Jump to content

Отац Рафаило Бољевић - предавања и беседе

Оцени ову тему


Препоручена порука

Сад баш да је прелест не мислим да јесте али да је неквалитетна духовност, то да.

Руку на срце, нисам се нешто много ни удубљивао у лик и дело младог игумана, некако ми је опора беседа па сам на самом старту одустао. Мада знам човека док је био искушеник, тј. срео сам га једном, био је врло пријатан али исто тако мало успорен, таква му је изгледа природа.

Кажем нисам одслушао беседу и не знам на који начин је приступио неодласку на плаже али свакако то је за мене потпуни промашај.

Ево, ст. Арсеније Папачок (благодатни старац, саподвижник чувеног старца Клеопе) је говорио да је практично греота не искористити тај дар природе и не одлазити на море. Само је навео да ако тамо идеш да би грешио онда си у старту повукао прстом по прашини. Дакле, сматрао је да одлазак на плажу сам по себи није проблем.

Па онда да ни не излазимо на улице. Данас су 99,9 посто жена у скроз утегнутим фармеркама које експлицитно показују облик ногу и задњице. Мени је то лично и изазовније од купаћег. Али се трудим да не созерцавам.

Не знам уопште зашто би нам неко стављао забране или одобравао такве ствари. Ваљда смо довољно паметни да можемо сами да закључујемо.

Управо тако.

Ја увек када сам на мору имам осећај да се купам у благодати божијој. Још када отпливам мало даље од обале, останем сам, зажмурим, Сунце греје, леђима легнем на душек и созерцање може да почне. Али најстварније!

Кога брига сад што се нека гола полу-риба шета по плажи...! ( -осим оптерећених нежења)

Ја размишам о Богу.

Поуке.орг разбија концепцију атеиста Србије, артемита и осталих секташа.

"МАМЛАЗИ И КРИПТОМАРКСИСТИ" у псеудоморфози анархо-левичара и ауто-деструктивних либерала (-често гејева, мазохиста, шмркача итд).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да је човек класични мизантроп. Веома често прича против породице. (овде нпр у 24. минути)

Посебно после ове фарисејске проповоди против купања на мору. Молим вас преслушајте је и реците ми да ли сте и ви осетили дух мрачњаштва и фарисејства у њој :

Погрешно си схватио тај 24. минут, а и изјава о купању му се не издваја од изјава које су дали владике Јован и Амфилохије на истом видеу. Мислим да ниси пажљиво прегледао клипове.

Да ли си слушао мп3 предавања владике Игнатија из Догматике и његова созерцања о породици и рађању потомства? Ту тек има необичних ставова, а о. Рафаило је рекао само да треба стравити Христа на прво, а супружника и децу на друго место - све по ПС, односно по СП. Такође рекао је да су двоје заљубљених у заблуди где јасно прави дистинкцију између љубави и заљубљености...

мислим да се отац Рафаило још бори са својим искушењима, и монаси из Митрополије понекад негодују на његова предавања управо да је млад и још под утицајем сопствене борбе да би био духовник, те да је преузео на себе велики терет. У сваком случају треба сачекати време , и ја се надам да ће бити велики духовник.

Он јесте велики духовник. Раније сам чуо неколико његових предавања преко Светигоре и није оставио нешто утисак на мене. Међутим када сам га лично упознао рекох себи: "Ево Човека!"

А и по фрекфенцији ограниченог схватања света и времена рекао бих да о. Рафаило долази из руралних крајева и сматрам да му је ту и место а не на савременим медијима. То исто мислим и за о. Јоила...

Отац Рафаило је завршио правни факултет, има 36 година и не планира да иде у владике и професоре-предаваче, већ тражи благослов за Свету гору у схи-монахе. Тако сам чуо горе у манастиру.

У непосредном контакту је веома благ и лековит.

Edit: Управо данас чух и да је рођени подгоричанин...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Благодарим Вам, Миљане, што сте покренули тему о Игуману. У два наврата сам била у Подмаинама, отац Рафаило је тако благ, мудар, као мелем.

Идем кроз десетак дана на летовање и темпираћу да мој боравак обухвата два викенда, да бих на недељној беседи нахранила душу.

Још једном похвала Вама, младом човеку на правом путу.

Свако добро!

С Богом!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оца Рафаила поѕнајем лично,док је још био Михајло и док је радио у централном магацину.Провели смо доста времена у Подмаинама (моја маленкост га је учила појање).Мислим да човек са њим треба уживо да разговара да би се уверио колики је он светилник.о њему заиста имам високо мишљење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо тако.

Ја увек када сам на мору имам осећај да се купам у благодати божијој. Још када отпливам мало даље од обале, останем сам, зажмурим, Сунце греје, леђима легнем на душек и созерцање може да почне. Али најстварније!

Кога брига сад што се нека гола полу-риба шета по плажи...! ( -осим оптерећених нежења)

Ја размишам о Богу.

А тек кад зарониш на 6-10 метара, узмеш камен и легнеш на дно, а около тишина...Само се горе неке ноге неких људи батргају да би се одржали на површини...Најлепши минут тишине на свету.

Што се тиче о.Рафаила-у складу правог монашког подвига. Можда је некоме тврда прича, али не мора да слуша ко неће. Ко има уши да чује нека чује. И да не вади реченице из контекста...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Благодарим Вам, Миљане, што сте покренули тему о Игуману. У два наврата сам била у Подмаинама, отац Рафаило је тако благ, мудар, као мелем.

Идем кроз десетак дана на летовање и темпираћу да мој боравак обухвата два викенда, да бих на недељној беседи нахранила душу.

Још једном похвала Вама, младом човеку на правом путу.

