Jump to content

Упокојио се у Господу митрополит црногорско-приморски Амфилохије

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 172
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

,,Монаси из Призрена, студенти и ђаци Призренске богословије, посветили су Тропар за Митрополита''.

"Господ је неизрециво милосрдан, али нам се даје у мери у којој смо ми, надарени неограниченом слободом, спремни да Га примимо"

Архимандрит Софроније

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Архијерејски синод Руске заграничне цркве: Владика Амфилохије је јерарх широког срца, које је смјестило у себе радости и туге читавог православља

Архијерејски синод Руске заграничне православне цркве

30. октобар 2020.

Његовој светости, високодостојном Иринеју, православном архиепископу пећком, митрополиту београдско-карловачком, патријарху српском

Ваша светости, свети и високодостојни владико!

Сазнавши за упокојење Његовог високопреосвештенства Митрополита Амфилохија, журим да изразим своје најдубље саучешће Вама, преосвећеној сабраћи архијерејима, свештеномонаштву и вјерницима Српске православне цркве и да се с љубављу присајединим саборној молитви за покој његове душе.

Владика Амфилохије је човјек велике душе, јерарх широког срца, које је комотно смјестило у себе радости и туге читавог светог православља. Без обзира на узвишеност архијерејског служења, он је прије свега, остао монах  који је проповиједао својим животом и неустрашиво исповиједао вјеру Христову. Са великом захвалношћу сјећам се његовог живог учешћа у божанским службама у раду Четвртог свезаграничног сабора архипастира, клира и мирјана Руске заграничне цркве, његове очинске љубави, братску подршку блаженог спомена Митрополита Лавра и васељенски дух учешћа у животу Христове цркве. Мудре ријечи почившег које је изговорио на том сабору дирнуле су све учеснике, подсјећајући их на наше заједничке очеве и подвижнике, на нашу заједничку историју.

Мислено се опраштајући ових дана од Његовог високопреосвештенства Владике Амфилохија, просим од њега свете молитве и са благодарношћу се клањам братском српском народу, који је православним Словенима дао таквог светитеља, подвижника, исповједника и вјерног сина  Христове цркве. Вјерујем да је стекао смјелост крај Престола Божјег.

Царство Небеско и вјечни покој почившем Владици, а Вама, Вашој преосвећеној сабраћи, оданим помоћницима и свем народу ─ помоћи Божје! Наше мисли и молитве су с Вама и читавом Српском црквом!

Ваше Светости вјечни доброжелатељ и недостојни молитвеник,

Митрополит источно-амерички и њујоршки, првојерарх Руске заграничне цркве

Иларион

С руског Марија Живковић

"Господ је неизрециво милосрдан, али нам се даје у мери у којој смо ми, надарени неограниченом слободом, спремни да Га примимо"

Архимандрит Софроније

Link to comment
Подели на овим сајтовима

WWW.KURIR.RS

Nakon celovečernjeg bdenja monaštva i naroda u Cetinjskom manastiru, nad upokojenim mitropolitom Amfilohijem, jutros je počela liturgija, a narod pristiže u velikom broju.Na hiljade pod...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

https://www.facebook.com/100005192958338/videos/1502915366558214/?t=0

SRBIN.INFO

Права библијска сцена забележена је у Подгорици пред дочек земних остатака митрополита Амфилохија, који су пренети са Цетиња. На...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Golub рече

,,Монаси из Призрена, студенти и ђаци Призренске богословије, посветили су Тропар за Митрополита''.

Ово је непотребно. А видим и владика Јоаникије га већ сместио међу света три јерарха (црногорска) заједно са св. Петром Цетињским и Његошем, који уопште и није свет, јер није проглашен светим од стране СПЦ. По Уставу СПЦ само Сабор СПЦ проглашава свете, не поједине митрополије или епархије. 

Не видим никакву потребу нити корист од оваквог наметања и прејудицирања нечије светости. Знају се услови за канонизацију - светачки живот, постојање култа светачког и посмртна чуда и/или мошти. А када све то постоји, онда Сабор узима у разматрање, формира се комисија која све темељно проучи и тек онда се неко проглашава светим. За Јустина је прошло тридесетак година од упокојења, за Николаја још више пре канонизације. Ако буде требало, Бог ће га пројавити. А овако ми делује вештачки, као неко "лобирање" и кампања и није  ми у реду.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уосталом, индикативно је да је део јучерашње беседe вл. Јоаникија пренет мало измењен на сајт СПЦ.  

