Jump to content

Отац Рафаило Бољевић - предавања и беседе

Оцени ову тему


Препоручена порука

Manastir Podmaine u Budvi je kroz svoju celu istoriju imao Boziju blagodat da u njemu borave i da sluze Svetu Liturgiju veliki duhovnici, koji su ostajali u narochitom secanju svima koji bi imali tu srecu da sa njima porazgovaraju i da ih slushaju...

Odluchio sam se za otvaranjem ove teme samo iz razloga da ostavim link onima koji zele da chuju besede Oca Rafaila, bez ikakve zelje za daljnjim pisanjima o njegovoj lichnosti, njegovom zivotu jer njegove rechi iz beseda govore dovoljno o njemu. Neka vam je na zdravlje i na duhovnu korist slushanje beseda Oca Rafaila.

https://sites.google...te/otacrafailo/

post-8557-0-14953800-1322268823.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Takodje ko bude htio neka pogleda i video materijal iz - svim pravoslavnim hriscanima u Crnoj Gori sve vise omiljenog mjesta - Manastira Podmaine :

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Ево сајта манастира:

http://www.manastirpodmaine.rs/

Мада ја саветујем да се лично упозна овај свети човек. Ја нисам упознао већег.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја и говорим о овоме, садашњем времену.

Имамо примере чак и владика за које се може рећи: "Кад су били млађи били су бољи"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па не знам, по мени је то мало гротескно... али добро.

Најлепше је када се испреплиће тај жар са годинама искуства и седим власима. Не ни само седе власи, не ни само жар, него и једно и друго.

За мене је певница тамо ближа томе што наводиш, о. Арсеније, рецимо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одмах да кажем да ово што овај о. Рафаило прича, мени се уопште не свиђа!

Превише је све мрачно и њега када слушам увек осетим мирис пакла, греха и мрака.

Мислим да је човек класични мизантроп. Веома често прича против породице. (овде нпр у 24. минути)

Посебно после ове фарисејске проповоди против купања на мору. Молим вас преслушајте је и реците ми да ли сте и ви осетили дух мрачњаштва и фарисејства у њој :

Не разумем зашто се ови вајни прповедници и исповедници људи мало не угледају на благост и човекољубље стараца попут Тадеја, пат. Павла, Порфирија, Пајсија, Силуана, +Атанасија, Иринеја...

Не знам зашто су овакви ликови толико оптерећени туђим греховима....то је тотално артемитска духовност.

Поуке.орг разбија концепцију атеиста Србије, артемита и осталих секташа.

"МАМЛАЗИ И КРИПТОМАРКСИСТИ" у псеудоморфози анархо-левичара и ауто-деструктивних либерала (-често гејева, мазохиста, шмркача итд).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја мислим да је о. Рафаило у праву. Јако је важно да човјек скупи довољно храбрости у себи да уочи разлику између онога што му се свиђа и онога што је истина. Ако хоћу да будем искрен, најприје према себи, морам да признам да ријеч о. Рафаила о одласку на плажу има силу, разумна је, смислена, немам контрааргумената. Нема шансе да би било који светитељ благословио свлачење одјеће на јавном мјесту и показивање свог голог тијела другима.

А што се тиче стилова различитих духовника, не могу сви само да причају слатке приче угодне за слушање. Неки од духовника морају и да нас продрмају. И Свети Јован Златоусти је био такав, људи су се жестоко презнојавали од његових бесједа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да је човек класични мизантроп.

Какве су ти мисли такав ти је и живот. - Свети Тадеј Витовнички

Веома често прича против породице. (овде нпр у 24. минути)

Посебно после ове фарисејске проповоди против купања на мору.

Превише је све мрачно и њега када слушам увек осетим мирис пакла, греха и мрака.

Игуман Рафаило веома често НЕ прича против породице тј.он уопште против ње и не говори.Додатни разлог томе је свакако и то што у манастиру у коме он служи има доста породичних људи а и духовник је многим породицама/брачницима.

Против купања на мору није фарисејска проповед,неће тебе нико разапети нити каменовати ако одеш тј. са друге стране не значи да ћеш бити на било који начин моралнији,духовно узвишенији ако не одеш,ни та помисао не треба да нас завара.Отац Рафаило скенира један много осјетљивији,дубоко осјетљивији проблем односа литургијско-аскетског живота једног хришћанина и актуелног/конкретног човјека данашњице (истог тог хришћанина).Трезвено постављање питања и созрцање једне ненормалне атмосфере љетње раскалашности полу-голих људи и несвјесности људи који се препуштају једном таквом сезонском сценарију.Али,свиђало се нам то или не,тако је.Не чеше нам уши и то је тачно.Али како каже један правосалвни теолог : "Проблем за хришћанског човјека је тај што пут ка Царству Божијем пролази кроз пустињу".А тамо нема јавних плажа,ни хладних сокова,нема ни људи понекад..

