Jump to content

Тема о КОРОНАВИРУСУ... све на једном месту


JESSY

Препоручена порука

пре 29 минута, Вилер Текс рече

Па ваљда постоје правила форума а не твоји аршини. Није услов за опомену слагање тј неслагање са тобом.

Pročitaj pravilnik pa ćeš videti, a u krajnjoj liniji rekao si da je vlast udarila u glavu, gde vlast udari u glavu pravilnici ne važe.

Sa pravilnikom i bez njega, mogao sam da sprovedem sankcije, razloga je bilo, no nebitno.

Nemoj sebi dozvoljavati da iz tvojih izjava ja moram da povezujem ono što je logično.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, obi-wan рече
WWW.021.RS

Sud u Pragu danas je poništio neke državne mere usvojene zbog pandemije virusa korona, kao što su ograničenje kretanja građana i zatvaranje prodavnica.

 

Sud u Pragu poništio mere ograničenja kretanja

Sud u Pragu danas je poništio neke državne mere usvojene zbog pandemije virusa korona, kao što su ograničenje kretanja građana i zatvaranje prodavnica.
Presuda je doneta na osnovu žalbe zdravstvenog stručnjaka Ondreja Dostala.
 
Mere je donelo Ministarstvo zdravlja, ali je sud zaključio da je odluku o ograničenjima trebalo da usvoji vlada, u skladu sa pravilima vanrednog stanja. Pojedinačno ministarstvo nema takva ovlašćenja, zaključio je sud.
 
Vlada ima rok do ponedeljka da ponovo usvoji te mere, u skladu sa zakonom.
 
Juče je Ustavni sud Bosne i Hercegovine doneo odluku da su zabranom kretanja mlađima od 18 godina i starijima od 65 godina u Federaciji BiH, zbog epidemije, prekršena građanska prava.
Autor: FoNet
 
 
 
 

"... Всјакоје ниње житејскоје отложим попеченије ... "    "... Нека буде воља Твоја... "     Верујемо или не верујемо, питање је сад!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tačnije, banovao sam jednu članicu koja je rekla da smo se borili protiv mitropolita Amfilohija. Uvrede upućene prema meni me i ne dootiču mnogo, al ovakvo bezumlje, koje više od decenije postojanja Pouka opovrgava zaista neću da tolerišem, tu nema razgvor.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Вилер Текс рече

Поента коју желим да изнесем. Новак је против вакцина. Ја сам сконтао да је против ове која још и не постоји. То је најбитнији део за мене.

Činjenica da se on kao teniser u vrlo ranoj fazi oglasio, govori da nije mislio samo na tu. 

пре 18 минута, Вилер Текс рече

Читава прича око короне је сложићемо се контраверзна.

Nekome je kontraverzna, meni nije već je nedovoljno poznata. Kontraverze su pravili oni što su izjavljivali da postoji samo na fejsbuku, da je 5G izaziva, da može da se liječi alkoholom i pijenjem mnogo vode ili da je običan grip. 

Baš taj promašaj oko vakcina sa svinjskim gripom pokazuje da je prerano bilo šta govoriti dok se još dodatno ne utvrdi priroda bolesti. Ovih dana se pojavljuju i nova otkrića da se pojavljuju krvni ugrušci kod nekih pacijenata što dodatno komplikuje liječenje. Također se uočava da ne izaziva klasičnu penuomoniju, jer klasična pneumonija je kada koncetričan dio pluća bude zahvaćen, a kod korone se proširi po kompletnim plućima. Zato su se respiratori vjerovatno pokazali u mnogo slučajeva bezpomoći jer pluća budu toliko zahvaćena da vjerovatno ni mašaina ne može dovoljno kiseonika obezbjediti. 

Krajnju riječ će dati struka, nit Novak Đoković ni nekakva SZO. SZO je nešto kao UN postoje, a i ne postoje birokratska organizacija u nekom pokušaju da internacionalmno poveže države radi saranje da određenom polju. 

