Jump to content

Колизија двеју теологија на ПБФ-у у Београду: А зашто, уствари, ми умиремо?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 16 минута, Bokisd рече

Ovo je cela recenica po kontekstu stvari

Лош ти контекст. Зато сам издвојио најважнију погрешну реченицу око које плетеш тај лош контекст.

пре 16 минута, Bokisd рече

ako je bio smrtan, pa, zasto se onda hranio sa drveca u Raju, koja je onda funkcija tih plodova sa razlicitih drveca...

Раззно дрвеће и биље да не умре од глади. Дрво знања да се научи послушности, поштовању Бога, узрастању у врлини. Дрво живота за вечни живот.

Све баш као што и пише.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 часа, Bokisd рече

Eh, kako kazu svetitelji, (parafraza) u Raju smo postili  ... i post nam opet moze vratiti izgubljeni raj (i netruleznost) jer smo kroz jedenje zabranjenog i pali... tako da je biljna hrana itekako ziva u odredjenom kontekstu  .....  :idea: :D

izvini što se ubacujem, ali ovo nije tačno, štaviše, kažu da je Božja "zabrana" jedenja sa drveta znanja bila prva lekcija o postu i odricanju, a eto Adam, budući slab i nesavršen ni tako malo nije mogao da ispuni.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 25.8.2019. at 18:52, Bokisd рече

Cekaj, koja je poenta sad ovog pitanja ?

Окусивши постао би бесмртан тј. довека би живео, то каже сам Господ Бог.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Снежана рече
пре 18 часа, Bokisd рече

Eh, kako kazu svetitelji, (parafraza) u Raju smo postili  ... i post nam opet moze vratiti izgubljeni raj (i netruleznost) jer smo kroz jedenje zabranjenog i pali... tako da je biljna hrana itekako ziva u odredjenom kontekstu  .....  :idea: :D

izvini što se ubacujem, ali ovo nije tačno, štaviše, kažu da je Božja "zabrana" jedenja sa drveta znanja bila prva lekcija o postu i odricanju, a eto Adam, budući slab i nesavršen ni tako malo nije mogao da ispuni.

joj, nemas potrebe da se izvinjavas, stvarno ... (trebala si da kazes, ma boksit nije to tako, nego ovako, ... si' lud... :smeh1: ... )

Da, znam za ovo, zato sam i rekao da ovo za biljnu hranu vazi u odredjenom kontekstu,.... (kao sto nam biljna hrana vraca raj, sto ukazuje na duhovno stanje u koje se vracamo...., tako i tamo biljna hrana ukazuje na duhovno stanje u Raju, kao sto kod pada ona hrana sa proklete zemlje puna korova ukazuje na duhovno stanje posle pada)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 25.8.2019. at 22:50, Vladan :::. рече
On 25.8.2019. at 22:21, Bokisd рече

dao i njemu da mu zivotinje sluze i da se hrane samo biljnom hranom,..... jer nema jos uvek bezakonja i smrti i truleznosti

Трава и воће су живи, дакле ако се једу онда има и смрти.

(Иначе, обично се уз трешње, вишње, шљиве поједе и ваздан црвића. И они су живи.)

au, al mi masakriras poruke,....:D .. izvadis iz konteksta i postavis u svoj kontekst,... moram da uzmem taj sistem od tebe i da ga koristim kada odgovaram nekom na poruke.... girl_smiley

ali, ovo ima veze sa citatom od sv.Avgustina pa...

On 25.8.2019. at 22:50, Vladan :::. рече
On 25.8.2019. at 22:21, Bokisd рече

od sv.Avgustina

Мењаш тезе: Августин није рекао ништа о томе зашто бесмртни Адам мора да једе траву него зашто поред траве није јео и животиње. Питање је зашто бесмртном човеку треба икаква храна.

Ali, kada uzmes sve citate koje sam naveo, glavna teza Avgustina moze da se svede kroz ovo (Retractations 1.10.2...ili ..1.9) :

"For it could be that men would feed them from the fruits of the earth, if on account of the obedience with which they themselves served God without any iniquity, men merited to have all the animals and birds completely at their service."

Glavno pitanje je zasto, zbog cega stoji u Postanju da je Bog dao da se sve zivotinje hrane travom, dok mi s druge strane vidimo da su zivotinje mesozderi i onda na osnovu tih jasnih kontrasta Avgustin postavlja jednu  sledstvenu konstataciju....Likewise, from the fact that there arequadrupeds and birds that seem to live from meat alone, it does not follow that we must interpret as pure allegory the report in the Book of Genesis that the plants and fruit-bearing trees are given as food to every kind of animal and to all the birds and to all the reptiles.   .... i onda na to daje ovaj odgovor gore (ceo citat) :

"In R 1.10.2 Augustine says, "Likewise, from the fact that there are quadrupeds and birds that seem to live from meat alone, it does not follow that we must interpret as pure allegory the report in the Book of Genesis that the plants and fruit-bearing trees are given as food to every kind of animal and to all the birds and to all the reptiles. For it could be that men would feed them from the fruits of the earth, if on account of the obedience with which they themselves served God without any iniquity, men merited to have all the animals and birds completely at their service."

