Jump to content
  • Рилски
    Рилски

    Владика Варненски Јован: Питање МПЦ мора да се разматра канонски

      Владика није прецизирао да ли ће питање МПЦ бити разгледавано за време претстојеће посете Патријарха бугарског Неофита Москви.

     

                              %D0%B2(3).PNG

    Владика није прецизирао да ли ће питање МПЦ бити разгледавано за време претстојеће посете Патријарха бугарског Неофита Москви.

    Питање Македонске цркве је веома озбиљна тема, која мора да се разгледа на најодговорнији и канонски начин. До решења се мора доћи поштовањем православних канона и реда, који сами канони налажу, изјавио је данас Митрополит Варненски и Великопреславски Јован, упитан да ли ће Бугарска Патријаршија преузети улогу мајке-Цркве, Македонској православној цркви, преноси БТА.

    - Да ли БПЦ треба или не треба да преузме улогу ''мајке'' мпц, биће разматрано тек пошто чујемо мишљење и осталих Помесних Цркава - изјавио је владика Јован.

    http://plusinfo.mk/vest/134813/vladika-varnenski-jovan-prashanjeto-za-mpc-treba-kanonski-da-se-razgleduva




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 4 минута, MKD13 рече

    Zelim vam sve najbolje...al bez Makedonije. Bog s vama!

    Такође и ја теби желим све најбоље.. без Македоније може, али без македонаца не, јер доста има македонаца који имају рођаке у Србију и обрнуто. Тако да путуј игумане, Бог с тобом! :) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ми са Македонцима проблем немамо. Али Македонци са комунистичком поставком света о великосрпској хегемонији и јадним малим угроженим Хрватима и осталим народима и народностима, на коју кад се дода бугарофилија , имају проблем са нама. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 35 минута, MKD13 рече

     

    Zelim vam sve najbolje...al bez Makedonije. Bog s vama!

     

    Бог с тобом брате. Кад смо вам ми спорили и име и језик и државу??!!

    Вам, мислим на Македнонце, ал ти ту можда и неспадаш ако се сматраш Бугарином.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, MKD13 рече

    iz mojih postova vidi se da se osecam kao bugarin iz Makedonije, i svakog dana sve vise i vise makedonaca osecaju se tako. Bice i revizija u istoriskim ucebnicima u tom smeru po dogovoru koji je sklucen sa Bugarskom.

    Одлично, имаш право, само онда не говориш у име македонског него бугарског народа, тачније бугарске мањине у Македонији.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Јако сте смешни сви и ви Маћедонци и ви Срби свих фела и ови који криве СПЦ и Србију и ови који криве Македонце.

    Нити се много СПЦ питала за време Тита о аутономији МПЦ нити су се шта питали сами Македонци.

    Исто је тако и данас.

    Македонија је сменом власти и доласком Заева постала примарна интересна сфера НАТО пакта. Најављује се скори улазак МК у НАТО. Македонске власти се надају да ће уласком у ову војну организацију успети да сачувају целовитост државе која је под знаком питања због албанског фактора. С друге стране Албанци су верни савезници Америма на Балкану а самим тим и НАТО-у. Заиста је дискутабилно да ли ће НАТО хтети сачувати целовитост Македоније или му је ово само прилика да разреши православно питање тако што ће најмногољуднију ПЦ одвојити од осталих ПЦ које су у окриљу НАТО-а.

    Власти у Србији и власти у Македонији, без обзира која политичка опција је на власти, су под великим притиском страних фактора.

    Не постоје толико лоши односи између Срба и Македонаца колико се то у појединим медијима жели представити. Македонци без обзира на званичну политику и притиске страног фактора, природно гравитирају ка Србима и Србији. Ако узимају бугарска документа то је због тога што је Бугарска у ЕУ. Ако ће Срби Македонцима замерити за бугарска документа шта тек рећи онда на Србе који узимају по Војводини мађарска документа да би лакше могли путовати у ЕУ и тамо налазити посао.

