Jump to content

Иницијатива за опорезовање зараде по основу вероисповести

Оцени ову тему


karabanana

Препоручена порука

Нема од тога ништа, чим држава даје некоме плату, онда га и контролише . Још је у обреновићевској Србији, начелник обустављао плату свештенику , ако еј био политички активан у опозиционој партији.

А о мотивисаности се може доста причати, као што се многима пре рата свиђала официрска униформа, а кад је почео рат онда су увидели да им се не свиђа пуцање.

Тако и свештеници, ако неко има плату, зашто би ишао од куће до куће сав дан или пешачио у пратњи по свакаквом времену_

Тако је било пре рата када је у многим крајевима престала да се свети водица за Васкрс или би свештеник осветио пуну оранију водице па поделио деци да носе по домовима.

Има једна андегдота, кад је владика наредио свештенику да освети водицу од прве до последње куће у парохији, а он оде у прву кућу и освети водицу, па прође кроз село и освети у задњој и онда пошаље одговр да је испунио владичанску заповест.

Никада не може бити свима потаман, јер је разлика где свештеник обави опело у капели ѕа 20 минута од онога који мора ићи пешке до куће покојника, па онда преко брда до гробља..

Или сеоске парохије где има 20 крштења годишње и градске где има толико месечно.

Нико не тражи да се плаћа Света тајна , нити ће бити ускраћена некоме ко нема новца, него је најбоље где су људи широка срца, као нпр. у Републици Српској, па човек зна да се уз сваки обред потроши доста на трпезу , даровве , фотографије...

Онда лепо награди свештеника и новцем и даром, а не да се баца и просипа, а да се зажали за оним што се да свештенику и Цркви.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нема од тога ништа, чим држава даје некоме плату, онда га и контролише

Управо тако. Осим тога, поробљава друге зато што им узима новац који су зарадили да би њему дала.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не мора да држава даје плату свештенику. Рецимо постоји здраствени фонд, и сваки радник од плате издваја у здраствени фонд. Дакле паре се сливају на један рачун, и од тога се финансира здраство. Тако исто може постојати фонд СПЦ, и тим фондом, парама са тог рачуна би располагала СПЦ, потпуно одвојено од државе. Не би власт постављала оног ко тим управља, него СПЦ. Држава ту ником ништа не даје, него само законом регулише како се пуни тај фонд. Од месечних примања верника би се издвајала та средства.

Ја знам да би се свештеници ту бунили, јер би то била јерес и новотарија :), екуменизам, покатоличење, долазак папе, издаја православља и томе слично, а у ствари би их само одвојили од живог новца. Причао ми је један свештеник, како је

после неке велике славе, коју слави много његових пархијана, кад је дошао кући и пребројао новац, ђаво му шапутао како је то мало, да његов рад више вреди. Он није имао ценовник. А цифра коју је добио није била уопште мала. И он на недељној беседи исповеди тај напад ђавола пред читавом црквом. Мало је таквих свештеника, који могу да одоле таквим нападима искушења, и који се не плаше да о том говоре пред људима. И на тај начин своју паству уче покајању на личном примеру.

То о чему ви причате је велики проблем наше цркве, о свештеницима који су промашили свој позив, који су касно схватили да то није за њих, а школе завршили. Шта са тим људима? Нису способни ни за какав посао, време изгубили спремајући се за нешто што није за њих, и што не воле да раде. Црква мора да помогне и тим људима, да покуша да им нађе посао који им више лежи, и да им на леп начин ускрати свештеничку службу. Не постоји без везе канон да не треба пре тридесете постављати свештенике. Ал то је сасвим друга тема. А ко воли свој посао, њему је задовољство да дође и заједно се помоли са својим парохинима пре њихове славе, за здравље њихове породице, освети им воду, покропи њих и дом њихов. Кад он верује да њихова заједничка молитва иде директно Господу, чак би се радовао малој жртви коју је поднео да дође до њиховог дома. То је та Љубав коју он треба да сведочи, Христос. Такви свештеницу су благо, а не обичне занатлије, техничари, који гледају да што обаве пос'о и да се баве својим личним пословима и проблемима.

Што се тиче плаћања Светих тајни, данас сам чуо причу која је била на Првој, мислим у Експлозиву. Причали си ми да је била прича о пару слепих људи, који немају пара да крсте дете. Кажу да им је свештеник тражио 14.000, да они немају, и да неће ни крстити дете због тога. Не знам да ли је то истина, то треба проверити са тим свештеником. Ал та прича је ишла на телевизији и саблазнила људе, створила ружну слику о свим свештеницима. Тако да сигурно постоји у нашој цркви и наплаћивање Светих тајни. Само би лагали ако би рекли да је то лаж, и да то нико од свештеника не ради, да лажу верници.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 years later...