Ово је вероватно оригинална верзија:

Mi smo se nadali da će se on nama vratiti, da još bude sa nama, ali Gospod je uoči Svetog Petra Cetinjskoga i Svetog Petra Lovćenskog Tajnovica odlučio drugačije, da ga pribroji sveštenom liku cetinjskih mitropolita. I vjerujte danas je dan žalosti, i ovih dana ćemo tugovati i vršiti zaupokojene službe, ali nadam se da će se to polako pretvarati u proslavu Svetih trojice jeraraha u Crnoj Gori, jer mučeništvo, i ljubav, i žrtva, i dobrota, i mudrost Mitropolita Amfilohija će zasijati iz božanske perspektive i donijeti veliki blagoslov Crnoj Gori.

https://direktno.rs/vesti/drustvo-i-ekonomija/310902/joanikije-amfilohije.html

А ово је на сајту СПЦ:

Ми смо се надали да ће се он нама вратити, да још буде са нама, али Господ је, уочи празника Светог Петра Цетињског, одлучио другачије: да га приброји свештеном лику цетињских митрополита. И вјерујте, данас је дан жалости, и ових дана ћемо туговати и вршити заупокојене службе, али надам се да ће се то полако претварати у прославу јер ће мучеништво, и љубав, и жртва, и доброта, и мудрост Владике Амфилохија засијати из божанске перспективе и донијети велики благослов Црној Гори.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

Знају се услови за канонизацију - светачки живот, постојање култа светачког и посмртна чуда и/или мошти.

1) Svetacki zivot - ima.
2) Kult svetacki - ima.
3) Nemaju svi sveti u kalendaru mosti iza sebe.

Uostalom, ovde niko i nista ne diktira. Ljudi sami krajnje spontano izrazavaju svoju privrzenost, zahvalnost i divljenje pocivsem mitropolitu. Niko ih na to nije primorao, niti je ko mogao da ih primora. Takodje, u istoriji Crkve tropari mnogih svetih su upravo ovako i nastali - sasvim spontatno, bez komisija i juridike.

Zivu Crkvu vodi zivi Duh istine, a On je vise nego dovoljan da ukaze na to ko je i koliko svet.

Upravo - u ovakvim prilikama se bas najbolje i vidi kako to taj Duh vodi Crkvu, evo vec 20+ vekova.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo, da se pridruzim tom pevajucem raspolozenju...

...

"Dobri pastir bio si jaganjcima Hristovim
 i svima usrdni dobrozelatelj, oce bogonosni...
 (ovde moze da se doda jos stosta, a i ne mora)
 moli Hrista Bogocoveka
 da podari mir i spasenje rodu nasem..."

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, obi-wan рече

1) Svetacki zivot - ima.
2) Kult svetacki - ima.
3) Nemaju svi sveti u kalendaru mosti iza sebe.

Uostalom, ovde niko i nista ne diktira. Ljudi sami krajnje spontano izrazavaju svoju privrzenost, zahvalnost i divljenje pocivsem mitropolitu. Niko ih na to nije primorao, niti je ko mogao da ih primora. Takodje, u istoriji Crkve tropari mnogih svetih su upravo ovako i nastali - sasvim spontatno, bez komisija i juridike.

Zivu Crkvu vodi zivi Duh istine, a On je sasvim dovoljan da ukaze na to ko je i koliko svet.

Upravo - u ovakvim prilikama se bas najbolje i vidi kako to taj Duh vodi Crkvu, evo vec 20+ vekova.

Делује исфорсирано и неприродно. Патријарху Павлу, који је био прави подвижник и молитвеник, нико није већ следећег дана писао тропаре. Прошло је 10 година од његовог упокојења, постоји одређени култ поштовања, али још није проглашен светим, што је сасвим у реду. Било је извештаја о чудима по његовим молитвама, али очито се сматра да то није све скупа довољно за размишљање о канонизацији. 

Не бих да улазим у полемику, није време, али ни под 1. ни под 2. што си навео за митрополита није неупитно. Његов култ мени више личи на култ личности, а не свеца,  односно не знам да га ико у Србији сматра светим, него само значајним богословом и црквеном личношћу која утиче на црквени и политички живот, а у ЦГ ми то делује више као поштовање чина и црквено-народног вође. 

А под 3. није само мошти, него и чуда по молитвама упућеним том лицу.

То шта је било кроз историју је једна ствар, од 11. века, каже Милаш у свом Црквеном праву, стр. 598,  уведена је канонизација о којој одлучује искључиво сабор архијереја. А тако је и по важећем Уставу СПЦ. 

Дакле, никаква журба и исфорсираност није прикладна у овим стварима и некакав притисак који личи на кампању. Верујем да је то био и разлог да на сајту СПЦ изоставе делове Јоаникијеве беседе који митрополита већ уздижу у свеца.

А свакако се надам да је митрополит нашао милост код Господа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...