Vidjeće se..ubrzo bi sve države trebalo krenuti i sa testiranjem na antitijela. Trba se utvrditi koliki je stvarni dio populacije bio zaražen, i koliko ih sad ima antitijela kako bi se predvidjelo koliki je imunitet krda. Jer po svemu sudeći za sad najsvježiji podaci pokazuju da treba 80% biti zaštićeno da virus ne bi mogao opstati. Onaj ko ima antitijela nema šta primati vakcinu, ali zato treba potvrda da ta antijela stvarno znače zaštitu. Mišljenja sam da u prvom talasu vakcinu trebaju primiti prvo oni najrizičniji, ako ne bude dovoljan broj ljudi otporan, da se one pojačju i onda oni koji nisu preležali trebaju je primiti kako bi se došli do tog procenta, a to znači da će ipak biti obavezna. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

WWW.NEDELJNIK.RS

Za pandemiju se znalo bar od 2002. Nismo znali koje godine će se pandemija desiti, ali se sumnjalo na virus iz korona ili...

"Za pandemiju se znalo bar od 2002. Nismo znali koje godine će se pandemija desiti, ali se sumnjalo na virus iz korona ili influenca porodice, te da će se najverovatnije proširiti po svetu iz jugoistočne Azije. Svetska zdravstvena organizacija (SZO), mnoge druge ekspertske organizacije kao i Bil Gejts, koji je posvećeni zagovornik dobre pripreme za epidemiju, propovedali su važnost pripreme i upozoravali na posledice koje pandemija može ostaviti po društvo, ekonomiju i zdravstvene sisteme. Od 2015, na Jutjubu je dostupna TED prezentacija Gejtsa koji upozorava političare sveta da rešenje problema nije trka u naoružanju, već trka za bolje zdravstvene sisteme, prilagođene izazovima današnjeg vremena, uključujući pandemijsku pretnju. Nisu ga slušali političari, ali jesu teoretičari zavere.

I onda se desilo.

Šta radimo mi

Šaljemo žene u šoping u Italiju. Televizijske stanice se utrkuju pitajući građane šta misle o poreklu i mutaciji virusa, kako porede ovu bolest sa gripom i koje su šanse virusa u susretu sa prosečnim Srbinom. I onda obrt.

Vanredno stanje, od ljudi se traži hitna i drastična promena ponašanja, a ne daje se jasno obrazloženje, razlog, okvir i model novog ponašanja. Oni koji funkcijom nose najveću odgovornost, apeluju na građane da budu odgovorni? Ljudi iz zdravstvenog sistema upozoravaju građane da moraju da zaštite zdravstveni sistem. Kao kad bi ministar vojni slao građane na front – da bi zaštitili vojsku.

Apsolutno verujem u stručnost dr Kona, profesorke Kisić Tepavčević i profesora Petrovića iz Novog Sada. Ti ljudi su pre samo godinu dana, uspešnije nego većina zahvaćenih evropskih zemalja, savladali epidemiju malih boginja. Profesor Nestorović je tada bio njihov vodeći oponent. I sada je.

Epidemija se stavlja pod kontrolu jednostavnim merama prevencije, preciznije, odgovornom reakcijom ogromne većine građana Srbije na izazov pandemije. Virus razotkriva slabe tačke zdravstvenog sektora, ali i ukazuje na pravce kojima treba delovati.

Čim se “virus” povuče, neophodno je da se uradi pedantna i tačna evaluacija svih preduzetih mera i izvuku pouke za sledeću priliku, koja nam se – da zlo ne čuje – može pružiti već krajem jeseni. Virus je već iznenadio ceo svet, može to uvek da ponovi. 

Dakle, treba nam plan.

Nove mere

Evo elemenata plana, prema preporukama SZO, adaptiranih za naše uslove. Mere nisu sveobuhvatne, potrebno je da budu razmotrene i usaglašene od naših stručnjaka iz vodećih institucija, uz tehničku podršku SZO i civilnog sektora kroz transparentan i efikasan proces.

1. Uspostavljanje procedura “prvog kontakta potencijalno zaraženog” sa zdravstvenim radnikom/ustanovom (telefonski, onlajn, fizički), kao i procedura za prijem, pregled i zbrinjavanje potencijalno zaraženih pacijenata. Informisanje građana šta i kako raditi,  koja su im prava i obaveze. 

2. Održavanje nesmetanog pristupa zdravstvenim ustanovama svim ostalim, nezaraženim pacijentima radi nastavka lečenja ili npr. obavljanje vakcinacije koja ne sme da se prekine u pandemijskom periodu. Taj prekid nas može skupo koštati.

