Jump to content

Саопштење Светог Архијерејског Синода: Црква неће прекидати служење свете Литургије нити престати да причешћује вернике!

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 141
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Jel' može neko da objasni zašto bogoslužbeni Pravilnik (pogledati pitanja 2. i 3.) propisuje šta raditi ako se Agnec ubuđa, tj., ukvari? Kako to da su evharistijski Hleb i Vino podložni prirodnim zakonitostima?

 

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Ђорђе Р рече

Зависи од тога шта је за кога Литургија. За мене је причешће недвојиво од Литургије. Причечешће почиње са “Благословено Царство Оца и Сина и Светог Духа”, а завршава се молитвама захвалности и отпустом. Литургија је Царство Оца и Сина и Светога Духа, а ту нема ни болести, ни смрти. Тако да долазак на Литургију никако не представља “зачикивање Бога и терање ината”.

Шта значи да је литургија Царство, у ком смислу је Царство? Као што се помињало више пута на темама, људе на литургијама боле леђа, слоши им се, падају у несвест, речју пате од многих ствари од којих пате и ван литургије. У крајњој линији, све и да литургија као догађај јесте у целини изузет од природних закона, да ли то важи безусловно? Конкретно, ако имамо могућност да служимо литургију напољу, а ми бирамо да се стиснемо у затворен простор, да ли ће литургија укинути природне законе, или ће Бог тај наш поступак посматрати као нашу слободну вољу да ризикујемо своје здравље, иако можемо и без ризика, и онда допустити да нам буде по нашој жељи да се разболимо?

 

пре 1 сат, Ђорђе Р рече

Сетимо се прогона цркве, и како су свети тада реаговали када су им брањена молитвена окупљања. Дал су рекли нећемо служити Литургију јер је живот већа светиња?

Мислим да се не може повлачити паралела са прогонима цркве. Прво, тада је људима брањено да се окупљају само зато јер су хришћани, а сада нам бране из разлога који нема везе са вером. Друго, такве забране нису били привремена, ова јесте. Треће, колико је мени познато, хришћани се ни тада нису јавно окупљали, него тајно, тј. прилагодили су се околностима.

пре 1 сат, Ђорђе Р рече

А ко нам сада прети? Вирус? Природа? Природни закони? Како они бирају “жртве”? Може ли ико страдати без Божијег допуштења?

Не може нико страдати без Божијег допуштења, али Бог нам даје слободну вољу да бирамо како ћемо се понашати. Ако ми одлучимо да занемаримо правила света у коме живимо, тј. свесно одлучимо да не мењамо своје понашање иако имамо прилику да променимо форму чувајући суштину, ми тиме манифестујемо слободну вољу да се у крајњој линији и разболимо. То више није допуштење да се разболимо или не, већ допуштење да нам буде по нашој вољи.

Дакле, ако постоји могућност да се користе засебне кашичице, да се причешће прима у руку, или да свештеник ставља хлеб натопљен вином људима у уста, или да се дезинфикује кашичица,или било шта пето, не видим што се то не би и урадило. Не видим шта би се изгубило, литургије би се служиле, народ би се причешћивао, људи ван Цркве би можда почели да мисле позитивније о вери итд. Овако, јутрос сам био у цркви, било је озвучење напољу, али није било причешћа и нафоре за народ, него су нас на крају само замолили да се разиђемо. Ја не видим како је боље за мене да се не причестим уопште, него да се причестим посебном кашичицом или на други "алтернативни" начин.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Desiderius Erasmus рече

Znači, suština se gubi svaki put kada se služi Liturgija sv. Jakova?

Kakve veze ima liturgija Svetog Jakova sa ovim, eto ne znam uputi me?

пре 31 минута, dragisa рече

@Flojd 

kada bi to tako bilo zašto Svete oslikavamo kao konkretne ljude, odnosno Domostroj spasenja kao grupe ljudi u nekom bitnom događaju? zašto je jedina "stvar" koja je kanonizovana samo Krst? zašto ne postoji ikona pričešća?

Ne sam te skonta bracala. ?  Sta si hteo reci?

Mislim da ljudi trebaju vise obratiti oaznju na ovo: i ostale ljudske posasti

Ne go li na to da li ce biti ispred crkve il u crkvu.

https://www.nedeljnik.rs/kako-je-karantin-sirom-sveta-doprineo-povecanju-porodicnog-nasilja-potisnite-koronu-ne-vas-glas-javite-nam-se/?ref=aklamator&utm_source=aklamator_com&utm_medium=informer_rs_vesti_feed&utm_campaign=Kako_je_karantin_sirom_sveta_doprin

 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Ђорђе Р рече

Литургија је Царство Оца и Сина и Светога Духа, а ту нема ни болести, ни смрти.

