Jump to content

Велибор Марковић: Зашто сада не уђете у манастир и истјерате „србијанске попове“?

Оцени ову тему


Препоручена порука

 6 септембра, 2021 

Рекоше ми да је синоћ испред Цетињског манастира било мирно. Спокој у души. Нема полиције. Само дискретно освјетљење које жмирка и чкиљи кроз крошње дрвећа, додатно дајући мистичност вијекова иза нас. Па се поново сјетих мојих дугих љета, дрвећа дивљих кестена на путу од Дворца краља Николе до манастира, и једне липе.

Све је исто. И запитах се: зашто сада не уђете у манастир и истјерате “србијанске попове“? Ко вас данас спрјечава? И шта би јучерашње устоличење значило ако “србијанских попова“ данас нема. Ништа! Али нећете ви то.

irropolitt.jpg

Фото: Принтскрин/Митрополија

Знате да то нијесу србијански попови, него они исти којима сте приступали деценијама. Позивали их на славе и сахране. И даље су црногорски, ада који други? Све мимо тога је устројство цркве. Уједињење којем се стољећима тежило. Као што је Црна Гора чланица НАТО-а, али је ипак самостална и не зове се НАТО.

Цетињани које је знам су и иначе оштри, имају неке своје често на први поглед неразумне и тврдоглаве ставове, али када им се благом ријечју приближите, загрле вас и гледају вас као род најрођенији. Све ће вам дати, џемпер са себе, свој кревет, задњу кору хљеба…братом вас звати, чак и ако другачије мислите.

Зато, зашто данас не уђете у манастир? И истјерате “окупаторске попове“. Нема полиције, сузаваца, шок бомби. Ко вам брани? Због тога што нећете! Јер су то они исти попови код којих сте одлазили, којима сте руке цјеливали. И зато се онда запитајте зашто сте урадили то што сте урадили 4. и 5. септембра.

Зато што су то други од вас тражили. Зато што су вам послије стољећа и стољећа рекли да су окупаторски. А то су вам рекли домаћи окупатори – они који су вам све одузели, од Цетиња селендру без воде направили. Сад сте им најбољи. Када треба да јуришате за њихове џепове и џепове њихове дјеце.

И није то ваша лаковјерност. Иако други покушавају да манипулишу вама. То је та ваша непосредност, црногорски инат и пизма у смислу да вам нико, па ни ваши најближи, не могу несто наметати “на силу“. Иако није на силу. Али је приступ важан. Вјерујем да то већ данас схватате. Али и не морате. То треба други да схвате. Схватају они то, али их није брига, злоупотребљавајући вашу наивну добродушност. И да своје представе вашим. Они који покушавају да искористе вашу непосредност, гледајући из оближњих кафана како испуњавате њихове материјалне интересе. Цетиње им само за то служи. Као и цијела Црна Гора, уосталом. Деценијама. Гурајући вам сада у руке црногорске заставе увезене из Кине.

Велибор Марковић

Извор: 

 

ZURNAL.ME

Рекоше ми да је синоћ испред Цетињског манастира било мирно. Спокој у души. Нема полиције. Само дискретно освјетљење које жмирка и чкиљи кроз крошње дрвећа, додатно […]

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Остаје поражавајући само тихи пристанак свих српских православаца да у Црној Гори епископи смеју да буду само црногорског рода, по могућству и рођени у Црној Гори, а пожељно је да то важи и за све свештенике и игумане.

Мислим да тако нешто не постоји ни у једној другој српској регији. Епископ сремски је из Републике Српске (географска Босна), епископ банатски је Далматинац, епископ бачки је из колонистичког места у Бачкој, из породице која је из Сиња у Хрватској. Блаженопочивши митрополит Амфилохије је годинама био банатски епископ пре устоличења на Цетињу, на пример. И то је све у реду, никоме не пада због тога глава, али замислите ситуацију да владика у Никшићу буде Крушевљанин, митрополит црногорско-приморски неки Крагујевчанин, а ректор Цетињске богословије неки Врањанац.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Тражитељ рече

Остаје поражавајући само тихи пристанак свих српских православаца да у Црној Гори епископи смеју да буду само црногорског рода, по могућству и рођени у Црној Гори, а пожељно је да то важи и за све свештенике и игумане.

Мислим да тако нешто не постоји ни у једној другој српској регији. Епископ сремски је из Републике Српске (географска Босна), епископ банатски је Далматинац, епископ бачки је из колонистичког места у Бачкој, из породице која је из Сиња у Хрватској. Блаженопочивши митрополит Амфилохије је годинама био банатски епископ пре устоличења на Цетињу, на пример. И то је све у реду, никоме не пада због тога глава, али замислите ситуацију да владика у Никшићу буде Крушевљанин, митрополит црногорско-приморски неки Крагујевчанин, а ректор Цетињске богословије неки Врањанац.

 

Ja sam mislio da je vazno da bude hriscanin? VIse ne vazi ono da je vera iznad nacije ili sam nesto propustio u medjuvremenu?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Тражитељ рече

Остаје поражавајући само тихи пристанак свих српских православаца да у Црној Гори епископи смеју да буду само Црногорци, а пожељно је да то важи и за све свештенике и игумане.

Природно се поставља питање подвојених лојалности. У Краљевини Југославији сво свештенство је морало да буде локално. Значи није могао папа да постави страног држављанина за бискупа, нити су нпр. немачки евангелисти могли да позову пастора из Берлина да им буде парох.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, cloudking рече

 

Ja sam mislio da je vazno da bude hriscanin? VIse ne vazi ono da je vera iznad nacije ili sam nesto propustio u medjuvremenu?

Изгледа да не важи за Црну Гору. И за блаженопочившег митрополита Амфилохија и за садашњег митрополита Јоаникија, непрестано се наглашава како су Црногорци, онима који СПЦ називају "црквом Србије". Као да би смак света био да је сплет околности био другачкији, па да је вл. Јоаникије нпр. постао нови српски патријарх, а патр. Порфирије отишао на Цетиње да буде митрополит црногорско приморски.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...