3. Širenje mreže “intenzivne nege”, koja uključuje transport, tehnologiju, a pre svega, kadar obučen za pružanje pune podrške životno ugroženim pacijentima. 

4. Način i uslovi za organizovanje smeštaja i nege lakših slučajeva bolesti, u/ili bliže mestu stanovanja.   

5. Uvođenje novih načina i tehnologija za testiranje pacijenata i diseminaciju rezultata, uspostavljanje lanca verifikovanih laboratorija uz pomoć i integraciju privatnog sektora.

6. Uspostavljanje akreditovanih treninga i programa reedukacije zdravstvenog kadra sa biroa i priprema plana za njihovo brzo raspoređivanje u zdravstvene i druge ustanove.

7. Usvajanje procedura, obezbeđivanje zaštitne opreme (4 različita nivoa zaštite, prema uputstvima SZO) i nadzora nad sprovođenjem mera zaštite zdravstvenog kadra, ostalog osoblja i pacijenata od infekcije (ne samo za vreme pandemije).

8. Uspostavljanje sistema upravljanja otpadom i infektivnim materijalom (od maski i rukavica koje svi koriste, do zaštitnog materijala korišćenog u laboratorijama ili intenzivnoj nezi). 

9. Uspostavljanje mera za obezbeđivanje zaštite zdravlja, zdravstvenog osoblja u direktnom kontaktu sa zarazom, uključujući mentalno zdravlje.

10. Plan i mehanizam za urgentnu nabavku neophodnih tehnologija, lekova i vakcina za slučaj pandemije. Uspostavljanje nezavisnog logističkog kapaciteta za urgentnu distribuciju sredstava – da ne moraju visoki državni funkcioneri da istovaruju kamione. 

11. Budžet po svim fazama odbrane od pandemije (uključujući za prekovremeni rad osoblja), kao i određivanje procedura za nesmetanu i brzu raspodelu finasijskih sredstava.

12. Uklanjanje svih zakonskih, proceduralnih i fizičkih barijera zdravstvenim službama za sve zaražene osobe koji se nađu u Srbiji (neosigurani, građani drugih država, migranti, osobe na izdržavanju zatvorskih kazni).

13. Mere za koordinaciju i optimizaciju socijalne podrške obolelima i licima u izolaciji, te njihovim porodicama da bi se smanjilo finansijsko opterećenje porodica bolešću.

14. Definisanje uloga, izrada procedura za koordinaciju sa drugim sektorima (obrazovanje, IT, transport, finansije, vojska, bezbednost, nauka itd.).

15. Uspostavljanje kapaciteta zdravstvenog sektora za odnose sa medijima, te komunikaciju, koja uključuje informacije, mere i sredstva za promociju novih ponašanja (behaviour change), pogotovo rizičnih grupa, kao i osoba u izolaciji. Dati svima obrazloženje, razlog, okvir i model za ponašanje u vanrednoj situaciji. 

Time se smanjuje potreba za merama prinude, ali i potreba da ikoga molite i kumite. Bez adekvatnog pristupa javnosti, može izostati društvena podrška merama protiv pandemije, pa je stoga ovaj segment esencijalan, i u najmanju ruku podjednako važan kao borba koju herojski vode zdravstveni radnici za spas života i izlečenje obolelih.   

Preduslov za ovaj plan je da postoje jasne zakonske procedure za uvođenje vanredne situacije zbog ugrožavanja javnog/narodnog zdravlja, liderstvo Ministarstva zdravlja tokom krize, te jaki instituti i zavodi za javno zdravlje širom Srbije, sa Institutom „Batut“ na čelu, kao i puna i iskrena saradnja sa ostalim sektorima, civilnim društvom, medijima i svakim odraslim građaninom Srbije. Razume se, ovaj plan mora da dobije punu političku, zakonsku i finansijsku podršku. Šta drugo može biti veći prioritet od ovoga?

Virus ostavlja otvorena pitanja

Još ne znamo da li virus namerava da ostane duže ili da nas posećuje povremeno ili sezonski kao grip. Znamo više o ceni koju moramo platiti, mereno brojem izgubljenih života, brojem bolničkih dana, i prekovremenih sati udarničkog rada zdravstvenih radnika na prvoj liniji fronta. Zdravstveni sistemi pucaju tamo gde se mislilo da su najjači – pokazalo se da su VMA i novi KC Niš neupotrebljivi za ovu situaciju, da neoprostivo zapuštene infektivne klinike odjednom postaju perjanice, a ranije perjanice kao „Dedinje“ postaju žarišta infekcije. Nadati se da je nova zgrada KC Srbije projektovana kako treba.   

