни вођа. Како теологија објашњава, да је Јован крститељ изједначен са Богом Оцем у Царство Небеско? на начин да Исус каже, да је бог отац изнад њега у царство небеско. Али касније, на питање о Јовану крститељу, каже да је он изнад Исуса у царству небеском. Што је очигледно изједначавање и указује да се поновила прича Аврама и Саре, Исака и Сарине братаничне, Нојевих унучади, Адама и Еве...

Измењено од Antonio
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Antonio рече

знам да су то рано открили грци, не знам тачно који грци.. Али верованто многи други народи нису превише пажње томе придавали. Али литература цркве о земљи, је била да је у питању, равна плоча.

Учио сам из филозофије да је Атхенагорас који је део ране цркве, током 175-те године написао да је планета сферична. И даље има методије из 290-те године. Али касније цркв ато одбацује, притом ови нису нит били јевреји али су били део цркве. 

тај аргумент о равној земљи користе на западу као битан аргумент против цркве скоро сви атеисти.

Nije citava crkva tako ucila i verovala o zemlji. Vecina ranih otaca je bila vise neutralna po tom pitanju i nisu se mesali u tu prici oko oblika zemlje.

Dok su neki mislili da je zemlja okrugla ili sfericna, ali ima i ranih otaca koji su mislili da je zemlja ravna i da sa druge (donje) strane zive ljudi, (ne mogu da se setim imena), ali to nisu tvrdili na osnovu Pisma, nego umnim i filozofskim spekulacijama.

, moram da odmorim, bole me oci.....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Bokisd рече

dok u 2.glavi Postanja se navodi Adam (sa clanom, kao konkretna osoba i licnost) - jer se u toj glavi prica zivotna prica konkretne licnosti Adama.

У 2. гл. Постања Адам је у служби призвања од Бога да као предстојатељ свега оствари заједницу са Богом и побрине се о врту.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Antonio брат шанкер, спремај се сутра за литургију. :D :pop: :0212_rolleyes: једна, друга, пета, ппетнаеста литургија и биће лакше. ако си "почетник у истраживању духовности" како си навео у некој од претходних порука, крени директ ка Богу, у цркву, на литургију. одговори ће ти већ сами пристизати. Не тражи духовност и Бога по интернету, књигама, у научним чланцима итд ... свакако ћеш на крају пута срести  Бога и спознати његову свеприсутност, свуда и увек чак и у науци па чак и у коктелима које мућкаш...

много бре свакаквих квази научних информација имаш које нису утврђене нигде, те ова теза те она теза... џаба трошиш дане тражећи доказ да оповргнеш постојање Бога, опет кажем крени ка Богу и добићеш све одговоре много брже но што их сада добијаш... 

видимо се сутра после литурђије... ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Bokisd рече

Nije citava crkva tako ucila i verovala o zemlji. Vecina ranih otaca je bila vise neutralna po tom pitanju i nisu se mesali u tu prici oko oblika zemlje.

Dok su neki mislili da je zemlja okrugla ili sfericna, ali ima i ranih otaca koji su mislili da je zemlja ravna i da sa druge (donje) strane zive ljudi, (ne mogu da se setim imena), ali to nisu tvrdili na osnovu Pisma, nego umnim i filozofskim spekulacijama.

, moram da odmorim, bole me oci.....

астрономија ме не интересује, то је простор без кисеоника, воде, хране, простора за шетњу.. У другом контексту сам је поменуо, није била део суштине. Немам ја таква питања. Знаш како, ја не верујуем у јеврејског бога, јер има необјашњиву природу на начин да је час човек а час биће са ликом човека. Ја верујем само у извор живота, од ког је све потекло. И немам доказ да је живот који је настао, повезан са својим извором тако да га извор контролише или шта знам меша се у стоврено тако да га опет репрограмира. Нисам припадник нити једне верске групе и то ме уопште не интересује. Значи не верујем у потребу за неким храмом или обожењем. Овај свет је сам по себи добар, иначе се нико не би мого поправит у њену, од неких заблуда, грехова... Живот човеков не може да има крај, то показује физика, превелико је оптерећење и немогуће да човек из овог угла разматра тамо неки загробни свет, без очигледног контакта са њим. А ја никад нисам видео неко чудо.