Да оживимо ову тему?    Бар ме информишите, пошто нисам сигурна:    из којих средстава СПЦ и Исламска Заједница у Србији плаћају плате свештеницима?  Здравствено осигураење?    Пензије?          Ако то плаћа држава Србија,  да ли би "порез за вернике"   ускладио финансирање СПЦ и Исласке Заједнице   са секуларношћу државе?     Да ли би веронаука у држ.школама требало да се плаћа стриктно из фонда  "порез за вернике" ? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свештеник добија плату од верних који га награђују за чинодејства. У неким епархијама, свештеник има палту од црквене општине у којој служи.

Питање плата добија нову димензију, кад се види како је у Грчкој, гдје свештеници имају од стицања независности плату од државе, као запослени у здравству, просвети, полицији, државној управи...

Сад нова влада у оквиру мјера штедње хоће да укине плате свештеницима.

Како сад тражити новац од људи кад су научили да то умјесто њих чини држава ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свештеник добија плату од верних који га награђују за чинодејства. У неким епархијама, свештеник има палту од црквене општине у којој служи.

Питање плата добија нову димензију, кад се види како је у Грчкој, гдје свештеници имају од стицања независности плату од државе, као запослени у здравству, просвети, полицији, државној управи...

Сад нова влада у оквиру мјера штедње хоће да укине плате свештеницима.

Како сад тражити новац од људи кад су научили да то умјесто њих чини држава ?

 

Svako bira zivotni poziv svestan rizika, zrtve i odricanja koji su adekvatni tom pozivu...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako je to u vezi plata za "verske poslanike"  uredjeno u EU, u Hrvatskoj ...?

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да оживимо ову тему?   

 

necropost... ccc...

 

 

Бар ме информишите, пошто нисам сигурна:    из којих средстава СПЦ и Исламска Заједница у Србији плаћају плате свештеницима?  Здравствено осигураење?    Пензије?          Ако то плаћа држава Србија,  да ли би "порез за вернике"   ускладио финансирање СПЦ и Исласке Заједнице   са секуларношћу државе?     Да ли би веронаука у држ.школама требало да се плаћа стриктно из фонда  "порез за вернике" ?

 

 

Za plate ti je odgovorio Nebojša, a da razjasnim onu prvu rečenicu, nemaju plate, žive od onoga što im vernici plate za činodejstva (krštenja, sahrane, osvećivanje vodice i sl.)...

 

Republika od pre par godina plaća sveštenicima poreze i doprinose za pio, zdravstveno... bila je rasprava i o tome kad su uveli, ne sećam se kako se tačno zove tema... jako loša ideja ako mene pitaš iz jednostavnog razloga - država se obavezala da plaća doprinose za "zaposlene" "poslodavca" koji im ne plaća ništa... što znači da taj "poslodavac" nema apsolutno nikakav interes da racionalizuje broj svojih "zaposlenih"... može da ih ima koliko hoćeš što se "poslodavca" tiče... što je još jedan primer iz Grčke (kad se već pominje), naime, oni imaju oko 3-4 puta više sveštenika od nas... a što i ne bi grčka crkva rukopoložila veliki broj sveštenika kad ih neko drugi plaća...

 

Da se razumemo, ima i ovde sveštenika koji jako teško žive, ali za to nije niko kriv osim SPC... umesto da se kaže: hajde da nemamo po 4 sveštenika u malim i siromašnim parohijama koje ne mogu da isfinansiraju ni dvojicu, smislilo se da država plaća poreze i doprinose... i za bogate i za siromašne sveštenike... veoma pametno i efikasno trošenje para poreskih obveznika...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима


Avokado, kaže:                    
Za plate ti je odgovorio Nebojša, a da razjasnim onu prvu rečenicu, nemaju plate, žive od onoga što im vernici plate za činodejstva (krštenja, sahrane, osvećivanje vodice i sl.)...                          Republika od pre par godina plaća sveštenicima poreze i doprinose za pio, zdravstveno...

 

Dakle,  sveštenici ne dobijaju platu ni od SPC  ni od države.  Država im plaća zdravstveno i penziju.       Ako neko misli da treba da nas ispravi u ovom zaključku,  molim neka to uradi.                        Napomena:  skoro sam sigurna da SPC plaća sveštenike van Srbije.

------------------------

Elem,  mislim da porez za vernike ima totalni smisao.   Iz tog fonda bi se finansirale svešteničke plate, zdravstveno,  penzija  i ...     troškovi nastave veronauke.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Држава можда плаћа доприносе  свештеницима на КиМ или у неким пасивним дијеловима Србије, што се осталих тиче, морамо уплатити да бисмо имали овјерену књижицу и могли ући у пензију. На крају године се уплати неки износ, ништа фиксно нити обавезно да бисмо се могли у то уздати. Ово се даје јер држава још није није вратила сву имовину Цркви.

Што се тиче ЦО које дају плату, то је углавном у Војводини гдје  свака ЦО има земљу која се изда у закуп и од тога добије приход.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...