Свако добро!

С Богом!

Аријаночка, ево ти беседе о. Рафаила да храниш душу док си на мору,на летовању: Just_Cuz_19

Поуке.орг разбија концепцију атеиста Србије, артемита и осталих секташа.

"МАМЛАЗИ И КРИПТОМАРКСИСТИ" у псеудоморфози анархо-левичара и ауто-деструктивних либерала (-често гејева, мазохиста, шмркача итд).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Отац Рафаило је као монах рекао једну велику истину по питању голаћа који тако иду по целом граду ане само на плажи... ту се слажем са њим...сад могу се ствари тумачити овако или онако али овде држим његову страну.

У крајњем случају, испред оца Рафаила говори и Владика нишки Јован, веома слично... но сада то није тема...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da mi imamo samo 10% duhovnosti koju posedeju otac Rafailo bilo bi dobro.

Јоој, немој сад ове падавичарске духовности о нашој грешности а његовој узвишености...

Све му то пада у воду, сав подвиг, јер је осудио људе који се купају и ходају нормално са породицом по приморским местима ...( о. Иване не причамо о нудистима!)

Чим си монах, па и хришћанин, не смеш да судиш ( у овом случају 90% целокупног становништва које се купа на мору, рекама, језерима, базенима...)!!!!!

Старци попут Порфирија, Пајсија, Силуана су живели у једној Грчкој и никада нису овако фарисејисали и осудили грчко становништво које се купа.... То су прави свеци и духовноци.

Требао је отац Рафаило мало да се подвизава код блаженопочившег светог старца Јистина Савинског. Боље би познавао реалан живот и не би овако брукао Цркву и плашио и саблажњивао народ ...

Поуке.орг разбија концепцију атеиста Србије, артемита и осталих секташа.

"МАМЛАЗИ И КРИПТОМАРКСИСТИ" у псеудоморфози анархо-левичара и ауто-деструктивних либерала (-често гејева, мазохиста, шмркача итд).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Отац Рафаило је као монах рекао једну велику истину по питању голаћа који тако иду по целом граду ане само на плажи... ту се слажем са њим...сад могу се ствари тумачити овако или онако али овде држим његову страну.

У крајњем случају, испред оца Рафаила говори и Владика нишки Јован, веома слично... но сада то није тема...

Оче, а зашто то није тема? Ето, ја цијеним оца Рафаила, али не желим да никад у животу не одем на плажу да се окупам, или да сматрам да сам тиме издао Христа. Можете ли то мало исцрпније да прокоментаришете?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Мислим да отац Рафаило није то тако ни рекао. Није издаја Христа окупати се на плажи. Зашто би то била? Али мислим да јесте непримерно да се по граду иде као да си на плажи. Или можда није?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па није рекао да је издаја, то је моја ријеч, али јесте рекао да демонска прелест дјелује у самој чињеници да се људи масовно обнажују пред другима и да православни хришћанин то не може да ради. Мислим да нема потребе да сада тражим да то дословно цитирам. Он јасно каже да је одлазак на плажу гријех. А сад, ту постоје различити степени. За нудизам каже да је то "висок степен ђавоиманости" и ту се потпуно слажем.

Да буде јасно, ја много цијеним оца Рафаила и много волим да слушам његове бесједе, али ово му је баш тврда ријеч. Што је најгоре, ја сам склон и да се сложим са њим, али не желим да се сложим око не одласка на љетовање на плажу, ако ме разумијете.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

a što li je nudizam djavoimanost o tome tek možemo da pričamo... na žalost, neki o nudizmu imaju predstavu samo iz filma lepota poroka tj. imaju sliku palog tela... mada čak i o tome možemo pričati- telo i plot u filmu lepota poroka- jer je par u stvari u miri furlan probudio ono što nikada ne bi doživela u svojoj sredini i završila bi kao eva ras-sa kesom na glavi

ne mogu da se otmem utisku da iguman Rafailo ovde hoće da kritikuje palo telo ali nekako nevešto to čini kritikujući hrišćane tj. one koji treba da plot preobraze Hristom pa samim tim čak ni nudizam ne mora po definicij da bude loš i tako sve u tom stilu

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није ријеч просто о палом тијелу, већ о губитку благодати који су прародитељи доживјели након Пада. Колико сам разумио, одјећа показује тај основни елемент стида, границу између покајничког стида и ропћућег противљења Богу. Размисли мало зашто, а то ваљда знамо из неког општег духовног образовања, сатанистички ритуали редовно укључују скидање до гола.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није ријеч просто о палом тијелу, већ о губитку благодати који су прародитељи доживјели након Пада. Колико сам разумио, одјећа показује тај основни елемент стида, границу између покајничког стида и ропћућег противљења Богу. Размисли мало зашто, а то ваљда знамо из неког општег духовног образовања, сатанистички ритуали редовно укључују скидање до гола.

pričali smo o tomv tzv. gubljenju blagodati i o padu a i sveti Maksim ispovednik se pita- kako su mogli da izgube blagodat i da padnu ako su bili bezgrešni,savršeni i ako su imali potpunu zajednicu sa Bogom tako da ne bih dodatno o tome- postanje nam saopštava da bez zajednice sa Bogom čovek ne može da živi...

što se tiče satanista po toj logici možemo da nedjemo paralelu izmedju svih kultova na svetu...

a što se (pak) tiče odeće i stida...

Mlekopitateljnica%2005.jpg

kao i

https://www.pouke.org/agape/galerija/freske/Freske%20podeljene%20po%20manastirima/Grcka/Bogorodica%20Forbiriotisa/slides/Krstenje%20Hristovo.html

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...