Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 5 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Djaba ako imamo stav, ja sam moralan, znači da me Bog gleda.

    Зато је светост прикладнији израз у хришћанству јер дефинише сједињење са божанским енергијама а тиме и наш лични однос са Богом јер су енергије ипостасне и нетварне. Људи могу бити морални и лепо васпитани а да при томе нису свети.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Vladan3 рече

    Младић није без Бога могао да одржи све заповести целог живота (јер Исусу омиље када је то чуо) и баш због тога (због тог односа) и стиже до Христа да би питао како да добије живот вечни тј. Бога. Када га Исус позове на савршенство он нажалост одлази тужан због богатства.

    Eto toliko se potrošio na zakon, da nije mogao do savršentva a pokajani razbojnik celog života nemoralan I odvratan a na kraju života ispovedi savršenstvo.

    Mladić bio mio Isusu nekoliko trenutaka a razbojnik ostade mio Isusu čitavu večnost.

    Zato je moral samo sredstvo a ne cilj, što se više podvizavaš u moralu, tako možeš vrlo lako zaboraviti na cilj.

    Uzmimo za primer I bludnog sina. Ovaj je bludničio I vratio se kući, pravedno je procenio da je pogrešio, vratio se ocu, makar da bude najamnik. Šta se dešava dalje, onaj dobri sin koji nikada nije bludničio bio duboko moralan uz oca, sada brani ovom sinu da uđe na vrata očevog doma, buni se, protestuje, kako on koji je moralan u svakom pogledu sada mora da prihvati I da bude stavljen u isti rang sa ovim koji nije bio toliko moralan ali koji nije ni oca napustio zauvek.....

    Kako taj dobri sin nije video ovo:

    пре 8 минута, Vladan3 рече

    Ја наравно не мислим да ако је неко неморалан да је потпуно изгубљен за спасење, јер да тако мислим зашто бих се још и молио за њега? Тај неморалан сам у ствари ја, само без Бога, ослоњен само на морал тј. себе

    Nije video, zato što nije istinski gledao nemoralnog kao samog sebe, jer da ga je gledao, ne bi mu spominjao grehe njegove.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Матусал рече

    Људи могу бити морални и лепо васпитани а да при томе нису свети.

    Тако је.

    Само када ја кажем моралан ја мислим на: испуњава Божије заповести из жеље да иде ка Богу (Ако ме љубите, заповијести моје држите). Не мислим на бон-тон, васпитање, грађанске законе, етичке кодексе, правила части итд. итд.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Pa, ako gledamo na pusenje kao na strast i zavisnost, onda, strastveno i nekontrolisano 'uzivanje' u cigarama i nije bas dobra stvar.

    Hrana je dobra i neophodna za normalno zivotno funkcionisanje, ali, ako preteramo, onda mozemo ugroziti i svoje zdravlje. Tako slicno i sa cigarama i pusenjem. Svako prtererivanje skodi coveku, kako fizicki, tako i duhovno.

    Pa, onda, valjda i duhovnik i svestenik trebaju proceniti u kakvoj je duhovnoj situaciji neki vernik i na osnovu toga odrediti, da li ce' ili nece nekog pricestiti, ako takav covek konzumira cigare. Verovatno i neka ikonomija postoji, ali, verovatno i neka akrivija ( u ekstremnim situacijama ) mora da bude prisutna.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Eto toliko se potrošio na zakon, da nije mogao do savršentva a pokajani razbojnik celog života nemoralan I odvratan a na kraju života ispovedi savršenstvo.

    Mladić bio mio Isusu nekoliko trenutaka a razbojnik ostade mio Isusu čitavu večnost.

    Zato je moral samo sredstvo a ne cilj, što se više podvizavaš u moralu, tako možeš vrlo lako zaboraviti na cilj.

    Uzmimo za primer I bludnog sina. Ovaj je bludničio I vratio se kući, pravedno je procenio da je pogrešio, vratio se ocu, makar da bude najamnik. Šta se dešava dalje, onaj dobri sin koji nikada nije bludničio bio duboko moralan uz oca, sada brani ovom sinu da uđe na vrata očevog doma, buni se, protestuje, kako on koji je moralan u svakom pogledu sada mora da prihvati I da bude stavljen u isti rang sa ovim koji nije bio toliko moralan ali koji nije ni oca napustio zauvek.....

    Kako taj dobri sin nije video ovo:

    Nije video, zato što nije istinski gledao nemoralnog kao samog sebe, jer da ga je gledao, ne bi mu spominjao grehe njegove.

    Оно болдовано је супер речено.

    Иначе, ја мислим да ми не знамо да ли се младић спасао или није. Отиде тужан а Исус каже тешко је богатоме. Али не и немогуће, јер је такође изгледало немогуће и да се разбојник спасе па ипак се покајао на самом крају живота.

    А шта сад ја да радим што морални син није видео брата као себе? Да ли га је баш сам морал искварио? Или је можда био моралан из прорачунатости? Ако је ово друго онда би он и свашта друго урадио ако би прорачунато проценио да се то оцу свиђа и баш би га било брига за морал.

    Не верујем ја у позитиван или негативан аутоматизам ни за моралне ни за неморалне него ако могу више гледам на мотиве.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Šta znači reč ikonomija?

    Pa, recimo, radi odredjenog viseg cilja, u ( odredjenim ) situacijama,  prenebregnuti ( spoljasnju )  tacnost u duhovnim i kanonskim stvarima.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Bokisd рече

    Pa, recimo, radi odredjenog viseg cilja, u ( odredjenim ) situacijama,  prenebregnuti ( spoljasnju )  tacnost u duhovnim i kanonskim stvarima.

    Молим те да одгледаш до краја.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 часа, Trifke рече

    @Ведран* @Volim_Sina_Bozjeg  Ma jeste li primetili kako covek kaze da je to stav crkve? Majko moja mila, jos jedna veliki duhovnik. Postali smo gori od Rusa po tom pitanju. :bu:

    A da nije to malo novinarsko ukrasavanje teksta....mozda je gosn novinar razumeo tako...ili.mu je izvor preneo tako

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 часа, Матусал рече

    А ко има жену а мора да служи Богу и народу може и да се дрогира ако хоће... :))

    svaka ti dala :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 часа, Bokisd рече

    Pa, recimo, radi odredjenog viseg cilja, u ( odredjenim ) situacijama,  prenebregnuti ( spoljasnju )  tacnost u duhovnim i kanonskim stvarima.

    Ikonomija ne znači snishodjenje, to ti je neko pogrešno preveo, tako da uzmi rečnik grčkog jezika i vidi, šta znači reč ikonomija.

    Batali se tog snishodjenja više.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Bokisha рече

    A da nije to malo novinarsko ukrasavanje teksta....mozda je gosn novinar razumeo tako...ili.mu je izvor preneo tako

    Daj Boze da je tako kao sto ti kazes! Mada sumnjam! :(

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...