Jump to content

Будућност образовања у условима светске пандемије

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 21 минута, haveaniceday рече

ja sam cuo da tako  nastaju glupi  republikanci rasisti

 

 



Meni je diskusiaj oko toga koja je skola\vresta obrazovanja bolja vise manje smesna... lepo stavis ih na market, da se skole i tipovi obrazovanja takmice, i najbolja opcija ce preovladati...

 

Победило би више опција јер не одговара свима исто. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 49
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

пре 51 минута, Juanito рече

Ако неко мисли да науче ишта (осим да читају, пишу и броје), спреман сам на један свеопшти народни тест и родитеља и деце где ће да се види колко нико ништа из школе није покупио. Тешко ми је и да замислим мање ефикасну институцију.

 

пре 51 минута, Juanito рече

Лупам

 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да систем школства не ваља, не ваља, али и даље се ту изнедре сјајни ђаци, а ваљда ту има и напорног рада и ентузијазма наставника и професора. Нису сама деца посисала сву мудрост овога света. Испада да смо ми у просвети ту неки терет држави, који ето мора да има. Никако не могу да сварим чињеницу да се захтева да сва деца уче исто, кад немају сви исте способности. Кад се то раздвоји, другачија је прича. Преко скајпа сам радио са децом припремну наставу разврстану по нивоима и прича има смисла. Свако прати оно што може. Мислим да има и ефекта. 

Што рече наш свештеник јуче после литургије кад смо причали о онлајн настави: Почео сам да вас доживљавам као мученике. :))) Проблем је што Министарство просвете гура неке методе, а ми као заморчићи морамо да слушамо. Убише нас пробним онлајн завршним испитом, па са полудигитализованим завршним испитом и са ко зна колико чуда.

Може машина да помаже на сто начина, могу да се снимају хиљаде лекција, док се не чује жива реч наставника да каже ученику где греши, нема решења. Проблем онлајн наставе може да буде што на тај начин један наставник може да буде оптерећен већим бројем деце, али квалитет мора да исплива. Ни то није толико лоше. Не може човек да се понаша као да је заснивањем радног односа завршио са усавршавањем. И то је једна тржишна утакмица. 

Добар професор је добар продавац, успех је кад заинтересује децу. 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јасно, једино просветни радници имају неку корист од класичног, давно превазиђеног, школовања.

Школовање од куће није никаква новотарија, већ стари добри вишевековни систем уз примену модерне наставне технологије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, БанеЛ рече

успех је кад заинтересује децу. 

A plata ti ista, plus što si uvek na meti bezobrazluka, što dečijeg, što roditelja...tako da te zabole :smeh1:. Čuvaj živce i entuzijazam za svoje, bar dok ne počnu da dele pare za trud i uspeh. Dotad se smeškajmo i izmišljajmo neku papirologiju da se bar prividno trudimo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Натан рече

просветни радници

Moramo i mi bezgaćnici od nečeg da živimo :smeh1:....nije dovoljno biti lep sa zelenim očima :1319_womens:.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ja lično nisam za online nastavu...držala sam online časove, ali nije to to...kad nema direktnog kontakta sa djacima, nekako je površno, što neko reče...

ali mi smo tek počeli sa online nastavom, pa možda kada se naviknemo i to bude bolje organizovano sve to dobije neki drugi smisao...po svemu sudeći je to naša budućnost, i ko nas pita...moraćemo da se naviknemo kao i na sve što smo morali...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Natasa. рече

Moramo i mi bezgaćnici od nečeg da živimo :smeh1:....nije dovoljno biti lep sa zelenim očima :1319_womens:.

Што би неки популарно рекли: Поремећен је систем вредности. :D

Шта би ти фалило да преко компјутера учиш децу, да не трпиш размажена деришта. :D

Кући нек остане, па тамо нек буде размажено. :smeh1:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па није онлајн образовање овај циркус сад. Ово је само премештање идентичног застарелог и за сваког ђака истог и обавезног ”плана и програма” из физичких зграда на мрежу. Пресипање из шупљег у празно. :) 

Право онлајн образовање је један слободан систем где људи проналазе ресурсе који им највише одговарају и праве себи програм на основу онога што их заиста занима и што им заиста треба. Онлајн ресурсе уопште не морају (а наравно да могу) да праве људи с дипломама и наставници са сертификатима од државе јер данас у многим пољима постоје људи без диплома који знају више него људи с дипломама. Знање је достпуније него икада. Даље, ту је могуће 1:1 туторство у реалном времену (што се данас и ради, Амери одлично плаћају за онлајн туторство ако сте добри и ако солидно говорите и разумете енглески), а не само унапред наснимане лекције. Затим је ту гомила интерактивног софтвера која омогућавајако висок ниво експериментисања и разумевања у физици, математици, хемији, биологији и многим другим пољима. Ту су и софистицирани софтвери који аутоматски могу да прате рад онога који учи, да исправљају и дају савете (као допуна људима) итд.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И класични и онлајн систем учења имају и предности и мане. 

Ове године сам био разредни осмацима. Имао сам ученике који нису ништа хтели да раде онлајн, јер су били убеђени да су већ завршили основну школу. Онда мене зову колеге, надмудрујем се са родитељима и децом, чудо једно. Да су у школи класично, не би могли да хватају кривине, овако: Живела слобода! Са друге стране, где су одговорни родитељи, било је и напретка код деце. Са Србином мора строго! 

Риба смрди од главе. Просвета, здравство, судство итд. су огледало државе. Много ће још воде Моравом да протекне док квалитет, а не партијска књижица буду одређивали ко ће бити на водећим местима у свим областима. 

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И тотално је нетачно да не би било посла за квалитетне људе. Јер као што рекох, та апокалиптична визија само види досадне наснимане лекције. Напротив, отвара се могућност за још већи број људи јер ће бити много потребе за 1-1 туторством. И плата вам не зависи од неке тамо државе и неспособног министра просвете, него се погађате директно ђацима и родитељима. Ако вредите, зарадићете много више него у школи. Приватни часови, код нас јако познати и коришћени, само вам је сад тржиште цео свет, ако научите енглески. А и ако не научите, тржиште вам је цела земља или цела бивша држава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Juanito Потписујем све што си сад написао. За одговорне људе, све је то тако. 

Наш проблем су они који не би завршили ни основну школу, да се нешто питају. И све их је више. А можда и тако треба. 

П.С. Срећан имендан, унапред! :pivo:

  • Свиђа ми се 1

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Натан рече

Шта би ти фалило да преко компјутера учиш децу, да не трпиш размажена деришта. :D

Bavila sam se ja i time. Nije bilo loše. Mogla sam i da odbijem da održim predavanje ako mi je prethodno iskustvo sa učenikom bilo loše i još ako ima lošu reputaciju. Pa niko nije dužan da trpi maltretiranje, ni učenici ni prosvetari. Ne volim stav "platio sam, mogu šta hoću i kako hoću", odraz je bezobrazluka i nevaspitanja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Juanito рече

И то без интернета

Срећом.

Не могу да замислим шта би ти све пало на памет да си га имао.:smeh1:

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...