Jump to content

Neurobiologija i moderna psihologija negiraju postojanje besmrtne duse


Препоручена порука

пре 53 минута, Vladan :::. рече

Оно што је поента је да је од тренутка зачећа, што се Цркве тиче, то цео човек, комплетан, јединствен, као и било ко ко се већ родио.
 

Управо тако. Након зачећа човека, говоримо надаље само о току његовог  развитка... који не траје само на земљи и не завршава сада и овде.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 328
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 4 минута, Bokisd рече

Ali, to upste ne znaci da ne postoji dusa. Ili, kako to moze da hemijski procesi sami od sebe upravljaju mislima, jer ako imas nesto sto deluje spolja na mozak i uslovljava da misli budu drugacije od onoga sto covek zeli, onda, .....kako sami hemijski procesi 'prave' odgovarajuce misli ?

A, ako taj nesrecni covek, iako nije zeleo i radio je takvo gnusno delo seksualnog zlostavljanja svoje sopstvene cerke (sto je za sve ljude zlo) i pod uticajem spoljasnjih fizickih faktora cini suprotno od onoga sto zeli,.....onda znaci, da postoji nesto i van mozga i hemijskih funkcija sto moze da utice na mozak i formiranje misli,.....sto moze da ukazuje i na dusu kod hriscana.

Jer, dusa po teoriji (verskoj) koristi telo kao neko svoje orudje ili sredstvo putem kojeg deluje i iskazuje svoje postupke koje vidimo na delu, kao neko delovanje coveka. Zbog toga i postoji najtesnja zajednica kod coveka izmedju tela i duse .....i, dusa deluje na telo i organe, kroz organe, i normalno je da covek kroz mozak dobija i odgovarajuce misli i moze da razmislja i da rasudjuje i radi onako kako zeli i hoce i smatra da treba.

Zašto bismo mislili da je nešto nematerijalno delovalo na mozak kada znamo da je tumor delovao? 

Dakle fizička stvar. Patologija fizičkog mozga.

Kao kada čekićem udaraš po TV pa ti slika bude ružna. 

Eto tamo je tumor udarao po mozgu tog čoveka pa je činio zločin. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Treba

 Treba imati u vidu da je halucinacija isključivo individualni fenomen tj. samo jedna osoba može imati datu halucinaciju u datom momentu. Nema grupnih halucinacija. (Ovde isključujemo grupnu hipnozu jer se radi o nečem drugome). Npr. ako ti i ja vidimo istu stvar onda ne haluciniramo. ( Sem, sem ako obojica nismo ludi na jedinstveni način :) ).

.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, Vladan :::. рече

Оно што је поента је да је од тренутка зачећа, што се Цркве тиче, то цео човек, комплетан, јединствен, као и било ко ко се већ родио.
 

To je u redu. 

Odgovara i biološkoj istini. 

Čovek je DNK program koji se iskazuje i razvija. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U eksperimentu, miševima su smanjivali nivo dopamina. Neurotransmiter koji je od primarnog značaja za motivaciju. Miševi nisu bili u stanju da jedu hranu koja im je pred nosom. Umirali su od gladi. 

Isto tako imamo i kod ljudi sa najtežim oblicima depresije. 

Bitno je razumeti da to nije njihov "izbor". 

Isto je sa svim karakterima, bili oni bolesni ili zdravim. Svako čini ono što mora da čini, silom svoje biomehanike. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Tristatri рече
пре 26 минута, Bokisd рече

....onda znaci, da postoji nesto i van mozga i hemijskih funkcija sto moze da utice na mozak i formiranje misli,...

naravno ... prost primer je alkohol. 

Cim postoje i spoljasnju uticaji, onda mozemo da razmatramo i o postojanju duse, .... kako jednog o mogucih uticaja... girl_smiley :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Tumaralo. рече

To je u redu. 

Odgovara i biološkoj istini. 

Čovek je DNK program koji se iskazuje i razvija. 

 

ali ... evo još par citata za razmišljanje:  

... genska terapija in vivo zasniva se na unošenju zdravog gena direktno u određeno tkivo pacijenta pomoću iste plazmidne DNK ili pomoću pojedinih virusa kao što su genetički inžinjerisani adenovirus ili virus herpes simpleks. Istraživanja na labolatorijskim životinjama pokazuju da bi se na ovaj način u budućnosti uspešno mogla lečiti Dišenova mišićna distrofija.

... Da li bi genskom intervencijom, da je ona tada bila moguća, svet ostao uskraćen za Stivena Hokinga koji boluje od amiotrofične lateralne skleroze, Svet nikako ne bi bio uskraćen, jer onda takve osobe nikada i ne bi bilo. Ovim stavom ponovo se vraćamo na problem početka života i genetičkog identiteta zigota. 

.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Tumaralo. рече

Čovek je DNK program koji se iskazuje i razvija. 

Човеково тело је днк програм који се исказује (шта год то значило) и развија али је и жив и има самосвет. Јер имаш днк програме који се развијају у лабораторијским реакцијама са рнк и протеинима итд. а нису ни живи ни свесни.

Даље, ни човеков живот није само днк јер имамо и једнојајчане (генетски идентичне) близанце који током живота дођу до тога да нити исто живе нити идентично изгледају.

