Jump to content

Колизија двеју теологија на ПБФ-у у Београду: А зашто, уствари, ми умиремо?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 7 минута, Tumaralo. рече

Не читаш пажљиво, учитаваш ми нешто што нисам нигде написао. Ја нисам написао да се Пад није десио нити остало из Пелагијевих прича, него:

Све сам ово исписао чисто да се има библијска перспектива о Паду тј. његовом значају и уделу у тексту Светог Писма.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Благовесник рече

Тако се забрана показује као продужење времена за покајање, и ми се у таквом стању рађамо, рађамо се за покајање.  

Međutim, neophodnost pokajanja nema osnova ukoliko se traži za nešto što nismo lično sagrešili. Nisam ja sagrešio, Adam je. Pored toga, ja nisam uopšte tražio da se rodim! Zašto sam kažnjen mučenjem na svetu pa večnim mukama posle ovozemaljskog bitisanja kada uopšte nisam ni hteo da se rodim?!

Da bi se ovo moglo održati u smislu, potrebno je shvatiti pokajanje kao uvid u sopstvenu ništavost. Tajanstvenim činom pokajanja čovek uviđa svoju ništavost i tada ulazi u zajednicu sa Bogom. Tada gubi individualnost a prvi put zadobija ličnost. Ličnost je moguća samo u zajednici sa Bogom.

Kada se izgubimo indivudalistički pogled na sopstvo onda se gube ova pitanja iz prvog pasusa.

Čak Boga poznajemo kao Trojicu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Vladan :::. рече

Не читаш пажљиво, учитаваш ми нешто што нисам нигде написао. Ја нисам написао да се Пад није десио нити остало из Пелагијевих прича, него:

Све сам ово исписао чисто да се има библијска перспектива о Паду тј. његовом значају и уделу у тексту Светог Писма.

Značaj Pada saznajemo prema broju ponavljanja stihova o Padu?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Tumaralo. рече

Značaj Pada saznajemo prema broju ponavljanja stihova o Padu?

Не него кроз однос према тој теми од стране свих богонадахнутих библијских писаца Старог и Новог Завета.

Нарочито јеванђелиста, а јеванђеље је добра вест, а ако је добра вест то да је Пад у Христу поправљен како то да се то нигде у јеванђељима не каже?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bre ljudi, braco, drugari, prijatelji, kolege forumasi...:cheesy3: .... zar nije jasno na osnovu tumacenja postanja i SZ i NZ vecine svetih otaca (99% Just_Cuz_19) da su prvi ljudi Adam i Eva ziveli u blagodati besmrtnog zivota, uvek kada sam citao nekog svetitelja nalazio sam na takvu pricu, prvi ljudi, Raj, blagodat, svetost zivljenja slicna andjelima, besmtnost i netruleznost i onda ide taj pad i sve suprotno,.... mislim, sasvim je logicno da kada Bog stvara onda i moze da stvori coveka po svojstvima slicnog samo Sebi i da mu podari po blagodati ono sto On sam ima po prirodi.... i onda sve ostaje na samom coveku, da sacuva to sto mu je Bog dao i da cak i jos unapredi samog sebe i dostigne do savrsenstva duhovnog zivota koje mu moze dati vecni netulezni zivot,...itd....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Tumaralo. рече

Nisam ja sagrešio, Adam je.

 

Рађамо се са Прародитељским, изворним тј.peccatum originale originatum, грехом који је наследан тј. преноси се рођењем.  То је чињеница. Тај грех се брише искључиво  кроз Свету тајну Крштења. 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Vladan :::. рече

Не него кроз однос према тој теми од стране свих богонадахнутих библијских писаца Старог и Новог Завета.

Нарочито јеванђелиста, а јеванђеље је добра вест, а ако је добра вест то да је Пад у Христу поправљен како то да се то нигде у јеванђељима не каже?

 

Ne razumem, kako da je "Pad u Hristu popravljen" ?

Verom u Hrista spasavamo se od greha. (ne možemo ništa sami od sebe, i vera je plod Božje blagodati itd, to je druga tema)

Čovečanstvo se rađa u grehu, od Adamovog Pada naovamo. Prvorodni greh jeste jedna od temeljnih doktrina hrišćanskog učenja.

Šta je ovde sporno?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Благовесник рече

 

Рађамо се са Прародитељским, изворним тј.peccatum originale originatum, грехом који је наследан тј. преноси се рођењем.  То је чињеница. Тај грех се брише искључиво  кроз Свету тајну Крштења. 

Samo tako?
Posle krštenja smo bezgrešni?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Tumaralo. рече

Ne razumem, kako da je "Pad u Hristu popravljen" ?

Šta je ovde sporno?