    Ако смо криви за ово стање, сви смо криви. Криви смо што немамо довољно јаку веру да кажемо нећемо ово што нам намећу разне агентуре зарад својих геополитичких интереса. Важније нам је евхаристијско јединство од луксуза и положаја са бенефицијама појединих наших државних и верских лидера.

    Бугари имају прилику да изазову још један велики раскол као што су били узроком раскола Рима и Цариграда. На њима је и на њиховој одлуци у ком правцу ће се одвијати даље ствари. Ипак, не треба сметнути с ума да ни Бугари нису самостални и да су они такође део НАТО-а, те да ће и њихове одлуке добрано зависити од страних притисака. Ако успеју да се одупру тим притисцима, биће већи од свих нас осталих, ако не, ето нама свима након 1000 година још једног великог раскола!

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, MKD13 рече

    Novije generacije posle raspada YU skoro da ne razumeju srpski, a sad kad udba nemoze da forsira vise turbofolk u Makedoniji, zaboravicemo i mi).  

    Ти си бре обичан шовиниста.

    Иди са оним Хасанбеговићем усташом па причај ове параноичне приче великоспрском турбофолку. Ја мислио може се нормално са тобом причати...

    Ма ово што си написао је лсд 1/1:)) Еј...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Orthophill рече

    Така е. Бевме еден народ со нашите браќа од исток - Бугари. Дојдоа Србите и неможејќи да не' направат Срби (како нишлиите, врањанците и пироќанците), не' направија Македонци.
    Еве сега повторно шанса да си бидеме еден народ. Фала Ви Кратос што не' потсети на нашите историски корени.

    Послато са Point_X501 користећи Pouke.org мобилну апликацију
     

    Zato si ti i došo na srpski forum da nam podeliš svoju bratsku ljubav sas bratkom....:))

    A Nišlije su bili makedonci pa smo ih mi posrbili 12:smeha:

    Daj pošalji mi broj dilera vo makedonija ....12:smeha::))

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 48 минута, Кратос рече

    Zato si ti i došo na srpski forum da nam podeliš svoju bratsku ljubav sas bratkom....:))

    A Nišlije su bili makedonci pa smo ih mi posrbili 12:smeha:

    Daj pošalji mi broj dilera vo makedonija ....12:smeha::))

     

    :ani_biggrin:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Икар Губелкијан рече

    Ima li negde spisak koji crkveni objekti (znači baš crkve i manastiri) danas pripadaju 'priznatoj' Ohridskoj Arhiepiskopiji? Za vreme mog potucanja po Makedoniji početkom ove decenije nailazio sam samo na crkve sa obeležjima MPC.

    Hvala.

    Битола (с. Нижеполе) - ставропигијален женски манастир свети Јован Златоуст и седиште на архиепископијата (викендица)
    Скопје - два параклиси („света Екатерина“ и „свети Нектариј Егински“) во станови и женски манастир и резиденција на викарниот скопски епископ - „Успение на Пресвета Богородица“ во викендица во Маркова Сушица.
    Куманово - епископија и параклис во куќата на епископот
    Штип - епископија и параклис (стан и куќа)
    Прилеп (с. Лагово) - машки манастир „Успение на Пресвета Богородица“ (приватна куќа)
    Мислам дека имаат и параклис во Охрид.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 20.11.2017. at 18:15, Лазар Нешић рече

    Јесте, Свилен Т. је држао предавања кад сам ја био студент. С друге стране, било је у моје време и пар Бугара који су студирали код нас; доносили нам књиге за појање и лепо нас дочекали кад смо били код њих у Софији, сваки пут.

    Искрено се надам да схватате колико je ово, иако прелепо и братски, ипак премало, и ниje oно што je било и што je потребно. 

    Пс

    Тутекова знам лично.. :) а.. 

    Иначе, било je два Иваjла на БФ у Београду.. ;)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...