Došlo je vreme za otrežnjenje i u pogledu „Torlaka“, koji mora napraviti radikalan zaokret da bi održao svoju ulogu referentne ustanove. „Torlak“ je znatno precenio svoj kapacitet u testiranju i doprineo da se kreira usko grlo u kritičnom momentu borbe protiv virusa. „Torlak“ neće proizvesti vakcinu za koronavirus, ali će možda proizvesti vakcinu protiv sezonskog gripa za koju je dobio milionsku pomoć SZO. U naredna dva meseca znaćemo da li je ta investicija bila opravdana.

Ako ima pameti, iskoristićemo pandemiju da korenito reformišemo zdravstveni sistem i okrenemo se suštini koju su prepoznali i promovisali utemeljivači zdravstva Milan Jovanović Batut i Andrija Štampar. Treba nam javni sistem dostupan svima koji će rešavati ključne zdravstvene probleme, ali pre svega, biti fokusiran na prevenciju i očuvanje zdravlja.

Zidajući zgrade, zaboravili smo da je od ukupnog doprinosa zdravlju, samo 11% doprinos zdravstvenog sektora, dok genetika ima 22% učešća, okolina 11%, ekonomski status i društveni položaj 24%, a navike i ponašanja najveći doprinos, čak 36%. Pandemijski i postpandemijski period zahtevaće dalje promene u navikama, odnosima i svakodnevnom ponašanju, kod svih nas, uključujući zdravstvene radnike. Oni su i pre ovoga često preuzimali neopravdano visoke rizike po svoje zdravlje na radnom mestu.

*TEKST JE OBJAVLJEN U NEDELJNIKU OD 23. APRILA, DIGITALNO IZDANJED DOSTUPNO NA NSTORE.RS."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Juanito рече

Правна држава у којој председникове одлуке суд оспорава и поништава То је то. За Чешку је очекивано да је има више него ми, али пре неки дан се слично десило и у Босни. Србија је анални отвор свемира...

Протестантско-секташки запад је то што си написао а такви као ти што пљују по имену моје домовине су тарзанчићи што висе око запада.

Блажени гладни и жедни правде, јер ће се наситити;

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данска је отворила школе и ево како то изгледа

Међу првим земљама које су увеле строге мере изолације била је управо Данска. Она је епидемију схватила озбиљно и већ 11. марта објавила своје мере заштите. А сада је и међу првим земљама које отварају своје школе, након што је број оболелих у константном паду.

skola.jpg

Оно што прати отварање школа је висок ниво опреза и одређена правила која ће ђаци и наставници морати да поштују. Стаза која води кроз двориште до школе обележена је линијама које су на два метра удаљености како би ђаци држали дистанцу приликом уласка у школу. Столови у учионицама су на два метра растојања, а у свакој учионици налази се прибор за прање и дезинфекцију руку.

Ово су неке од мера које се могу видети на фотографијама из данских школа које круже интернетом.

Део родитеља веома је забринут што деца морају у клупе и сматрају да њихова деца не треба да буду “покусни кунићи”. Ти родитељи имају могућност да одаберу “школовање код куће” али у том случају не могу да очекују подршку образовног система у том процесу. С друге стране, они који спадају у ризичну групу или они који живе с неким ко спада у ризичну групу моћи ће да наставе са учењем на даљину.

С друге стране, много је наставника и родитеља који се брину што им деца, школујући се на даљину, “заостају у академском смислу”. Уз то, постоји и други проблем о ком се далеко мање говори, а то су друштвено-емотивне последице које на децу оставља изолација. Деца су друштвена бића и велики део учења долази управо од интеракције са другарима и наставницима. На све то, школа је и рутина, која је за децу врло важан део одрастања.

Када ће остали отворити школе?

Повратак нормалном ритму живота питање је равнотеже између ризика и бенефита враћања у редовне токове. Сви се, наравно, плаше другог таласа па су зато све очи упрте управо у Данску и друге земље које су одмакле у процесу опоравка.