Видим да као не разумеш и да не пратиш тему и да као не видиш шта је спорно, ево ап. Павле:

1кор 15

20  Но заиста је Христос устао из мртвих, те постаде првенац оних који су умрли.
21 Јер пошто је кроз човјека смрт, кроз човјека је и васкрсење мртвих.
22 Јер као што у Адаму сви умиру, тако ће и у Христу сви оживјети.

Зашто то не пише ни у једном од јеванђеља?

(Нећу да те питам трећи пут то исто питање него ћу оверити тврдњу са прошле теме да тролујеш и правиш се Тоша.)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vladan :::. рече

Видим да као не разумеш и да не пратиш тему и да као не видиш шта је спорно, ево ап. Павле:

1кор 15

20  Но заиста је Христос устао из мртвих, те постаде првенац оних који су умрли.
21 Јер пошто је кроз човјека смрт, кроз човјека је и васкрсење мртвих.
22 Јер као што у Адаму сви умиру, тако ће и у Христу сви оживјети.

Зашто то не пише ни у једном од јеванђеља?

(Нећу да те питам трећи пут то исто питање него ћу оверити тврдњу са прошле теме да тролујеш и правиш се Тоша.)

 

Ne znam zašto ne piše ni u jednom od jevanđelja. Trebalo bi da piše? Poslanice su niže snage od jevanđelja?

Ja i dalje ne razumem šta je sporno. Citirao sam te ranije jer mi se činilo da negiraš značaj Pada. Sorry ako sam te pogrešno shvatio.

Ovo što si napisao od ap. Pavla je sumiranje cele priče. Kroz Adama su svi ljudi sagrešili i postali smrtni kroz Hrista će postati živi u večnosti sa Bogom.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Tumaralo. рече

... i postali smrtni kroz Hrista će postati živi u večnosti sa Bogom.

Кршетење је рађање духовно за вечност...тако да процес  отпичиње сада и овде, питање је само за шта ћемо се уподобити...Васрсење се десило! Ми не можемо више умрети тек билошки само, иако је то страшно и плашимо се ипак "праве" смрти више нема. И сад смо живи за вечност, али у порцесу...смрт је испред нас, али побеђена.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ПС

Свештеник из Москве у мисији на северу Русије, Архалнгелска област. Прва литургија и крштење након 8 деценија. Сваког лета иду експедиције на челу са свештеницима из Москве "на одмор" од парохијских обавеза, на далеки север и обнављају храмове и крштавају народ - Дух Свети рађа народ за вечни живот, Дарује му Печат Васкрсења и "уписује" га у Књигу вечног Живота. Духовно Духом рођени, у том процесу, на коме се испречила смрт, помоћиће им Васкрсли Христос да се кроз Тело и Крв уподобе за Царство Божије при општем Васкрсењу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам читао да Адам и Ева јесу били млади и неискусни и да су тек требали да уче о духовним тајнама а поготово о тајни познања добра и зла. Стих С.З у којем Бог упозорава Адама да не куша са тог дрвета јер ће у тај час умрети је веома битан јер је Бог знао шта непомјаник смера и да ће преко змије Адам и Ева бити кушани да посумњају у Бога и да пробају то знање које су без благослова Божијег и пробали.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Tumaralo. рече

Ne znam zašto ne piše ni u jednom od jevanđelja.

ОК.

пре 6 часа, Tumaralo. рече

Trebalo bi da piše?

Наравно. Ти кажеш да је Пад темељна доктрина хришћанства а ја кажем да су јеванђеља темељни спис хришћана, дакле, темељна доктрина мора да буде у темељном спису тј. Пад би морао да буде у јеванђељима.

пре 6 часа, Tumaralo. рече

Poslanice su niže snage od jevanđelja?

Наравно. Јеси ли некада био на православној литургији?

пре 6 часа, Tumaralo. рече

Citirao sam te ranije jer mi se činilo da negiraš značaj Pada. Sorry ako sam te pogrešno shvatio.

Не негирам ја значај Пада него сам истакао какав однос према њему имају сви писци Светог Писма. Нарочито јеванђелисти.

пре 6 часа, Tumaralo. рече

Ovo što si napisao od ap. Pavla je sumiranje cele priče.

Не може Павле да сумира нешто што ни не постоји у јеванђељима. Ово што Павле пише је на нивоу СЗ и НЗ новост јер је он први који то тако тумачи.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Vladan :::. рече

Наравно. Ти кажеш да је Пад темељна доктрина хришћанства а ја кажем да су јеванђеља темељни спис хришћана, дакле, темељна доктрина мора да буде у темељном спису тј. Пад би морао да буде у јеванђељима.

пре 6 часа, Tumaralo. рече

Poslanice su niže snage od jevanđelja?

Наравно. Јеси ли некада био на православној литургији?

Uf, ne razumem kako si dosao do ovakvih zaljucaka, stvarno je ovo iznenadjenje za mene,.... jel mozes da pojasnis...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...