I, kada sve spojimo u jedno ispada ovako dok je covek bio u poslusnosti i u sluzenju Bogu bez ikakve... iniquity - gresnosti, iskvarenosti,.... i sami ljudi su zasluzivali da i njima sve zivotinje budu potpunosti u sluzbi ...(covek - poslusnost - sluzenje Bogu = zivotinje - sluzenje coveku).... sto je rezultiralo time da su ljudi mogli da hrane zivotinje plodovima zemlje jer su zivotinje prepoznavale u coveku cistu i neoskrvljenu sliku Boga po kojoj je u pocetku i stvoren covek i onda su mu sluzile tako, ....da su pokazivale svoju blagu i pitomu prirodu prema njemu ... (da li po prirodi ili po tome sto nisu pokazivale svoju prirodu zveri ...to je sad pitanje, navodio sam svetitelje koji misle da su po prirodi bile biljoljedi, ali deluje da neki drugi svetitelji misle da su bile po prirodi zveri,... licno verujem i dumujem da je po prirodi)...... i to je sve trajalo minimalno :D do pada,  kada je covek grehom isprljao svoju cistu sliku Boga u svojoj dusi i kada je prekinuo poslusanje i sluzenje Bogu i onda je logicno da su zivotinje i njemu prekinuke da sluze i da im se onda i priroda pokazala u drugacijem svetlu, kao mesozderi i zveri....(covek - pad - neposlusanje Bogu zivotinje - neposlusanje coveku)...

.... i ovo sve na vrlo zadovoljavajuci nacin :ok: objasnjava cinjenicu koja stoji u postanju o hranjenju zivotinja travom, tj. zasto je tako bilo u pocetku kada su stvorene zivotinje i prvi covek.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Bokisd рече

i ovo sve na vrlo zadovoljavajuci nacin

Понаваш једно исто, тролујеш, јер је опет само о томе зашто поред траве није јео и животиње, ни речи о томе зашто је јео уопште.

А нема ни одговора зашто се месо допушта не одмах након пада и смрти него тек после Ноја.

А нема ни одговора зашто је убијана трава и воће ако није било смрти.

Само вртиш у круг. Никакве стварне одговоре ни на шта не дајеш.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 25.8.2019. at 22:50, Vladan :::. рече
On 25.8.2019. at 22:21, Bokisd рече

Jednostavno, kada je dosao greh i smrt, tada Adam vise nije mao 100% vlast nad zivotinjama i od tada se one nisu vise nisu hranile samo travom nego su postale mesozderi

Ако је тако зашто нису кренули да једу месо одмах после смрти и изгнања него тек после Ноја? Дај ми једноставан и смислен одговор.

Pa, opet jednostavno :D...posle potopa imamo ovo.... 2  И све звијери земаљске и све птице небеске и све што иде по земљи и све рибе морске нека вас се боје и страше; све је предано у ваше руке...... 3  Sve, što se miče, što živi, neka vam bude za hranu: kao nekoć zeleno bilje, tako vam sada sve dajem ..... takva je Bozija objava, samo je On mogao da ukine onu zapovest o hranjenju coveka vockama koja ja data na pocetku ovom drugom zivotinjskoj ishrani i zvanicno je ukinuta posle potopa.

 (sto se tice ovoga gore sto si naveo, opet i opet :D vadis iz konteksta, ovo je cela recenica.....

... "Jednostavno, kada je dosao greh i smrt, tada Adam vise nije mao 100% vlast nad zivotinjama i od tada se one nisu vise nisu hranile samo travom nego su postale mesozderi koje su i njegov zivot ugrozavale.... dok je pre pada on bio gospodar zivotinja i one su se zbog toga hranile samo biljnom hranom."...

....Adam je imao vlast nad zivotinjama pre pada i one su prema njemu pokazivale svoju pitomu prirodu ili ponasanje i hranile su se samo biljnom hranom, dok posle pada kada je izgubio tu vlast ....onda je logicno da su i izgubile tu pitomu prirodu i da su promenile i ishranu i da su postale i mesozderi.... kada, u kom trenutku, pa ne znam, ne moze se videti na osnovu citata u pismu, ali ako je Noje skupljao i lavove i druge opasne brrrzivotinje u svoju barku, mozda su jos uvek bile pitome kao mace...dobardecko ..jer bi ga u drugom slucaju ponjapale...:D)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 26.8.2019. at 16:13, Vladan :::. рече
On 26.8.2019. at 16:09, Bokisd рече

i takva postavka stvari .... ima smisla, zar ne....

Нема, знамо то обојица, али ајд... 

ima smisla, why, pa iz vrlo prostog razloga, zbog toga sto se kaze da su se u pocetku zivotinje hranile travom i to jednostavno stoji tako i bas onako bode oci i zbog toga i sv.Avgustin kaze.... da zbog toga sto su danas zivotinje mesozderi , ne trebamo te reci iz postanja koje govore da su zivotinje biljoljedi, da smatramo kao alegoriju, .... nego, trebamo da vidimo koji je kontekst tih stihova na osnovu smisla cele price postanja o stvaranju svega, i coveka i zivotinja, i dalje u svom pisaniju Avgustin daje moguce resenje koje je sasvim smisleno na osnovu samih stihova postanja (postavljao sam te njegove citate, da se ne ponavljamo)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 26.8.2019. at 17:47, Vladan :::. рече
On 26.8.2019. at 17:32, Bokisd рече

Ovo je cela recenica po kontekstu stvari

Лош ти контекст. Зато сам издвојио најважнију погрешну реченицу око које плетеш тај лош контекст.