Nije tačno. Koja je ovo zabluda i preuznošenje.

Pisao sam na drugim temama, pred mojim očima su izneli čoveka na sred liturgije koga je spucao moždani, da bi dan kasnije preminuo. 

  • Свиђа ми се 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Срђан Шијакињић рече

Шта значи да је литургија Царство, у ком смислу је Царство? Као што се помињало више пута на темама, људе на литургијама боле леђа, слоши им се, падају у несвест, речју пате од многих ствари од којих пате и ван литургије. У крајњој линији, све и да литургија као догађај јесте у целини изузет од природних закона, да ли то важи безусловно? Конкретно, ако имамо могућност да служимо литургију напољу, а ми бирамо да се стиснемо у затворен простор, да ли ће литургија укинути природне законе, или ће Бог тај наш поступак посматрати као нашу слободну вољу да ризикујемо своје здравље, иако можемо и без ризика, и онда допустити да нам буде по нашој жељи да се разболимо?

 

Мислим да се не може повлачити паралела са прогонима цркве. Прво, тада је људима брањено да се окупљају само зато јер су хришћани, а сада нам бране из разлога који нема везе са вером. Друго, такве забране нису били привремена, ова јесте. Треће, колико је мени познато, хришћани се ни тада нису јавно окупљали, него тајно, тј. прилагодили су се околностима.

Не може нико страдати без Божијег допуштења, али Бог нам даје слободну вољу да бирамо како ћемо се понашати. Ако ми одлучимо да занемаримо правила света у коме живимо, тј. свесно одлучимо да не мењамо своје понашање иако имамо прилику да променимо форму чувајући суштину, ми тиме манифестујемо слободну вољу да се у крајњој линији и разболимо. То више није допуштење да се разболимо или не, већ допуштење да нам буде по нашој вољи.

Дакле, ако постоји могућност да се користе засебне кашичице, да се причешће прима у руку, или да свештеник ставља хлеб натопљен вином људима у уста, или да се дезинфикује кашичица,или било шта пето, не видим што се то не би и урадило. Не видим шта би се изгубило, литургије би се служиле, народ би се причешћивао, људи ван Цркве би можда почели да мисле позитивније о вери итд. Овако, јутрос сам био у цркви, било је озвучење напољу, али није било причешћа и нафоре за народ, него су нас на крају само замолили да се разиђемо. Ја не видим како је боље за мене да се не причестим уопште, него да се причестим посебном кашичицом или на други "алтернативни" начин.

Svaka ti je ka Njegoševa. :)

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Desiderius Erasmus рече

Svaka ti je ka Njegoševa. :)

sta ti je pravni fakultet! izbrusi vjestine govora i besjede! :) ja sve natucam namucam,....a Srki ko iz izvora!!!!

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Ђорђе Р рече

Молим оне који не иду на Литургију да не осуђују оне који иду.

Suprotno je. Molim one koji idu na liturgiju da ne osuđuju one koji ne idu. ..Pogledaj šta se dešava, nečuveno...ljudi se osuđuju da propadaju, da su malovjerni, da ih treba izbaciti iz Crkve. Takva farisejština da je to neviđeno...ustvari viđeno, jer je ovo ponašanje arhetip onog što se uznosio da posti, daje desetak i da je savršen sluga Božiji, nije kao ovi tamo "malovjerni". 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ПРОТОЈЕРЕЈ – СТАВРОФОР ВЛАДАН ПЕРИШИЋ
професор Православног богословског факултета УБ
СТАВ ДА СЕ НИКО НИКАДА НИЈЕ ЗАРАЗИО ПРИЧЕШЋЕМ ЈЕ ПРОИЗВОЉАН ИДЕОЛОШКО –ПРОПАГАНДНИ ПОКЛИЧ. Све и да није, како то знамо? Ко је, када и како у протеклих 2000 година истражио и уопште могао да истражи да ли је то тачно, када за вирусе и бактерије знамо једва век и по? Наравно, МОГЛО СЕ СВЕМУ ТОМЕ ПРИЋИ И МАЛО СУПТИЛНИЈЕ И РЕЋИ: НИКО СЕ НИЈЕ ЗАРАЗИО ПРИЧЕШЋЕМ КАО ТЕЛОМ ХРИСТОВИМ, АЛИ СЕ МОГАО ЗАРАЗИТИ ОНИМ ШТО ЈЕ НЕСМОТРЕНИМ РУКОВАЊЕМ , МОГЛО УПАСТИ У ПРИЧЕШЋЕ–ВИРУСИ, БАКТЕРИЈЕ. И управо од тога треба сачувати вернике, а не од причешћа, како сада то неки архијереи демагошки подмећу неистомишљеницима. ДА МИКРОБИ, ПА И ОПАСНИ, МОГУ ДОЋИ У ПРИЧЕШЋЕ, ВАЉДА НИКО РАЗУМАН НЕ СПОРИ. Спорно је то да ли их причешће као неки противотров одмах неутралише или не.АКО ИХ НЕУТРАЛИШЕ, КАКО СЕ ОНДА ПРИЋЕШЋЕ МОЖЕ ПОКВАРИТИ? Или можда причешће дозвољава да га неки микроби покваре, али не и да они доспеју у човека када он прогура причешће...? Укратко, заговорници ове тезе износе је без икаквих доказа и ултимативно нам је намећу као да наша вера зависи од њеног безусловног прихватања. А тек то је потпуна замена тезе.