Ово су неке мере опреза које је Данска увела приликом повратка у клупе:
  • Строг распоред долазака и одлазака, пауза и времена за ручак
  • Предлаже се коришћење алтернативних путева за пешачење до школе.
  • Ђаци морају опрати руке чим стигну у школу и најмање једном на свака два сата током дана.
  • Дезинфекција површина као што су лавабои, тоалети и кваке два пута дневно.
  • Уведена је пракса поздрављања без додира (замишњено “бацање коске”, загрљај у ваздуху исл.)
  • Ученици су подељени у мање групе.
  • Учионице организоване тако да су столови на два метра растојања.
  • Што је могуће чешће часове држати на отвореном.
  • Коришћење сала за физичко за држање часова
  • Наставници морају пазити на ђаке како би се спречио физички контакт током одмора

Zelena učionica

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Tanja M рече

С друге стране, много је наставника и родитеља који се брину што им деца, школујући се на даљину, “заостају у академском смислу”

7896634

Link to comment
Подели на овим сајтовима

6 hours ago, bambika said:

Ovaj doktor od 20-og minuta pominje 5G mrežu kao mogućnost uticaja na zdravlje ljudi. Poželjno je pogledati od početka :)

Taj video će uskoro da se pojavi na svim YT kanalima zaverološke provenijencije. O čemu zapravo priča ovaj doca? Urotičari-neurotičari imaju običaj da sekcaju, lepe, prepravljaju i unakazuju YT uradke. Tuđe, naravno. Evo kratak izvod od tri-četiri minuta sa jednog sličnog kanala punog smeća:

 

 

 

Pogledati i komentare. 

Recimo ovaj: "Čudno je kako svi znaju istinu, a ćute. Pa zar vi niste saučesnici u tom ratu protiv čovečanstva. Zar svi koji znaju nešto (što se navodno skriva od drugih) ne bi trebalo da istupe i javno progovore o tome, a ne da se skrivaju iz tastatura, pominjanjem rođaka i sestara koje rade "u malim mestima pored Minhena"... Jadni ste!" (To je odgovor jednoj jadnoj Jaci i trolčini teške kategorije)*

*Komentator zamera onima što imaju "svastike, snajke, teče, zetove, etc..." , koji rade po dortmundima, minKenima, diseldorfima i ostalim njemačkma a šute i kriju se iza tipkovnonice i u javnos` ne smiju izić jer su očiti trolovi i "inforatnici".  Sami se možete u to uveriti ako imate strpljenje & volje da čitate kojekakve kerefeke rečenične.

Ili ovaj komentar: "Trebao si ostaviti cijeli video, tj. početak u kojem se vidi da se doktor referira na medije koji radi bombastičnosti naslova i neznanja sami izjavljuju da dva metra odstojanja nije dovoljno, nego da sad to treba biti 4 metra. Doktor se referira na tu neetičnost i neprofesionalnost medija kao prevaru, a ne na neku grandioznu teoriju zavjere. Pozdrav." 

 

To su donekle dva (2) razumnija komentara u moru kretenskog botovanja & trolovanja. Možda ima još koji, no dalje mi se smučilo skrolati. 

___

A sam doktor Buttar je veoma zanimljiva i živopisna ličnos`. (Jedna od onakvih s kakvim bi "naš" Podmačnobatni Mufljuz, verujem, rado sarađivao, samo da zna kako mu prići . U to sam 100% ubeđen).

Evo ovde - 

RATIONALWIKI.ORG

 

 

Ako se nekome mož` biti ne dopada RationalWiki, ima toga i na običnoj Wikipediji: 

 

 - He is known for his controversial use of chelation therapy for numerous conditions, including autism and cance.

- He has been reprimanded by the North Carolina Board of Medical Examiners for unethical treatment of patients.

- In 2007, Buttar was charged by the North Carolina Board of Medical Examiners with unethical treatment of four cancer patients.

- In 2020, a video of Buttar claiming Dr. Anthony Fauci’s research helped create COVID-19 received millions of views on YouTube.

 

(Važno je istaći da su se svi njegovi krimeni dogodili pre 2020. g., jer ovaj je year jošte mlađahan)

 

EN.WIKIPEDIA.ORG

 

 

 

  • Свиђа ми се 1

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...