Ali, taj kontekst koji pominjes nije za ovo sto (dole) sto navodis, nego za biljnu ishranu pre pada i mesnu posle pada, koje nam govore o razlicitim stanjima zivota Adama pre i posle pada, besmrtnost i smrtnost...itd.. 

On 26.8.2019. at 17:47, Vladan :::. рече
On 26.8.2019. at 17:32, Bokisd рече

ako je bio smrtan, pa, zasto se onda hranio sa drveca u Raju, koja je onda funkcija tih plodova sa razlicitih drveca...

Раззно дрвеће и биље да не умре од глади. Дрво знања да се научи послушности, поштовању Бога, узрастању у врлини. Дрво живота за вечни живот.

Све баш као што и пише.

Pa, bre Vlado, kako drvo zivota za vecni zivot i drvo da ne umre od gladi, ... nesto tu ne stima....Just_Cuz_19

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Bokisd рече

nego za biljnu ishranu pre pada i mesnu posle pada

Не, него си ти скренуо на то да би избегао јасан одговор на питање: зашто бесмртан човек мора да једе нешто.

пре 12 минута, Bokisd рече

kako drvo zivota za vecni zivot i drvo da ne umre od gladi, ... nesto tu ne stima...

Наравно да не штима ако мислиш да је Адам бесмртан иако то нигде не пише.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 часа, Vladan :::. рече
On 26.8.2019. at 23:28, Bokisd рече

i ovo sve na vrlo zadovoljavajuci nacin

Понаваш једно исто, тролујеш, јер је опет само о томе зашто поред траве није јео и животиње, ни речи о томе зашто је јео уопште.

А нема ни одговора зашто се месо допушта не одмах након пада и смрти него тек после Ноја.

А нема ни одговора зашто је убијана трава и воће ако није било смрти.

Само вртиш у круг. Никакве стварне одговоре ни на шта не дајеш.

Pa, sta da radim ne_shvata kada stalno nesto isto kontriras i onda moram stalno da ponovljam  ono sto sam vec pisao i da dodam jos nesto novo ako je moguce, ... ako izdumujem,.... popijem jedno pivce :pivo: i pokrenu mi se vijuge....:D

Pa, upravo ovo sto kazes,... zasto je jeo uopste, ...zbog cega se hranio biljnom hranom, koji je kontekst toga, sta nam to moze ukazati o Adamu i njegovom zivotu, o tome celo vreme i pisem i potenciram :stidljiv:... zasto se zivotinje hrane travom posle stvaranja ako sada imamo da su mesozderi, ... zasto se covek hrani biljnim plodovima kao po blagoslovu pre nego sto je izgnan iz Raja, dok je van Raja zemlja prokleta i radja trnje i korov i covek se hrani u muci, ne samo biljnom nego i mesnom hranom,..... dok sve to nije bilo u Raju....

Zasto , ako je Adam postao smrtan, nije odmah umro i telom, tako slicno i hranjenje, uostalom vec sam naveo na drugoj temi, Bozija zapovest o ukidanju hranjenja samo biljnom hranom i dopustanje hranjenja i mesnom, data je tek posle potopa, zasto tek tada, pa, to je vec drugo pitanje koje mozemo da razmotrimo i pronadjemo neki dobar odgovor.

(ovo oko ubijanja trave i voca nisam bas razumeo...)

A, Vlado stvarni odgovori, jedini stvarni i realan odgovor jeste da je Adam bio u blagodatnom i besmrtnom stanju i da je to izgubio i da covek moze ponovo da pronadje to stanje u kojem je bio Adam pre pada kroz Isusa.... sve drugo sto pisemo licno shatam kao nesto sto ce nam pomoci da malo detaljnije shvatimo kakav je to bio Adamov zivot pre pada, kako bi razumeli kakvom blagodatnom duhovnom i vrlinskom  zivotu treba da tezimo (koji je imao Adam pre pada) i koliko je izgubio Adam padom i mi svi sa njim.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Vladan :::. рече
пре 6 часа, Bokisd рече

kada, u kom trenutku, pa ne znam

А како и да знаш када ти то што би требало да знаш не одговара ;)

(stizem te sa odgovorima...:cheesy3:)

Pa, nebitno je u kom su trenutku zivotinje postali mesozderi i divlje (posle pada Adama), jer pre pada su bile biljoljedi i pitome ( da li po prirodi ili po tome sto nisu pokazivale svoju zversku prirodu).... i da Adam nije pao, zivotinje bi mu sluzile sve dok je bio u poslusnosti i sluzenju Bogu.... odoh, dosta je bilo :0228_hot:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...