И још даље, сам човек није само днк (тело и/или душа) јер има и духа Божијег у себи, оног који ће да нас васкрсне исто као што је Васкрсао Христа.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Bokisd рече

Cim postoje i spoljasnju uticaji, onda mozemo da razmatramo i o postojanju duse, .... kako jednog o mogucih uticaja... girl_smiley :D

 

Slažem se!! Samo bih malo obrnuo: (i ja verujem da) postoji duša ali nije ona jedno iz 'grupe' mogućih uticaja (pored drugih spoljnih?)(na šta?), već ...

.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Tumaralo. рече

Zašto bismo mislili da je nešto nematerijalno delovalo na mozak kada znamo da je tumor delovao? 

Dakle fizička stvar. Patologija fizičkog mozga.

Kao kada čekićem udaraš po TV pa ti slika bude ružna. 

Eto tamo je tumor udarao po mozgu tog čoveka pa je činio zločin. 

Pa, ako je tumor delovao na mozak, znaci da je delovao na rad mozga na takav nacin, da sam mozag proizvodi ono sto proizvodi po tim hemijskim procesima, koji po premisi,..... sami po sebi formiraju misli i osecanja i zelje i volju,.... ali, odakle onda tom coveku zelja da ne cini to sto je cinio, kada mu hemijski procesi pod uticajem tumora nalazu da cini suprotno ?

Znaci, postoji nesto kao nezavisno od samih hemijskih procesa u coveku (koji stvaraju misli),.... putem kojeg covek misli i zeli suprotno od onoga sto mu nalaze mozak (cak i u tom trenutku kada je ucinio silivanje ), to moze da ukazuje na neki nezavisan entitet u coveku koji mi hriscani zovemo dusa.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Душа, шта год била по својој духовној природи,  била она префињено етерично тело или пак  наш животни ентитет или пак "само"  наша духовна успомена,    наставља да живи након смрти.  Kako рече оваплоћени Господ Логос  - Ја сам матична плоча, а ви хард диск...  Тако некако ;) 

Духовни хард дисk drive који носи наш духовни садржај, све оно што јесмо, наш идентитет, тачније - наше духовно ја,  и много више од тога, наставља живот и развој, али сад у Богу тј. Телу Христовом, тако да Христово Васкрсење заиста јесте и наше Васкрсење...  

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, grigorije22 рече

Gosn naucnik sto je smesno?:D

Психологија је и дан данас далеко од ”пунокрвне науке”, а камоли 1930. Јесте солидно напредовала и неке ствари у психологији јесу научне, ал овај га претера.

Поред тога, лик је сцијентиста и при том се понаша ко креационисти. Као што креационисти измисле неку своју теорију еволуције, па је онда обарају, тако и овај измисли неку своју верзију душе, па је онда доказује да таква душа не постоји, тј. да нема потребе да постоји јер се без ње може све објаснити.

Елем, наука не може по дефиницији да се бави оним што хришћани сматрају душом. Једино теолози могу да се прегањају о истој. Да л је смртна, бесмртна, по природи, благодати, итд. итд.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Tumaralo. рече

Pazi, kada Pajsije kaže da je video dušu kako napušta telo, onda znači da je duša nešto materijalno (jer je bila u prostoru-u telu) . To nema smisla. 

Zar ne postoji mogućnost da su ti ljudi halucinirali?

Zašto se muslimanima javljaju likovi iz Kurana a hrišćanima likovi iz hrišćanske tradicije a ne obrnuto? 

Za mnoge ljude koji su imali vizije, pouzdano se zna da su psihijatrijski slučajevi. Npr. mati Isidora je čist primer paranoidne šizofrenije. 

Halucinacije su dobro dokumentovan fenomen. Posledica su narušene biohemije mozga.

To samo u slucaju da je gledao telesnim ocima. Za mnoge ljude se zna kao na primer mladic iz filma Susret sa vecnoscu. Utvrdjeno od strane psihologa i psihijatra koji su gledali film. Onda je napravljena druga verzija u audio formatu gde se cuje samo glas Mitarstva Aleksandra. Za Pajsija niko nikada tako nesto nije dokazao. Porfirije je imao samo 5% telesnog vida a po svedocenju Crkve on je mogao prozorljivim duhom da vidi u dubinu zemlje bolje od geologa. Tu je razlika zasto su ova dvojca proslavljeni kao sveti a mati Isidora ne. Crkva takve stvari ne prihvata zdravo za gotovo. Plus cudo u Mednoj kao prst u oko i izazov naucnicima. 

I nisu u pitanju halucinacije, lekovi, sizofrenija i slicno jer postoje lekarske potvrde.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Juanito рече

Психологија је и дан данас далеко од ”пунокрвне науке”, а камоли 1930. Јесте солидно напредовала и неке ствари у психологији јесу научне, ал овај га претера.

Поред тога, лик је сцијентиста и при том се понаша ко креационисти. Као што креационисти измисле неку своју теорију еволуције, па је онда обарају, тако и овај измисли неку своју верзију душе, па је онда обара.

Елем, наука не може по дефиницији да се бави оним што хришћани сматрају душом. Једино теолози могу да се прегањају о истој. Да л је смртна, бесмртна, по природи, благодати, итд. итд.

Koja je onda funkcija duse ako svi subjektivni osecaji dolaze iz mozga?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...