Мирис греха и мрака нема везе са слушањем оца Рафаила кад си сам парфимерија разних гријехова...биће да те чуло мириса преварило,али не сјекирај се.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...али не сјекирај се.[/font][/color]

Не сјекирам се ... Само мислим да је ово прелест и потпуно лоша духовност.

Можете га оправдавати колико хоћете, али човек је болесно фарисејски изанализирао ситуацију са породицом и касирком на мору, да на недвосмислен и директан начин прокављује шта му је мука у животу.

А и по фрекфенцији ограниченог схватања света и времена рекао бих да о. Рафаило долази из руралних крајева и сматрам да му је ту и место а не на савременим медијима. То исто мислим и за о. Јоила...

Лично познајем многе монахе, као што и знам за неке владике, да се купају на мору и да немају уопште ову муку и (сно)виђење које има о. Рафаило.

Такође, не познајем ни једног попа који ове године није летовао у Грчкој.

Тако да, толико о Рафаиловом поимању хришћанства и реалности у којој живи.

Поуке.орг разбија концепцију атеиста Србије, артемита и осталих секташа.

"МАМЛАЗИ И КРИПТОМАРКСИСТИ" у псеудоморфози анархо-левичара и ауто-деструктивних либерала (-често гејева, мазохиста, шмркача итд).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не сјекирам се ... Само мислим да је ово прелест и потпуно лоша духовност.

Можете га оправдавати колико хоћете, али човек је болесно фарисејски изанализирао ситуацију са породицом и касирком на мору, да на недвосмислен и директан начин прокављује шта му је мука у животу.

А и по фрекфенцији ограниченог схватања света и времена рекао бих да о. Рафаило долази из руралних крајева и сматрам да му је ту и место а не на савременим медијима. То исто мислим и за о. Јоила...

Лично познајем многе монахе, као што и знам за неке владике, да се купају на мору и да немају уопште ову муку и (сно)виђење које има о. Рафаило.

Такође, не познајем ни једног попа који ове године није летовао у Грчкој.

Тако да, толико о Рафаиловом поимању хришћанства и реалности у којој живи.

После одласка оца Бенедикта из Подмаина, млади отац Рафаило је постао игуман манастира . У манастиру се редовно одржавају духоне вечери на којима гостују многи предавачи које је корисно послушати. Слажем се донекле са тобом да је отац Рафаило мало жесток и ја га зовем српским Карелином . Често цитира Карелина и он му је узор. Е сад некад је потребно да нас освести и Карелинова тврда беседа, али мислим да се отац Рафаило још бори са својим искушењима, и монаси из Митрополије понекад негодују на његова предавања управо да је млад и још под утицајем сопствене борбе да би био духовник, те да је преузео на себе велики терет. У сваком случају треба сачекати време , и ја се надам да ће бити велики духовник.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само мислим да је ово прелест и потпуно лоша духовност.

Сад баш да је прелест не мислим да јесте али да је неквалитетна духовност, то да.

Руку на срце, нисам се нешто много ни удубљивао у лик и дело младог игумана, некако ми је опора беседа па сам на самом старту одустао. Мада знам човека док је био искушеник, тј. срео сам га једном, био је врло пријатан али исто тако мало успорен, таква му је изгледа природа.

Кажем нисам одслушао беседу и не знам на који начин је приступио неодласку на плаже али свакако то је за мене потпуни промашај.

Ево, ст. Арсеније Папачок (благодатни старац, саподвижник чувеног старца Клеопе) је говорио да је практично греота не искористити тај дар природе и не одлазити на море. Само је навео да ако тамо идеш да би грешио онда си у старту повукао прстом по прашини. Дакле, сматрао је да одлазак на плажу сам по себи није проблем.

Па онда да ни не излазимо на улице. Данас су 99,9 посто жена у скроз утегнутим фармеркама које експлицитно показују облик ногу и задњице. Мени је то лично и изазовније од купаћег. Али се трудим да не созерцавам.

Не знам уопште зашто би нам неко стављао забране или одобравао такве ствари. Ваљда смо довољно паметни да можемо сами да закључујемо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...