preuzeto sa Crkva.net

  •  
  • Свиђа ми се 1

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 49 минута, Desiderius Erasmus рече

ПРОТОЈЕРЕЈ – СТАВРОФОР ВЛАДАН ПЕРИШИЋ
професор Православног богословског факултета УБ
СТАВ ДА СЕ НИКО НИКАДА НИЈЕ ЗАРАЗИО ПРИЧЕШЋЕМ ЈЕ ПРОИЗВОЉАН ИДЕОЛОШКО –ПРОПАГАНДНИ ПОКЛИЧ. Све и да није, како то знамо? Ко је, када и како у протеклих 2000 година истражио и уопште могао да истражи да ли је то тачно, када за вирусе и бактерије знамо једва век и по? Наравно, МОГЛО СЕ СВЕМУ ТОМЕ ПРИЋИ И МАЛО СУПТИЛНИЈЕ И РЕЋИ: НИКО СЕ НИЈЕ ЗАРАЗИО ПРИЧЕШЋЕМ КАО ТЕЛОМ ХРИСТОВИМ, АЛИ СЕ МОГАО ЗАРАЗИТИ ОНИМ ШТО ЈЕ НЕСМОТРЕНИМ РУКОВАЊЕМ , МОГЛО УПАСТИ У ПРИЧЕШЋЕ–ВИРУСИ, БАКТЕРИЈЕ. И управо од тога треба сачувати вернике, а не од причешћа, како сада то неки архијереи демагошки подмећу неистомишљеницима. ДА МИКРОБИ, ПА И ОПАСНИ, МОГУ ДОЋИ У ПРИЧЕШЋЕ, ВАЉДА НИКО РАЗУМАН НЕ СПОРИ. Спорно је то да ли их причешће као неки противотров одмах неутралише или не.АКО ИХ НЕУТРАЛИШЕ, КАКО СЕ ОНДА ПРИЋЕШЋЕ МОЖЕ ПОКВАРИТИ? Или можда причешће дозвољава да га неки микроби покваре, али не и да они доспеју у човека када он прогура причешће...? Укратко, заговорници ове тезе износе је без икаквих доказа и ултимативно нам је намећу као да наша вера зависи од њеног безусловног прихватања. А тек то је потпуна замена тезе.

preuzeto sa Crkva.net

  •  

Ee o tome i pricam, bravo.

Ako pricesce nema takvo dejstvo da sve to neutralise kao  i sam organizam da ocisti od svih necistota, koja je svrha uzimanja Hristove krvi itela, eto pitanja za sve NUCNIKE sa foruma? Po tome Bog ne postoji, ako sec pricesce ukvari koja je svrha pricescivanja?

Ja je onda nigde ne vidim?

Jos nisam video za tu liturgiju po Jakovu al kad vidim, astavljamo diskusiju.

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Flojd рече

Ako pricesce nema takvo dejstvo da sve to neutralise kao  i sam organizam da ocisti od svih necistota, koja je svrha uzimanja Hristove krvi itela, eto pitanja za sve NUCNIKE sa foruma?

:unbelieveble: Čekaj, jel' me zezaš ili ti stvarno uzimaš Pričešće kao antibiotik? 

пре 3 минута, Flojd рече

 ako sec pricesce ukvari koja je svrha pricescivanja?

To da Hleb i Vino mogu da se uplesnive, odnosno, pokvare ne kažem ja nego bogoslužbeni Pravilnik (pogledati pitanja 2. i 3.). Što te mrzi da pročitaš?

 

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Flojd рече

Ako pricesce nema takvo dejstvo da sve to neutralise kao  i sam organizam da ocisti od svih necistota, koja je svrha uzimanja Hristove krvi itela

Да васкрснемо и живимо вечно...

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...