Jump to content

Франциско Франко ексхумиран из "Долине палих"

Оцени ову тему


Препоручена порука

Франсиско Франко "избачен" из Долине палих

Посмртни остаци Франсиска Франка су након 44 године ексхумирани из Маузолеја у Долини палих, упркос противљењу његове породице.

Ковчег који је био огрнут црвеним платном са амблемом породице Франко носило је осам чланова фамилије некадашњег диктатора. На ковчегу је положен венац од ловоровог лишћа, на којем се налазе симболи шпанске заставе.

Ковчег са посмртним остацима генерала Франка
Ковчег са посмртним остацима генерала Франка
 

Ковчег је хеликоптером пребачен у војну област у близини гробља Мингорубио.

У настојању да се гарантује приватност и избегне да сама операција ексхумације буде снимљена и објављена на друштвеним мрежама, шпанска влада је забранила присутнима да носе камере и мобилне телефоне.

Влада је забранила и демонстрације Франковим присталицама, мада се око 400 људи окупило близу гробља.

Окупљени су вређали шпанског премијера Педра Санчеза, чија је влада наредила акцију ексхумације и пребацивања посмртних остатака.

 
ua1Mj29w_bigger.jpg

“La Delegación del Gobierno de Madrid prohíbe la concentración contra la exhumación de Franco”
............ pues aqui estan a la puerta del cementerio “a nivel particular”
(Video d La Razon)

 
Embedded video
 

Parece que cada vez hay mas gente a las puertas del cementerio, permitiendolo la policia
Video de Interec.

 
Embedded video
 
 
 
 

Социjалисти су се дуго борили да изместе Франкове остатке из маузолеја који је посвећен свим жртвама грађанског рата у којем је страдало око 500.000 људи.

Породица сматра да би његови остаци требало да буду у породичној крипти у катедрали Алмудена – тачно у центру Мадрида. Влада са друге стране сматра да бивши диктатор не би требало да буде ни на једном месту на којем би могао да буде глорификован. 

Рођен је у градићу Ферол, у морнаричкој породици. У војсци је брзо напредовао и са 32 године постао је најмлађи генерал у Европи. Постао је директор Војне академије у Сарагоси, након чијег затварања је дошао у сукоб са републиканским властима. Истакао се гушењем левичарских устанака у Шпанији 1934.

Франсиско Франко
Франсиско Франко

Након што је 1936. владу формирао левичарски Народни фронт, дошло је до немира широм земље. Франко се придружио групи официра који су се спремали да изврше војни пуч и преузму власт. Пуч који је требало да буде извршен 18. јула није успео и прерастао је у Шпански грађански рат.

Франко је успео да се наметне као вођа побуњеника и да добије помоћ Трећег рајха и Италије. После три године Франкови националисти су добили рат. Франко је завео диктатуру, прогласио монархију, а себе именовао за регента.

Током Другог светског рата, Шпанија је остала неутрална, иако је слала добровољачке одреде на Источни фронт. После пораза сила Осовине у Другом светском рату, Франко се окренуо Америци, с којом је успоставио војни и трговински савез.

Франко је успео да задржи власт спровођењем строгих мера. Сузбијао је политичке противнике увођењем цензуре, затворске казне са принудним радом.

Умро је 20. новембра 1975. године у 83. години живота. Након његове смрти, на чело Шпаније је дошао краљ Хуан Карлос, који је отпочео процес демократизације државе.

 
 
 
 
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Grizzly Adams рече

Комуњаре узвраћају ударац. Само пазите да се не повампири иначе сте надрљали... :smeh1:

Вала, Франко је једна од личности која заслужују онај Војводин глогов колац :)))

Твоја фракција изгуби изборе и ти одмах дижеш побуну, гураш државу у крвави грађански рат, дозвољаваш да се дешавају ствари попут Гернике, сравниш главни град са земљом да би га заузео, протјераш толике масе људи и још толико их просто побјегне јер знају шта их чека, заведеш диктатуру којом уништаваш и државу и народ и још правиш култ личности за себе. 

Е мој Тито... оооовај... Франко... Франко...

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Срндаћ рече

Вала, Франко је једна од личности која заслужују онај Војводин глогов колац :)))

Твоја фракција изгуби изборе и ти одмах дижеш побуну, гураш државу у крвави грађански рат, дозвољаваш да се дешавају ствари попут Гернике, сравниш главни град са земљом да би га заузео, протјераш толике масе људи и још толико их просто побјегне јер знају шта их чека, заведеш диктатуру којом уништаваш и државу и народ и још правиш култ личности за себе. 

Е мој Тито... оооовај... Франко... Франко...

Па био је ”незгодан”, али их је спасио комунизма и после мирно увео у нормалан свет. Од црвених се још не би опоравили.

Не правдам суровост, наравно. Али шта је горе, то је питање...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Grizzly Adams рече

Па био је ”незгодан”, али их је спасио комунизма и после мирно увео у нормалан свет. Од црвених се још не би опоравили.

Не правдам суровост, наравно. Али шта је горе, то је питање...

Па проблем је ту у двије ствари.

Прво, није се он борио против комуниста. Тачније, није се борио само против комуниста, већ и против социјал-демократа, либерала, анархиста итд итд. Фракција која је 1936 побиједила на изборима била је просто лијевичарска, без неких тоталитарних или комунистичких амбиција код људи на власти.

Друго, није их Франко увео у нормалан свијет. Све док он није умро, Шпанија је била изолована од свијета. Нпр. Шпанија је тек 1982. године се придружила НАТО-у, након Франкове смрти.

"Каудиљо" је био само десна верзија наших диктатора.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Срндаћ рече

без неких тоталитарних или комунистичких амбиција код људи на власти

Да бре, то је оно - "скини се, нећу ти ништа..."

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, александар живаљев рече

Франко се окренуо Америци, с којом је успоставио војни и трговински савез.

Ne znam otkud tolika ljubav između Amerikanaca i Nacional Socijalista i Fašista. 

Poslije drugog svjetskog rata udomili su mnoge naciste, baš kao i Španija koja je udomila mnoge ustaše. Pavelić je umro nakon atentata i sahranjen u Madridu. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...