Значи мене збуњује само идеја креационизма кроз један пар који сведочи успех инцеста као благословену вољу Бога, иако то води по свим налазима у пропаст људске врсте и анимализам, целу лепезу оболења која су неизлечива... даље ме збуњује негирање духа светог код људи који нису хришћани а тај дух је удахнут у првог праоца као дух живота, па и самим тим су га имали његови потомци јер су живи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Предраг М рече

@Antonio брат шанкер, спремај се сутра за литургију. :D :pop: :0212_rolleyes: једна, друга, пета, ппетнаеста литургија и биће лакше. ако си "почетник у истраживању духовности" како си навео у некој од претходних порука, крени директ ка Богу, у цркву, на литургију. одговори ће ти већ сами пристизати. Не тражи духовност и Бога по интернету, књигама, у научним чланцима итд ... свакако ћеш на крају пута срести  Бога и спознати његову свеприсутност, свуда и увек чак и у науци па чак и у коктелима које мућкаш...

много бре свакаквих квази научних информација имаш које нису утврђене нигде, те ова теза те она теза... џаба трошиш дане тражећи доказ да оповргнеш постојање Бога, опет кажем крени ка Богу и добићеш све одговоре много брже но што их сада добијаш... 

видимо се сутра после литурђије... ?

био сам пар пута у храмове. хаха, али у храму сам видео да је тамјан активан нон стоп за психоактивна смирења и довођење човека у стање сугестибилности. По мени, молитва или вера, је саставни део човекове природе, то нема везе са хришћанством. Само ја нисам никад осетио потребу да се помолим, али јесам имао осећај за људе о којима бринем да су некако сигурни у свету или да нису, па тада ако нису, онда као да се помолим на неки начин да буду добро.

мсм. морам објаснит ипак да нисам атеиста али нисам ни религиозан. нисам у фазону да се градим духовно нешто. Ово је само дискусија нека која је отворено питање данашњег доба. Лично ја рецимо, не тражим бога, јер да му требам нашо би ме лако. мсм. нисам ја њега створио да га тражим где може да буде и у ком облику... Ја само не сматрам да су јевреји видели бога или чули за њега, обзиром на начин живота који су водили под тим богом, јер је то мени необјашњиво.

али на фудбал идем сутра:ok:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 7.3.2020. at 22:38, Благовесник рече

Земљанко, а у граматичком смислу на једном месту значи то али као "мноштво или множина" (па у том смислу би племе могло да буде синоним).

Адам значи црвенкаста или црвенкасто црна земља код јевреја са којима сам ја кратко причао. А то ваљда и црква прихвата да адам значи земља. Бог који је дао живот човеку се не зове Ева, али Ева се користи као реч за женско биће које даје живот.

Али ако значи племе или први народ, онда то мења контекст стварања света. Који рабин је извео то значење речи и кад?

шта Ева значи по вама?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 7.3.2020. at 20:06, RYLAH рече

Прочитај брате по сајту, буквално укуцаш у претраживачу и нађеш оно што те интересује, имаш све живо. Глупо ја да ти пишем поред добрих теолога овде на сајту.

Нећу ја да се бавим догматском револуцијом. Али разговарамо, ја сам једном прочитао библију и стеко утисак о штиву. Нећу ја да исправљам некога и убеђујем се, мене сам интересује неки став људи из теологије.

Рецимо примера ради на један мој коментар, који теолог се овде бавио питањем последица инцеста, кад је тек црква одредила забрану брака унутар 7 колена? Ја сам уписао и нема ништа

On 7.3.2020. at 18:04, RYLAH рече

Прочитај брате по сајту, буквално укуцаш у претраживачу и нађеш оно што те интересује, имаш све живо. Глупо ја да ти пишем поред добрих теолога овде на сајту.

Који је то рабин био или књига, дал се сећаш како то да нађем? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...